Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Νέο Μέλος - Συμβουλές Για Τη Διατροφή Μου

    Καλησπέρα και απο εμένα και Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε όλοι μαζί σαν site.
    Είμαι 25 χρονών, 71 κιλα και 1,72 cm ύψος. Σε λιπομέτρηση που έκανα πριν περίπου ένα εξάμηνο ήμουν 15,2% σε λίπος και 71,8 kg και σκελετική μυικη μάζα στα 34,7 kg.

    Θα ήθελα να σας γράψω την διατροφή μου για να μου πείτε την γνώμη σας ως προς την περαιτέρω μείωση του λίπους με την ελάχιστη δυνατή απώλεια μυων.

    Πρωινό(κατα τις 10): Όλο τον καιρό έτρωγα 7 κ.σ δημητριακά με βρώμη και σοκολατα υγείας,μαζι με γάλα και 1κ.σ λιναρόσπορο, ωστόσο τον τελευταίο καιρό το έχω αλλάξει με ενα τοστ ολικής με 2 φέτες γαλοπουλα και 2 φέτες τυρι(χαμηλά λιπαρά) συν 1 ποτήρι γάλα(1,5% λιπαρα).

    Κατα τις 2 τρωω ένα φρούτο,συνήθως μήλο(κάποιες φορές πορτοκάλι).Παντά πιο πριν έχω πιει το καθιερωμένο μου καφεδάκι.

    Μεσημεριανό: 1) 200 γρ μπιφτέκι μοσχαρίσιο με 1,5 κεσεδάκι ρύζι/1 πατάτα φουρνου
    2)Τηγανιά χοιρινή ή κοτόπουλο(γυρω στα 10 με 12 κομματάκια)(γυρω στα 10 με 12 κομματάκια) χωρίς λάδι με 1,5 κεσεδάκι ρύζι/1 πατάτα φουρνου
    3)ομελέτα με κρεμμύδι(6 ασπράδια+ 3 κρόκους) και λίγο τυρί
    4)2 κεσεδάκια φακί με 60 γραμμάρια φέτα(χαμηλά λιπαρά)
    5)250 γρ μακαρόνια ολικής με σάλτσα με φιλέτο κοτόπουλο και τυρί
    6)2 φιλέτα κοτόπουλο μπούτι ή 1 φιλέτο κοτόπουλο στήθος στο φούρνο ή μισό κοτόπουλο με ελάχιστη πέτσα(ντελίβερυ)ή 4 σουβλάκια κοτόπουλο 1,5 κεσεδάκι ρύζι/1 πατάτα φουρνου
    7)ψάρι (λαβράκι ή τσιπούρα) μαζί με πατατοσαλάτα (ντελίβερυ γίνεται εδώ)
    Επίσης,τα παραπάνω γεύματα τα συνοδεύω κάποιες φορές με σαλάτα καρότο-αγγούρι ή ντοματα-κρεμμύδι-ρόκα και μισή πίτα

    Απογευματινό:2 φρούτα συνήθως 1 πορτοκάλι και 1 μανταρίνι
    Πριν το γυμναστήριο τρώω 10 με 15 αμύγδαλα και αμέσως μετα το γυμναστήριο πίνω ενα σοκολατούχο γαλα με 0% λιπαρά,χωρις ζάχαρη και 19 γρ πρωτείνης(σκέφτομαι να αγοράσω καθαρή whey)
    Βραδινό:1)160 γραμμάρια τόνος ή 1 φιλέτο στήθος κοτόπουλο ή 2 φιλέτα κοτόπουλο μπούτι με αγγουρι,ντοματάκια,κρεμμύδι και ρόκα
    2)Ένα τοστ ολικής με 2 φέτες γαλοπουλα και 2 φέτες τυρι(χαμηλά λιπαρά) και ντομάτα
    3) μισό κοτόπουλο με 1 κεσεδάκι ρύζι.

    Προ ύπνου:γιαούρτι 2% με 15 αμύγδαλα ή κάσιους ή αιγινίτικα(μιξ)
    Ατασθαλίες:1)Πίνω περίπου κάθε 15 ημέρες το οποίο μπορεί και να συνδιαστεί με φαγήτο έξω
    2)2 με 3 ντελίβερυ πέραν των μεσημεριανών(κάποια σαλάτα,ή κάτι σε σουβλάκι κοτόπουλο και πολύ σπανιότερα πίτσα)

    Ως προς την γυμναστική: 1)Πάω 3 φορές γυμναστήριο+10 λεπτα τρέξιμο πριν,1η ημέρα(στήθος-δικέφαλα),2η ημέρα(ώμοι-τρικέφαλα),3ή ημέρα(πλάτη).Πόδια κάνω ελάχιστες ισομετρικές λόγω χονδροπάθειας επιγονατίδας
    2)2 ώρες τέννις
    3)1 ημέρα κάνω αερόβια γύρω στα 5-6 χιλιόμετρα ή παίζω κάποιο ματς τέννις(αν βρω συμπαίχτη)
    4)περπατάω γύρω στα 7-8 χιλιόμετρα κάθε ημέρα.

    Περιμένω την άποψη σας και σας ζητάω συγγνώμη για το κατεβατό!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by perseuklos View Post

    Πόδια κάνω ελάχιστες ισομετρικές λόγω χονδροπάθειας επιγονατίδας

    2)2 ώρες τέννις

    3)1 ημέρα κάνω αερόβια γύρω στα 5-6 χιλιόμετρα ή παίζω κάποιο ματς τέννις(αν βρω συμπαίχτη)

    4)περπατάω γύρω στα 7-8 χιλιόμετρα κάθε ημέρα.

    Περιμένω την άποψη σας και σας ζητάω συγγνώμη για το κατεβατό!
    Συγγνώμη αλλά κάτι δεν κατάλαβα. Τόσο τένις και τόση αερόβια και περπάτημα, αυτά δεν επιβαρύνουν την επιγονατίδα? Κάνει να τα κάνεις? (σόρρυ για το οφ)

  3. #3

    Default

    Χαχαχα σωστή η παρατήρησή σου φίλε μου.Την χονδροπάθεια την έπαθα πέρυσι τον οκτώβρη και τον πρώτο καιρό δεν μπορούσα να τρέξω ούτε λίγο,ωστόσο με λίγο ξεκούραση και κάποιες ισομετρικές ασκήσεις συν 1 ένεση υαλουρινού σταδιακά έχει σταματήσει να με χτυπάει τόσο.Επίσης,όταν τρέχω,φοράω πλέον και επιγονατίδα για να κρατάει σταθερό το σημείο.Ως προς το τέννις,δεν ξέρω αν επιβαρύνεται ο χόνδρος ωστόσο δεν με έχει ενοχλήσει ως τώρα και ας ελπίσω ούτε σύντομα!

  4. #4

    Default

    Το τένις είναι εξαιρετικά επιβαρυντικό για τα γόνατα και θα έπρεπε να γυμνάζεις τα πόδια σου παραπάνω από κάποιες ισομετρικες ασκήσεις.
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  5. #5
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    καλωσήρθες στο φόρουμ.
    Θεωρώ ότι η διατροφή σου είναι ακατάστατη και πρέπει να την κάνεις πιο συγκεκριμένη σε τροφές και ποσότητες για να μπορείς να έχεις καλύτερο έλεγχο και να ρυθμίζεις θερμίδες και μακροθρεπτικά πιο εύκολα. Ντελίβερι, διάφορα τυριά, τηγανιές, σοκολάτα κλπ σε άγνωστες συχνότητες και σχετικές ποσότητες δε βοηθάνε καθόλου. Αν δεν είσαι ψηλά σε λίπος φταίει ότι εξοντώνεσαι στην αερόβια αλλά δε θα είναι έτσι για πάντα - ήδη έχεις την πρώτη φθορά όπως περιέγραψες. Προσπάθησε να υποστηρίξεις αρθρώσεις και συνδεσμους δυναμώνωντας το σώμα σου. Σωστή προπόνηση με αντιστάσεις θα σε βοηθήσει και στις υπόλοιπες αθλητικές δραστηριότητες που κάνεις μέσα στη βδομάδα.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Το τένις είναι εξαιρετικά επιβαρυντικό για τα γόνατα και θα έπρεπε να γυμνάζεις τα πόδια σου παραπάνω από κάποιες ισομετρικες ασκήσεις.
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, και ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες,θα το ψάξω λίγο παραπάνω για να γυμνάσω τους μύες γύρω από τα γόνατα κυρίως με αντιστάσεις, γιατί φοβάμαι πλέον τα όργανα του γυμναστηρίου λόγω συγκεκριμένων μοιρών που πρέπει να έχω στα πόδια μου!

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    καλωσήρθες στο φόρουμ.
    Θεωρώ ότι η διατροφή σου είναι ακατάστατη και πρέπει να την κάνεις πιο συγκεκριμένη σε τροφές και ποσότητες για να μπορείς να έχεις καλύτερο έλεγχο και να ρυθμίζεις θερμίδες και μακροθρεπτικά πιο εύκολα. Ντελίβερι, διάφορα τυριά, τηγανιές, σοκολάτα κλπ σε άγνωστες συχνότητες και σχετικές ποσότητες δε βοηθάνε καθόλου. Αν δεν είσαι ψηλά σε λίπος φταίει ότι εξοντώνεσαι στην αερόβια αλλά δε θα είναι έτσι για πάντα - ήδη έχεις την πρώτη φθορά όπως περιέγραψες. Προσπάθησε να υποστηρίξεις αρθρώσεις και συνδεσμους δυναμώνωντας το σώμα σου. Σωστή προπόνηση με αντιστάσεις θα σε βοηθήσει και στις υπόλοιπες αθλητικές δραστηριότητες που κάνεις μέσα στη βδομάδα.
    Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να απαντήσεις,ως προς την φθορά δυστυχώς φταίει το κακό μου το μυαλό που καταπόνεσα το σώμα μου μετά από κανένα δίμηνο αποχής λόγω καλοκαιριού και με τιμώρησε-ευτυχώς μάλλον με χονδροπάθεια και όχι κάποια ρήξη ισώς-και θα το πάρω πιο ζεστά έτσι ώστε να δυναμώσω τους μυές γύρω απο το γόνατο με ασκησεις με αντιστάσεις.
    Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου για την διατροφή,προσπάθω να βρω τροφές,έτσι ώστε να υπάρχει μια ποικιλία και να μην αναλώνομαι στα ίδια και τα ίδια,αλλά μάλλον όπως λες και εσύ δεν βοηθάνε ιδιαίτερα στο χάσιμο του λίπους από οτι φαίνεται,τι πιστεύεις οτι πρέπει να κρατήσω από το υπάρχον μενού μου και αν σου είναι εύκολο να μου δώσεις κάποιες γρήγορες εναλλακτικές?(βραστά αυγά δεν είμαι μεγάλος φαν).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο μέλος. Συμβουλές για διατροφή.
    By doctorgym in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 11-01-13, 22:35
  2. Νέο Μέλος Και Συμβουλές Για Διατροφή
    By Stallone in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 04-11-12, 01:20
  3. Νέο Μέλος - Συμβουλές Για Διατροφή!
    By christina83 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-12, 14:08
  4. Νέο Μέλος - Συμβουλές για διατροφή!
    By steve.p in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 14
    Last Post: 25-03-09, 18:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •