Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-09-19
    Posts
    6

    Default Απορία απώλεια γυμναστικής συνέπειες

    Γεια σας είμαι καινούργιος στο φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας αθλητής γυμνάζεται 4 με 6 χρόνια και έχει βάλει περίπου 10 κιλά μυϊκή μάζα αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορεί να κάνει καθόλου γυμναστική για 1 χρόνο είτε έχει έναν τραυματισμό η πάει στρατό η γενικά δεν μπορεί να γυμναστή για 1 χρόνο τι πρόκειται να συμβεί στο σώμα του,
    αυτή η απορία μου με έχει προβληματίσει πολύ

    1)Πόση μυϊκή μάζα θα χάσεις περίπου, μπορεί να χάσει κ τα 10 κιλά που έχει αποκτήσει μέσα σε 1 χρόνο;;;


    2)Και γενικά τι άλλο μπορεί να συμβεί στο σώμα του μέσα σε αυτό τον 1 χρόνο;;;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Εγώ πάντως ακόμα και με μία εβδομάδα αποχής από τη γυμναστική παρατηρώ κάποιες άμεσες συνέπειες. Οπωσδήποτε η δύναμη και η αντοχή μου είναι αισθητά πιο πεσμένες όταν ξαναμπώ στο γυμναστήριο (δεν μπορώ να σηκώσω τα κιλά που σήκωνα, κουράζομαι πιο εύκολα, "πιάνομαι" κλπ.) και χρειάζεται να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να επανέλθω. Σίγουρα δηλαδή πιστεύω ότι οι επιδόσεις σου θα επηρεαστούν και ειδικά αν μείνεις εκτός για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα θα πας πίσω από την όποια πρόοδο είχες σημειώσει.
    Τώρα στο κομμάτι του αν και σε τι βαθμό θα αλλάξει το σώμα σου αυτό έχει να κάνει και με άλλους παράγοντες και κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει το πως θα είσαι μετά από ένα χρόνο. Όμως δεν υπάρχει αμφιβολία ότι χωρίς το "όπλο" της γυμναστικής δεν πρόκειται να υπάρξει περαιτέρω μυϊκή ανάπτυξη, ενώ αν και η διατροφή δεν είναι προσεγμένη μπορεί να αρχίσει να μπαίνει ευκολότερα λίπος. Η γυμναστική είναι ένας από τους κυριότερους παράγοντες για να αλλάξει το σώμα μας προς το καλύτερο, οπότε χωρίς γυμναστική σίγουρα δεν κινείσαι προς την κατεύθυνση του να πετύχεις κάτι τέτοιο.
    Η πολυετής πάντως ενασχόληση με τη γυμναστική και η εμπειρία όλων αυτών των ετών θα βοηθήσει στο να επανέλθεις γρηγορότερα και ευκολότερα μετά.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Ένας χρόνος εκτός γυμναστικής δραστηριοτητας σημαίνει για το σώμα σου πως δεν του χρειάζεται η έξτρα μυική μάζα.
    Οι μυς θέλουν ενέργεια για να συντηρηθούν, κάτι που το σώμα σου δεν το θέλει. Εκ των πραγμάτων θα χάσεις μυς και θα πέσεις από θέμα φυσικής κατάστασης και αντοχής.
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μέσω διατροφής να συντηρηθείς ώστε να μη ξεφύγεις σε λίπος.
    Όταν επιστρέψεις, υπάρχει μυικη μνήμη, θα επανέλθεις σχετικά σύντομα.
    Το ερώτημα είναι πως δεν μπορείς να κάνεις καμιας μορφής δραστηριοτητα; Δηλαδή ούτε ασκήσεις με το σωματικό βάρος; Ρωτάς υποθετικά ή έχεις κάποιο τραυματισμό;

  4. #4
    New Member
    Join Date
    07-09-19
    Posts
    6

    Default

    Ρωτάω υποθετικά γιατί σκέφτομαι ότι αν αρχίσω βάρη κ σταματήσω για στρατό η γενικά αν προκύψει κάτι μην πάνε τσάμπα οι κόποι

  5. #5
    New Member
    Join Date
    07-09-19
    Posts
    6

    Default

    Αλλά αφού υπάρχει η μυϊκή μνήμη ίσως αξίζει να ξεκινήσω

  6. #6
    New Member
    Join Date
    07-09-19
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Λάθος σκεπτικό. Σκέφτεσαι τι θα γινει υποθετικά για κάτι που δεν έχεις αρχίσει καν;

  8. #8
    New Member
    Join Date
    07-09-19
    Posts
    6

    Default

    Έχεις δίκιο αλλά ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι λάθος αν αρχίσω κ σταματήσω μετά από μερικά χρόνια κ ότι δεν θα είναι χάσιμο χρόνου αλλά γενικά μου έλυσες την απορία με την μυϊκή μνήμη σε Ευχαριστώ πολύ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορια σχετικα με προγραμματα διατροφης και γυμναστικης bb
    By Konospap in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 08-03-18, 23:06
  2. προγραμμα γυμναστικης για απωλεια λιπους
    By Koncha in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 08-10-08, 04:45
  3. Απώλεια Υγρών Και Συνέπειες
    By Hulk in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 16-04-05, 00:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •