Αθλούμαι από μικρό παιδί είχα πάντα μια επαφή με τα βάρη μετά ξεκινούσα κάποιο άθλημα και το άφηνα,φέτος πέρασα στην σχολή που ήθελα και από Οκτώβρη θα είμαι στο μέρος που πέρασα αποφάσισα να ξεκινήσω εντατικά το γυμναστήριο βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον προγραμμα φουλ μπόντι με διάρκεια 8εβδομαδων το οποίο θα το περιγράψω στο τέλος θα ήθελα να μου πείτε άμα θα είναι καλά να ξεκινήσω με αυτό και μόλις τελειώσει ο κύκλος του να μπω σε ένα upper lower ή δεν αξίζει και δεν θα δω διάφορες στο σώμα μου ,εννοείται πως πρέπει να περάσει καιρός για να φανούν διαφορες απλά εννοώ κάποια ανάπτυξη και πρόοδο
Τέλος να πω ότι σε θέμα διατροφής ξέρω να μετράω τα μάκρος και όλα τα σχετικά γτ ασχολούμαι με αυτό 2 χρόνια και επειδή μου άρεσε είπα να το προσπαθήσω σαν επάγγελμα και πέρασα διατροφολόγος
Τέλος είμαι 181 ύψος 73.5 κιλά και 18 χρονων

Το προγραμμα
Δευτέρα
Squat 3x10
Bench press 3x10
Bent over row 3x10
Dips 3x10-20
Pull ups 3x10-20
Barbel bicep curl 3x10

Τετάρτη
Deadlift 2x8
Overhead press 3x10
Bent over row 3x10
Lunges 3x20
Dips 3x10-20
Spider curls 3x15

Παρασκευή
Pull ups 3x10-20
Dips 3x10-20
Squats 3x10
Bench press (dumbbell) 3x10
Superset :3x
1 lateral raises 15
2 triceps push down 12
3 cable curls 15

Οι επόμενες εβδομάδες τπυ προγράμματος είναι πάνω κάτω ίδιες απλά υπάρχει μια σταδιακή υπερφόρτωση πχ σε βασικές ασκήσεις όπως τα σκουατ έχει ένα σετ παραπάνω σε άλλες έχει περισσότερες επαναλήψεις ή λιγότερες για πιο πολλά κιλά και μετά από 4 εβδομάδες απλά αλλάζει μια δυο ασκήσεις.Μου φανηκε καλό για την περίπτωση μου γτ έτσι θα μάθω και καλύτερα τις ασκήσεις επειδή δεν απαιτεί πολύ βαριά κιλά λόγω των επαναλήψεων αλλά ακόμη και στις ασκήσεις με βάρος του σώματος παίζει σε αριθμούς 10-20 ώστε να μάθω και που βρίσκομαι
Ξέχασα να πω ότι θέλω να βάλω μυϊκά κιλά γτ πιστεύω ότι αυτό χρειάζομαι πάνω μου γτ για να γράμμωσω σε αυτήν την φάση θα πρέπει να πέσω κάτω από τα 70 και μου φαίνεται υπερβολικό οι θερμίδες μου είναι 2850
Μάκρος
356 υδατανθρακα
213 πρωτεΐνη
63 λιπαρά
Είναι ανεβασμένη η πρωτεΐνη απλά μου αρέσει να δοκιμάζω τι με βολεύει στην διατροφή μου αν είναι λάθος θα ήθελα την γνώμη σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας