Καλησπέρα παιδιά ,
Είμαι 1,71 ύψος 75 κιλά και 23 χρονών.Ξεκίνησα την γυμναστική με βάρη τον σεπτέμβριο με σκοπό να βάλω κιλά επειδή ήμουν λεπτός (60 κιλά). Πλέον ζυγίζω 75 κιλά μέσα σε 8 μήνες προπόνησης και διατροφής για όγκο. Το λίπος μου τώρα είναι στο 17% όπως βλέπω το σώμα μου και όπως μου είπαν και πιο έμπειροι (στο περίπου). Θέλω να ξεκινήσω λοιπόν μια διατροφή για γράμμωση και μετά από τους υπολογισμούς με ένα έλλειμμα στο 17% από το σύνολο των θερμίδων και με την αναλογία 40-30-30 έχω τα εξής : 242 γρ πρωτείνης , 181 γρ υδατάνθρακα και 80 γρ λιπαρά (2423 θερμίδες)
Ερωτήσεις : α)2 φορές αερόβιο την εβδομάδα από μισή ώρα συνδυαστικά ΗΙΙΤ και μέτριας έντασης (συνεχόμενα) είναι οκ ?
β)Η αναλογία 40-30-30 είναι καλή?
γ)Αν κρατήσω σωστά την πρωτείνη στα 242 γραμμάρια ίσως και μερικές μέρες με μια απόκλιση 20 γραμμαρίων θα πέσω σε μυικότητα ? Γενικά θα πέσω σε μυς με αυτή την διατροφή και αν ναι σε τι βαθμό ?
δ) Το έλλειμμα το οποίο επέλεξα ,δηλαδή ανάμεσα από το πολύ συντηρητικό και το συντηρητικό (17% του συνόλου θερμίδων είναι σωστό) Αν όχι τι έλλειμμα να επιλέξω?

ΥΓ: Είμαι εκτόμορφος και γενικά είχα ενασχόληση με τον αθλητισμό από μικρή ηλικία απλά ασχολήθηκα πολλά χρόνια με το ποδόσφαιρο και το αερόβιο (πχ πήγαινα γήπεδο καθημερινά και έτρεχα 5 χιλιόμετρα σε κανονική ένταση ή προπονήσεις ποδοσφαίρου που έχουν κυρίως και αυτές τρέξιμο.Οπότε σε συνδυασμό με το ότι είμαι εκτόμορφος μάλλον για αυτό ήμουν και 60 κιλά )