Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 66 of 66
  1. #61
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Yeap! Έκανα και τα Back off sets (ομολογώ ότι στο τελευταίο τα παιξα). Τα dynamic effort deadlift μου φάνηκαν εξαιρετικά, γενικά τα deadlifts τα γουστάρω πολύ σαν άσκηση. Ωστόσο η έκρηξή μου σίγουρα παίρνει βελτίωση, το καταλαβαίνω, είναι μέχρι λίγο να εξοικειωθεί το σώμα μου με την άσκηση και να καταλάβω (σωματικά) πως θα δώσω την μέγιστη έκρηξη και αυτό είναι και η ομορφιά οτι κάθε φορά που κάνω βάρη βάζω μικρά challenges που θέλω να πετύχω στην κάθε προπόνηση (κιλά, βελτίωση τεχνικής, έκρηξης κλπ.) και έτσι δουλεύω γενικά σε όλες μου τις προπονήσεις.

  2. #62
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ωραία, σούπερ!

    Θα γίνεις καλύτερη με τον καιρό στο dynamic effort, απλά θέλει λίγες βδομάδες να συνηθίσει το κεντρικό νευρικό σύστημα.

    Ρήξε το ποσοστό επίσης στο dynamic effort, μην ξεκινάς με 60%, ξεκίνα με 30% και ανέβαζε 5-10% κάθε βδομάδα μέχρι το 60%.

    Να στο πω και έτσι, η ταχύτητα με την οποία θα κάνεις 30kg deadlift πρέπει να είναι ακριβώς η ίδια με τα 48kg.
    Last edited by Achillezzz; 04-07-19 at 13:50.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #63
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Οκ! Θα το κάνω έτσι! Σ ευχαριστώ πολύ πολύ!

  4. #64
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Οκ! Θα το κάνω έτσι! Σ ευχαριστώ πολύ πολύ!
    Το dynamic effort κανονικά πρέπει να ανακυκλώνει το ποσοστό κάθε 3 βδομάδες 30%-40%-50%:
    1η βδομάδα: 30%
    2η βδομάδα: 40%
    3η βδομάδα: 50%
    κοκ

    Επειδή δεν κάνεις όμως κάθε βδομάδα dynamic effort στην ίδια άσκηση, μπορείς να ανεβάζεις κάθε φορά που κάνεις dynamic effort στο αντίστοιχο lift. Επίσης επειδή κάποιοι άνθρωποι είναι πιο εκρηκτικοί απο κάποιους άλλους, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις και με 60% ή και 70%, αρκεί η ταχύτητα στην μπάρα να είναι ίδια με τα χαμηλά ποσοστά. Αλλά για τις πρώτες βδομάδες καλύτερα μείνε σε χαμηλά ποσοστά, μέχρι να αποκτήσεις μια αίσθηση της ταχύτητας που μπορείς να βγάλεις στην μπάρα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #65
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Yeap! Έκανα και τα Back off sets (ομολογώ ότι στο τελευταίο τα παιξα). Τα dynamic effort deadlift μου φάνηκαν εξαιρετικά, γενικά τα deadlifts τα γουστάρω πολύ σαν άσκηση. Ωστόσο η έκρηξή μου σίγουρα παίρνει βελτίωση, το καταλαβαίνω, είναι μέχρι λίγο να εξοικειωθεί το σώμα μου με την άσκηση και να καταλάβω (σωματικά) πως θα δώσω την μέγιστη έκρηξη και αυτό είναι και η ομορφιά οτι κάθε φορά που κάνω βάρη βάζω μικρά challenges που θέλω να πετύχω στην κάθε προπόνηση (κιλά, βελτίωση τεχνικής, έκρηξης κλπ.) και έτσι δουλεύω γενικά σε όλες μου τις προπονήσεις.
    Ανοιξε λογκ ρε θηρίο να μας λες τι έκανες να παίρνουμε παράδειγμα οι υπόλοιπες !

    Όταν θα έχεις χρόνο από τη δουλειά, επιβάλλεται!

  6. #66
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Χιχι, Κωνσταντίνα ευχαριστώ για την παρότρυνση, δεσμεύομαι πως θα το κάνω. Αχιλλέα οκ θα το δουλέψω έτσι! Thank you


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σταύρος Παπαδόπουλος - Ιστορικό
    By bigsteve in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 135
    Last Post: 22-08-14, 11:39
  2. Νεο Μέλος - Συμβουλές Και Γνώμες
    By giorgio78 in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 15
    Last Post: 30-01-14, 13:21
  3. Ιστορικό γεγονός
    By dim2d in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 27-02-12, 19:26
  4. Το Ιστορικό Gold's Gym - Δεκαετία '80 !!
    By Musclemar in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-11, 22:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •