Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default Ενόχληση στο Γόνατο Εξωτερικά

    Καλησπερα σας

    Καινουργιος στο forum και αυτο ειναι το πρωτο μου post.

    Έχω ξεκινήσει εδώ και περίπου 3 μήνες γυμναστήριο και διατροφη. Έκανα στο παρελθόν τακτικά για κάποιους μήνες και μετά σταματούσα . Κάνω το
    Πρόγραμμα Δύναμης Για Αρχάριους . Ωστόσο στα squat εχω παρατηρήσει πολυ μικρή ενόχληση ( οχι πονο ) στο δεξι γόνατο μου στο σημειο που εχω κυκλωσει στο συνημενο ( στο δεξι ποδι εξωτερικα ) . Ισως ειχα κακη τεχνικη στην ασκηση στις αρχες πιστευω οτι πατουσα περισσοτερο με το μπροστινο σημειο του ποδιου τωρα προσπαθω να εστιαζω στην φτερνα και στο μεσο.( χθες εβαλα τον γυμναστη να με παρατηρησει και μου ειπε οτι την κανω σωστα ). Εκανα 3 χ 5 στα 85 kg και τωρα το εχω ριξει στο 3 χ 5 στα 75 kg αλλα η ενοχληση υπαρχει ακομα. Να τονισω το νιωθω μονο οταν κανω την ασκηση και σε συγκεκριμενο σημειο της ασκησης περιπου λιγο πριν να ευθυγραμιστει το γονατο με των γλουτο. Χρειαζεται να παω σε γιατρο ή να το ξεκουρασω ή να αλλαξω ασκηση ?

    Υ.Γ. Μου ειπαν οτι ισως να ειναι τα παπουτσια . Ειχα running δοκιμασα και με πιο σκληρο πατο αλλα τα ιδια.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ισως ειναι η τεχνικη ειδικα αν εισαι και αρχαριος . Οσο για τoυς γυμναστες μην τους εμπιστευεσαι και πολυ στα γυμναστηρια. Καποιο βιντεο κατα την διαρκεια της ασκησης θα βοηθουσε. Δοκιμασε να κανεις και περισσοτερο ζεσταμα την επομενη φορα.

    Προς το παρον, βαλε παγο 2-3 φορες την μερα απο 15 λεπτα, και καμια βολταρεν. Ισως και διατασεις θα βοηθουσαν. Επισης βρες καποια κιλα που να μην σε ενοχλει και δουλεψε σε εκεινα τα κιλα.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 25-07-19 at 15:46.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  3. #3
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Σε ευχαριστω για την απαντηση. Μπορει να ειναι και το ζεσταμα οπως ειπες γιατι πολλες φορες στα τελευταια σετ δεν με ενοχλει και γενικα το νιωθω περισσοτερο στην αρχη ( δεν ποναω καθολου απλα ειναι νιωθω οτι κατι συμβαινει σε αυτο το σημειο) για ζεσταμα κανω καποιες διατασεις και μετα κανω squat χωρις βαρος και ανεβαζω προοδευτικα ( αδεια μπαρα 2χ8 , 1χ5 20κιλα, 1χ2 40 κιλα, 3χ5 60 κιλα ) ειναι οκ ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος που ειναι καλυτεροςγια τα squat?

    Θα προσπαθησω να βγαλω και καποιο βιντεο και να το βαλω εδω.

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Λιγο περπατημα η ποδηλατο 5-10 λεπτα, δυναμικες διατασεις και μετα ανεβαζεις σταδιακα κιλα μεχρι να φτασεις στα λειτουργικα σετ.

    Μπορεις επισης να κανεις απο 1-3 επαναληψεις χωρις να κανεις διαλειμμα αναμεσα στα σετ μεχρι να φτασεις στα κιλα που θελεις.

    Και στο τελος της προπονησης μερικες στατικες διατασεις για αποθεραπεια.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ενόχληση Στο Γόνατο
    By Nazgul in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 28-03-14, 18:52
  2. Ενόχληση στο γόνατο - Τι είναι?
    By Giorgos18 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 20-04-12, 15:39
  3. Ενόχληση στο γόνατο
    By Elli JZA in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 19-10-11, 11:51
  4. Ενόχληση στη μέση
    By gsisr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-11, 12:46
  5. Ενόχληση και πόνος πίσω απο το γόνατο
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 18-06-11, 11:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •