Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-04-06
    Location
    .
    Posts
    5

    Default Που θα βρώ μικρό/οικονομικό Power rack για σπιτικό γυμναστήριο?

    Μετά από πολλά χρόνια απουσίας σκέφτομαι να επιστρέψω στη γυμναστική με βάρη.Θέλω να στήσω ένα home gym αλλά έχω πολύ περιορισμένο "ελεύθερο" χώρο στο σπίτι περίπου 1,7 Χ 3 μέτρα αλλά θα κάνω χρήση λιγότερου χώρου καθώς υπάρχουν παράθυρα με τζάμια στα άκρα του δωματίου και μόνιτορ υπολογιστή.

    Έψαξα αμέτρητες ώρες για να βρω ένα οικονομικό (γύρω στα 300 ευρώ), μικρό και "συμμαζεμένο" rack.

    To mirafit-m1-250kg-power-rack είναι τέλειο άλλα μου απάντησαν ότι δεν στέλνουν στην Ελλάδα δυστυχώς.

    Από ελληνικά eshop βρήκα το Viking BR-26 αλλά είναι πολύ μεγαλύτερο σε διαστάσεις και κακοφτιαγμένο. Τα μέταλλα που έχει στο κάτω μέρος δεν θα επιτρέπουν να κάνω deadlift μέσα στο rack και θα πρέπει να βγαίνω έξω σε πολύ περιορισμένο χώρο που θα έχω για να εκτελέσω βαριά άσκηση. Επίσης απαιτεί χρήση μπάρας 2+ μέτρα που προσπαθώ να αποφύγω λόγο έλλειψης χώρου.

    Άλλα rack που κοιτάζω είναι είτε τεράστια είτε πανάκριβα.

    Υπάρχει κάτι παρόμοιο με αυτό της mirafit γύρω στα 111cm Χ 113cm? Η αγορά μπορεί να γίνει και από εξωτερικό (αμαζον/ebay/eshops) αν βρεθεί το κατάλληλο.

    Ευχαριστώ!

  2. #2

    Default

    Θα πρέπει να ανέβεις λίγο σε χρήμα.

    Κοίταξε στο Strengthshop.de

    Αλλά τι μπάρα σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις;

    Κοιταξε και στο Amazon.de αν σε βολέυει κάτι τέτοιο
    Mirafit ? with Multi-Position Safety Shelf & Dip Bars ? Adjustable Squat Stands
    99.99+ 11.99 έξοδα αποστολής

    Υπήρχε μέχρι πρότινος στην ελληνική αγορά και το
    Gorilla Sports Kλωβός Δύναμης G559, δεν το βλέπω σε κάποιο μαγαζί τώρα, το έφερνε σίγουρα ο xanoumis, πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτησέ τους αν πρόκειται να το ξαναφέρουν

    Άλλη επιλογη σε παραπάνω χρήματα βέβαια είναι το Tunturi WT60 Cross Fit Rack, αλλά πρέπει να αποφασίσεις τι μπάρα σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις
    Last edited by alekan; 11-06-19 at 21:12.
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  3. #3
    New Member
    Join Date
    29-04-06
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Θα πρέπει να ανέβεις λίγο σε χρήμα.

    Κοίταξε στο Strengthshop.de

    Αλλά τι μπάρα σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις;

    Κοιταξε και στο Amazon.de αν σε βολέυει κάτι τέτοιο
    Mirafit ? with Multi-Position Safety Shelf & Dip Bars ? Adjustable Squat Stands
    99.99+ 11.99 έξοδα αποστολής

    Υπήρχε μέχρι πρότινος στην ελληνική αγορά και το
    Gorilla Sports Kλωβός Δύναμης G559, δεν το βλέπω σε κάποιο μαγαζί τώρα, το έφερνε σίγουρα ο xanoumis, πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτησέ τους αν πρόκειται να το ξαναφέρουν

    Άλλη επιλογη σε παραπάνω χρήματα βέβαια είναι το Tunturi WT60 Cross Fit Rack, αλλά πρέπει να αποφασίσεις τι μπάρα σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το Strengthshop.de στέλνει Ελλάδα;

    Το ποιο οικονομικό ρακ που έχουν κάνει 300 ευρώ (Strengthshop Starter Power Cage) και θέλει πολύ μεγάλη ολυμπιακή μπάρα λόγο πλάτους 120-142cm.

    Εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω την μικρότερη δυνατή/οικονομική μπάρα δηλαδή φ28 1,80μ ή 2μ λόγο έλλειψης χώρου. Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω τα 140-160κιλα που υποστηρίζουν αυτές και ούτε ενδιαφέρομαι να πάρω νέα ολυμπιακά βάρη (έχω κάποια παλιά για φ28 που θέλω να ξαναχρησιμοποιήσω). Δεν έχω και χώρο για μεγάλη ολυμπιακή έτσι και αλλιώς.

    Το mirafit Squat Stand είναι εξαιρετικό από άποψη ποιότητας/διαστάσεων/τιμής αλλά δεν είναι power rack δηλαδή δεν προσφέρει την ασφάλεια που θέλω. Επίσης έχει το ίδιο πρόβλημα με το Viking BR-26 δηλαδή πρέπει να βγεις έξω για τα deadlift. Θα το πάρω σαν τελική λύση αν δεν βρω κανονικό power rack.

    Το Tunturi WT60 Cross Fit Rack είναι πολύ μεγάλο για το χώρο μου.

    To Gorilla Sports Kλωβός Δύναμης G559 βλέπω υπάρχει στην επίσημη γερμανική ιστοσελίδα τους με 250 ευρω + 50 ευρω έξοδα αποστολής φαίνεται καλή λύση! H μόνη μου ανησυχία με το συγκεκριμένο είναι μην βρει ο αγκώνας στα μέταλλα κάτω όπως κατεβαίνω στα squat γιατί είναι υπερβολικά στενό 103 εκατοστά! Έχω άνοιγμα 85-90 εκατοστά άρα από κάθε πλευρά θα έχω μια απόσταση ασφαλείας μόνο 5-10 εκατοστά.

    Edit: Είναι 103 εκατοστά στα άκρα άρα τα εσωτερικά μέταλλα θα είναι λογικά 93 εκατοστά μεταξύ τους. Ούτε 5 εκατοστά ασφάλεια από κάθε πλευρά δεν θα έχω....
    Last edited by infested; 11-06-19 at 23:43.

  4. #4

    Default

    Το strengthshop στέλνει κανονικά Ελλάδα.

    Το stand της Mirafit είναι κομπλέ από άποψη ασφαλείας, το έχω και το χρησιμοποιώ. Για τις αρσεις όντως θα έχεις θέμα. Πάρε μπάρα δίμετρη να είσαι καλύτερα καλυμμένος από άποψη διαστάσεων κατά τη γνώμη μου.
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  5. #5
    New Member
    Join Date
    29-04-06
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    Το Gorilla Sports ρακ όντως δεν βολεύει καθόλου εδώ βρήκα εικόνα (δεν με αφήνει να ποσταρο λινκ) από gorillasports ολλανδιας (.nl) και ο άνθρωπος δεν χωράει μέσα και κάνει τα squat απέξω....

    alekan ευχαριστώ για τις προτάσεις, συμφωνώ για την δίμετρη μπάρα. Αν δεν βρω κάποιο ρακ τελικά θα πάω στο stand της mirafit αναγκαστικά.
    Last edited by infested; 12-06-19 at 01:36.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Εγώ πήρα από Ελλάδα το My Force Rack USA

  7. #7
    New Member
    Join Date
    29-04-06
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    Βρήκα ένα ωραίο ρακ απο το αγγλικό powerhouse-fitness. Το Bodymax CF375 που είναι πολύ οικονομικό. Δυστυχώς σήμερα μου απάντησαν ότι για να το στείλουν Ελλάδα θα κοστίσει σε έξοδα αποστολής 200 λίρες...

    Κοιτάζω ένα άλλο "POWER RACK" από healthone (.gr) στα 300 ευρω που πρέπει να είναι της amayasport. Γνωρίζει κανείς αν το ελληνικό eshop "healthone" είναι αξιόπιστο; Δεν έχουν καθόλου λεπτομέρειες για το ρακ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Power Rack ή Half Rack σε Home Gym
    By Anwnymos19 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 19-07-17, 20:19
  2. Κατασκευή Power Rack Και Home Gym
    By Mariosko in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 29
    Last Post: 08-07-17, 21:52
  3. Αγορά Power Rack
    By Hanos in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 08-08-16, 19:49
  4. Power Rack Από Αγγλία ή Ελλάδα;
    By ggeorge in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 27-06-11, 20:46
  5. Αγορά Powertec power rack
    By blomy in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 26-09-10, 16:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •