Καλησπέρα και από εμένα,
είμαι 28 χρονών και πλέον 126.6 κιλά και 1,77 ύψος.
Είμαι νέο μέλος αν και διαβάζω αρκετά χρόνια γιατί για πολλά χρόνια της ζωής μου από μικρή είχα ασχοληθεί με τον αθλητισμό(στίβο,μπάσκετ) και μέχρι πριν 3 χρόνια όλο και κάτι έκανα (τρέξιμο,βάρη).
Τα τελευταία 3 χρόνια όμως με σημείο καμπής το 2016 που πέρασα ένα πρόβλημα υγείας και άρχισα φαρμακευτική αγωγή δεν κάνω τίποτα. Με πολύ κόπο πριν 3 μήνες ξεκίνησα λίγο τζοκινγκ- περπάτημα που μετά από 1,5 μήνα σταμάτησα λόγω καθημερινότητας. Παράγοντας δυσκολίας στο ότι προσπαθώ να ξανά έρθω σε επαφή με το σώμα μου είναι τα πολλά κιλά που έχω πάρει διότι εδώ και πέντε χρόνια παίρνω κατά μ.ο δέκα κιλά(πήρα αρκετά με τα φάρμακα αλλά πια δεν έχω δικαιολογία) .
Πήγα σε διαιτολόγο χωρίς αποτέλεσμα και ξεκίνησα να μετράω πάλι θερμίδες και μακροσυστατικά με μια δημοφιλή εφαρμογή, κάτι που τα προηγούμενα χρόνια με είχε βοηθήσει.Επίσης ξεκινάω personal 2 φορές την εβδομάδα και θα πηγαίνω και γυμναστήριο άλλες 2 με 3 φορές.
Έχω κουραστεί πάρα πολύ και ελπίζω να αποδώσει καρπούς η νέα αυτή προσπάθεια γιατί θέλω πολύ να έρθω ξανά σε επαφή με το σώμα μου και όχι να λαχανιάζω σε πέντε σκαλιά, δεν με απασχολούν τα κιλά ως κιλά αλλά η ποιότητα ζωής.
Θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες για το personal και την διατροφή.

Ελπίζω να μην κούρασα,
Καλή συνέχεια και καλό μήνα!