Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 18 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 31 to 60 of 533
  1. #31
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Παρα πολυ καλα τα κιλα στο squat μπραβο!!!
    Μια καλη ιδεα ειναι να τραβας βιντεο τον εαυτο σου για να βλεπεις μετα τι λαθη εχεις κτλ.
    Επισης αν το γυμανστηριο σου διαθετει power rack μπορεις να βαλεις και ασφαλειες ετσι ωστε να μην εχεις αυτο το αγχος..Αν και με το καιρο θα το συνηθισεις και δεν θα εχεις τετοια θεματα!

  2. #32
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Μια χαρά! Καλά δεν χρειάζεται να ανεβάζεις κιλά σε κάθε προπόνηση... Αρκεί στις μονές, να είσαι στο 90% + για εκείνη την ημέρα. Και για το βάθος μη σε απασχολεί ιδιαίτερα, αρκεί να κατεβαίνεις περίπου στο παράλληλο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #33
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Είναι πολύ καλή ιδέα αλλά έχω κινητό με κουμπάκια :P οπότε είναι λίγο δύσκολο να τραβήξω βίντεο. Power rack το γυμναστήριο δεν έχει οπότε ο καιρός θα με κάνει σιγουρότερη . Οκ Αχιλλέα σήμερα ήμουν λίγο πιο πάνω από το παράλληλο.
    Last edited by TzinaJoe; 12-07-19 at 21:11.

  4. #34
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Upper:
    Overhead Press: 3*1 35 kg
    3*3 32.5 kg
    2*5 30 kg
    Pull ups - δίζυγο superset 3,5 επαναλήψεις - 7 επαναλήψεις
    3 επαναλήψεις - 8 επαναλήψεις
    3επαναλήψεις - 7 επαναλήψεις
    2,5 επαναλήψεις - 7 επαναλήψεις
    Rear Dead Flyes - Skull Crushers 2*10 με 5+5kg και 10κιλη μπάρα αντίστοιχα

    Ένα έχω να πω έτρεμα ολόκληρη. Δεν ξέρω γιατί κουράστηκα τόσο, με το ζόρι μπορούσα να περπατήσω.

  5. #35
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Πολύ ωραία! 2 συμβουλές που θα βοηθήσουν στο να μη φεύεις κατάκοπη:

    1) Στα ποσοστά που χρησιμοποιείς, στρογγυλοποιησε προς τα κατω (πχ στο 90% του 35 αντί για 32.5 κανε 30 και στο 80% του 35 αντι για 30 κανε 28.5kg)

    2) Τις μισές επαναλήψεις στο μονόζυγο μη τις κάνεις. Όταν δηλαδή καταλαβάινεις οτι η επόμενη επανάληψη δεν θα βγει με τίποτα, σταμάτα το εκεί.


    Τα πόδια πως είναι απο προχτές;
    Last edited by Achillezzz; 14-07-19 at 14:06.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #36
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Φοβερή!

    Πάρε και 5 stars rating από μένα, γιατί το αξίζει το Log σου!

  7. #37
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Αχιλλέα τα πόδια μου είναι πιασμένα και χθες τα ένοιωθα αρκετά επιβαρυμένα. Όσον αφορά τα κιλά συνήθως προς τα κάτω κάνω την στρογγυλοποίηση απλά αυτή τη φορά ένοιωσα πως το Overhead Press μπορούσα να το βγάλω και με παραπάνω από 35 kg απλά την προηγούμενη φορά τράβηξα τον ώμο μου σε αυτή την άσκηση οπότε το φοβήθηκα και είπα να κατεβάσω λίγο λιγότερο. Το σώμα μου δεν υποστηρίζει τέλεια αυτή την άσκηση ακόμη, πρέπει να δυναμώσω κι άλλο (πάλι τον ψιλοτράβηξα τον ώμο). Ακόμη δουλεύω πολύ δύναμη και κροσέ στο σάκο αυτό τον καιρό οπότε οι ώμοι μου είναι πιο επιβαρυμένοι.
    Κωνσταντίνα σ ευχαριστώ πολύ!
    Last edited by TzinaJoe; 14-07-19 at 20:25.

  8. #38
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Για να μη λιωνεις τα ποδια μια ιδεα ειναι να αντικαταστησεις καποιες απο τις αεροβιες (πχ τα 30' ανηφορα) με circuits/tempo runs. Ξερω οτι σ'εχω πρηξει μ'αυτο (σορυ, σταματαω :) αλλα βοηθαει πολυ στην αναρρωση και δουλευει καλυτερα το conditioning, γιατι ειναι πιο specific στο kick boxing. Παλι εχεις DOMS, αλλα λιγο πιο ελεγχωμενα!

    Καταλαβα... Τα ποσοστα καλο ειναι να τα εφαρμοζεις στο training max της ημερας. Επειδη εχεις πολυ εντατικες προπονησεις, δεν ειναι ολες οι μερες το ιδιο και λιγο autoreggulation μπορει να σε βοηθησει να μη το παρακανεις (ετσι βγαινουν και οι τραυματισμοι..!)

    Παρε και απο μενα 5* :Ρ
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #39
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Αχιλλέα από Σεπτέμβρη θα βάλω σίγουρα στο πρόγραμμα circuits/tempo runs και θα βγάλω οτιδήποτε άλλο από τρεξίματα. Δεν με έχεις πρήξει καθόλου, σ ευχαριστώ που ασχολείσαι ;) Ευχαριστώ και για τα 5 *

  10. #40
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Lower σήμερα:

    Sumo Deadlift 3*1 90kg
    2*3 80kg
    1*8 70kg

    Squat Dynamic Effort 10*2 35kg

    Άρσεις λεκάνης με στήριξη στον πάγκο 2*8
    20kg

    Πλάγιοι κοιλιακοί ποδήλατο με στροφή κορμού 3*15

    Έφαγα τους χουρμάδες μου, ήπια την whey μου και φεύγω για προπόνηση kick (ανυπομονώ να δουλέψω καινούρια πράγματα στην τεχνική που μου μάθανε την προηγούμενη φορά!!)

  11. #41
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Πολυ δυνατη μπραβο!! Πως σου φανηκαν τα 90 kg? Ησουν οριακα;

  12. #42
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Απο ενέργεια στο kickboxing πως είσαι;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #43
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Δημήτρη στο sumo deadlift ζορίστηκα και τεχνικά ακόμα δεν είμαι καλά γιατί το έχω ξανακάνει άλλες 2-3 φορές. Ναι ήταν οριακό το 90 αν και πιστεύω θα ανέβει γρήγορα.
    Αχιλλέα από ενέργεια είμαι καλά (σήμερα έβγαλα σύνολο 40 λεπτά βάρη και 3μιση ώρες κικ (σπασμένες πρωί - απόγευμα). Αύριο βέβαια πιθανότατα να σέρνομαι. Οτι οι μυς μου είναι αρκετά επιβαρυμένοι είναι, το νοιώθω αλλά δεν με κόβει. Σίγουρα αν ήμουν πιο ξεκούραστη πιθανότατα να ήμουν λίγο πιο γρήγορη.

  14. #44
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αν εχεις ξανα κανει αλλες 2-3 μονο sumo και εισαι ηδη στα 90 kg, φανταζομαι σε εναν χρονο ποσα θα σηκωνεις! Σκεψου να δοκιμασεις και conventional!

  15. #45
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Δημήτρη στο sumo deadlift ζορίστηκα και τεχνικά ακόμα δεν είμαι καλά γιατί το έχω ξανακάνει άλλες 2-3 φορές. Ναι ήταν οριακό το 90 αν και πιστεύω θα ανέβει γρήγορα.
    Αχιλλέα από ενέργεια είμαι καλά (σήμερα έβγαλα σύνολο 40 λεπτά βάρη και 3μιση ώρες κικ (σπασμένες πρωί - απόγευμα). Αύριο βέβαια πιθανότατα να σέρνομαι. Οτι οι μυς μου είναι αρκετά επιβαρυμένοι είναι, το νοιώθω αλλά δεν με κόβει. Σίγουρα αν ήμουν πιο ξεκούραστη πιθανότατα να ήμουν λίγο πιο γρήγορη.
    Κάνε και λίγο λιγότερα κιλά, δεν πειράζει αυτό. Αρκεί η μέση να είναι πάντα ίσια και η μπάρα να κατεβαίνει ελεγχόμενα.

    Είναι σημαντικό τα βάρη να μην επηρεάζουν τις προπονήσεις σου στο kick boxing. Ακόμα συνηθίζει το σώμα στο έξτρα ερέθισμα των προπονήσεων, θα πάρει λίγο καιρό μέχρι να αυξηθεί το work capacity σου για να συνδιάζεις και αυτά τα βάρη και τις προπονήσεις, αλλά αν δεις οτι μετά απο κανένα μήνα επηρεάζονται οι προπονήσεις σου στο kick ίσως να πρέπει να μειώσεις λίγο την ένταση (πχ 5% κάτω σε όλα) ή να αλλάξεις 1-2 πράγματα (πχ να σπάσει το σετ 1x8 σε 2x4). Κυρίως τα πόδια είναι το ζήτημα. Επειδή έχεις και άλλες υποχρεώσεις (δουλειά, παιδί, οριακός ύπνος, κλπ) θέλει ισορροπία...

    Επίσης κάτι ακόμα που θα σου πρότεινα είναι όταν κάνεις κοιλιακούς στα βάρη, κάν'τους καλύτερα με βάρη και άσε τους bodyweight για την προπόνηση (φαντάζομαι κάνετε κλασσικά κοιλιακούς στο τέλος της προπόνησης). Πχ oblique bends και κοιλιακοί με βάρος στον επικλινή είναι καλές επιλογές. Με εξαίρεση τις άρσεις ποδιών στο μονόζυγο που συνήθως δεν γίνονται στην προπόνηση οπότε καλό είναι να τους κάνεις στα βάρη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  16. #46
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Δημήτρη ευχαριστώ συνήθως conventional δουλεύω.


  17. #47
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Αχιλλέα οκ θα το έχω υπόψιν μου. Στην προπόνηση δεν κάνουμε κάθε φορά κοιλιακούς αλλά αυτό τον καιρό κάνουμε σχεδόν κάθε φορά βάρη και πιστεύω αυτό επιβραδύνει την ανάρρωσή μου. π.χ. την Δευτέρα κάναμε 10 ασκήσεις στα βάρη επί 4 σετ και δουλεύαμε 20 δευτερόλεπτα, ξεκούραση 10. Βάζω λίγα κιλά γενικά αλλά όσο να ναι όταν καταλήγεις να κάνεις βάρη 6 φορές την εβδομάδα επιβαρύνει. Το άλλο που με αγχώνει είναι οτι τον Αύγουστο θα είμαι σχεδόν 20 μέρες σε διακοπές και δουλειά εκτός Αθηνών και πάνω που έχω αρχίσει να στρώνω θα το χάσω πάλι και φτου και από την αρχή. Σίγουρα θα κάνω τρεξίματα circuits/tempo runs κανά μισάωρο το πρωί και καμία άσκηση αλλά δεν θα είναι το ίδιο θα ξεφορμαριστώ.

  18. #48
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλημέρα Τζίνα,

    αν και είμαι βέβαιη ότι τόσα χρόνια πρωταθλητισμό ξέρεις μόνη σου ποια είναι τα όρια σου, ίσως πρέπει να σε χαλαρωσεις και λίγο.

    Σε 20 μερούλες θα χασεις ελάχιστα πραγματα, μη σε απασχολεί, ειδικά αν κανεις τρεξίματα.

    Φαίνεσαι τόσο δυναμικός χαρακτήρας που πατας μόνο γκάζι πάντως, αν πατήσεις και λίγο φρενο δεν παθαινεις κάτι, ίσα ίσα χρειαζεται.

    Όπως και να έχει, δεν γίνεται να μη σχολιάσω ( ξανά) τις πολύ δυνατές προπονήσεις που κάνεις!

    Βάρη για το kick boxing έκανες και από την εφηβεία?

  19. #49
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Καλημέρα Κωνσταντίνα! Βάρη δεν έκανα καθόλου στην εφηβεία μόνο ασκήσεις με το σωματικό βάρος. Ξεκίνησα όργανα (το κλασσικό βασικό πρόγραμμα για αρχάριο που βάζουν σε ένα τυπικό γυμναστήριο) πριν περίπου 2 χρόνια. Βάρη με λίγες επαναλήψεις και δύναμη ξεκίνησα να δουλεύω πριν από ενάμιση μήνα με την παρότρυνση του Αχιλλέα. Έχεις δίκιο πάντως, είμαι μόνιμα στο γκάζι και ίσως μερικές φορές το παρακάνω, το παλεύω να μάθω τα όρια μου και να βρω τις ισορροπίες μου. Σιγά σιγά πιστεύω θα έρθει και αυτό.

  20. #50
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Καλημέρα Κωνσταντίνα! Βάρη δεν έκανα καθόλου στην εφηβεία μόνο ασκήσεις με το σωματικό βάρος. Ξεκίνησα όργανα (το κλασσικό βασικό πρόγραμμα για αρχάριο που βάζουν σε ένα τυπικό γυμναστήριο) πριν περίπου 2 χρόνια. Βάρη με λίγες επαναλήψεις και δύναμη ξεκίνησα να δουλεύω πριν από ενάμιση μήνα με την παρότρυνση του Αχιλλέα. Έχεις δίκιο πάντως, είμαι μόνιμα στο γκάζι και ίσως μερικές φορές το παρακάνω, το παλεύω να μάθω τα όρια μου και να βρω τις ισορροπίες μου. Σιγά σιγά πιστεύω θα έρθει και αυτό.
    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι φαίνονται υπεράνθρωπα όσα κάνεις, τόσο από δουλειά-οικογενεια όσο και από τις 4-5 ωρες προπονηση τη μέρα.

    Μην καταλήξεις σε τραυματισμό, κριμα είναι ακόμη δεν άρχισε κιολας η σεζον.

    Όταν βγαζατε τα ποσοστά με τον Αχιλλέα, ήταν λίγο πιο λογικο το προγραμμα του kick, ( αν θυμαμαι καλά 1 ωρα την ημέρα, όχι 3( !) που βγαζεις τώρα! )

    Οπότε γι αυτό σου προτείνει κιολας ο Αχιλλεας να μειωσεις λίγο τα κιλά για τώρα...



    Για παράδειγμα θα σου δωσω εμένα που κάνω το 20% αυτού που κάνεις στο γυμναστήριο
    Οπότε και 5-10% να μειωσεις πάλι θα εισαι πολύ μπροστά από το μέσο όρο.
    Last edited by Konstantina91; 17-07-19 at 12:38.

  21. #51
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Κωνσταντίνα η αλήθεια είναι πως το πρόγραμμα δεν είναι πάντα σταθερό. Π.χ. εχθές το πρωί με κράτησε ο δάσκαλος μία ώρα παραπάνω και δούλευα τεχνική στον καθρέφτη (κάτι που γενικά είναι αρκετά light), το απόγευμα έτυχε να προετοιμάζονται κάποιοι συναθλητές για αγώνες και έκανα μαζί τους έξτρα για να τους βοηθήσω στην προετοιμασία. Όμως Δευτέρα απόγευμα δεν έκανα δεύτερη προπόνηση. Είναι λίγο στο περίπου και η ένταση της κάθε προπόνησης και το αν θα βγει παραπάνω ή λιγότερη ώρα η προπόνηση. Προς το παρόν θέλω να κρατήσω αυτό το ρυθμό μέχρι τέλος του μήνα, να ξεκουραστώ τον Αύγουστο λίγο και από Σεπτέμβρη επειδή έχουμε πολλούς αγώνες (παίζω σχεδόν κάθε μήνα) θα το μετριάσω και πάντα μια βδομάδα πριν τον αγώνα χαλαρώνουν οι προπονήσεις οπότε θα ξεκουράζομαι λίγο καλύτερα. Έτσι το έχω στο μυαλό μου. Εννοείται πως είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε πρόταση.

  22. #52
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Αν δεν είναι σταθερό το πρόγραμμα μόνο ενστικτωδώς αν ρυθμίζεις την ένταση στα βάρη. ( όπως σου πρότεινε και ο Αχιλλέας, για autoregulation)

    Κατά τα άλλα, δεν φοβάμαι μην κουραστείς αντέχεις και φαίνεται!
    Απλά δεν θελω να τραυματιστείς γιατι τα τραβηγματάκια στους ώμους με ανησυχησαν λίγο.

    Μια σκέψη λέω , εσυ ξέρεις πολύ καλύτερα και τον εαυτο σου και τι κάνεις !

  23. #53
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Εντάξει λοιπόν! Θα το κάνω έτσι! Ευχαριστώ

  24. #54
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Αχιλλέα οκ θα το έχω υπόψιν μου. Στην προπόνηση δεν κάνουμε κάθε φορά κοιλιακούς αλλά αυτό τον καιρό κάνουμε σχεδόν κάθε φορά βάρη και πιστεύω αυτό επιβραδύνει την ανάρρωσή μου. π.χ. την Δευτέρα κάναμε 10 ασκήσεις στα βάρη επί 4 σετ και δουλεύαμε 20 δευτερόλεπτα, ξεκούραση 10. Βάζω λίγα κιλά γενικά αλλά όσο να ναι όταν καταλήγεις να κάνεις βάρη 6 φορές την εβδομάδα επιβαρύνει. Το άλλο που με αγχώνει είναι οτι τον Αύγουστο θα είμαι σχεδόν 20 μέρες σε διακοπές και δουλειά εκτός Αθηνών και πάνω που έχω αρχίσει να στρώνω θα το χάσω πάλι και φτου και από την αρχή. Σίγουρα θα κάνω τρεξίματα circuits/tempo runs κανά μισάωρο το πρωί και καμία άσκηση αλλά δεν θα είναι το ίδιο θα ξεφορμαριστώ.
    Για τις 20 μέρες διακοπές μη σε νοιάζει, θα επανέλθεις μέσα σε 2-3 βδομάδες. Ειδικά αν κρατήσεις κάποιο conditioning μέσα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα, ίσως χρειάζεσαι και 1-2 βδομάδες off για να ξεκουραστείς. Μπορείς πάλι να κάνεις bodyweight ασκήσεις, σπριντάκια, κολύμπι και οτιδήποτε σου φαίνεται διασκεδαστικό.

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Όταν βγαζατε τα ποσοστά με τον Αχιλλέα, ήταν λίγο πιο λογικο το προγραμμα του kick, ( αν θυμαμαι καλά 1 ωρα την ημέρα, όχι 3( !) που βγαζεις τώρα! )

    Οπότε γι αυτό σου προτείνει κιολας ο Αχιλλεας να μειωσεις λίγο τα κιλά για τώρα...
    Το πρόγραμμα σαν πρόγραμμα υποστηρίζει εύκολα διπλες προπονήσεις στο kick. Είναι 100% autoregulation επειδή όλα τα ποσοστά βγαίνουν στο training max της ημέρας (και όχι κάποιο θεωρητικό 1RM), το volume & η συχνότητα είναι αρκετά ήπια μέσα στη βδομάδα με μόνο 3 προπονήσεις των 45 λεπτών και επειδή είναι conjugate αλλάζουν συνέχεια οι ασκήσεις οπότε δεν υπάρχει συνεχής επιβάρυνση στις ίδιες αρθρώσεις. Κατά τη γνώμη μου είναι όλοι οι άλλοι εξωτερικοί παράγοντες που μπορούν να επιβαρύνουν την κατάσταση (δουλειά/παιδί/ύπνος/διατροφή/ηλικία).

    Αυτό που είχα στο νου μου δεν είναι οι τραυματισμοί, αλλά το οτι τα βάρη δεν πρέπει να επηρεάζουν την ποιότητα του kick boxing. Η προτεραιότητα δηλαδή είναι αφου προσαρμοστεί το σώμα στα βάρη, να μπορούν να βγαίνουν δυνατές και ποιοτικές προπονήσεις στο kick. Η αλήθεια είναι οτι είχα στο μυαλό μου ένα periodisation όπου σταδιακά η μέγιστη δύναμη μετά απο 2-3 μήνες αντικαθίσταται κυρίως απο προπόνηση για έκρηξη και ταχυδύναμη, η οποία είναι πολύ πιο ήπια στο σώμα. Απλά αυτό προυποθέτει πρώτα ένα baseline μέγιστης δύναμης (δεν είπα τίποτα Τζίνα απο αυτά για να μη σε ζαλίσω με λεπτομέρειες).

    Γιαυτό και ρώτησα αν υπάρχουν άμεσα αγωνιστικές υποχρεώσεις. Απλώς είναι σημαντικό ακόμα και τώρα στη μέγιστη δύναμη, το kick boxing να βγαίνει καλά. Τα βάρη είναι 3η προτεραιότητα (μετά την τεχνική και το conditioning) άντε 2η (μετά την τεχνική), επειδή δεν είχε ξανακάνει ποτέ προπόνηση δύναμης.

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Απλά δεν θελω να τραυματιστείς γιατι τα τραβηγματάκια στους ώμους με ανησυχησαν λίγο.
    Γιαυτό πρότεινα και τα band pull aparts σε πολύ συχνή βάση (κατά βούληση κάθε μέρα) απο την αρχή και όταν μπορεί μια συμπληρωματική με κάποιο οριζόντιο pull (reverse rows, shrugs, face pulls, κλπ). Aν και θεωρώ οτι σταδιακά θα δέσουν οι ώμοι και η πλάτη. Το overhead press ασφαλίζει τους ώμους και δίνει σταθερότητα καλύτερα απ'οτιδήποτε.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #55
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Κατάλαβα πως το σκεφτεσαι.
    Εγώ ένα ψυχολογικό με τους τραυματισμους το χω πάντως, οπότε κολλησα τη δικια μου ανησυχια για τραυματισμο στη δικια σου που ειναι καθαρα για απόδοση.
    Σορυ :)

  26. #56
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Εγώ ένα ψυχολογικό με τους τραυματισμους το χω πάντως, οπότε κολλησα τη δικια μου ανησυχια για τραυματισμο στη δικια σου που ειναι καθαρα για απόδοση.
    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    αυτό τον καιρό κάνουμε σχεδόν κάθε φορά βάρη και πιστεύω αυτό επιβραδύνει την ανάρρωσή μου. π.χ. την Δευτέρα κάναμε 10 ασκήσεις στα βάρη επί 4 σετ και δουλεύαμε 20 δευτερόλεπτα, ξεκούραση 10.
    Έτσι τραυματίζεται πραγματικά ο κόσμος... 1000 φορές να κάνεις ξεκούραστος μονές επαναλήψεις στο 90% παρά στο τέλος του kick boxing circuits με βάρη, με 10 ασκήσεις 20'' on 10'' off. Αλλά τι να πεις στον Δάσκαλο, δεν το κάνω;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  27. #57
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αυτα τα κυκλικα προγραμμα που κανουν ολες οι σχολες στα μαχητικα πραγματικα δεν μου αρεσουν καθολου..τα θυμαμαι απο τα νιατα μου

    Χιλιες φορες να μας εβαζαν να καναμε squat και deadlift τις οφφ μερες
    btw Αχιλλεα πολυ ωραια προσεγγιση, Τζινα εχεις πολυ καλο strength coach
    Last edited by dimitris_powerlifter; 17-07-19 at 16:05.

  28. #58
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Η αλήθεια είναι το "δεν το κάνω" στο δάσκαλο δεν το λες με τίποτα :P . Αχιλλέα you are the best! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

    band pull aparts η αλήθεια είναι πως δεν κάνω. Θα τα βάλω άμεσα στο πρόγραμμα όμως.

    Δημήτρη συμφωνώ είναι πολύ καλός!

    Σήμερα η προπόνηση στο κικ πήγε περίφημα (αν και δεν το περίμενα μετά το χθεσινό) και έχω και νέα. Κατά 90% τον Οκτώβρη παίζω τον πρώτο μου επαγγελματικό αγώνα στο εξωτερικό!!!! yeeeeah! Το δύσκολο κομμάτι είναι ότι παίζω στα 57 κιλά (!!!) τα οποία δεν έχω πιάσει ποτέ. Το λιγότερο που έχω ζυγιστεί είναι 60 κιλά. Από αύριο κόβω θερμίδες. Προς το παρόν η διατροφή που έκανα ήταν στις 2175 με 247 υδατ. , 150 πρωτ. , 66 λιπαρά και παίζω στα 65-66 κιλά ανάλογα τα υγρά. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνω ανασύσταση χωρίς να χάνω κιλά. Έχετε καμία πρόταση για το πως να ξεκινήσω να ρίχνω κιλά? Σκεφτόμουν να πέσω ατις 1950 σε πρώτη φάση κόβοντας λίγο από όλα τα μάκρο.
    Last edited by TzinaJoe; 17-07-19 at 20:45.

  29. #59
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Πρέπει να χάσεις 8 κιλά σε 2.5 μήνες (περίπου 660γρ. τη βδομάδα...) εκ των οποίων 20 μέρες "διακοπές", για να κατέβεις σε μια κατηγορία που δεν έχεις ξαναπαίξει ποτέ σαν ενήλικη για τον πρώτο σου επαγγελματικό αγώνα! Ούτε ο Creed έτσι!

    Καλή τύχη :Ρ

    Εγώ την πρωτείνη δεν θα την πείραζα προς το παρόν. Θα ξεκινούσα κόβοντας 10% λίπος και υδατάνθρακα, και μετά θα έβγαζα καμιά χούφτα υδατάνθρακα τη βδομάδα αλλά δεν είμαι καθόλου ειδικός σε τόσο γρήγορες δίαιτες ενώ ταυτόχρονα θες και αρκετή ενέργεια για τις προπονήσεις... Νομίζω οι bodybuilders εδώ μέσα μπορούν να βοηθήσουν παραπάνω σε αυτό. Τις πρωινές αερόβιες πάντως με τα sprints και τις σάουνες, δε θα τις αποφύγεις
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #60
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    χαχαχαχα Αχιλλέα σ ευχαριστώ πολύ. Θα το κάνω έτσι σε πρώτη φάση και βλέποντας. Μέχρι τα 62 πιστεύω θα πάει καλά μετά θα ζοριστώ αρκετά. Θέλω όσο γίνεται να αποφύγω την αφυδάτωση γιατί την πρώτη και τελευταία φορά που το έκανα με διέλυσε.


 
Page 2 of 18 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οι Ιστορίες Μιας Αρχάριας
    By EiriniT in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 203
    Last Post: 03-05-17, 19:59
  2. Απορίες Μιας Άσχετής!
    By Mimikaki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 12-08-16, 06:56
  3. Ben Pakulski - Never Limit Yourself!!
    By daskalos198 in forum Forum Για Bodybuilding & Fitness Motivation
    Replies: 50
    Last Post: 13-01-15, 23:35
  4. Πρόγραμμα μίας ώρας
    By vrellos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •