Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Νέο μέλος, απορία!

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
    Είμαι 28 χρονών και ξεκίνησα πριν 2 μήνες crossfit. Δεν είχα ποτέ ξανά εμπειρία με τη γυμναστική με εξαίρεση 2 χρόνια που πήγαινα γυμναστήριο (στα νιάτα μου κάπου στα 18, τώρα πρόσφατα δηλαδή). Στην αρχή μου έβγαινε η σπίτι με την προπόνηση που παρότι ρυθμίζεις εσύ την ένταση ακόμα και τα πιο απλά με εξουθένωναν. Τώρα είμαι σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο με την έννοια ότι έστω και με την "εύκολη" μορφή των διάφορων ασκήσεων κάνω μια ολόκληρη προπόνηση. Έχω δει μικροδιαφορές, του στυλ ότι πια την παλεύω να κάνω push ups τις περισσότερες φορές χωρίς γόνατα, το τρέξιμο βγαίνει κάπως πιο εύκολα, οι κοιλιακοί και οι ραχιαόι παλεύονται περισσότερο, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω και αυτή την ατέλειωτη ορολογία.
    Όσο και αν ακούγεται παράξενο η γυμναστική πάντα μου άρεσε (κάτι σαν άθλημα πάντα το είχα στο μυαλό μου για αυτό και πήγα crossfit και όχι σε ένα κλασικό γυμναστήριο). Ο λόγος που δεν γραφόμουν είναι ότι είχα/έχω κάποια παραπάνω κιλά. Κατάφερα και έχασα βάρος με διαίτα και jogging και πλέον νιώθω πολύ καλύτερα με τον εαυτό μου. Στα αποδυτήρια βέβαια ακόμα δεν έχω το ψυχικό σθένος να αλλάξω μπλούζα, όπως και σε κάποιες ασκήσεις βάζω τη μπλούζα μέσα από το σορτσάκι για να μην σηκώνεται (η μπλούζα εννοώ ε).

    Η απορία τώρα. Το μέρος που είμαι προσφέρει και box και mma και kickboxing. Είναι άλλη συνδρομή βέβαια, ίδια τα λεφτά όμως. Πάντα είχα μια μικρή κάψα για το box. Δεν το έκανα σαν μαθητής γιατί με είχαν φάει οι γονείς μου θα πέσεις θα χτυπήσεις κτλ. Όμως επειδή έχω δει λίγο τις προπονήσεις τους δεν βλέπω κάτι ακραίο, δεν θα κατέβαινα και σε αγώνες ούτως ή άλλως που εκεί γίνονται οι τραυματισμοί.
    Αξίζει να δοκιμάσω να αλλάξω το crossfit με κάποια πολεμική τέχνη; box ή kickboxing σκέφτομαι βασικά. Υστερεί σαν προπόνηση σχετικά με το crossfit; Γιατί με το crossfit, το νιώθω ότι γίνεται σοβαρή δουλίτσα στο σώμα μου.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες πιπεράτε στο φόρουμ!

    Δοκίμασε το μποξ, δες πως θα πάει και αναλόγως αποφασίζεις. Μπορείς να συνδιάσεις και τα δύο μοιράζοντας τη δραστηριότητα.
    Όπως και να χει κάνε κάτι που θα σε ευχαριστεί. Το μποξ είναι κυρίως αερόβια, στο κροςφιτ εχεις περισσότερες πιθανότητες να ανεβασεις μυικο ιστο, εγω θα λεγα να τα παντρεψεις.

  3. #3

    Default

    Θα βόλευε να τα πάντρευα όπως λες αλλά οικονομικά ξεφεύγει.. δηλαδή τώρα δίνω 60 το μήνα.. έχει μια μικρή έκπτωση ή 10 ή 20% δν θυμάμαι αν κάνω και τα δύο.. αλλά θα βγει ένα ποσό που δεν θέλω να το δώσω. Για αυτό λέω ή το ένα ή το άλλο. Το box είναι λίγο πιο φτηνό 150 το τρίμηνο. Θα θελα να φτιαχνα λίγους μύες να πω την αλήθεια μου. Έχει και ένα τμήμα που το λέει fight fitness ή κάπως έτσι.. αν είχε κάτι άλλο πέρα από αερόβιο ίσως να άξιζε. Γιατί υστερώ αρκετά στο κομμάτι των ασκήσεων (μόνο τρέξιμο έχω κάνει και το βλέπω ότι οι αερόβιες μου βγαίνουν πολύ πιο εύκολα από άλλους πιο γυμνασμένους από εμένα). Αλλά σε μονόζυγα, κοιλιακούς κτλ.. απεελπισία!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Απορία Για Λιπομέτρηση
    By Akis Zidane in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-17, 20:55
  2. Νέο Μέλος - Απορία Για Άσκηση
    By sifis95 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 26-06-16, 13:11
  3. Νέο Μέλος- Απορία
    By ειρήνηη in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 30-10-13, 19:51
  4. Nέος μέλος...σημαντική απορία
    By Metal-Militiaman in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 18-10-09, 04:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •