Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-08-19
    Posts
    4

    Default Σκόνη πρωτεΐνης

    Καλησπέρα σας,είμαι καινούργιο μέλος.
    Είμαι 17 χρονών και γυμνάζομαι εδώ και 2 χρόνια. Ξεκίνησα επίσης και γυμναστήριο εδώ και 2 εβδομάδες με το αγόρι μου και κάνουμε και βάρη. Δεν προσπαθώ να χάσω κιλά. Έχω ύψος 1.60 και ειμαι 50 κιλά. Το αγόρι μου είναι 20 χρονών, 1.70 και 70 κιλά. Έχουμε αγοράσει την πρωτεΐνη whey για γράμμωση και απλά θέλω να ρωτήσω τι δοσολογιες πρέπει να πίνει ο καθένας μας. Εγώ πρέπει να αγοράσω ειδική για γυναίκες ή μπορώ να πίνω από αυτήν σε μικρότερη ποσότητα πχ; Και επίσης αν πίνω μετά τη γυμναστική, να τρώω και κάτι ή να πίνω μόνο την πρωτεΐνη; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλως όρισες Ιωάννα στο φόρουμ.

    Το συμπλήρωμα πρωτεινης αν μιλάμε για ορό γάλακτος (whey) προέρχεται από επεξεργασία γάλακτος, πολυ πολύ απλοικά έχουν απομονώσει τη πρωτεινη απο το γαλα και την εχουν κανει σκονη (στο λεω πολυ μπακαλιστικα για να το καταλαβεις).
    Δεν υπαρχει πρωτεινη γράμμωσης, εκτος αν εννοεις πως το συμπληρωμα που εχεις δεν περιεχει προσθετες θερμιδες από ζάχαρη και λιπαρά.
    Το πόσο θα πάρεις εξαρτάται από τις ανάγκες σου σε πρωτεινη. Υπολόγισε περίπου 1.5 με 2 γραμμάρια ανα κιλό βάρους για κάποιον που αθλείται. Άρα υπολογισε ποση πρωτεινη λαμβανεις από τα γευματα σου και αναλογως θα βαλεις και απο το συμπλήρωμα.
    Συνήθως η δοσολογια ειναι 25-30γρ. σκόνης.
    Μπορεις να την παίρνεις μετά την προπόνηση ή να προσθέτεις λίγη στο γιαούρτι, ή στο πρωινό σου. Όλα εξαρτώνται από το διαιτολόγιο που έχεις.
    Δεν υπαρχει γυναικεία και ανδρική, είναι σαν να λέμε αν υπάρχει ειδικό γάλα για άντρες και για γυναίκες

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-08-19
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλως όρισες Ιωάννα στο φόρουμ.

    Το συμπλήρωμα πρωτεινης αν μιλάμε για ορό γάλακτος (whey) προέρχεται από επεξεργασία γάλακτος, πολυ πολύ απλοικά έχουν απομονώσει τη πρωτεινη απο το γαλα και την εχουν κανει σκονη (στο λεω πολυ μπακαλιστικα για να το καταλαβεις).
    Δεν υπαρχει πρωτεινη γράμμωσης, εκτος αν εννοεις πως το συμπληρωμα που εχεις δεν περιεχει προσθετες θερμιδες από ζάχαρη και λιπαρά.
    Το πόσο θα πάρεις εξαρτάται από τις ανάγκες σου σε πρωτεινη. Υπολόγισε περίπου 1.5 με 2 γραμμάρια ανα κιλό βάρους για κάποιον που αθλείται. Άρα υπολογισε ποση πρωτεινη λαμβανεις από τα γευματα σου και αναλογως θα βαλεις και απο το συμπλήρωμα.
    Συνήθως η δοσολογια ειναι 25-30γρ. σκόνης.
    Μπορεις να την παίρνεις μετά την προπόνηση ή να προσθέτεις λίγη στο γιαούρτι, ή στο πρωινό σου. Όλα εξαρτώνται από το διαιτολόγιο που έχεις.
    Δεν υπαρχει γυναικεία και ανδρική, είναι σαν να λέμε αν υπάρχει ειδικό γάλα για άντρες και για γυναίκες
    Καλώς σας βρήκα!!
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Μετά τη γυμναστική να πίνω μόνο αυτό δηλαδή; μπορώ να το βάλω σε γάλα και να το πίνω μετά τη γυμναστική; Ή να τρώω και κάτι όπως συνήθως;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μετα την προπόνηση σου μπορεις να πιεις πρωτεινη σε νερο μαζι με ενα φρουτο πχ μπανανα ή να το κανεις σε στυλ κρέμας οπως το κανω εγω με ρυζαλευρο.
    Εκτός του μεταπροπονητικού μπορεις να το εχεις ως σνακ σε συνδιασμό με φρουτο ή ρυζογκοφρετα ή ξηρούς καρπούς ή να προσθέσεις λιγο στη βρωμη ή στο γιαουρτι.
    Οι συνδυασμοί πολλοι.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-08-19
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μετα την προπόνηση σου μπορεις να πιεις πρωτεινη σε νερο μαζι με ενα φρουτο πχ μπανανα ή να το κανεις σε στυλ κρέμας οπως το κανω εγω με ρυζαλευρο.
    Εκτός του μεταπροπονητικού μπορεις να το εχεις ως σνακ σε συνδιασμό με φρουτο ή ρυζογκοφρετα ή ξηρούς καρπούς ή να προσθέσεις λιγο στη βρωμη ή στο γιαουρτι.
    Οι συνδυασμοί πολλοι.
    Τέλεια,σ'ευχαριστώ πολύ και παλι!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χρησιμοποιείτε Σκόνη Πρωτεϊνης;
    By Musclemar in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 56
    Last Post: 16-10-23, 19:30
  2. Μπορώ Να Φτιάξω Μπάρες Πρωτεϊνης Με Την Σκόνη Πρωτεϊνης Μου;
    By Mitsaraseleu in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 10-12-18, 20:31
  3. Σκόνη Πρωτεϊνης Στα 15;
    By Agnwsws1 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 06-11-16, 23:01
  4. Ψήσιμο Πρωτείνης Σε Σκόνη
    By nightmaire1107 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 07-12-13, 18:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •