Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1

    Default Βοήθεια Περί Διατροφής Και Προπόνησης

    Γεια σας πληρωσα εναν προπονητη για να μου φτιαξει προγραμμα διατροφης και προπονησης διοτι ακουγα καλα λογια για εκεινον και το εκανα. Εχω κλεισει τα 18 μου και ειμαι 56 κιλα με 1.72 υψος θελω να μου εξηγησετε αν ειναι κατι λαθος στην διατροφη μου και πως να το φτιαξω....επισης μου εξηγησε οτι δεν υπαρχει φαση ογκου και φαση γραμμωσης μου εξηγησε οτι τρωω στεγνη τρωφη για να χασω λιπος και να το παρω σε μιυς

    διατροφη:

    1ο γευμα: 5 αυγα(2 ολοκληρα)+30γρ βρωμη ομελετα
    2ο γευμα: 100γρ στηθος γαλοπουλα ή 200γρ τυρι κοτατζ + 1 μπανανα ή 5 ρυζογκοφρετες
    3ο γευμα: 120γρ στηθος κοτοπουλο ή 120γρ μοσχαρι(μοσχαρισιος κιμας) ή 150γρ καπνιστο σολωμο + 150γρ ρυζι μπασματι ή 200γρ πατατα βραστη + 1 σαλατα με αγγουρι ή μαρουλι + 1 κουταλια ελαιολαδο
    προπονηση: 1 σκουπ πρωτεινης
    4ο γευμα: 100γρ τονο ή 120γρ στηθος κοτοπουλο +30γρ καλαμποκι +μαρουλι + αγγουρι+1 κουταλια ελαιολαδο

    προπονηση:

    δευτερα:
    πιεσεις σε επικλινη με μπαρα 5 σετ 15-12-10-8-6 ρεπς
    ανοιγματα με αλτηρες σε επικληνη 4 σετ 14-20 ρεπς
    πιεσεις σε ισιο παγκο με αλτηρες 4σετ 8-12 ρεπς
    crossver με βυθισεις 3 σετ 15-20ρεπς
    καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα 5σετ 8-15ρεπς
    σφυρια 4 σετ 8-12 ρεπς
    λαρυ σκουτ με στραβο μπαρα 3 σετ 15-20 ρεπς

    τριτη ποδια

    καθισματα 5σετ 15-10-12-8-6 ρεπς
    πρεσα 4 σετ 8-12 ρεπς
    εκτασεις τετρακεφαλων 4σετ 20 ρεπς
    αρασεις θανατου με τεντωμενα ποδια 5 σετ 8-12 ρεπς
    καμψεις μοιρων ξαπλωμενος 4σετ 15-20 ρεπς
    γαμπες στο μηχανημα ορθιος 5 σετ 8 ρεπς
    κοιλιακους στο μηχανημα 3 σετ 15-20 ρεπς
    αρσεις ποδιων 3 σετ μεχρι αποτυχιας

    τεταρτη

    κενο

    πεπμπτη----πλατη τρικεφαλα

    εμπροσθαλαιμιες ελξειςστην τροχαλια 5 σετ 15-12-10-8-6 ρεπς
    χαμηλη κοπηλατικη 4σετ 15-20 ρεπς
    σκυφτη κοπηλατικη με μπαρα 4 σετ 12-15 ρεπς
    αρσεις θανατου 3 σετ 12 ρεπς
    εμπροσθαλαιμιες με κλειστη λαβη 4 σετ 15-20 ρεπς
    πιεσεις στην τροχαλια 5 σετ 12-15 ρεπς
    γαλλικες πιεσεις με στραβομπαρα 4 σετ 8-12 ρεπς
    πιεσεις στην τροχαλια με σχοινι 3 σετ 15-20 ρεπς

    παρασκευη---- στηθος και ωμους

    πιεσεις στον ισιο με μπαρα 4 σετ 8-12 ρεπς
    πιεσεις στον επικιληνη με αλτηρες 4 σετ 12-15 ρεπς
    ανοιγματα σε επικλεινη με αλτηρες 3 σετ 15-20 ρεπς
    προτασεις με πλακα 3 σετ 15-20ρεπς
    στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα 5 σετ 15-12-10-8-6ρεπς
    πλαγιες εκτασεις ωμων 4σετ 15-20 ρεπς
    σκυφτες εκτασεις για πισω μοιρα + αρσεις τραπεζοειδων με αλτηρες 4 σετ 12-15 ρεπς

    σαββατο----- χερια

    καμψεις δικεφαλων με μπαρα + πιεσεις τρικεφαλων στην τροχαλια 5σετ 12-15 ρεπς
    σφυρια+γαλλικες πιεσεις 4σετ 8-12 ρεπς
    λαρυ σκουτ στο μαξιλαρι με στραβομπαρα + πιεσεις τρικεφαλων ενα-ενα χερι 4 σετ 12-15 ρεπς
    καμψεις αυτοσυγκεντρωβσεις + πιεσεις στην τροχαλια με σχοινι 3 σετ 15-20 ρεπς

    κυραικη

    κενη


    πως σας φαινεται παιδια?εγω θελω να γεμισω να μην παρω λιπος πολυ και γενικα να μεγαλωσουν οι μυς μου και να γραμμωσω
    επισης την διατροφη την ακολουθω και τις ημερες που δεν παω γυμναστηριο φυσικα
    Last edited by Nikols22; 22-08-19 at 21:55.

  2. #2
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    568

    Default

    Τι να σου πω ρε φίλε μου;;; Αρχικά δείχνεις να μην έχει εμπιστοσύνη στον γυμναστή αυτόν αφού ζητάς και άλλες γνώμες.

    Σημασία για εμένα αφού είσαι νέος, είναι να έχεις κάποιον από πάνω σου να σε καθοδηγεί και να σε αξιολογεί και να αναπροσαρμόζει τα προγράμματά σου ανάλογα με τις ανάγκες και την πρόοδό σου.

    Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό βρες ένα γυμναστή να σου δείξει να εκτελείς σωστά τις ασκήσεις.

    Δεν υπάρχει το τέλειο πρόγραμμα ούτε η τέλεια διατροφή.

    Ένας νέος αθλητής δεν έχει την ικανότητα να καταλάβει την πρόοδό του. Για παράδειγμα δεν μπορεί να καταλάβει αν αυτό που έβαλε είναι μύες, λίπος ή υγρά εκτός αν κάνει ειδικές μετρήσεις.

    Το να πληρώσεις για πρόγραμμα και μετά «γεια σας» δεν έχει νόημα για εμένα.

    Πάντως η διατροφή μου φαίνεται οκ!
    Last edited by GreenBill; 23-08-19 at 00:25.
    GreenBill

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Από τη στιγμή που έχεις πληρώσει προπονητή, τότε ακολουθείς ότι ακριβώς σου λέει.
    Και μια συμβουλή - από τη στιγμή που έχεις δώσει λεφτά, έχεις κάθε δικαίωμα ό,τι προβληματισμούς έχεις να τους συζητήσεις μαζί του.

    Πάντως για 18χρονο 56 κιλά, 1.72 ύψος η διατροφή αυτή δεν είναι κατάλληλη. Λείπουν γαλακτοκομικά, λείπει ποικιλία τροφών.
    Εγώ είμαι γυναίκα 160 ύψος και ζυγίζω περισσότερο από σένα. Τι λίπος να χάσεις φίλε μου; Μυς θες να βάλεις. Και για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις ποικιλία τροφων και να τρως παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης

    Επίσης τον διαχωρισμό στα βάρη δεν τον καταλαβαίνω.. πόσες φορές κάνεις χέρια;!

  4. #4
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    568

    Default

    Είναι προφανώς αυτό που λένε «πρόγραμμα με έμφαση στα χέρια» Δηλαδή μάλλον είπε το παλικάρι στον γυμναστή θέλω να χέρια μου να μεγαλώσουν περισσότερο και να γίνουν τούμπανα.

    Αν το ακολουθήσεις άποψή μου είναι να μην δίνεις το 100% στα χέρια σε κάθε προπόνηση. Δηλαδή να προσαρμόζεις έτσι το βάρος ώστε στην τελευταία επανάληψη του κάθε σετ να μπορούσες να βγάλεις ακόμα 3-4 επαναλήψεις και όχι 0-2.
    Last edited by GreenBill; 23-08-19 at 16:44.
    GreenBill

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Ειρήνη, το τυρί κότατζ και η σκόνη πρωτεΐνης whey είναι γαλακτοκομικά προϊόντα.

    Nikols22 ελπίζω να μην πλήρωσες πολλά. Αλλά αφού πλήρωσες μην πάνε χαμένα τα λεφτά...ακόλουθα το...

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    27-05-19
    Posts
    354

    Default

    Φίλε ακολούθησέ το, ζύγιζε τον εαυτό σου, βγάζε φωτογραφίες για σύγκριση, δες την απόδοσή σου στο γυμναστήριο κτλ.
    Αν όλα ανεβαίνουν, παίρνεις μυική μάζα, είσαι εντάξει με τη διατροφή(δεν νιώθεις ότι στερήσε κάτι και μπορεις να την τηρήσεις) απλά κάντο.
    Αν δεν δουλεύει, μίλα με τον προπονητή σου να σου βρει λύση.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Ειρήνη, το τυρί κότατζ και η σκόνη πρωτεΐνης whey είναι γαλακτοκομικά προϊόντα.
    Το συμπλήρωμα δεν το λαμβάνω υπ όψιν για να το κατατάξω στα γαλακτοκομικά. Ουτε λιγο κότατζ.
    Το παλικάρι μπορει ανετα να έχει στη διατροφή του και γιαούρτι και γάλα.

    Εγώ έχω την απορία, τι εννοει ο προπονητής ότι του δίνει στεγνή τροφή για να βάλει μυες και να χάσει λίπος..

  8. #8
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    568

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγώ έχω την απορία, τι εννοει ο προπονητής ότι του δίνει στεγνή τροφή για να βάλει μυες και να χάσει λίπος..
    Όσο άμπαλος και να είναι ο γυμναστής δεν μπορεί να είπε τέτοιο πράγμα. Ούτε ότι δεν υπάρχει φαση ογκου και φαση γραμμωσης. Μάλλον ο αθλούμενος το κατάλαβε κάπως έτσι.
    GreenBill

  9. #9

    Default

    Οχι παιδια δεν ειπα ποτε μου να φουσκωσουν τα χερια μου απλα του ειπα θελω προγραμμα διατροφης και προπονησης μου ειπε να του στειλω μια φωτογραφια το σωμα μου και τα κιλα μου τον πληρωσα 300 ευρω και μου ειπε οτι πρεπει να γεμισεις και μου εβγαλε αυτα τα προγραμματα

  10. #10

    Default

    και μπορειτε να μου προτεινετε καπου να φτιαξω προγραμμα διατροφης και προπονησης?σκεφτομουν για το flexeat που εχει συμπληρωματα και και σου φτιαχνει προγραμμα διατροφης και προπονησης

  11. #11

    Default

    και ξεχασα να σας αναφερω ειναι οτι ξεκινησα απο 57 κιλα και εχω πεσει στα 55.2 και το ειπα στον γυμναστη και μου ειπε οτι εκαψες το λιπος σου

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το οτι εχασες βάρος με αυτη τη διατροφη επιβεβαιώνομαι οταν σου εγραψα παραπανω πως δεν ειναι καταλληλη αυτη η διατροφη για σενα. Πες του να σου αλλαξει διατροφη και οτι δεν εισαι ευχαριστημενος, επισης να σου βαλει ενα σωστο διαχωρισμο στα βαρη. Μη φοβασαι να του τα πεις, τον εχεις χρυσοπληρωσει κι εκεινος πολυ απλα σου δωσε ενα καρμπον προγραμμα και διατροφη που αντε να εκανε 5 λεπτα να το γραψει..

    Ασε τα flexeat, στρωσου να διαβασεις αρχικα στο φορουμ στην ενοτητα των αρθρων, στην ενοτητα των προγραμματων, διατροφης, να παρεις μια ιδεα και θα σε βοηθησουμε να τα βαλεις σε μια σειρα.
    Και αλλη φορα κανε καλυτερη ερευνα αγορας.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Nikols22 View Post
    και ξεχασα να σας αναφερω ειναι οτι ξεκινησα απο 57 κιλα και εχω πεσει στα 55.2 και το ειπα στον γυμναστη και μου ειπε οτι εκαψες το λιπος σου
    Όταν χάνονται κιλά δεν είναι απαραίτητο ότι είναι λίπος αυτό που χάνεται.

    300 ευρώ για έναν άνθρωπο που δεν ξέρει να φτιάχνει πρόγραμμα γυμναστικής είναι πολλά.

  14. #14
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    568

    Default

    Δεν ξέρω τι σχέση έχετε με τον συγκεκριμένο γυμναστή αλλά όταν του είπες πως έχασες βάρος έπρεπε να σου αναπροσαρμώσει τη διατροφή. Αποδέξου πως έχασες 300? επειδή δεν γνώριζες και άσε τον συγκεκριμένο άνθρωπο γιατί και θα δώσεις άλλα λεφτά στο μέλλον και δουλειά δεν θα κάνεις.

    Το να του υποδεικνύεις εσύ τι να κάνει δεν έχει νόημα.

    Η διατροφή αυτή ήταν για πόσους μήνες;;; μετά θα σου έφτιαχνε άλλο με τα ίδια χρήματα ή ήταν μία και έξω;;;
    Last edited by GreenBill; 24-08-19 at 02:36.
    GreenBill

  15. #15

    Default

    Την διατροφη την ακολουθω 3 εβδομαδες περιπου και μου ειπε αυτη θα ειναι η διατροφη σου για τον υπολοιπο καιρο....απλα δεν ξερω να φτιαχνω προγραμματα και τωρα αρχιζω την ζωη του "fitness" και γι αυτο ζηταω βοηθεια περι διατροφης

  16. #16
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-04-16
    Location
    Giannitsa
    Posts
    3

    Default

    Νομίζω ότι οι ποσότητες είναι μικρές που σου έχει βγάλει..

    Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #17
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    κατα την δικη μου ταπεινη αποψη ειναι ελλιπης η διατροφη.εχει αποκλεισμο πολλων τροφων και ειναι απαραδεκτο σε τετοια ηλικια να μην λαμβανεις σημαντικες τροφες.επισης και η συμπεριφορα του απαραδεκτη με τοσα χρηματα που σου απεσπασε.αν οντως θελεις να εξελιχθεις και να μην κανεις κακο στον εαυτο σου,πες του ν'αναθεωρησει κυριως τη διατροφη.αν δεν βγαλεις ακρη,τοτε μπορεις να διαβασεις το φορουμ και με τη βοηθεια των πιο εμπειρων να φθασεις στο στοχο σου.αν παλι δεν μπορεις μονο σου και θελεις τοσο πολυ τη βοηθεια καποιου ειδικου ,εγω θα σου προτεινα την καρδουλα για τους εξης λογους.
    1)αγαπαει το αθλημα και το εχει πλεον κανει τροπο ζωης
    2)εχει εμπειρια
    3)σεβεται τον αθλουμενο και δεν τον εκμεταλλευεται οικονομικα
    4)και τελος ειναι σιγουρη η επιτυχια
    αν το ποστ μου θεωρηθει ως διαφημιση,ας σβηστει.
    απλα εγω να σημειωσω οτι δεν εχω κανενα οφελος απο αυτη την προταση μου,απλα την εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια σε αυτο το κομματι.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Τόνος, στήθος κοτόπουλο, μαρούλι

    Κλασσική τροφές που συστήνουν οι διατροφολόγοι σε γυναίκες που θέλουν να χάσουν βάρος.

    Έλα όμως που είσαι άντρας που θέλει να βάλει μυς,
    Αυτό και μόνο δε σε προβληματίζει?
    Διάβασε άρθρα στο forum. Χτίσε τη διατροφή σου και βρες ένα πρόγραμμα της προκοπής για να γυμναστείς σωστά.

  19. #19

    Default

    Θελω να επικοινωνησω με την καρδουλα απλα δεν με αφηνει το forum γιατι λεει οτι πρεπει να εχω πανω απο 30 post

  20. #20
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Σ αυτο μονο η διαχειριστικη ομαδα μπορει να σε βοηθησει.εκτος αν σου στειλει η καρδουλα για να επικοινωνησετε.αντε και αν συνεργαστειτε,θα περιμενουμε το αποτελεσμα.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Nikols22 View Post
    Θελω να επικοινωνησω με την καρδουλα απλα δεν με αφηνει το forum γιατι λεει οτι πρεπει να εχω πανω απο 30 post
    Μπορείς να μου στείλεις στο φεισμπουκ ή στο ίνσταγκραμ

  22. #22

    Default

    Ναι φυσικα και μπορω μπορειτε να μου πειτε το ονομα σας ή να μου στειλετε ενα private μηνυμα?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια περι Διατροφής για Beginners
    By Zumaraki in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-15, 12:35
  2. Βοήθεια Για Πρόγραμμα Προπόνησης Και Διατροφής
    By NeedtoKnow02 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 40
    Last Post: 18-03-10, 01:26
  3. Πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης. Βοήθεια!!
    By ou_re in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 04-04-07, 18:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •