Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1

    Question Παπούτσια για βάρη

    Καλήμερα σε όλους τους fitness fans. Τον τελευταίο καιρό αναζητώ ένα ζευγάρι παπούτσια για το γυμναστήριο ώστε να σταματήσω να φοράω παπούτσια για running ή sneakers με ίσιο πάτο. Να σημειωθεί πως η προπόνησή μου είναι με βάρη και περιέχει ασκήσεις όπως squats, deadlifts, bench press και κάποιες συμπλήρωματικές ασκήσεις. Χωρίς να τα πολυλογώ λοιπόν, έπεσα στο εξής δίλλημα. Olympic shoes ή crossfit shoes. Από την μία τα olympic είναι πολύ καλά για squats αλλά για τις υπόλοιπες ασκήσεις είναι περιττά (deadlift θέλει ίσιο πάτο). Από την άλλη τα crossfit είναι για τα πάντα, άπλα δεν είναι τα καλύτερα για squats. Θα το εκτιμούσα πολύ εάν κάποιος/κάποια με βγάλει από αυτήν την δυσμενή θέση.
    Ευχαριστώ!

  2. #2

    Default

    Πάρε τα powerlift της Adidas που έχουν πιο χαμηλό τακούνι. Αν και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο για τα deadlifts.
    Οπότε είτε συνηθίζεις να κάνεις squats με flat παπούτσι, είτε έχεις 2 ζευγάρια για τις προπονήσεις σου.
    Last edited by alekan; 13-06-19 at 07:54.
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Πάρε τα powerlift της Adidas που έχουν πιο χαμηλό τακούνι. Αν και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο για τα deadlifts.
    Οπότε είτε συνηθίζεις να κάνεις squats με flat παπούτσι, είτε έχεις 2 ζευγάρια για τις προπονήσεις σου.
    Το θέμα μου είναι ότι έχω παρατηρήσει πως όταν έχω ύψος στην φτέρνα δεν σπάει η μέση μου στα squat, δηλαδή δεν παθαίνω το γνωστό "butt wink".

  4. #4
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι σε ένα μεγάλο κατάστημα αθλητικών ειδών και να δοκιμάσεις κάποια παπούτσια!
    Πρόταση από μένα: Nike metcon 4
    Απίστευτη σταθερότητα. Το χρησιμοποιώ στην άρση βαρών, Crossfit και γυμναστήριο ενίοτε!
    Δεν είναι το ιδανικότερο για τρέξιμο.
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Πάρε τα powerlift της Adidas που έχουν πιο χαμηλό τακούνι. Αν και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο για τα deadlifts.
    Οπότε είτε συνηθίζεις να κάνεις squats με flat παπούτσι, είτε έχεις 2 ζευγάρια για τις προπονήσεις σου.
    Συμφωνώ με τον alekan... Ή παίρνεις ένα αρσιβαρίστικο ζευγάρι και το βγάζεις όταν κάνεις deadlift ή συνηθίζεις με flat παππούτσι (τα οποία είναι και πιο φθηνά συνήθως, ακόμα και σταρακια). Δεν πειράζει αν κάνεις butt wink, πιο πολύ έχει σημασία νομίζω αν είσαι quad dominant ή όχι και αν πετυχαίνεις σωστό βάθος χωρίς τακούνι.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι σε ένα μεγάλο κατάστημα αθλητικών ειδών και να δοκιμάσεις κάποια παπούτσια!
    Πρόταση από μένα: Nike metcon 4
    Απίστευτη σταθερότητα. Το χρησιμοποιώ στην άρση βαρών, Crossfit και γυμναστήριο ενίοτε!
    Δεν είναι το ιδανικότερο για τρέξιμο.
    Δηλαδή στα squat είσαι κομπλέ με αυτά;

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Συμφωνώ με τον alekan... Ή παίρνεις ένα αρσιβαρίστικο ζευγάρι και το βγάζεις όταν κάνεις deadlift ή συνηθίζεις με flat παππούτσι (τα οποία είναι και πιο φθηνά συνήθως, ακόμα και σταρακια). Δεν πειράζει αν κάνεις butt wink, πιο πολύ έχει σημασία νομίζω αν είσαι quad dominant ή όχι και αν πετυχαίνεις σωστό βάθος χωρίς τακούνι.
    Εάν δουλέψω νομίζω ankle mobility και την τεχνική μου στα squat μπορώ να σταματήσω να είμαι quad dominant (είδα βίντεο στο YouTube). Επομένως ίσως να είναι καλύτερα να πάρω CrossFit, δηλαδή flat ώστε να μπορώ να τα χρησιμοποιώ παντού. Σκεφτόμουν βέβαια και τα powerlift που είναι ενδιάμεση φάση αλλά έχω ακούσει ότι ο πάτος δεν είναι απόλυτα σκληρός και χάνεις δύναμη.

  8. #8
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Quote Originally Posted by GiannisK855 View Post
    Δηλαδή στα squat είσαι κομπλέ με αυτά;
    Από τη στιγμή που δεν προσανατολίζεσαι σε παπούτσι άρσης βαρών, θεωρώ ότι είναι η ιδανική επιλογή!
    Όμορφο παπούτσι, σε πληθώρα χρωμάτων!
    Από τη στιγμή που θα το φορέσεις για δοκιμή στο κατάστημα, θα το αντιληφθείς αμέσως!
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by GiannisK855 View Post
    Εάν δουλέψω νομίζω ankle mobility και την τεχνική μου στα squat μπορώ να σταματήσω να είμαι quad dominant (είδα βίντεο στο YouTube). Επομένως ίσως να είναι καλύτερα να πάρω CrossFit, δηλαδή flat ώστε να μπορώ να τα χρησιμοποιώ παντού. Σκεφτόμουν βέβαια και τα powerlift που είναι ενδιάμεση φάση αλλά έχω ακούσει ότι ο πάτος δεν είναι απόλυτα σκληρός και χάνεις δύναμη.

    ...Εχω τα adidas powerlift ενα εξαμηνο περιπου,δεν εχουν πολυ ψηλο τακουνι οπως τα αρσιβαριστικα και εμενα μου φαινεται αρκετα καλη η σκληροτητα του πατου.!!
    ...οσο για το quad dominant ,εκτος του οτι εχει να κανει με την προτιμηση η τις ιδαιτεροτητες καποιου,αν κανεις low bar squats αυτα θελουν περισσοτερο τη βοηθεια των δικεφαλων- γλουτιαιων σε σχεση με τους τετρακεφαλους.
    Αν κανεις high bar squats η και αρκετα front squats,τοτε αυτου του ειδους τα παπουτσια βολευουν καλυτερα,στα low μια χαρα εισαι και με τα flat......εκτος αν εχεις θεμα με ankle mobility

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ...Εχω τα adidas powerlift ενα εξαμηνο περιπου,δεν εχουν πολυ ψηλο τακουνι οπως τα αρσιβαριστικα και εμενα μου φαινεται αρκετα καλη η σκληροτητα του πατου.!!
    ...οσο για το quad dominant ,εκτος του οτι εχει να κανει με την προτιμηση η τις ιδαιτεροτητες καποιου,αν κανεις low bar squats αυτα θελουν περισσοτερο τη βοηθεια των δικεφαλων- γλουτιαιων σε σχεση με τους τετρακεφαλους.
    Αν κανεις high bar squats η και αρκετα front squats,τοτε αυτου του ειδους τα παπουτσια βολευουν καλυτερα,στα low μια χαρα εισαι και με τα flat......εκτος αν εχεις θεμα με ankle mobility
    Η αλήθεια είναι ότι κάνω high bar squats.

  11. #11

    Default

    Για πόσα κιλά Squat μιλάμε που ανησυχείς για την σκληρότητα του πάτου;
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Για πόσα κιλά Squat μιλάμε που ανησυχείς για την σκληρότητα του πάτου;
    Μην φανταστείς πολλά, καμιά 110. Είμαι καινούργιος σχετικά. Σε αυτό έχεις ένα δίκιο, απλά ξέρεις πως είναι με το ίντερνετ, παρασύρεσαι εύκολα. Πράγματι για τα κιλά μου δε νομίζω να υπάρχει θέμα. Απλά είχα σκεφτεί ότι θέλω να μην μπαίνει μέσα η σόλα, να υπάρχει άμεση σχέση δηλαδή και όχι έμμεση με τα κιλά.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Όσα και να κάνεις ένα ανθεκτικό παπούτσι με σκληρό πάτο είναι επένδυση...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Όσα και να κάνεις ένα ανθεκτικό παπούτσι με σκληρό πάτο είναι επένδυση...
    Εσύ έχεις ένα ζευγάρι Olympic και ένα CrossFit για τις προπονήσεις σου;

  15. #15
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by GiannisK855 View Post
    Εσύ έχεις ένα ζευγάρι Olympic και ένα CrossFit για τις προπονήσεις σου;
    Έχω ένα ζευγάρι powerlifting με τακούνι (απο το strengthshop) και ένα ζευγάρι powerlifting χωρίς τακούνι (τα sabo goodlift). Πλέον χρησιμοποιώ μόνο τα sabo. Όταν φορούσα το τακούνι, deadlift έκανα ξυπόλυτος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Έχω ένα ζευγάρι powerlifting με τακούνι (απο το strengthshop) και ένα ζευγάρι powerlifting χωρίς τακούνι (τα sabo goodlift). Πλέον χρησιμοποιώ μόνο τα sabo. Όταν φορούσα το τακούνι, deadlift έκανα ξυπόλυτος.
    Έχει φτάσει δηλαδή η ευλυγισία σου σε καλό σημείο;
    Γιατί για να κάνεις squats βαθιά χωρίς τακούνι δεν είναι εύκολο...

  17. #17
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by GiannisK855 View Post
    Έχει φτάσει δηλαδή η ευλυγισία σου σε καλό σημείο;
    Γιατί για να κάνεις squats βαθιά χωρίς τακούνι δεν είναι εύκολο...
    Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά νομίζω είναι κυρίως τεχνικό το ζήτημα. Θέλει το βάρος να είναι πιο πολύ στη φτέρνα και να ξεκινάει η κίνηση απο τους γοφούς αντί για τα γόνατα. Μόλις το εφάρμοσα πέτυχα πολύ εύκολα το βάθος. Γενικά δεν ξέρω αν όντως κάποιος με κακή ευλυγισία δεν μπορεί χωρίς τακούνι να κάνει βαθύ squat, μπορεί. Για μένα ήταν θέμα τεχνικής 100%.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by GiannisK855 View Post
    Μην φανταστείς πολλά, καμιά 110. Είμαι καινούργιος σχετικά. Σε αυτό έχεις ένα δίκιο, απλά ξέρεις πως είναι με το ίντερνετ, παρασύρεσαι εύκολα. Πράγματι για τα κιλά μου δε νομίζω να υπάρχει θέμα. Απλά είχα σκεφτεί ότι θέλω να μην μπαίνει μέσα η σόλα, να υπάρχει άμεση σχέση δηλαδή και όχι έμμεση με τα κιλά.
    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Όσα και να κάνεις ένα ανθεκτικό παπούτσι με σκληρό πάτο είναι επένδυση...
    Τα Powerlift αρχίζουν να έχουν ελαφρύ πρόβλημα στα 200+ κιλά
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  19. #19
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Στο box που πηγαίνω, ερχόταν πολύ συχνά ο Οδυσσέας Δήμας, αδερφός του Πύρρου.
    Να τον δείτε να κάνει clean and jerk και squat ass to grass με 120 και 150kg ΜΕ ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ!!!!!!!!!
    Το βαθύ κάθισμα είναι 10000000% τεχνική κι όχι παπούτσι!
    Σίγουρα βοήθα αλλά δεν είναι το παν!
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά νομίζω είναι κυρίως τεχνικό το ζήτημα. Θέλει το βάρος να είναι πιο πολύ στη φτέρνα και να ξεκινάει η κίνηση απο τους γοφούς αντί για τα γόνατα. Μόλις το εφάρμοσα πέτυχα πολύ εύκολα το βάθος. Γενικά δεν ξέρω αν όντως κάποιος με κακή ευλυγισία δεν μπορεί χωρίς τακούνι να κάνει βαθύ squat, μπορεί. Για μένα ήταν θέμα τεχνικής 100%.
    Μάλιστα, απλά γενικά διαβάζω ότι ναι πρώτα κινείς γλουτούς και μετά γόνατα αλλά επίσης ότι δεν είναι καλό να πιέζεις με την φτέρνα αλλά με το κέντρο της πατούσας. Κάτι άσχετο, πόσο καιρό γυμνάζεσαι; Τα lifts σου είναι αξιοθαύμαστα !

  21. #21

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Τα Powerlift αρχίζουν να έχουν ελαφρύ πρόβλημα στα 200+ κιλά
    Μάλιστα. Εάν είναι να τα κρατήσω μέχρι τότε οκ, απλά αν θέλω να δω ένα πιο μακροπρόθεσμο παπούτσι σύμφωνα με τις μαρτυρίες σου πρέπει να δω κάτι άλλο.

  22. #22

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Στο box που πηγαίνω, ερχόταν πολύ συχνά ο Οδυσσέας Δήμας, αδερφός του Πύρρου.
    Να τον δείτε να κάνει clean and jerk και squat ass to grass με 120 και 150kg ΜΕ ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ!!!!!!!!!
    Το βαθύ κάθισμα είναι 10000000% τεχνική κι όχι παπούτσι!
    Σίγουρα βοήθα αλλά δεν είναι το παν!
    Συμφωνώ !
    Είσαι τυχερός που βλέπεις τέτοια πράγματα στο γυμναστήριό σου. Εμείς εδώ στο gymnasium δεν έχουμε τέτοια ( είναι universal γυμναστήριο ).
    Last edited by GiannisK855; 13-06-19 at 22:13.

  23. #23
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Quote Originally Posted by GiannisK855 View Post
    Συμφωνώ !
    Είσαι τυχερός που βλέπεις τέτοια πράγματα στο γυμναστήριό σου. Εμείς εδώ στο gymnasium δεν έχουμε τέτοια ( είναι universal γυμναστήριο ).
    Είναι προπονητής στον Μίλων Νέας Σμύρνης.
    Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος να κάνει 5-10 μαθήματα μαζί του. Είναι απίστευτη εμπειρία να κάνεις με έναν εκ των κορυφαίων προπονητών άρσης βαρών και το κόστος δεν είναι απαγορευτικό!
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  24. #24
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by GiannisK855 View Post
    Μάλιστα, απλά γενικά διαβάζω ότι ναι πρώτα κινείς γλουτούς και μετά γόνατα αλλά επίσης ότι δεν είναι καλό να πιέζεις με την φτέρνα αλλά με το κέντρο της πατούσας. Κάτι άσχετο, πόσο καιρό γυμνάζεσαι; Τα lifts σου είναι αξιοθαύμαστα !
    Έχεις δίκιο, τo κέντρο βάρους είναι όντως στη μέση της πατούσας. Απλώς σε σχέση με το τακούνι έχω την αίσθηση οτι με flat παπούτσι το σώμα είναι ελαφρώς πιο πίσω, αυτό εννοώ. Τουλάχιστον αυτό συνέβη στη δική μου τεχνική όταν άλλαξα. Ευχαριστώ πολύ! Γυμνάζομαι απο παιδί, δεν σταμάτησα πότε. Απο το 2015 κάνω συστηματικά βάρη και απο το Σεπτέμβρη κάνω μόνο powerlifting.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #25
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Είναι προπονητής στον Μίλων Νέας Σμύρνης.
    Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος να κάνει 5-10 μαθήματα μαζί του. Είναι απίστευτη εμπειρία να κάνεις με έναν εκ των κορυφαίων προπονητών άρσης βαρών και το κόστος δεν είναι απαγορευτικό!
    Δεν είχα ιδέα οτι ήταν προπονητής o αδερφός του! Τυχερός είσαι, ελπίζω να το αξιοποιείς!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #26

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Έχεις δίκιο, τo κέντρο βάρους είναι όντως στη μέση της πατούσας. Απλώς σε σχέση με το τακούνι έχω την αίσθηση οτι με flat παπούτσι το σώμα είναι ελαφρώς πιο πίσω, αυτό εννοώ. Τουλάχιστον αυτό συνέβη στη δική μου τεχνική όταν άλλαξα. Ευχαριστώ πολύ! Γυμνάζομαι απο παιδί, δεν σταμάτησα πότε. Απο το 2015 κάνω συστηματικά βάρη και απο το Σεπτέμβρη κάνω μόνο powerlifting.
    Αααα συγγνώμη δεν το κατάλαβα. Το ότι είσαι πιο πίσω υποθέτω πως είναι καλό, διότι δεν φεύγεις εύκολα μπροστά.

  27. #27

    Default

    εγώ κάνω άρση βαρών και εδώ και χρόνια έχω τα της άρσης βαρών από τα Admiral
    τα είχα πάρει 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά και ακόμα αντέχουν
    τα προτείνω ανεπιφύλακτα

  28. #28
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Το να κανεις squat/deadlift με παππουτσια running ( εχω τα nike downshifter 8) μπορει να δημιουργησει προβλημα στα γονατα?
    Ειναι προτιμοτερο να παρω all-star σαν πιο οικονομικη λυση?
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παπουτσια για διαδρομο
    By LOGI in forum Off Topic
    Replies: 1
    Last Post: 16-03-18, 17:04
  2. παπούτσια otomix
    By Atlas in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-17, 23:18
  3. Αθλητικά παπούτσια και βάρη ποδιών!
    By WoopTiWoo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 10-01-14, 15:32
  4. Παπούτσια για τρέξιμο
    By gikamc in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 26
    Last Post: 19-10-11, 11:44
  5. Τι παπούτσια να πάρω?
    By ouzo in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-06, 05:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •