Καλησπέρα σας!

Λοιπόν, εδώ και 10 μήνες περίπου που ξεκίνησα τις προπονήσεις με βάρη μαζί με αρκετή μυική μάζα πήρα και αρκετό λίπος (δεν έχω κάνει μετρήσεις). Η ζυγαριά πάντως με δείχνει +10kg απ τον Αύγουστο του 2018.

Γενικά όλο αυτό το διάστημα εστίαζα στο να σηκώνω όσο πιο πολλά κιλά μπορώ, και να λέμε την αλήθεια, έτρωγα και αρκετές χαζομάρες...
Τα ανεβάζω όλα στο log μου εδώ για να δείτε αν θέλετε το πρόγραμμα μου να πάρετε μια ιδέα.

Σε γενικές γραμμές:
Είμαι 24 ετών , ύψος 1.59, βάρος 60kg (δεν γνωρίζω σύσταση)
Γυμνάζομαι με βάρη 4 φορές την εβδομάδα, και 1 μέρα αερόβιο, απογευματινές ώρες λόγω δουλειάς (δεν μπορώ να αλλάξω τις ώρες των προπονήσεων)

Και λοιπόν, κάθισα και ξαναδιάβασα διάφορα άρθρα εδώ και σε άλλες σελίδες, και έβγαλα μια διατροφή βασισμένη στην δική μου και θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι κατάλληλη για τον στόχο μου - την απώλεια λίπους.

Η διατροφή που έχω στο νού μου είναι η εξής:



Γεύμα 1ο

1 scoop 35gr whey protein, 50gr νιφάδες βρώμης και 1 πολυβιταμίνη (320kcal)

Γεύμα 2ο

2 ολόκληρα βραστά αυγά (150kcal)

Γεύμα 3ο

100gr ψητό στήθος κοτόπουλου μαζί με 15gr ελαιόλαδο και λαχανικά εποχής (συνήθως βάζω ντομάτα, αγγούρι, καρότο, πιπεριές) (350kcal)

Γεύμα 4ο (Pre-Workout)

1 scoop 30gr whey protein με 30γρ ρύζι ή 100gr πατάτα (220 kcal)

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

H οποία (συνηθως) χωρίζεται ως εξής:
Δευτέρα: Στήθος - Δικέφαλος
Τρίτη: Πόδια - Γάμπες
Τετάρτη: REST
Πέμπτη: Πλάτη
Παρασκευή: REST ή Αερόβιο
Σάββατο: Ώμοι - Τρικέφαλα
Κυριακή: REST ή Αερόβιο

Επίσης 1 ώρα μέσα στην άσκηση παίρνω BCAA 8:1:1 (60kcal)


Γεύμα 5ο (Post-Workout)

1 scoop 30gr whey protein με 1 μπανάνα (220 kcal)


Γεύμα 6o

100gr ψάρι (φρέσκο ή κονσερβα, ότι έχω διαθέσιμο) με 30gr ρύζι ή 100gr πατάτα, 20γρ ελαιόλαδο, και πράσινα λαχανικά (μαρούλι, σπανάκι, αγγούρι, μπρόκολο, σπαράγγια κτλ) (360 kcal)



Το αποτέλεσμα είναι γύρω στις 1.680 θερμίδες, εκ των οποίων έχουμε 130gr Υδατάνθρακα, 154gr Πρωτείνη και 50gr Λίπη.


Επίσης, κάποια άλλα τρόφιμα που μπορώ να βάλω στην διατροφή είναι:


Στο 2ο γεύμα, αντί για αυγά: γιαούρτι 2%, cottage cheese 2%
Στο 3ο γεύμα, αντί για κοτόπουλο: ομελέτα 1 κρόκος 4 ασπράδια, βραστές γαρίδες
Στο 6ο γεύμα, αντί για ψάρι: κόκκινο κρέας (μοσχαρίσιο, χοιρινό κτλ)




Λοιπόν, αυτά είναι όλα!

Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας :)