Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα σήμερα να ανοίξω ένα θέμα αρκετά αμφιλεγόμενο καθώς οι απόψεις διαφόρων fitness enthusiasts διίστανται. Λίαν προσφάτως που δοκίμασα να κάνω 140 kg Deadlift για ρεκόρ παρατήρησα πως ενώ είχα την δύναμη να σηκώσω τα κιλά, οι λαβές μου με εγκατέληψαν νωρίς με αποτέλεσμα να ανοίξουν και να μην καταφέρω την άρση των κιλών αποτελεσματικά. Εκείνη την στιγμή συνειδητοποίησα πως η δύναμη της λαβής μου θέλει αρκετή δουλειά και άρχισα την αναζήτηση για τρόπους ενδυνάμωσης αυτής. Έτσι στην επόμενη προπόνηση δοκίμασα κάποια Pull-up Bar Holds. Αφού τελείωσα ένιωσα έναν έντονο πόνο στα χέρια μου λόγω των κάλων που σχηματίζονταν. Χωρίς να τα πολυλογώ ξεκίνησα την αναζήτηση για το πως πρέπει να κρατάω την μπάρα σε ασκήσεις όπως Deadlift, Deadlift Holds κ.λπ. καθώς σκέφτηκα πως ίσως την κρατάω λάθος. Έτσι έπεσα πάνω στο βίντεο του Mark Rippetoe με τίτλο " CrossFit Mark Rippetoe On Grip", στο οποίο αναθεωρείται ο τρόπος που πρεπει να κρατάς τη μπάρα. Έχοντας πλέον μπερδευτεί ιδιαίτερα και μη ξέροντας τι να εφαρμόσω στην προόνησή μου, αναζητώ την βοήθειά σας ώστε να ξεδιαλυθεί το τοπίο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !