Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 30 of 533
  1. #1
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default Το Log μίας Kickboxer - There is no limit

    Μετά από παρότρυνση κάποιων μελών του forum αποφάσισα να ξεκινήσω και γω το δικό μου Log και ελπίζω να καταφέρω να το ενημερώνω συχνά μιας και είμαι πολυάσχολη με ελάχιστο ελεύθερο χρόνο. Λίγα λόγια για εμένα: Είμαι 27 ετών ύψος 1.68 και κιλά 65 (τα αγωνιστικά μου κιλά είναι τα 60). Ασχολούμαι με τον αθλητισμό από 3 ετών (κολύμβηση) και έχω περάσει από αρκετά αθλήματα όπως συγχρονισμένη κολύμβηση, στίβο, τένις κ.α. Στα 12 ξεκίνησα να ασχολούμαι με το kickboxing και στα 13 ξεκίνησα την αγωνιστική μου δραστηριότητα. Μέχρι τα 16 είχα περίπου 40 αγώνες στο ιστορικό μου και συμμετοχές σε πανελλήνια, πανευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα με πολλές διακρίσεις. Όμως σε εκείνη την ηλικία και λόγο πολύ σημαντικών προσωπικών προβλημάτων σταμάτησα την ενασχόλησή μου τόσο με το kickboxing όσο και με τον αθλητισμό γενικότερα. Για αρκετά χρόνια δεν έκανα τίποτα, έτρωγα πάρα πολύ κακά και πάχυνα αρκετά (έφτασα τα 83 κιλά) όχι εντελώς αδικαιολόγητα αφού έγινα και μανούλα. Το 2016 αποφάσισα να ξανασχοληθώ με τον αθλητισμό, να κόψω το τσιγάρο, το αλκοόλ και τις κακές διατροφικές συνήθειες. Έτσι δειλά δειλά ξεκίνησα από μια αίθουσα γυμναστηρίου με ομαδικά προγράμματα, αργότερα ξεκίνησα προπονήσεις στα μηχανήματα και ξαναμπήκα σε ομαδικό πρόγραμμα kickboxing στο γυμναστήριο που ήμουν τότε. Σταδιακά ξανά ερωτεύτηκα το άθλημα και τον Μάρτιο του 2018 αποφάσισα να ασχοληθώ πάλι αγωνιστικά. Με πολύ σκληρή δουλειά και συνέπεια κατάφερα τον Δεκέμβρη του 2018, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα kickboxing να βγω πρώτη στην κατηγορία μου και στα 3 στυλ του ρινγκ που αγωνίστηκα (full contact, low kick, k1) και μέχρι στιγμής έχω 15 αγώνες με 14 νίκες και μία ήττα. Σταδιακά η φιλοσοφία μου για τον αθλητισμό και για το άθλημα που τόσο γουστάρω εξελίχθηκε και έφτασα στο σημείο που ήθελα και θέλω μια ολοκληρωμένη αγωνιστική προσέγγιση στον τρόπο που ζω. Οπότε ξεκίνησα να ψάχνομαι και να διαβάζω τόσο σε θέματα διατροφής όσο και γυμναστικής. Και κάπως έτσι ο δρόμος με έφτασε να γνωρίσω το συγκεκριμένο site και να βρω σοβαρές απαντήσεις στα χιλιάδες ερωτήματά μου. Ξεκίνησα από εδώ: Νέο μέλος! Ιστορικό & Συμβουλές-Γνώμες ? (δεν με αφήνει να βάλω το link :P ) και αυτή είναι η συνέχεια. Με την πολύτιμη βοήθεια μελών του φόρουμ έστισα το διατροφικό και αθλητικό μου πλάνο που θα πλαισιώσει και θα υποστηρίξει το άθλημα που αγαπώ για να φτάσω όσο πιο ψηλά μπορώ. Θέλω να ευχαριστώ πολύ τον Αχιλλέα που μου έβγαλε το πρόγραμμα ενδυνάμωσης στα βάρη. There is no limit.
    Last edited by TzinaJoe; 06-07-19 at 11:42.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    έγινα και μανούλα..
    Τα καλύτερα δεν μας τα είχες πει!! Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου! Να γινει δυνατό σαν τη μαμά του!

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    κατάφερα τον Δεκέμβρη του 2018, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα kickboxing να βγω πρώτη και στα 3 στυλ του ρινγκ (full contact, low kick, k1) και μέχρι στιγμής έχω 15 αγώνες με 14 νίκες και μία ήττα.
    !!!

    Καλή αρχή με το λογκ !!

  3. #3
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Κωνσταντίνα μου σ ευχαριστώ πολύ! Να σαι καλά!

  4. #4
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Δεύτερη μέρα λοιπόν με το πρόγραμμα που μου πρότεινε ο Αχιλλέας και η φάση έχει ως εξής:
    Upper

    Incline Press 3x1 45kg
    3x3 40kg
    2x6 35kg

    Μονόζυγο - Δίζυγο superset
    3 επαναλήψεις μονόζυγο - 7 δίζυγο, 2 λεπτά διάλειμμα
    3 παρά τέταρτο επαναλήψεις μονόζυγο - 6 δίζυγο, 2 λεπτά διάλειμμα
    2 1/2 επαναλήψεις μονόζυγο - 5 δίζυγο, 2 λεπτά διάλειμμα
    2 1/2 επαναλήψεις μονόζυγο - 6 δίζυγο, 2 λεπτά διάλειμμα
    2 επαναλήψεις μονόζυγο - 5 δίζυγο

    Chest supported rows - Kickbacks superset
    2x12 με 10κιλους αλτήρες στα
    Chest supported rows και 5κιλους στα Kickbacks

    Διατασούλες και έσυρα το ταλαίπωρο τρεμάμενο κορμί μου σπίτι.

    Παρατηρήσεις:
    1) μήπως να δουλεύω στην 4η-5η άσκηση (
    Chest supported rows - Kickbacks) εναλλάξ ( μια επανάληψη το ένα χέρι - μια το άλλο) μιας και στο κικ σχεδόν όλοι οι συνδιασμοί είναι σταυρωτοί?
    2) στα
    Chest supported rows ίσως πρέπει να κατεβάσω λίγο τα κιλά για να αυξήσω έκρηξη, ταχύτητα και επαναλήψεις.
    Last edited by TzinaJoe; 06-07-19 at 11:46.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλή αρχή και απο εμένα! Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα εξελιχθεί το log σου. Καλή επιτυχία σε όλους τους στόχους σου και εύχομαι να ταυλιάσεις πολύ κόσμο ακόμα!


    Πολύ ωραία! Αν θες κάνε 3 τα λεπτά διάλειμμα στο μονόζυγο/δίζυγο, για να βγουν λίγες επαναλήψεις παραπάνω στο σύνολο. Όταν στο μονόζυγο φτάσεις τις 10 επαναλήψεις στο 1ο σετ, θα είσαι άλλος άνθρωπος Πόση ώρα σου πήρε η προπόνηση;

    Στις παρατηρήσεις σου:
    1) Όχι. Ο στόχος τον τελευταίων δυο ασκήσεων δεν είναι να προσιδιάσουν τις συνθήκες ενός αγώνα, αλλά να αυξήσουν λίγο την μυική σου μάζα σε πλάτη και τρικέφαλους. Επίσης τα χέρια στα chest supported rows δουλεύονται ταυτόχρονα. Τα kickbacks αν τα κάνεις κάποια άλλη φορά ξαπλωμένη μπρούμυτα στον επικλινή μπορείς επίσης να τα κάνεις ταυτόχρονα για τα 2 χέρια.

    2) Η εκτέλεση αυτών των δυο ασκήσεων πρέπει να είναι ελεγχόμενη, αργή και να νιώθεις τον μυ να δουλεύει. Ιδανικά θες κάθε επανάληψη να την κρατάς και μισό δευτερόλεπτο εκεί που σφίγγεις τέρμα, για να νιώθεις τον μυ που δουλεύει. Έκρηξη και ταχύτητα δουλεύεις με το dynamic effort, με τη μέγιστη δύναμη στις βαριές μονές επαναλήψεις στις πολυαρθρικές και με το μονόζυγο/δίζυγο όταν βάζεις όλη σου τη δύναμη πίσω απο κάθε επανάληψη. Οι μικρές ασκήσεις είναι για να δυναμώσεις λίγο κάποια αδύναμα σημεία και να αυξήσεις λίγο τη μυική μάζα εκεί που χρειάζεται. Μόνο για την 4η και 5η άσκηση, πρέπει να γίνεσαι για 10 λεπτά bodybuilder
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα! Το 10 επαναλήψεις στο μονόζυγο φαντάζει εξαιρετικά μακρινό... Για να δούμε.. Η αλήθεια είναι οτι για τα κιλά που σηκώνω γενικά μου φαίνονται λίγες οι επαναλήψεις.

    Για τις παρατηρήσεις οκ, θα δουλεύω έτσι! Με χέρια ταυτόχρονα δούλεψα σήμερα ;) Η προπόνηση χωρίς να είμαι με το ρολόι στο χέρι μου πήρε περίπου μία ώρα, ίσως λίγο λιγότερο. Την επόμενη θα το κοιτάξω ακριβώς.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    27-05-19
    Posts
    354

    Default

    Καλή αρχή στο log!!

  8. #8
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ευχαριστώ πολύ!

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα! Το 10 επαναλήψεις στο μονόζυγο φαντάζει εξαιρετικά μακρινό... Για να δούμε.. Η αλήθεια είναι οτι για τα κιλά που σηκώνω γενικά μου φαίνονται λίγες οι επαναλήψεις.

    Για τις παρατηρήσεις οκ, θα δουλεύω έτσι! Με χέρια ταυτόχρονα δούλεψα σήμερα ;) Η προπόνηση χωρίς να είμαι με το ρολόι στο χέρι μου πήρε περίπου μία ώρα, ίσως λίγο λιγότερο. Την επόμενη θα το κοιτάξω ακριβώς.
    Είναι καινούργια κίνηση που δεν κάνεις συχνά, γιαυτό. Θα ανέβουν οι επαναλήψεις! Η πιο δύσκολη είναι η πρώτη, μετά στρώνουν τα πράγματα. Το ωραίο με το μονόζυγο είναι οτι σου δίνει μια καλή αίσθηση του πόσο δυνατή είσαι σε σχέση με τα κιλά σου. Όσο ανέβει το μονόζυγο τόσο θα ανέβει και η έκρηξη σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Εντάξει λοιπόν! Για να δούμε!

  11. #11
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Χθες ένοιωθα πάρα πολύ κουρασμένη και πιθανόν με ηλίαση από τη δουλειά (δούλευα μέσα στον ήλιο Κυριακή μεσημέρι και απόγευμα επί κάμποσες ώρες) και με αφορμή μια καθυστέρηση πάλι λόγο δουλειάς σκίπαρα την χθεσινή προπόνηση (πράγμα εξαιρετικά σπάνιο για εμένα). Η σημερινή προπόνηση στα βάρη είχε ως εξής:

    Lower (συνολική διάρκεια σκάρτα 40 λεπτά)

    Deadlift 3x1 90kg
    2x3 80kg
    1x5 70kg
    Squat Dynamic Effort 25kg 10x2
    Άρσεις ποδιών στην καρέκλα 3x15. Και τώρα φεύγω πετώντας για προπόνηση kick boxing.
    Ανυπομονώ για το μεσημεριανό (μακαρόνια με θαλασσινά και ντοματούλα) και το απόγευμα η προπόνηση θα γίνει στην θάλασσα με μακροβούτια και ηλιοθεραπεία :P

  12. #12
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Και τώρα φεύγω πετώντας για προπόνηση kick boxing.
    μετά τα βάρη μένεις νηστική μέχρι να τελειώσεις και το kickboxing;

  13. #13
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Όχι μετά τα βάρη πίνω πρωτεΐνη και τρώω ένα φρούτο και πάω για προπόνηση αλλά προς το τέλος της προπόνησης με θερίζει λίγο η πείνα.
    Last edited by TzinaJoe; 09-07-19 at 14:40.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ωραία προπόνηση!

    Πόση ώρα απέχουν τα βάρη απο το kickboxing?
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #15
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Έχω ωραίο πρόγραμμα γι αυτό ;) Μισή με μία ώρα περίπου. Και συνήθως έχω και δεύτερη προπόνηση κικ το απογευματοβράδυ

  16. #16
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Όχι μετά τα βάρη πίνω πρωτεΐνη και τρώω ένα φρούτο και πάω για προπόνηση αλλά προς το τέλος της προπόνησης με θερίζει λίγο η πείνα.
    Απόλυτα λογικό να πέφτει πεινα...

    Πραγματικά ζόρικο το καθημερινο προγραμμα! Πρεπει να εισαι μόνιμα στο τρέξιμο... Τουλάχιστον μπορείς να κοιμασαι το βράδυ κανένα 7ωρο ?

  17. #17
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Δουλεύω με μοτεράκι :P απλά δεν σταματάω ποτέ όλη μέρα κάνω πράγραμματα, προπόνηση, δουλειά , παιδί, σπίτι κλπ. Ναι συνήθως προλαβαίνω να κοιμηθώ 7-8 ώρες εκτός αν δουλεύω μέχρι αργά το βράδυ και ξανά το πρωί οπότε μπορεί να την βγάλω και με κανα 3ωρο, ανάλογα.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Δουλεύω με μοτεράκι :P
    δουλεια-παιδι-σπίτι και 3πλές προπονήσεις κάθε μέρα δεν θέλουν μοτεράκι, θέλουν 300 άλογα!

    Απλά πρόσεξε την αναρρωση σου όσο μπορείς, γιατι φαγητό και υπνος είναι απαραίτητα... Ειδικά με τις προπονησάρες που βγαζεις στα βάρη και το kickbox καπάκι!

  19. #19
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ναι εννοείται. Προσπαθώ όσο μπορώ να κοιμάμαι σωστά. Από φαγητό τρώω 2200 θερμίδες την ημέρα και είμαι αρκετά καλά.

  20. #20
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Η σημερινή προπόνηση στα βάρη είχε ως εξής:
    Upper:
    Bench Press 3x1 55kg
    2x3 50kg
    1x8 45kg
    Μονόζυγο pull ups - δίζυγο superset
    2 επαναλήψεις - 7 επαναλήψεις
    5 επαναλήψεις με βοήθεια - 7 επαναλήψεις
    3 επαναλήψεις με βοήθεια - 7 επαναλήψεις
    4 επαναλήψεις με βοήθεια - 7 επανλήψεις

    Συνοπτική και γρήγορη προπόνηση (40 λεπτά) μιας και δεν μπορούσα να ξυπνήσω με αποτέλεσμα να αργήσω να πάω γυμναστήριο και να είμαι οριακά για την επόμενη προπόνηση κικ.

  21. #21
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Πολυ καλα!!! Μπραβο για την προοδο!!! Οι προπονησεις στο κικ βγαινουν οπως πρεπει η σε επηρεαζουν τα βαρη?

  22. #22
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Bench Press 3x1 55kg
    2x3 50kg
    1x8 45kg.
    Δύναμη!

  23. #23
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνα και Δημήτρη! Οι προπονήσεις στο κικ πάνε πολύ καλά. Από τη στιγμή που χώρισα τις προπονήσεις σε upper και lower στα βάρη ανεβαίνω σταθερά. Τρίτη - Πέμπτη είναι επιβαρυμένοι οι μυς μου αλλά την παλεύω μιας και δουλεύω κυρίως τεχνική εκείνες τις μέρες στο κικ.

  24. #24
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Πολύ καλός ο πάγκος! Μονόζυγο βάζεις λάστιχο για υποβοήθηση;

    Nαι με upper lower σίγουρα αναρρώνεις πολύ καλύτερα απ'οτι με fullbody...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #25
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ευχαριστώ Αχιλλέα! Μονόζυγο δεν βάζω τίποτα απλά σήμερα με βοήθησε ένας συναθλούμενος λίγο. Μπορώ να πάω στο μηχάνημα που έχει υποβοήθηση σε πρώτη φάση. Ίσως είναι καλύτερα για αρχή, με λίγα κιλά ίσα ίσα. Τι λες?

  26. #26
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Όχι το μηχάνημα δεν είναι καλό, θα χάσεις το χρόνο σου. Επειδή βοηθάει σταθερά, σε όλο το εύρος της κίνησης δεν έχει καλό carryover στο κανονικό μονόζυγο και στη δύναμη. Με μια έννοια το pull down είναι καλύτερο απ'αυτή την άποψη.

    Εγώ θα έλεγα συνέχισε κανένα μήνα σε αυτό το στυλ. Απο τη στιγμή που βγάζεις έστω και 1, είναι πάρα πολύ σημαντικό να κάνεις συνέχεια όσες περισσότερες μπορείς. Έστω και σετ των 2 επαναλήψεων.

    Αργότερα αν χρειαστεί μπορείς να βάλεις λάστιχο ή έκκεντρες επαναλήψεις (πηδάς και ξεκινάς απο το πάνω μέρος της έλξης, και κατεβαίνεις αργά. Δουλεύεις δηλαδή το ανάποδο κομμάτι του pull). Αλλά σε αυτή τη φάση απλά κάνε όσες περισσότερες απλές επαναλήψεις μπορείς.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  27. #27
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ok! Ευχαριστώ!

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    27-05-19
    Posts
    354

    Default

    Στο μονόζυγο οι πρώτες επαναλήψεις είναι και οι πιο δύσκολες.
    Έχω φίλο που πριν μερικούς μήνες δεν έβγαζε ούτε μία και με συνεχή εξάσκηση(χωρίς λάστιχα ή μηχάνημα) έχει φτάσει σε σημείο να κάνει 12 συνεχόμενες.
    Απλά το προπονέι συχνά(2-3 φορές την εβδομάδα), προσθέτωντας όποτε μπορεί λίγο(μια επανάληψη,ένα σετ κτλ)

  29. #29
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    οκ λοιπόν! Θα συνεχίσω να το παλεύω... που θα πάει... θα τα καταφέρω κάποια στιγμή.

  30. #30
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Μιας και σήμερα η ομάδα μου πήγε σε τριήμερο ταξίδι και εγώ πέρασα όλη την μέρα μπροστά στον υπολογιστή κάνοντας μοντάζ είπα να κάνω μια μέρα έξτρα βάρη αυτή τη βδομάδα οπότε το πρόγραμμα είχε ως εξής:
    15 λεπτά τρέξιμο 2.5χιλ.
    4*20 κοιλιακοί που δεν ξέρω πως λέγονται καθιστή στη λεκάνη έλξεις γονάτων προς το στήθος και άρση κορμού ταυτόχρονα
    Lower
    Squat: 3*1 85kg
    3*3 75kg
    1*8 65kg
    Deadlift dynamic effort 10*2 30kg
    Άρσεις λεκάνης με στήριξη στον πάγκο με 20kg 2*10

    30 λεπτά τρέξιμο με εναλλαγές στην κλίση και στις ταχύτητες του διαδρόμου.
    Άρσεις ποδιών στην καρέκλα (τεντωμένα) 3*10

    Σημειώσεις: το squat δεν πήγε εξαιρετικά αφού σε μία επανάληψη έχασα λίγο την ισορροπία μου κάνοντας μισό βήμα μπροστά στο σήκωμα. Ακόμα το κάθισμα ειδικά στην τελευταία επανάληψη ήταν σχεδόν μισό δεν μπορούσα να κατέβω πολύ και όταν δεν νοιώθω σίγουρη οτι μπορώ να σηκώσω τα κιλά (όπως σήμερα) επειδή δεν έχω κάποιον να έχει τον νου του ή να με βοηθήσει δεν δουλεύω στο 100% . Την επόμενη θα μείνω στα ίδια κιλά και θα προσπαθήσω να δουλέψω με καλύτερη τεχνική.
    Last edited by TzinaJoe; 12-07-19 at 20:37.


 
Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οι Ιστορίες Μιας Αρχάριας
    By EiriniT in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 203
    Last Post: 03-05-17, 19:59
  2. Απορίες Μιας Άσχετής!
    By Mimikaki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 12-08-16, 06:56
  3. Ben Pakulski - Never Limit Yourself!!
    By daskalos198 in forum Forum Για Bodybuilding & Fitness Motivation
    Replies: 50
    Last Post: 13-01-15, 23:35
  4. Πρόγραμμα μίας ώρας
    By vrellos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •