Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-03-19
    Posts
    13

    Default Σωστή Επιφάνεια Για Squat;

    Καλησπέρα

    Στο δωμάτιο που χρησιμοποιώ ως home gym έχω βάλει ένα δάπεδο τύπου puzzle, eva πάχους 2εκ. και εκεί πάνω έχω τους ορθοστάτες.

    Squat κάνω ξυπόλητος και αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Με μια μικρή αναζήτηση είδα ότι δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη απάντηση.

    Εγώ νιώθω καλά ακόμα με τα κιλά που σηκώνω, αν κι έχω κάποια αστάθεια μερικές φορές μπρος - πίσω (πιθανότατα και λόγω κακού φορμ όταν είμαι στα όριά μου).

    Υπάρχει κίνδυνος για τραυματισμό αν συνεχίσω ως έχει;

  2. #2
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    64

    Default

    Γιατι να υπάρχει πρόβλημα ο larry wheels έκανε pr 900lbs ξυπόλιτος...Μην φύγει κάνας δίσκος στο πόδι σου μόνο

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....το προβλημα που υπαρχει ειναι η ασταθεια που σου δημιουργει το δαπεδο ,τυπου puzzle που εχεις βαλει.
    ....οσο αυξανονται τα κιλα τοσο μεγαλυτερη και η ασταθεια
    .....ξυπολητοι κανουν αρκετοι squats.....

  4. #4
    New Member
    Join Date
    10-03-19
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Κυρίως στο δάπεδο αναφερόμουν, δεν το έγραψα πολύ καλά. Το φαντάστηκα ότι δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα που είμαι ξυπόλητος (αν και κάποιοι λένε ότι καλύτερα να ανασηκώνεται ελαφρώς η φτέρνα με παπούτσι).
    Απλά η αστάθεια που αισθάνομαι δεν είμαι σίγουρος ότι είναι από το δάπεδο. Νομίζω ότι επειδή έχω φτάσει σ ένα σημείο που πιέζομαι περισσότερο ίσως να φταίω εγώ. Δεν έχω κάνει ποτέ σε σταθερό δάπεδο για να τσεκάρω τη διαφορά.

    Θεωρητικά όσο αυξάνονται τα κιλά και συνεπώς η συμπίεση στο δάπεδο, δεν θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη σταθερότητα;

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....αν μπορεις βγαλε ενα βιντεο να δουμε πως κανεις τα squats.
    Καποιους του βολευει το να ειναι ξυπολητοι,προφανως γιατι εχουν ευελικτους αστραγαλους αλλα και καλη τεχνικη....δεν ειναι συνηθες παντως να κανεις ξυπολυτος.
    Επισης εξαρταται πως κανεις τα squats....low bar η high bar....ποσο ειναι το ανοιγμα των ποδιων σου,τα πελματα κοιτουν προς τα εξω η ευθεια
    Συνηθως οσοι κανουν low bar και με αρκετα ανοιχτα τα ποδια,οπως στο powerlifting ,κανουν και ξυπολητοι η με φλατ παπουτσι

  6. #6
    New Member
    Join Date
    10-03-19
    Posts
    13

    Default

    Για βίντεο είναι λίγο δύσκολο, αλλά κάνω high bar με τα πόδια λίγο πιο ανοιχτά από τους ώμους και πέλματα να κοιτάζουν λίγο προς τα έξω.
    Τα κιλά δεν είναι ακόμα πολλά (ξεκίνησα stronglifts πριν από 1,5+ μήνα με σκέτη μπάρα και αγύμναστος) και ψάχνω ακόμα την σωστή τεχνική αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι σωστός.
    Απλά σε επαναλήψεις που δυσκολεύομαι μερικές φορές νιώθω να φεύγω λίγο μπροστά και δεν ξέρω αν φταίει το λάστιχο.
    Θα πρέπει να δοκιμάσω λογικά σε σταθερή επιφάνεια για να δω αν έχει διαφορά.
    Θα ήθελα να παραμείνω ξυπόλητος πάντως... :)

  7. #7
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    High bar και ξυπολητος ειναι λιγο δυσκολο,ειδικα σε σενα που εισαι αρχαριος και η τεχνικη σου θελει δουλιτσα και ειναι λογικο να φευγεις μπροστα
    Εχεις δοκιμασει low bar?

  8. #8
    New Member
    Join Date
    10-03-19
    Posts
    13

    Default

    Δεν έχω δοκιμάσει με βάρος, μόνο με σκέτη μπάρα για να δω πως μου φαίνεται η θέση. Μου "κάθεται" πιο καλά η μπάρα ψηλά στους ώμους χωρίς να σκύβω πολύ.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by NamosA View Post
    Δεν έχω δοκιμάσει με βάρος, μόνο με σκέτη μπάρα για να δω πως μου φαίνεται η θέση. Μου "κάθεται" πιο καλά η μπάρα ψηλά στους ώμους χωρίς να σκύβω πολύ.
    .....μη φοβασαι το σκυψιμο παντως,ειναι καλυτερο και για τη μεση σου και το βαρος μοιραζεται καλυτερα και δουλευουν αρκετα οι γλουτιαιοι,δικεφαλοι και δεν επιβαρυνονται πολυ τα γονατα
    ....αλλα και απο πλευρας ¨μηχανικης¨ ειναι προτιμοτερο το low bar και στο λεω εγω που για πααααααρα πολλα χρονια εκανα high bar και μολις εναμιση χρονο low bar

  10. #10
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .....μη φοβασαι το σκυψιμο παντως,ειναι καλυτερο και για τη μεση σου και το βαρος μοιραζεται καλυτερα και δουλευουν αρκετα οι γλουτιαιοι,δικεφαλοι και δεν επιβαρυνονται πολυ τα γονατα
    Αν καταλαβα καλα τα γονατα επιβαρυνονται λιγοτερο στο low bar squat σε σχεση με το high bar?
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by AnonymousX View Post
    Αν καταλαβα καλα τα γονατα επιβαρυνονται λιγοτερο στο low bar squat σε σχεση με το high bar?
    Πολυ σωστα

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Και εγω στο home gym μου ειχα βαλει τετοια υποστρωματα και με το πρωτο σετ στα squat δεν μου άρεσε καθόλου η αίσθηση όπου βούλιαζε το πέλμα μου στο μαλακό υλικό.
    Μου φαινόταν επικίνδυνο ορθοπεδικά έτσι πήγα και αγόρασα κοντραπλακε θαλάσσης και έβαλα πάνω το half rack μου και η σταθερότητα όλου του συστήματος μου φαίνεται πια αποδεκτή.
    Το σωστό βέβαια είναι μια βάση σαν αυτή που έχουν στην άρση βαρών υπάρχουν και βιντεο DIY αν θες να ασχοληθείς.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Συνηθως οσοι κανουν low bar και με αρκετα ανοιχτα τα ποδια,οπως στο powerlifting ,κανουν και ξυπολητοι η με φλατ παπουτσι
    Εχω δει να προτεινουν τα μποτακια all star chuck taylor σαν οικονομικη λυση και το σκεφτομαι να τα παρω εχεις καποια αποψη?
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by AnonymousX View Post
    Εχω δει να προτεινουν τα μποτακια all star chuck taylor σαν οικονομικη λυση και το σκεφτομαι να τα παρω εχεις καποια αποψη?
    ...οποιοδηποτε παπουτσι που εχει σκληρη,σταθερη σολα κανει δουλεια,απο παπουτσια skate μεχρι τα all star....που ειναι αρκετα φθηνα

  15. #15
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ...οποιοδηποτε παπουτσι που εχει σκληρη,σταθερη σολα κανει δουλεια,απο παπουτσια skate μεχρι τα all star....που ειναι αρκετα φθηνα
    Ευχαριστω
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-01-10
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    130

    Default

    Βγάζεις το κομμάτι puzzle που πατάς και είτε αφήνεις το πάτωμα όπως είναι είτε ένα κομμάτι μοκέτας λεπτής.
    Το ίδιο έχω και εγώ στο home gym και έχω βάλει μοκέτα , καμία σχέση.
    Strong (er)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Back Squat vs. Front Squat
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 11-10-15, 21:27
  2. Front Squat - Σωστή Τεχνική
    By iront in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 15
    Last Post: 07-11-13, 14:20
  3. Διαφορές Hack Squat & Kλασικού Squat
    By Kerberos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 10-02-12, 11:55
  4. Squat (σωστη εκτελεση)
    By christos75 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-05, 05:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •