Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-11-17
    Posts
    24

    Default Υπερβολικο προγραμμα για αρχαριο?

    Καλησπερα στην ομαδα.Αφου τελειωσα το κυκλικο λογω αποχης απο το γυμναστηριο μου εβγαλαν προγραμμα το οποιο εχει 10 ασκησεις,5 σετ των 6-8 επαναληψεων (Δευτερα-Παρασκευη).Ειναι Στηθος-Δικεφαλα,Πλατη-Τρικεφαλα,Ποδια-Ωμοι και ξανα απο την αρχη.Το χρονομετρησα σημερα και μου πηρε 1:30 ωρα.
    Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καποιον προπονητη και εδω ειναι λιγο ασχετοι.Για αυτο θελω την γνωμη σας αν ειναι νορμαλ για αρχη τετοιος ογκος προπονησης.Δεν θα επηρεασει αρνητικα την μετεπειτα μου σταδιοδρομια;
    (Δυστηχως δεν μπορω να ανεβασω φωτο γιατι δεν εχψ φτασει τα ποστ που θελει)

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Και μόνο που είδα τα πόδια μαζί με ώμους μου γύρισε το μάτι...
    Κλασικό καρμπόν πρόγραμμα σου έδωσαν. Μπορείς να ακολουθήσεις έναν από τους οδηγούς προπόνησης στο φόρουμ.
    Δες εδώ



  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-11-17
    Posts
    24

    Default

    Καταρχήν να διευκρινισω οτι ειχα και παλαιοτερα επαφες με το γυμναστηριο απλα λογω πανελληνιων σταματησα για λιγους μηνες.
    Απο οτι καταλαβα ο οδηγος αναφερεται σε πυραμίδα και τονιζει οτι 4 σετ ειναι ιδανικα.Δηλαδη μετα το κυκλικο να μην μπω κατευθειαν σε ογκο αλλα να κανω πρωτα πυραμιδα;
    Επισης υπαρχουν ετοιμα προγραμματα που μπορω να ακολουθησω ή να ζητησω προγραμματα στο στυλ του split 2 με 4 σετ;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν υπαρχει προγραμμα προπονησης για ογκο ή γράμμωση. Ο όγκος και η γραμμωση εχει να κανει αποκλειστικά με τη διατροφή.
    Από τη στιγμή που στοχος σου ειναι η υπερτροφία, θα παιζεις σε 6-12 επαναλήψεις σε γενικές γραμμές.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    11-11-17
    Posts
    24

    Default

    Συμφωνω απλως δεν ξερω αν πρεπει να ξεκινησω στο στυλ πυραμιδας λογω αποχης απο το γυμναστηριο (12-8-6 επαναληψεις) ή να ξεκινησω κανονικα με 6-8 επναληψεις;Επισης εκτος απο τα ποδια-ωμοι που δεν ειναι και οτι καλυτερο ενα προγραμμα του στυλ:στηθος-δικεφαλα, πλατη τρικεφαλα,ποδια,ωμοι-τραπεζοειδης ειναι καλο;

  6. #6
    New Member
    Join Date
    11-11-17
    Posts
    24

    Default

    Update:Καλησπερα στην ομαδα.επιστρεφω με ενα προβληματακι στον χονδρο του αριστερου μου γονατου,απλως ερεθισμος απο ζορι λογικα και αφορμη αυτου ηθελα να ρωτησω μηπως φταιει το προγραμμα την μερα που εχω ποδια.
    Καταρχας εχει 1 μηνα και μια εβδομαδα που ξαναξεκινησα οποτε και θεωρω λογικο να εχω μικρο-τραβματησμους ασχετα με τον ορθοπαιδικο που μου ειπε γενικα να αποφευγω τα σκοουτ παρολο του εξηγησα πως τα κιλα ειναι ελεγχομενα και η τεχνικη σωστη αυτος επεμενα οτι δημιουργουν προβληματα.Παρα αυτα εγω τον ακουσα και για δυο εβδομαδες θα ακνω παγοθεραπεια ενω την επομενη εβδομαδα μου ειπε να κανω ασκησεις ισομετριες για να δυναμωσει και επειτα απο δυο μηνες να μπω ασκησεις καμψεις στα ποδια.Αυτο με λυπησε ιδιαιτερα καθως τα ποδια τα εδινα παντα πολυ σημασια και σκεφτομαι πως θα μεινω πισω σαν κοτοπουλο.Το καλο ειναι οτι μου ειπε πως μπορω να κανω γαμπες κανονικα.
    Λοιπον το προγραμμα μου εχει διαρκεια για 1,5 μηνα και εχει ως εξης: στηθος,πλατη,ποδια,ξεκουραση,ωμοι,δικεφαλα-τρικεφαλα (5μερες προπονηση).Επισης εναλλαξ κανω διαφορετικες ασκησεις ανα εβδομαδα(2 μερη ασκησεων) .Στο 1ο της εβδομαδας στα ποδια εχω 3 ασκησεις σκοουτ σε μια μερα (κανονικο,εμπροσθολαιμιο,ανοιχτο).Νομιζω πως εκει εφαγα το ζορι,μηπως το θεωρειται υπερβολικο;Ρωταω γιατι οπως σας εχω προαναφερει δεν εχω καποιον συγκεκριμενο προπονητη να με καθοδηγει και κατα ενα μεγαλο μερος τα ψαχνω μονος και τα ρυθμιζω
    Last edited by ATH; 25-07-19 at 16:13.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μηπως ειναι υπερβολικο?
    By slash in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 06-11-08, 10:08
  2. υπερβολικο νερο?
    By green_D in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 04-08-07, 05:42
  3. Προγραμμα Για Αρχαριο
    By giannhsg in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-11-05, 07:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •