Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Αδυνάτισμα, χαλάρωση και γυμναστική

    Καλησπέρα! Το πρόβλημα μου είναι η χαλάρωση στην περιοχή της κοιλιάς.
    Είχα περάσει μια δύσκολη περίοδο στη ζωή μου (πανελλήνιες) κατά την οποία πάχυνα πολύ (είχα φτάσει 1.83 και 122κιλά). Με το που τέλειωσαν οι πανελλήνιες έχασα γρήγορα βάρος (είχα ήδη κάνει κάποιες ραγάδες στην κοιλιά πριν αδυνατίσω). Τώρα στα 27 μου που πέρασα διάφορες περιόδους σκαμπανευασμάτων στο βάρος είμαι 95κιλά. Θέλω να χάσω και άλλο βάρος (όχι πολύ, στα 88 θα ήμουν μια χαρά πιστεύω). Έχω μια μικρή χαλάρωση στην κοιλιά όπως και σωσίβιο γενικότερα. Κάνω crossfit κανένα μήνα, είμαι αρκετά ενθουσιασμένος, πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδα. Με γειώνει-απογοητεύει η σκέψη ότι ίσως η "ζημιά" που έχει γίνει στο σώμα μου ίσως να μην μαζεύεται και παρά τη γυμναστική και τη διατροφή να με κυνηγάει αυτή η χαλάρωση και να μη μπορώ να έχω ποτέ ένα όμορφο σώμα. Το γεγονός ότι είμαι και αρκετά τριχωτός επίσης δεν με βοηθάει. Με μια ήπια απώλεια βάρους πακέτο με το crossfit θα βελτιωθεί η κατάσταση πιστεύετε; Γιατί μετά απόσο ξέρω η εναλλακτική είναι το χειρουργείο που προφανώς και δεν το θέλω.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τώρα ότι και να σου πούμε θα είναι υποθέσεις και εικασίες..
    Εσύ κάνε το καλύτερο που μπορείς. Ναι, πάντα θα υπάρχει αυτή η χαλάρωση, γιατί τα λάθη πληρώνονται και το σώμα δεν συγχωρεί. Από την άλλη να ξέρεις πως δεν είσαι ο μόνος, όλοι μας έχουμε είτε περισσότερο είτε λιγότερο χαλάρωση αλλά αν βάλεις στόχο να ανεβάσεις μυική μάζα τότε το πρόβλημα θα φαίνεται μικρότερο.

    Θέλει χρόνο, υπομονή και συνέπεια σε αυτό που κάνεις.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τώρα ότι και να σου πούμε θα είναι υποθέσεις και εικασίες..
    Εσύ κάνε το καλύτερο που μπορείς. Ναι, πάντα θα υπάρχει αυτή η χαλάρωση, γιατί τα λάθη πληρώνονται και το σώμα δεν συγχωρεί. Από την άλλη να ξέρεις πως δεν είσαι ο μόνος, όλοι μας έχουμε είτε περισσότερο είτε λιγότερο χαλάρωση αλλά αν βάλεις στόχο να ανεβάσεις μυική μάζα τότε το πρόβλημα θα φαίνεται μικρότερο.

    Θέλει χρόνο, υπομονή και συνέπεια σε αυτό που κάνεις.

    Όντως το σώμα δεν συγχωρεί.Το πρόβλημα βασικά είναι οι ραγάδες που αν και έχουν σχεδόν γίνει ίδιες με το δέρμα εγώ πάντα θα τις βλέπω και έχουν και άλλη υφή (για να μην αναφέρω όταν το αίσθημα σε χουφτώνει εκεί ξέρω πάντα ότι το καταλαβαίνει και νιώθω άβολα). Αυτό που κάνω μέχρι στιγμής είναι crossfit 4 φορές την εβδομάδα (στο οποίο πάω ευχάριστα, δεν το κάνω καταναγκαστηκά, ελπίζω να έχει αποτέλεσμα) και έχω προσέξει τη διατροφή μου. Πχ για πρωίνο έτρωγα ένα κρουασάν ή ένα μπισκότο σοκολάτας τώρα ή θα φάω φυστικοβούτυρο σε φρυγανιές ή πιο σπάνια ταχίνι. Σαλάτα τρώω πολύ περισσότερο, υπάρχουν μέρες που και το μεσημεριανό και το βραδινό έχουν σαλάτα, έχω κόψει τα πολλά μακαρόνια και ρύζια, έχω κόψει όλα τα γλυκά και το μόνο που τρώω είναι μια κρέμα σοκολάτας το απόγευμα και έχω κόψει τη ζάχαρη από τον καφέ.
    Το παράδοξο είναι ότι ενώ η ζυγαριά μου με δείχνει πάνω κάτω σταθερό, τα ρούχα μου είναι όλα πιο φαρδιά και όλοι μου λένε ότι έχω χάσει αρκετά,

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όσο θα προχωράς, θα κάνεις καλύτερες επιλογές στα γεύματά σου.
    Σημασία δεν έχει μόνο οι ποσότητες αλλά και η ποιότητα. Για παράδειγμα στο πρωινό, οι φρυγανιές με φυστικοβούτυρο είναι κακή επιλογή.
    Δημητριακά με γάλα και αβγά για παράδειγμα είναι ιδανικό ή γιαούρτι με φρούτο ή τοστ με χυμό.
    Όσο διαβάζεις το φόρουμ, τόσο καλυτερα θα δομείς τη διατροφή σου.

  5. #5

    Default

    Με σκοτώνεις λίγο γιατί το φυστικοβούτυρο με φρυγανιές πέραν του ότι μαρέσει πολύ, φτιάχνεται πολύ γρήγορα και με κρατάει χορτάτο. Έτρωγα πιο παλιά κορν φλεικς τώρα δεν είμαι σε φάση νομίζω, ειδικά το χειμώνα που ξυπνάω πολύ πρωι και νιώθω ανακατεμένος θέλω κάτι στερεό να ηρεμίσει λίγο το στομάχι μου. Θα μπορούσα να φάω βρώμη με λίγη μαύρηη σοκολάτα (80% νομίζω ήταν αυτή που έπαιρνα του Παυλίδη, όχι αυτή με το μπλέ περιτυλίγμα, αυτή με το μαύρο που είναι πιο μεγάλης περιεκτικότητας σε κακάο). Έχεις δίκιο πάντως θα κοιτάξω το φόρουμ να δω τι πρέπει να γίνει. Παντως θεωρώ ότι έχω κάνει βήματα, κυρίως στο κομμάτι του γλυκού. Γιατί με τα γλυκά ήμουν ως ένα βαθμό άρρωστος. Θα τρωγα το μπισκότο (τύπου σοφτ κινγκ αν ξέρεις) το πρωί, θα τρωγα μια σοκοφρέτα κάπου το απόγευμα ε και όλο κάτι γλυκό θα ξανάτρωγα το βράδυ και έπινα καφέ με ζάχαρη. Τώρα σκέτος καφές, κομμένα όλα αυτά και τρώω μόνο ένα μικρό γλυκό σνακ το απόγευμα πριν το γυμναστήριο του στυλ μια μπάκα παγωτό σοκολάτα (σκέτο χωρίς σιρόπια και ιστορίες) ή μια κρέμα σοκολάτας που έχει καμιά 200ρια θερμίδες. Τέλειο δεν είναι αλλά σίγουρα είναι καλύτεορ θερωρώ (πες μου και εσύ τι γνώμη σου αν θέλεις) και δεν ήθελα να κάνω μεγάλες αλλαγές μην ξανακυλήσω. Δεν ξέρω αν ακούγονται λίγα, αλλά έδωσα αγώνα για να σταματήσω να θέλω συνέχεια γλυκό. Έχω σκοπό να αλλάξω και το γλυκό με κάτι σε ξηρό καρπό και 1-2 κομματάκια μαύρης σοκολάτας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα-Αυξηση Βάρους-Αδυνατισμα και Χαλάρωση...
    By Sofia90 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 19
    Last Post: 12-07-18, 20:52
  2. Αδυνάτισμα 40+ κιλών/Τεράστια χαλάρωση!!??
    By Chiko1988 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 13-03-18, 23:37
  3. Χαλάρωση Δέρματος - Τι Γυμναστική Να Ακολουθήσω;
    By Sandoulina in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 21-06-16, 19:09
  4. Χάσιμο 30 Κιλών & Χαλάρωση-Βοηθάει Η Γυμναστική;
    By antonis_kall in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 11-08-13, 10:09
  5. Αδυνατισμα χωρις χαλαρωση!
    By sakis85 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 26-11-12, 21:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •