Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-06-19
    Posts
    1

    Default Τα Πρώτα Βήματα - Νέος!

    Γεια σας και καλος σας βρηκα.καταρχας ενα μεγαλο μπραβο σε ολους εσας που μοιραζεστε τις γνωσεις σας με τετοια ορεξη για να βοηθησετε.

    λιγα πραγματα για μενα:
    ειμαι 28 χρονων μεχρι τα 23 μου επαιζα ποδοσφαιρο,οταν σταματησα λογω δουλειας να ασχολουμαι με το τοπι η αθλητικη δραστηριοτητα ηταν ελαχιστη εως μηδαμινη.δεν σκεφτομουν ιδιαιτερα τι θα ετρωγα, ποσα ποτα θα επινα.
    ειχα γραφτει 2-3 φορες γυμναστηριο αλλα ποτε δεν κρατησε περισσοτερο απο μια εβδομαδα,ισως γιατι δεν το ηθελα πραγματικα και το μονο που καταφερνα ηταν να εξαπατω το μυαλο μου.συνεχεια ελεγα πως εισαι ετσι ρε μαλα... αλλα ποτε δεν εκανα κατι για να αλλαξω την κατασταση.

    αυτην την περιοδο μιας και τα φιλαρακια μου εχουν φυγει για σεζον και το μονο που υπαρχει ειναι η δουλεια, σκεφτηκα οτι ηταν καλη ευκαιρια να κανω μια ακομα αποπειρα να γραφτω στο γυμναστηριο.
    Εχω ξεκινησει λοιπον εδω και 3 εβδομαδες με σκοπο να φτιαξω κορμι ,κοιτουσα στην μεση του ωκεανου να βρω στερια εγω..χαχαχα
    Προπονηση με την προπονηση ομως αρχισα να καταλαβαινω το ποσο καλυτερα αισθανομαι ψυχολογικα οταν φευγω απο το γμυναστηριο,το ποσο περισσοτερη ορεξη και ενεργεια εχω.Σταματησα να θελω γρηγορα και εμφανης αποτελεσματα,νιωθω γεματος ψυχολογικα και αυτο μου φτανει

    ειμαι 1.80 και 80-81 κιλα.ο σωματοτυπος μου ειναι σαν αχλαδι,χοντρα ποδια,κοιλια σωσιβιο και παει λεγοντας.
    Ποσοστο λιπους ετσι οπως με βλεπω πρεπει να εχω 22-23%
    WIN_20190625_15_02_11_Pro.jpgWIN_20190625_15_05_18_Pro.jpgWIN_20190625_15_06_24_Pro.jpg
    προπονηση
    3-4 προπονησεις την εβδομαδα.(απομενει 1 εβδομαδα)

    • 5 χιλιομετρα σε 30 λεπτα τρεξιματακι
    • κυκλικη2 ασκησεις στηθος,2 ωμους,3 ποδια, 1 δικεφαλα,1 τρικεφαλα (ολες στα μηχανηματα)
    • κοιλιακους ραχιαιους 3 σετακια απο 20επαν.

    με αυτα πορευτηκα αυτα το διαστημα.μια μικρη διαφορα την ειδα η αληθεια ειναι.

    μου εβγαλαν ενα προγραμμα θα το ξεκινησω απο αυτην που ειναι και η τελευταια εβδομαδα για τον πρωτο μηνα.
    οταν παρω το προγραμμα θα προσπαθησω να σας το μεταφερω αν βγαλω ακρη.


    Διατροφη
    8 το πρωι ενα κουλουρι πολυσπορο
    11 σαντουιτς γαλοπουλα,φιλαδελφεια,μαρουλι
    14 μεσημεριανο οτι φαγητο υπαρχει σπιτι.(κρεας,ψαρια,οσπρια) κυριως ομως καποια πρωτεινη.
    17 φρουτο(μπανανα ή μηλο ή ροδακινο)
    21 ομελετα,μακαρονια ισως λιγο απο το μεσημεριανο φαγητο.
    23 μηλο
    δεν θελω να κανω πρωταθλητισμο ουτε για αρχη να μπω τοσο πολυ στο τρυπακι της διατροφης με ακριβεις ποσοτητες πρωτεινης υδατανθρακες κτλ.θα καει το κεφαλι μου.
    Δεν τρωω καθολου τηγανιτα,δεν τρωω απεξω,πινω ενα με δυο ποτα τις δυο εβδομαδες.

    το περισσοτερο λιπος ειναι στα μπουτια και στην μεση.μου αρεσει το τρεξιμο και πιστευω θα βοηθησει την κατασταση για τα ποδια και την κοιλια αλλα συμβαδιζει με την μυικη ενδυναμωση που θελω για τα χερια και το στηθος?
    επισης προτιμαω να πηγαινω για προπονηση πριν το μεσημεριανο φαγητο..με το που σχολαω απο την δουλεια(ορθοστασια) πινω ενα καφεδακι σκετο,τρωω μια μπανανα και παω για προπονηση.το βραδυ κοιμαμαι 7 ωρες περιπου.

    στοχος μου ειναι να μαθω να τρεφομαι και να δουλευω σωστα το σωμα μου.τα υπολοιπα θα ερθουν πιστευω..

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!
    Μπράβο που το πήρες ζεστά και βάζεις στόχο να φτιάξεις το σώμα σου. Η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα, θέλει χρόνο και υπομονή και κυρίως να ακολουθείς συγκεκριμένο πλάνο.
    Αν θες να χάσεις λίπος, θα πρέπει να είσαι συγκεκριμένος σε αυτά που τρως. Δεν είναι θέμα πρωταθλητισμού το να ξέρει κάποιος πόσο τρώει. Είναι απαραίτητο!
    Πολύ εύκολα μπορεί να τρως πολύ περισσότερο και να μη το καταλαβαίνεις.. Πώς θα σε βοηθήσουμε αν δεν μετράς; Πως θα ξέρεις τι αλλάξεις στην πορεία;
    Όπως λοιπόν έχεις ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα στο γυμναστήριο και το ακολουθείς, έτσι πρέπει και στη διατροφή που παίζει ίσως το μεγαλύτερο ρόλο στο στόχο που έχεις.
    Γι αυτό ξεκίνα σιγά σιγά να μετράς ποσότητες. Όσο συγκεκριμένος είσαι σε αυτά που τρως τόσο πιο συγκεκριμένα θα είναι τα αποτελέσματα πάνω σου.

    Όσο για το φαγητό που τρως, άσε κουλούρια και μακαρόνια στην άκρη.
    Βάλε βρώμη με λίγα αβγά (πχ 1 ολοκληρο και 3-4 ασπράδια). Δεκατιανό οπως το έχεις.
    Μεσημεριανό θα ξερεις ακριβως τι θα τρως και οχι γενικα και αοριστα οτι υπαρχει σπιτι.
    Απογευματινό ενα γιαουρτι στραγγιστο χαμηλων λιπαρων με ενα φρουτο και το βραδυ ψαρι με λαχανικά ή κοτόπουλο με λαχανικά.
    Αυτά ειναι ενδεικτικά, αν περιηγηθείς στο φόρουμ θα βρεις πολλές ιδέες για γεύματα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρώτα Βήματα
    By giorgospapa in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-06-18, 13:29
  2. Συμβουλές Για Τα Πρώτα μου Βήματα
    By roko in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 04-02-16, 20:02
  3. Πρώτα Βήματα!
    By jimclown in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 30-04-15, 09:41
  4. Πρώτα Βήματα Στο Bodybuilding
    By Thomas1998 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-14, 09:11
  5. Διατροφή Bodybuilding και Τα Πρώτα Μου Βήματα
    By emmanros in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 14-12-12, 22:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •