Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-08-19
    Posts
    3

    Default Η καριέρα μου με το bodybuilding/fitness - Μια νέα αρχή

    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Παρ' ότι έχω μερικούς μήνες που μπαινω στο forum και διαβαζω καθημερινα ποστς, δεν βρηκα την ευκαιρια να φτιαξω εναν λογαριασμο και να κανω και εγω αναρτησεις. Σημερα λοιπον, αποφασισα να γινω κι εγω μελος του φορουμ ωστε να παρω περισσοτερες πληροφοριες και συμβουλες για το bodybuilding/fitness.

    Ξεκινω με το παρελθον μου ωστε να μπορειτε να μου δωσετε συμβουλες με περισσοτερη ακριβεια. Οταν ειμουν πιο μικρη (7 - 13) ετρωγα καθημερινα σοκολατες, γλυκα, αναψυκτικα με ζαχαρη, παραγγελιες τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα + φαγητα απ' εξω συμδιασμενα με καθιστικη ζωη εκτος τις βολτες (επομενως και ανθυγιεινο φαι ) και το σχολειο. Δεν εκανα καμια αθλητικη δραστηριοτητα παρ' ολα αυτα μου αρεσε να σηκωνω ολα τα "βαρια" οποτε ηταν δυνατον και θεωρουμουν (χωρις να θελω να καυχηθω) "η πιο δυνατη της παρεας", σε μεγαλυτερο επιπεδο και απ τα αγορια. Στην τηλεοραση παρακολουθουσα με χαρα αθλητες/τριες καθε ειδους αθληματος και ειχα "ονειρο" οτι μια μερα θα φτιαξω ενα σπιτι και ενα μεγαλο δωματιο θα το κανω γυμναστηριο (χαχα). Προφανως με τετοιο τροπο ζωης, ειμουν παχυσαρκη (αν και λιγα τα κιλα, ηταν πολλα για το υψος/ηλικια μου). Μια μερα (12-13χρ.) αποφασισα να αλλαξω σιγα-σιγα* την διατροφη μου( * <- το οποιο δεν με ζορισε και με εκανε να μεινω μακροπροθεσμα) ,να προσεχω λιγο περισσοτερο *αποκλειστικα* και μονο για θεμα υγειας, ποτε δεν με ενδιεφερε να χασω βαρος. Η συσταση το σωματος μου αλλαξε και αυτο ηταν αισθητο, παρ' ολα αυτα ακομα ειχα αρκετο λιπος αλλα δεν θεωρουμουν και "παχια".

    Η μεγαλη αλλαγη ξεκινησε φετος (15χρ.) που αποφασισα να κανω το λεγομενο "cut" καθως και εδω και αρκετους μηνες εκανα γυμαστικη στο σπιτι (pushups, dips, κοιλιακους, squats, lunges στην απλη μορφη κ τα variations τους). Απο διατροφη στηριχθηκα απο ενα παιδι με εμπειρια στο youtube, και ακολουθησα κατα γραμμα ο,τι ελεγε. Μια πληροφορια που με εκανε να πεσω σε μεγαλη παγιδα ηταν το οτι 'οι περισσοτεροι υπερεκτιμουν τις θερμιδες που καινε". Ετσι κατεληξα για αρχη να καταναλωνω 1600 θερμιδες την ημερα. Σιγα σιγα, τις μειωνα ολο και περισσοτερο μεχρι που κατεληξα σε ενα σημειο, ειπα δεν θα κατεβασω αλλο γιατι θα παραηταν λιγο αλλα ουτε θα το σταματησω. Κατεληξα λοιπον να καταναλωνω 950 - 1000 θερμιδες, μακρος: πρωτ 100γρ, υδατ. 75-80γρ, λιπαρα 25γρ:( . Πολυ συχνα "εκλεβα" και εκανα binge eating κατι που ηταν ανθυγιεινη σχεση με το φαι, αλλα πιστευω πως μου εκανε και καλο αυτο το extra. Αυτη η διαδικασια ηταν για 3-4 μηνες με προπονηση στο σπιτι 7 φορες/εβδομαδα + περισσοτερες βολτες εξω, κατι που εκανε ζημια στην υγεια μου. Υστερα τα τσιμπηματα εγιναν μονο απο φαι θρεπτικο. Αποτελεσματα; μειον 1-2 κιλα στην αρχη (να δουμε και τι ειδους) και υστερα η ζυγαρια εμενε σταθερη και πααρα πολυ καιρο (οι διαφορες μερα με μερα πρεπει να ηταν υγρων). Αν και δυναμωνα στις ασκησεις, φαινεται οτι ο οργανισνος μου εκανε καποιου ειδους αυτοαμυνας για να με προστατεψει, τωρα την ενεργεια δεν ξερω απο που την επαιρνε ομως..

    Εδω και πολλες εβδομαδες, το αποφασισα. Ως εδω ειπα και αρχισα να τρωω αποκλειστικα οτι σχεδιαζα να φαω, και καθε μερα εκανα μια αυξηση θερμιδων +20 (δλδ την εβδομαδα περιπου 140). Απο τοτε, το βαρος αρχιζε να πεφτει και απο τοτε εχω χασει -4 κιλα με πιο αισθητη γραμμωση στους ωμους, τρικεφαλους και κοιλιακους περισσοτερο. Πλεον εχω φτασει σε σημειο που οι μεριδες μου ειναι πολυ μεγαλυτερες απο τους γυρω μου, και ειμαι πολυ πιο πληρες, με στοχο να αυξησω τη μυικη μαζα, να ευχαριστιεμαι την τροφη που ειναι ' clean ' και επομενως να νιωθω πολυ καλυτερα. Αναλυτικα η διατροφη και τα στατιστικα μου σε επομενο ποστ..

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    27-05-19
    Posts
    354

    Default

    Καλωσόρισες στην παρέα!!

  3. #3
    New Member Kurt's Avatar
    Join Date
    08-07-18
    Posts
    77

    Default

    Καλώς ήρθες, Τίνα, και καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου!
    Παρατηρώ ότι έχεις μια καθαρή εικόνα τής πορείας σου και των στόχων σου κι αυτό είναι πολύ σημαντικό!

    Οι δίαιτες με υπερβολικό έλλειμμα θερμίδων οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στο αδιέξοδο που βρέθηκες κ' εσύ.
    Τον πρώτο καιρό όντως χάνεις λίγα κιλά, τα οποία όμως αποτελούνται κυρίως από υγρά. Αλλά ύστερα βλέπεις τη ζυγαριά να μην κατεβαίνει.
    Έτσι, αναγκάζεσαι να μειώσεις κι άλλες θερμίδες. Έπειτα χάνεις πάλι κάτι ψιλά και μετά ξαναβρίσκεσαι σε στασιμότητα.
    Μιλάμε για έναν φαύλο κύκλο δηλαδή που και κακό στην υγεία σου κάνει και ουσιαστικά οφέλη δεν έχεις εντέλει.
    Καθώς, όπως σωστά είπες, το σώμα προσαρμόζεται γρήγορα στις υπερβολικά χαμηλές θερμίδες επειδή λειτουργεί αμυντικά θέλοντας να προστατευτεί.
    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να «μπλοκάρει» ο μεταβολισμός μας και ν' αδυνατούμε να χάσουμε κιλά.

    Το φόρουμ θα σε βοηθήσει πολύ στο να φτιάξεις μια διατροφή σωστή, ολοκληρωμένη και προσαρμοσμένη στις ανάγκες σου.
    Και το βασικότερο είν' αυτό: θα σου προσφέρει γνώσεις και εφόδια ώστε να είσαι σε θέση να κρίνεις οτιδήποτε σου σερβίρεται από δήθεν «γκουρού» τής γυμναστικής που κυκλοφορούν εδώ κ' εκεί.
    Αγάπησα το bodybuilding απ' την πρώτη στιγμή που τα δάχτυλά μου έσφιξαν μια μπάρα κ' ένιωσα την πρόκληση και τον ενθουσιασμό του να σηκώνω τις βαριές, ατσάλινες πλάκες πάνω απ' το κεφάλι μου!..

    Από την «Εκπαίδευση ενός bodybuilder» τού Arnold Schwarzenegger.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-08-19
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που πρωτομπηκα στο φορουμ εχω παει τις γνωσεις μου σε αλλο level. Το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν χρειαζεται να στηριζομαι στον οποιονδηποτε με ετοιμες "συνταγες" , αντιθετως, να εφαρμοζω την διατροφη μου μονη μου, ξεροντας το γιατι και το πως. Θετικο ειναι επισης που εδω περα ειστε προθυμοι να βοηθησετε και να μοιραστειτε τις γνωσεις σας με αλλους, χωρις να δημιουργειτε καυγαδες αλλα περνωντας καλα ταυτοχρονα. Οποτε το να φτιαξω εναν δικο μου λογαριασμο ηταν μονοδρομος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ο Iron Mike Zambidis Ολοκληρώνει Την Αγωνιστική Του Καριέρα
    By Musclemar in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 14
    Last Post: 19-02-16, 00:46
  2. Καριέρα | Επαγγέλματα με ζήτηση
    By dimitris.king in forum Off Topic
    Replies: 32
    Last Post: 31-12-11, 00:14
  3. Καλή Αρχή & Σωστό Bodybuilding!
    By afthartos in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 30-12-09, 20:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •