Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ ωστόσο έχω διαβάσει αρκετά απο τα θέματα και τις συμβουλές που έχετε κατά καιρούς γράψει. Πρώτα απο όλα συγχαρητήρια για την ενημέρωση που περέχετε!
Εχω κατά καιρούς ασχοληθεί με τη γυμναστική αλλά ποτέ δεν το έκανα ολοκληρωμένα και σωστά με συνέπεια να μην πετυχαίνω το αποτέλεσμα που επιθυμώ. Το τελευταίο διάστημα έχω ξεκινήσει γυμναστική στο σπίτι και διατροφή και θέλω να το κάνω οσο πιο σωστά γίνεται γιαυτό χρειάζομαι τη βοήθεια σας.
Καταρχήν λίγα λογια για μένα...Είμαι 28 χρονών και αρκετά μικροκαμωμένη. 154 ύψος, 42 κιλά με 18,5 λίπος. Το σώμα μου είναι μεσογειακού τύπου.. απο τη μέση και πάνω είμαι πολύ αδύνατη και έχω σχετικά ανοιχτή λεκάνη.. γενικά ο κόσμος με θεωρεί αδύντατη, εγώ με θεωρώ κανονική. Ο στόχος μου είναι να αποκτήσω μυικό ιστό και να σφίξει το σώμα μου χωρίς να πάρω λίπος. Στην πραγματικότητα θα ήθελα να το μειώσω.
Δεν ξέρω πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνω καθώς σε διάφορα σαιτ που έχω μπει να κάνω υπολογισμό μου βγάζει διαφορετικά νούμερα. Τώρα κινούμαι με μια εφαρμογή που λέει οτι για συντήρηση χρειάζομαι 1660 θερμίδες. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σωστό. Ακόμη, δεν έχω καταλάβει αν για να πετύχω το στόχο μου χρειάζεται να τρώω υποθερμιδικά, ισοθερμοδικά ή υπερθερμιδικά.
Προσέχω την διατροφή μου και δεν τρώω καθόλου γλυκά και ψωμι. Γυμνάζομαι 6 φορές την εβδομάδα (4 με βάρη και 2 φορές κάνω σπριντ 12 κύκλους των 15 δευτερολέπτων με ένα λεπτό ξεκούραση).
Ενδεικτικά θα σας πω τη διατροφή και τη γυμναστική που έκανα σήμερα να μου πείτε τη γνώμη σας...
Συνολικά κατανάλωσα 1637 θερμιδες, 85γρ πρωτεινη, 25γρ λίπη, 276γρ υδατάνθρακες (χρειάζεται να παίρνω τόσους υδατάνθρακες?), 51γρ σάκχαρα (σάκχαρα παίρνω κυρίως απο φρούτα)
πρωινό: βρώμη με γάλα και λίγο μέλι
δεκατιανό: μηλο και αμύγδαλα
μεσημεριανό: κοτόπουλο με ρύζι
απογευματινό: 21 γρ καθαρής πρωτείνης (ήθελα απλά να τη δοκιμάσω και δεν εφαγα γεύμα) Συνήθως τρώω κάποιο φρούτο ή αβγά σύμφωνα με τις ανάγκες του οργανισμού μου
βραδινό: ψάρι με ρύζι

Το πρόγραμμα γυμναστικής σήμερα ήταν για πόδια όπου έχω επιλέξει 5 ασκήσεις και κάνω τρεις κύκλους με 3 λεπτά ξεκούραση μεταξύ κάθε κύκλου
1. sumo squat *10 επαναλήηψεις (με αλτήρα 10 κιλά) φτάνω στις 10 επαναλήψεις με το ζόρι αλλά τα καταφέρνω
2. deadlifts *10 επαναλήψεις (με αλτήρες 20 κιλά συνολικά, 10 σε κάθε χέρι)
3.step up *12 κάθε πόδι στον πάγκο χωρις βάρη (θα προσθέσω βάρη σε επόμενες προπονήσεις)
4.split squat *12 κάθε πόδι
5.γέφυρα γλουτών (20 κιλά)

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!