Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 14 of 18 FirstFirst ... 4101112131415161718 LastLast
Results 391 to 420 of 533
  1. #391
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Aν ο στοχος σου ειναι να βαλεις μυικη μαζα θα πρεπει να εισαι οσο το δυνατον πιο συνεπης με το φαγητο σου ειδικα εσυ που πηγαινεις και περπατας σε βοηθαει στη πεψη και σου ανοιγει την ορεξη οποτε ειναι καλο που το κανεις αν δυσκολευεσαι.
    το Muscle damage θα το πετυχεις σε συναρτηση με το intensity αν η ενταση της προσπαθειας ειναι μικρη δεν θα σε βοηθησει στο να το πετυχεις ( οταν αναφερομαι σε instensity εννοω ποσο κοντα στην αποτυχια εισαι) , βεβαια μπορεις να χρησιμοποειες τεχνικες που θα σε βοηθησουν σε αυτο οπως (Rest Pause ,drop set να δουλευεις με pause στην εκκεντρη η ομοκεντρη κινηση αναλογα την κινηση ,τεμπο κλπ) ειναι και μια καλη εναλακτικη οταν δεν εχεις πολυ βαρος να χρησιμοποιησεις και θες να δουλευειες με υψηλο instensity, εχε κατα νου οτι αν θες να ακολουθησεις αυτο το κομματι θα πρεπει να εχεις αρκετα χαμηλο volume.

    Γενικοτερα θα πρεπει να υπαρχει προοδος και να δινεις καθε φορα ενα κινητρο στο σωμα σου για να μεγαλωσει διαφορετικα δεν εχει λογο να το κανει , ειναι καθαρα θεμα επιβιωσης.
    Πολυ ενδιαφέροντα όλα αυτά που μου έγραψες και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Έκανα το διάβασμα μου και επειδή θέλω να βάλω μυϊκή μάζα στα πόδια σκεφτόμουν το εξής: μια προπόνηση πόδια ανά τέσσερις μέρες με ένα drop set στο landmine squat που είναι η μόνη άσκηση η οποία μπορώ να το κάνω χωρίς παρτενέρ και ένα rest pause στα hip thrusts που αυτή τη στιγμή έχω πιάσει το μάξιμουμ των κιλών που έχω. Και 4 ακόμα ασκήσεις με 4 σετ 8-12 επαναλήψεις στο 70-80% περίπου. Σου ακούγεται οκ; Και αν ναι τι απόσταση πρέπει να έχει το drop set από το rest pause μέσα στη προπόνηση; Δηλαδή να κάνω τη μια μετά την άλλη ή την μια στην αρχή και την άλλη στο τέλος της προπόνησης; Όσον αφορά το υπόλοιπο σώμα θα κάνω 2 προπονήσεις βάρη μέσα στην εβδομάδα μάλλον με σούπερ σετ αλλά χωρίς να ανεβάζω πολλά κιλά ίσα ίσα για να γυμνάζεται το σώμα χωρίς να βάλω μυϊκά. Και άλλη μία ερώτηση όσον αφορά τη διατροφή. Αν μείνω στο sweet spot πιστεύεις πως θα βάλω το ίδιο μυϊκά από το να τρώω υπερθερμιδηκα; Και αν πιστεύεις πως πρέπει να έχω θερμιδικό πλεόνασμα πόσο περίπου; Πολλές ερωτήσεις το ξέρω. Αλλά αλλάζουν οι στόχοι όσο μενού εκτός κικκποξινγκ και δεν ξέρω πολλά από υπερτροφία. Σ' ευχαριστώ πολύ!

  2. #392
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Πολυ ενδιαφέροντα όλα αυτά που μου έγραψες και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Έκανα το διάβασμα μου και επειδή θέλω να βάλω μυϊκή μάζα στα πόδια σκεφτόμουν το εξής: μια προπόνηση πόδια ανά τέσσερις μέρες με ένα drop set στο landmine squat που είναι η μόνη άσκηση η οποία μπορώ να το κάνω χωρίς παρτενέρ και ένα rest pause στα hip thrusts που αυτή τη στιγμή έχω πιάσει το μάξιμουμ των κιλών που έχω. Και 4 ακόμα ασκήσεις με 4 σετ 8-12 επαναλήψεις στο 70-80% περίπου. Σου ακούγεται οκ; Και αν ναι τι απόσταση πρέπει να έχει το drop set από το rest pause μέσα στη προπόνηση; Δηλαδή να κάνω τη μια μετά την άλλη ή την μια στην αρχή και την άλλη στο τέλος της προπόνησης; Όσον αφορά το υπόλοιπο σώμα θα κάνω 2 προπονήσεις βάρη μέσα στην εβδομάδα μάλλον με σούπερ σετ αλλά χωρίς να ανεβάζω πολλά κιλά ίσα ίσα για να γυμνάζεται το σώμα χωρίς να βάλω μυϊκά. Και άλλη μία ερώτηση όσον αφορά τη διατροφή. Αν μείνω στο sweet spot πιστεύεις πως θα βάλω το ίδιο μυϊκά από το να τρώω υπερθερμιδηκα; Και αν πιστεύεις πως πρέπει να έχω θερμιδικό πλεόνασμα πόσο περίπου; Πολλές ερωτήσεις το ξέρω. Αλλά αλλάζουν οι στόχοι όσο μενού εκτός κικκποξινγκ και δεν ξέρω πολλά από υπερτροφία. Σ' ευχαριστώ πολύ!
    Ας τα παρουμε ενα ενα , για αρχη να σου πω πως ολες αυτες οι τεχνικες εντασης προκαλουν μεγαλη κοπωση οποτε το συνολικο volume δεν θα πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο , επισης δεν ειναι για παντου π.χ compounds γενικοτερα ασκησεις που ηδη προκαλουν αρκετο fatigue, και κυριως τις χρησιμοποιουμε σε lagging body parts

    -Για παραδειγμα στο Landmine θα μπορουσες να μειωσεις τα σετ και σε αυτα τα σετ να φτανεις στην αποτυχια και οταν κανεις το τελευταιο σετ να πας φαιλ ξεκουραζεσαι 15-20 δευτερα και συνεχιζεις με το ιδιο βαρος μεχρι να ξανα αποτυχεις(rest pause) ( εδω θα το δοκιμασεις απο μονη σου ξεκινας με 1 fail point αν αναρρωνεις βαζεις και 2ο και 3ο δεν ειναι για φαγωμα θελει προσοχη)
    -Στο hip thrust θα δοκιμαζα να παιξω και σε πιο υψηλο ευρος επαναληψεων 15-20 ακομα και 20-25 , και μετα θα εβαζα και Rest pause βεβαια δεν ξερω ποσο ειναι το μαξ σου και για ποσα ρεπς αλλα εκει μπορεις να βαλεις πιο ευκολα τεχνικες εντασης που μπορουν να σε φτασουν μεχρι φαιλ .

    -Γενικοτερα εκει που θελω να καταληξω ειναι πως αν αποφασισεις να δουλεψεις με υψηλο intensity θα πρεπει να μειωσεις το συνολικο volume εβδομαδιαια αλλα για να πιασεις αυτα τα effective reps στην προπονηση σου θα πρεπει και στα straight set να εισαι rir 0 η fail (κυριως σε ασκησεις που εισαι ασφαλης ) οποτε προυποθετει να εχεις και ενα ταδε βαρος ωστε να τερματιζεις και στα απλα σετ πρωτου μπεις σε καποιο drop η rest pause παντα με την τεχνικη να προεχει των υπολοιπων.
    -Αν ειναι ιδια μυικη ομαδα θα προτεινα να τα χωρισεις στο αλλo variation των ποδιων για παραδειγμα ,αν ειναι διαφορετικη μυικα ομαδα π.χ quads και hamstrings θα μπορουσες να τα βαλεις και διπλα αλλα εγω θα προτεινα να υπαρχει καποιο compound ενδιαμεσα και μετα γιατι οσο νανε θα σου παρει λιγο δυναμη
    -Εγω θα προτεινα να δουλευεις και το ανω σωμα κανονικα θα σε βοηθησει στο συνολο μην το φοβασαι δεν προκειται να παρεις τοσο πολυ, απλα θα μπορουσες να εχεις πολυ χαμηλο volume αλλα παλι να προοδευεις κανονικοτατα.

    -Θα μπορουσες να βαλεις μυικη μαζα και συντηρητικα το θεμα ειναι πως αν θελεις το μεγιστο θα πρεπει να μπεις σε πλεονασμα το θεμα ειναι και απο τι σημειο ξεκινας βεβαια τωρα μιλαω χωρις να ξερω παραπανω πραγματα για εσενα.
    -Ενα καλο starting point θα ηταν με +200 θερμιδες απο τη συντηρηση σου παντα ομως πρεπει να παρακολουθεις το βαρος σου για να δεις με την ρυθμο ανεβαινεις ας πουμε οτι θελουμε για παραδειγμα να βαζουμε 0,5kg το μηνα θα πρεπει ο μεσος ορος της εβδομαδας να ειναι τετοιος οπου θα σε ανεβαζει με αυτο το ρυθμο αυτο δεν ειναι για παντα καποια στιγμη ο μεταβολισμος σου θα προσαρμοστει και δε θα παιρνεις βαρος μπορει να μενεις σταθερη ακομα και να χανεις οποτε τι κανεις ξανα ανεβαζεις λιγο ακομα φαγητο +50? +70? +100? 100+? παντα αναλογα στο σημειο το οποιο βρισκεσαι και την προοδο σου στη προπονηση ας πουμε ομως οτι ενα safe κομματι ειναι να ανεβαζεις καθε φορα που βλεπεις οτ ικολας ( συνηθως απο υδατανθρακα) +10-15γρ aφου κανεις την αυξηση παρατηρεις το βαρος σου και βλεπεις αν παιρνεις βαρος και με τι ρυθμο αν βαλεις λιγοτερο βαρος απο αυτο που εχεις σαν στοχο δεν ειναι απαραιτητα τοσο κακο αλλα σου δινει και τη δυνατοτητα να κανεις μια μεγαλυτερη αυξηση μετεπειτα .
    -Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα και να μη σε μπερδεψα ..!!

  3. #393
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ας τα παρουμε ενα ενα , για αρχη να σου πω πως ολες αυτες οι τεχνικες εντασης προκαλουν μεγαλη κοπωση οποτε το συνολικο volume δεν θα πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο , επισης δεν ειναι για παντου π.χ compounds γενικοτερα ασκησεις που ηδη προκαλουν αρκετο fatigue, και κυριως τις χρησιμοποιουμε σε lagging body parts

    -Για παραδειγμα στο Landmine θα μπορουσες να μειωσεις τα σετ και σε αυτα τα σετ να φτανεις στην αποτυχια και οταν κανεις το τελευταιο σετ να πας φαιλ ξεκουραζεσαι 15-20 δευτερα και συνεχιζεις με το ιδιο βαρος μεχρι να ξανα αποτυχεις(rest pause) ( εδω θα το δοκιμασεις απο μονη σου ξεκινας με 1 fail point αν αναρρωνεις βαζεις και 2ο και 3ο δεν ειναι για φαγωμα θελει προσοχη)
    -Στο hip thrust θα δοκιμαζα να παιξω και σε πιο υψηλο ευρος επαναληψεων 15-20 ακομα και 20-25 , και μετα θα εβαζα και Rest pause βεβαια δεν ξερω ποσο ειναι το μαξ σου και για ποσα ρεπς αλλα εκει μπορεις να βαλεις πιο ευκολα τεχνικες εντασης που μπορουν να σε φτασουν μεχρι φαιλ .
    Προς το παρον ειμαι στα 4*8 125κιλα, οπότε θα ανεβάσω επαναλήψεις με fail στο κάθε σετ
    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    -Γενικοτερα εκει που θελω να καταληξω ειναι πως αν αποφασισεις να δουλεψεις με υψηλο intensity θα πρεπει να μειωσεις το συνολικο volume εβδομαδιαια αλλα για να πιασεις αυτα τα effective reps στην προπονηση σου θα πρεπει και στα straight set να εισαι rir 0 η fail (κυριως σε ασκησεις που εισαι ασφαλης ) οποτε προυποθετει να εχεις και ενα ταδε βαρος ωστε να τερματιζεις και στα απλα σετ πρωτου μπεις σε καποιο drop η rest pause παντα με την τεχνικη να προεχει των υπολοιπων.
    Στα straight set με τι ρεστ προτείνεις?
    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    -Αν ειναι ιδια μυικη ομαδα θα προτεινα να τα χωρισεις στο αλλo variation των ποδιων για παραδειγμα ,αν ειναι διαφορετικη μυικα ομαδα π.χ quads και hamstrings θα μπορουσες να τα βαλεις και διπλα αλλα εγω θα προτεινα να υπαρχει καποιο compound ενδιαμεσα και μετα γιατι οσο νανε θα σου παρει λιγο δυναμη
    -Εγω θα προτεινα να δουλευεις και το ανω σωμα κανονικα θα σε βοηθησει στο συνολο μην το φοβασαι δεν προκειται να παρεις τοσο πολυ, απλα θα μπορουσες να εχεις πολυ χαμηλο volume αλλα παλι να προοδευεις κανονικοτατα.
    Όταν λες χαμηλό volume εννοείς πολλές επαναλήψεις (12-15) λίγα κιλά?
    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    -Θα μπορουσες να βαλεις μυικη μαζα και συντηρητικα το θεμα ειναι πως αν θελεις το μεγιστο θα πρεπει να μπεις σε πλεονασμα το θεμα ειναι και απο τι σημειο ξεκινας βεβαια τωρα μιλαω χωρις να ξερω παραπανω πραγματα για εσενα.
    -Ενα καλο starting point θα ηταν με +200 θερμιδες απο τη συντηρηση σου παντα ομως πρεπει να παρακολουθεις το βαρος σου για να δεις με την ρυθμο ανεβαινεις ας πουμε οτι θελουμε για παραδειγμα να βαζουμε 0,5kg το μηνα θα πρεπει ο μεσος ορος της εβδομαδας να ειναι τετοιος οπου θα σε ανεβαζει με αυτο το ρυθμο αυτο δεν ειναι για παντα καποια στιγμη ο μεταβολισμος σου θα προσαρμοστει και δε θα παιρνεις βαρος μπορει να μενεις σταθερη ακομα και να χανεις οποτε τι κανεις ξανα ανεβαζεις λιγο ακομα φαγητο +50? +70? +100? 100+? παντα αναλογα στο σημειο το οποιο βρισκεσαι και την προοδο σου στη προπονηση ας πουμε ομως οτι ενα safe κομματι ειναι να ανεβαζεις καθε φορα που βλεπεις οτ ικολας ( συνηθως απο υδατανθρακα) +10-15γρ aφου κανεις την αυξηση παρατηρεις το βαρος σου και βλεπεις αν παιρνεις βαρος και με τι ρυθμο αν βαλεις λιγοτερο βαρος απο αυτο που εχεις σαν στοχο δεν ειναι απαραιτητα τοσο κακο αλλα σου δινει και τη δυνατοτητα να κανεις μια μεγαλυτερη αυξηση μετεπειτα .
    -Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα και να μη σε μπερδεψα ..!!
    Όσον αφορά το βάρος δυστυχώς η ζυγαριά δεν είναι δείκτης για μένα καθώς έχω μεγαλες αυξομειώσεις γενικά από μέρα σε μέρα. Κυρίως με το μάτι πάω αλλά θα ζυγίζομαι μια στο τόσο να έχω έναν δείκτη.Σ ευχαριστώ πολύ! Δεν με μπέρδεψες καθόλου! Ανυπομονώ για την επόμενη προπόνηση να αρχίσω να τα εφαρμόζω όλα αυτά!
    Last edited by TzinaJoe; 02-02-21 at 08:29.

  4. #394
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Συμερινή προπόνηση upper body:

    -Ελξεις κλειστη λαβη 9/8/7/6 σουπερσετ αρσεις ποδιων στο μονοζυγο 4*7
    -Bench press superset barbell bent-over row 4*10 30kg
    -Handstand push up (half-ish) 3*4 superset reverse oblique crunches 3*20
    -Push press 4*6 30kg superset standing oblique crunches 4*10 each side 20 kg
    -4*1' σανιδα σουπερσετ 45'' Handstand

  5. #395
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post

    Προς το παρον ειμαι στα 4*8 125κιλα, οπότε θα ανεβάσω επαναλήψεις με fail στο κάθε σετ
    Θα μπορουσες να μειωσεις τα σετ και να κανεις π.χ 1χ20-25, 1χ15-20 + rest pause στο τελευταιο σετ ολα μεχρι φαιλ

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post

    Στα straight set με τι ρεστ προτείνεις?
    Οσο χρειαζεσαι, εγω μπαινω οταν νιωσω ετοιμος χωρις να βλεπω τον χρονο
    ενδεικτικα σε compounds 2-5 λεπτα , και 1-2 λεπτα στα isolation
    βεβαια αν δεν σε φτανει το βαρος μπορεις να μειωσεις το ρεστ για να το κανεις πιο δυσκολο!

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Όταν λες χαμηλό volume εννοείς πολλές επαναλήψεις (12-15) λίγα κιλά?
    Εννοω λιγοτερα σετ


    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Όσον αφορά το βάρος δυστυχώς η ζυγαριά δεν είναι δείκτης για μένα καθώς έχω μεγαλες αυξομειώσεις γενικά από μέρα σε μέρα. Κυρίως με το μάτι πάω αλλά θα ζυγίζομαι μια στο τόσο να έχω έναν δείκτη.Σ ευχαριστώ πολύ! Δεν με μπέρδεψες καθόλου! Ανυπομονώ για την επόμενη προπόνηση να αρχίσω να τα εφαρμόζω όλα αυτά!
    Καθημερινα ολοι εχουμε μεταβολες στο βαρος μας και ειναι λογικο εγω αυτο που εννοω ειναι ο μεσος ορος της εβδομαδας ενω ζυγιζεσαι καθημερινα απο την στιγμη που θα τρως καθε μερα την ιδια ποσοτητα φαγητου οι μεταβολες θα ειναι νορμαλ και λογικες με σκαμπανεβασματα στην διατροφη ειναι λογικο να εχεις μεγαλες μεταβολες στο βαρος σου .
    Απλα ειναι μια ενδειξη
    Π.χ αν ανεβασεις καποια στιγμη θερμιδες θες να δεις με τι ρυθμο ανεβαινει το βαρος σου γιατι αν πηγαινεις εικονικα δεν θα φανει εκεινη τη στιγμη αν εκανες κατι λαθος και πηρες αποτομα βαρος η οχι αλλα μετεπειτα ενω βλεπωντας θα δεις και θα πεις '' το βαρος μου ανεβηκε πιο γρηγορα απο οτι θελω οποτε ας κατεβεβασω λιγο φαγητο να πιασω το ευρος που θελω''
    Last edited by Greg0ry; 02-02-21 at 14:23.

  6. #396
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Θα μπορουσες να μειωσεις τα σετ και να κανεις π.χ 1χ20-25, 1χ15-20 + rest pause στο τελευταιο σετ ολα μεχρι φαιλ


    Οσο χρειαζεσαι, εγω μπαινω οταν νιωσω ετοιμος χωρις να βλεπω τον χρονο
    ενδεικτικα σε compounds 2-5 λεπτα , και 1-2 λεπτα στα isolation
    βεβαια αν δεν σε φτανει το βαρος μπορεις να μειωσεις το ρεστ για να το κανεις πιο δυσκολο!


    Εννοω λιγοτερα σετ



    Καθημερινα ολοι εχουμε μεταβολες στο βαρος μας και ειναι λογικο εγω αυτο που εννοω ειναι ο μεσος ορος της εβδομαδας ενω ζυγιζεσαι καθημερινα απο την στιγμη που θα τρως καθε μερα την ιδια ποσοτητα φαγητου οι μεταβολες θα ειναι νορμαλ και λογικες με σκαμπανεβασματα στην διατροφη ειναι λογικο να εχεις μεγαλες μεταβολες στο βαρος σου .
    Απλα ειναι μια ενδειξη
    Π.χ αν ανεβασεις καποια στιγμη θερμιδες θες να δεις με τι ρυθμο ανεβαινει το βαρος σου γιατι αν πηγαινεις εικονικα δεν θα φανει εκεινη τη στιγμη αν εκανες κατι λαθος και πηρες αποτομα βαρος η οχι αλλα μετεπειτα ενω βλεπωντας θα δεις και θα πεις '' το βαρος μου ανεβηκε πιο γρηγορα απο οτι θελω οποτε ας κατεβεβασω λιγο φαγητο να πιασω το ευρος που θελω''
    Το χω! Σ ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές που μου έδωσες! Θα τα εφαρμώσω άμεσα! Να σαι καλά!

  7. #397
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Το χω! Σ ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές που μου έδωσες! Θα τα εφαρμώσω άμεσα! Να σαι καλά!
    Ελπιζω να καταλαβες την λογικη πισω απο οτι λεω θελει χρονο να μαθεις να δουλευεις με υψηλο instensity και εμπειρια αλλα οταν τα καταφερεις εκει ειναι που ερχονται ολα.
    Καλο φαι καλη αναρρωση και δωστα ολα στη προπονηση!

  8. #398
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ελπιζω να καταλαβες την λογικη πισω απο οτι λεω θελει χρονο να μαθεις να δουλευεις με υψηλο instensity και εμπειρια αλλα οταν τα καταφερεις εκει ειναι που ερχονται ολα.
    Καλο φαι καλη αναρρωση και δωστα ολα στη προπονηση!
    Σ ευχαριστω πολυ! Καλες προπονήσεις με πολλα gainzzz!!

  9. #399
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    7 χλμ σημερα 1:30 ωρα περιπου. Αν και κουτση ακομα δεν αντεξα μεσα στο σπιτι, κοντευω εναν μηνα

  10. #400
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    7 χλμ σημερα 1:30 ωρα περιπου. Αν και κουτση ακομα δεν αντεξα μεσα στο σπιτι, κοντευω εναν μηνα
    Μπράβο, αλλά πρόσεξε μην το κουράσεις απότομα! Πού να μη σε πιάσει μούρλα τόσο καιρό!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  11. #401
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Μπράβο, αλλά πρόσεξε μην το κουράσεις απότομα! Πού να μη σε πιάσει μούρλα τόσο καιρό!
    Ότι ξεκουράστηκε, ξεκουράστηκε. Συχτήρια! Τώρα θα κάνει αυτό που θέλω εγω!

  12. #402
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Ότι ξεκουράστηκε, ξεκουράστηκε. Συχτήρια! Τώρα θα κάνει αυτό που θέλω εγω!
    Κακώς λένε ότι δεν μπορείς να ακούσεις τις λέξεις. Αυτά τα λόγια τα άκουσα! Power!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  13. #403
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Κακώς λένε ότι δεν μπορείς να ακούσεις τις λέξεις. Αυτά τα λόγια τα άκουσα! Power!
    χαχαχαχαχα! τελειο!

  14. #404
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Σήμερα δοκίνασα για πρώτη φορά την τεχνική rest pause και έχω να πω πως ήταν ακριβώς το boost που χρειαζόμουν στη προπόνηση. Απλά τέλειο! Loved it!

    Lower body:

    Landmine squat 5/9/9/rest pause 6 45kg
    Hip abductions 3*10 15kg each leg
    Box squat 3*8/rest pause 7 80kg (pr kg)
    Sumo deadlift 3*6 80kg (pr kg) δυστυχως τα χερια μου δεν μπορουν να κρατησουν πλεον τα κιλα αυτα :(
    Hip thrusts 15/15/9/rest pause 6 125kg (pr reps)

    Finisher:
    3*1min namded glute bridges

    Τωρα πάω μπουσουλωντας στο σπίτι αλλά κομπλε, το κατευχαριστήθηκα ;) Thank you Gregory!
    Last edited by TzinaJoe; 04-02-21 at 20:47.

  15. #405
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Χαιρομαι πολυ Τζινα! Μην ξεχνας να τρως επαρκες φαγητο για να μπορεις και να ανταπεξελθεις στη συγκεκριμενη προπονηση και να μπορεις να προοδευεις αλλα ταυτοχρονα με αυτα να χτιζεις και νεο μυικο ιστο.
    Αν νιωθεις οτι δεν αναρρωνεις απο προπονηση σε προπονηση μαλλον θα χρειαστει να μειωσεις και αλλο τα σετ!
    Για τα σουμο μπορεις να δοκιμασεις στραπς αν εχεις
    *Στα box squat θα εβγαζα το rest pause set και θα προοδευα σε βαρος αφου εχεις να φορτωσεις και θα εφτανα φαιλ η 1 επαναληωη πριν την αποτυχια για ασφαλεια( αν και εχεις το κουτι )
    *θα εβγαζα το landmine και θα εβαζα barbell lunges εκτος και αν δεν τις κανεις για αλλο λογο!

  16. #406
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Χαιρομαι πολυ Τζινα! Μην ξεχνας να τρως επαρκες φαγητο για να μπορεις και να ανταπεξελθεις στη συγκεκριμενη προπονηση και να μπορεις να προοδευεις αλλα ταυτοχρονα με αυτα να χτιζεις και νεο μυικο ιστο.
    Αν νιωθεις οτι δεν αναρρωνεις απο προπονηση σε προπονηση μαλλον θα χρειαστει να μειωσεις και αλλο τα σετ!
    Για τα σουμο μπορεις να δοκιμασεις στραπς αν εχεις
    *Στα box squat θα εβγαζα το rest pause set και θα προοδευα σε βαρος αφου εχεις να φορτωσεις και θα εφτανα φαιλ η 1 επαναληωη πριν την αποτυχια για ασφαλεια( αν και εχεις το κουτι )
    *θα εβγαζα το landmine και θα εβαζα barbell lunges εκτος και αν δεν τις κανεις για αλλο λογο!
    -Είμαι στις 2250 θερμιδες 144π 244υ 71λι. Μάλλον θα μειώσω λίγο τα λιπαρά και θα αυξήσω τους υδατάνθρακες. Στις 2.200 θερμίδες όταν έχω έντονη δραστηριότητα ουσιαστικά κάνω ανασύσταση. αυτή την περίοδο δεν έχω και τόσο έντονη δραστηριότητα οπότε νομίζω ότι είναι καλά για τώρα, βλέποντας και κάνοντας.
    -για το σουμο έχω παραγγείλει στραπς αλλα τα βλέπω να έρχονται σε Κάνα δίμηνο :)))
    -στο box squat fail εννοεις σε κάθε σετ;
    Και να κάνω 4 σετ;
    - προς το παρόν έχω επιλέξει το landmine squat καθώς έχω ένα σπασμένο δάχτυλο στο πόδι και lunges δεν μπορώ να κάνω με τίποτα. Έχω επιλέξει αυτές τις ασκήσεις για να μην το καταπονησω γιατί ακόμα δεν έχει περάσει η περίοδος που πρέπει να είμαι σε ακινησία. Αν έχεις κάποια άλλη άσκηση να προτείνεις είμαι ανοιχτή;)

  17. #407
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Μια χαρα ειναι τα μακροθρεπτικα σου μην μειωσεις τα λιπαρα εγω θα τα κραταγα γυρω στα 65-70 κατω απο 65 μην τα ριξεις παντως.
    Αρκει να βαζεις πολυ αργα βαρος αν προοδευεις στις ασκησεις και το βαρος παραπαμενει σταθερο δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα τουλαχιστον τωρα στην αρχη μετα θα το καταλαβεις και εσυ οτι θα πρεπει να δωσεις περισσοτερο καυσιμο για να συνεχισει να υπαρχει προοδος αρα να ανεβει και το βαρος..
    Ναι fail με προσοχη το καλο ειναι οτι εχεις το κουτι οποτε δεν υπαρχει κινδυνος σε σχεση με το να εκανες κανονικα καθισματα παρολαυτα μπορεις να κρατας 1 επαναληψη πιο πριν το θεμα ειναι αν ξερεις ποτε εχεις ακομα 1 η οχι :) , θα προτεινα 2 σετ
    Kαλα κανεις και κινησε γυρω απο το τραυματισμο σου κρατα το ετσι
    Εγω θα αλλαζα την σειρα των ασκησεων ετσι:
    -Βox squat
    -Sumo deadlift
    -Landmine
    -Hip thrust
    -Hip abduction

  18. #408
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Μια χαρα ειναι τα μακροθρεπτικα σου μην μειωσεις τα λιπαρα εγω θα τα κραταγα γυρω στα 65-70 κατω απο 65 μην τα ριξεις παντως.
    Αρκει να βαζεις πολυ αργα βαρος αν προοδευεις στις ασκησεις και το βαρος παραπαμενει σταθερο δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα τουλαχιστον τωρα στην αρχη μετα θα το καταλαβεις και εσυ οτι θα πρεπει να δωσεις περισσοτερο καυσιμο για να συνεχισει να υπαρχει προοδος αρα να ανεβει και το βαρος..
    Ναι fail με προσοχη το καλο ειναι οτι εχεις το κουτι οποτε δεν υπαρχει κινδυνος σε σχεση με το να εκανες κανονικα καθισματα παρολαυτα μπορεις να κρατας 1 επαναληψη πιο πριν το θεμα ειναι αν ξερεις ποτε εχεις ακομα 1 η οχι :) , θα προτεινα 2 σετ
    Kαλα κανεις και κινησε γυρω απο το τραυματισμο σου κρατα το ετσι
    Εγω θα αλλαζα την σειρα των ασκησεων ετσι:
    -Βox squat
    -Sumo deadlift
    -Landmine
    -Hip thrust
    -Hip abduction
    Εντάξει θα το κάνω έτσι την επόμενη φορά. Και πάλι σε ευχαριστώ!

  19. #409
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Το οτι μετά την προπόνηση πόδια που έκανα την τελευταία φορά πιάστηκε η πλάτη μου με ξεπερνάει. Γενικά δεν πιάστηκα ιδιαίτερα ούτε παρατήρησα τους μυς μου να είναι κάπως ζορισμένοι Οπότε λέω να μην μειωσω σετ. Οπτικά πάντως με μία προπόνηση σε αυτό το στυλ λειτούργησε πάρα πολύ καλά. Σήμερα περπάτημα 8.5 km μιάμιση ώρα και εξωτερική προπόνηση σε Άλσος.

    3* Έλξεις στήθους σε χαμηλό μονόζυγο 15 σουπερσετ 15 push ups
    3* 5 βυθίσεις στο δίζυγο σουπερσετ 10 άρσεις ποδιών σε καρεκλα
    4*9 Περπάτημα με τα χέρια στο μονόζυγο μπροστά σουπερσετ πίσω
    4* 12 reverse oblique cranches superset 30" σανίδα
    4*10* TRX pike (σε κούνια σε παιδική χαρά) *10 crunches

  20. #410
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    4*10* TRX pike (σε κούνια σε παιδική χαρά) *10 crunches
    Έχεις έμπνευση, όχι αστεία!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  21. #411
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Έχεις έμπνευση, όχι αστεία!
    Ειμαι του αυτοσχεδιασμού

  22. #412
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    10 χιλιόμετρα περπάτημα σήμερα 2 ώρες και 10 λεπτά. περιμένω αύριο να μου έρθουν τα power straps και 20 κιλά που έχω παραγγείλει για να κάνω πόδια

  23. #413
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Προπόνηση lower σήμερα, για κάποιο λόγο έκανα πιο λίγα σετ που δεν κατάλαβα γιατί αλλά στην επό,εμη προπ θα μείνω στα ίδια κιλά και θα προσθέσω το χαμένο σετ, μάλλον.. Πήρα και ζώνη και πραγματικά σου δίνει ότι χρειάζεται για να συγκεντρωθείς ακριβώς σε αυτό που κάνεις χωρίς να φοβάσαι μην τραυματιστείς ή να έχεις τον νου σου στον κορμό. Σούπερ!

    -Βox squat 3*8 85kg (pr kg)
    -Sumo deadlift 6/8/8/8 80kg (pr reps) (τα power straps βοηθησαν πολυ)
    -Landmine 3*9 50kg
    -Hip thrust 8/15/12/13 130kg (pr kg)
    -δοκίμασα Side box lunches 1*8 50kg each leg αλλα δεν μου εκανε καθολου και το αφησα, στα κανονικα ποναει το δαχτυλο μου οποτε δεν προς το παρον. Που θα πάει όμως....
    -Leg curls 3*12 15kg
    -Hip abduction 3*15 each leg 12.5kg


  24. #414
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ας γράψω και εγώ πως είμαι 15 μέρες στο κρεβάτι χωρίς καμία προπονηση καθώς είμαι αρρωστη. Δυστυχώς όσες φορές και να βάλω στόχους πάντα κάτι με τρεναρει. Απογοητευτικο. Παρ όλα αυτά παρακολουθώ το φόρουμ κρυμμένη κάτω από το πάπλωμα. Χε χε

  25. #415
    New Member
    Join Date
    16-02-21
    Posts
    67

    Default

    Το "απογοητευτικό" κάντο...πεισματικό
    Καλή και γρήγορη ανάρρωση να έχεις

  26. #416
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by T.G View Post
    Το "απογοητευτικό" κάντο...πεισματικό
    Καλή και γρήγορη ανάρρωση να έχεις
    Να σαι καλά! Σ' ευχαριστώ! Πόσες φορές να πεισμωσει κάνεις... Θα δείξει
    Last edited by TzinaJoe; 24-02-21 at 19:54.

  27. #417
    New Member
    Join Date
    16-02-21
    Posts
    67

    Default

    Διάβασα την αρχή του log σου
    ξέρεις από "πείσμα"
    Πόσες φορές; όσο αναπνέεις!

  28. #418
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by T.G View Post
    Διάβασα την αρχή του log σου
    ξέρεις από "πείσμα"
    Πόσες φορές; όσο αναπνέεις!
    Οοοο σ ευχαριστώ! Έχεις δίκιο ;)

  29. #419
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Περαστικά Τζίνα <3 <3 Καλή ανάρρωση!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  30. #420
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Περαστικά Τζίνα <3 <3 Καλή ανάρρωση!
    ευχαριστω Φωτεινή! Να σαι καλά!


 
Page 14 of 18 FirstFirst ... 4101112131415161718 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οι Ιστορίες Μιας Αρχάριας
    By EiriniT in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 203
    Last Post: 03-05-17, 19:59
  2. Απορίες Μιας Άσχετής!
    By Mimikaki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 12-08-16, 06:56
  3. Ben Pakulski - Never Limit Yourself!!
    By daskalos198 in forum Forum Για Bodybuilding & Fitness Motivation
    Replies: 50
    Last Post: 13-01-15, 23:35
  4. Πρόγραμμα μίας ώρας
    By vrellos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •