Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Crossfit VS Boxing

    Κάνω εδώ και ένα μήνα σχεδόν crossfit. Η προπόνηση πολυ καλή, ο προπονητής ακόμα πιο καλός, τα αποτελέσματα ορατά (καλύτερη κατανόηση των ασκήσεων, τα προγράμματα βγαίνουν πιο εύκολα, λίγο λίγο κάνω μια κανονική προπόνηση -πχ σταμάτησα τα γόνατα στα push ups). Το κροσφιτάδικο που πάω έχει και πολεμικές τέχνες και έκανα μια δοκιμή σε ένα πρόγραμμα που συνδυάζει ασκήσεις σε σάκο (κλωτσίες, μπουνιές, γονατιές) και ασκήσεις του στυλ burpees, jumping squats, στάση σανίδας με τα γόνατα να κινούνται προς το στήθος). Δυνατό πρόγραμμα, το να ρίχνω μπουνιές μου φάνηκε καυ** (σορυ για την λέκη), ο προπονητής εκεί εξίσου καλός. Όμως μάλλον θα πρέπει να διαλέξω γιατί άμα κάνω και τα δυο θα βγει κανά κατοστάρικο το μήνα και δεν θέλω να δίνω τόσο. Το κακό με την δεύτερη προπόνηση είναι ότι δεν θα έχει βάρη.

    Εγώ αυτό που θέλω είναι να χάσω βάρος (8-9 κιλά περίπου θα ήταν ιδανικό και η μεγαλύτερη αδυναμία του σώματος μου είναι το σωσίβιο θεωρώ) αλλά θα θελα σταδιακά και να ανεβάσω μυϊκή μάζα (όχι πολύ, αλλά να πετάνε λίγο πιο πολύ δικέφαλοι, ώροι, στήθος, τα γνωστά). Πόδια (γάμπες θεωρώ ότι είμαι σε πολύ καλύτερο σημείο αν θέλετε ανεβάσω και φωτό).

    Να μείνω στο cf, να μεταπηδήσω σε αυτή την προπόνηση τύπου πολεμικής τέχνης ή να δοκιμάσω να συνυάσω και τα δύο; Επίσης η προπόνηση αυτή είναι 3 φορές την εβδομάδα οπότε αν πήγαινα ταυτόχρονα cf θα πήγαινα 2 φορές την εβδομάδα. Γενικά πόσες φορές πρέπει; Συνήθως πάω 4. Ένας φίλος μου είπε ότι είναι λίγες αλλά εγώ νιώθω ότι τόσο αντέχουν οι μύες μου και με τον καιρό ίσως καταφέρω 5.

  2. #2
    New Member fazer's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    VOLOS
    Posts
    77

    Default

    με βαση τα οσα περιγραφεις και με τους στοχους που εχεις,εγω θα σε συμβουλευα να κανεις κροσφιτ αν το διλημα σου ειναι κροσφιτ ή boxing.
    τα burpees jump box κλπ περιεχονται στο κροσφιτ οποτε απο αυτη την πλευρα εισαι καλυμενος.
    αγορασε και ενα σακο του μποξ ,κρεμασε τον στο δωματιο του σπιτιου σου και ριξτου οσο θες και οποτε θες.
    με το κροσφιτ θα επιταχυνεις τον μεταβολισμο σου ωστε να καψεις το περιτο λιπος και ταυτοχρονα ανεβαζεις μυικοτητα σε ενα βαθμο

  3. #3

    Default

    Μάλλον έχεις δίκιο. Απλά γούσταρα πολύ την ιδέα να κάνω μποξ, γιατί μάρεσε η προπόνηση. Εντωμεταξύ ο τυπάς που έχει αναλάβει το μποξ δεν μου φαίνεται και ιδιαίτερα γυμνασμένος. Χωρίς μπλούζα δεν τον έχω δει αλλά και πάλι. Ενώ του crossfit οι προπονητές είναι άλλη φάση. Από πλευράς αδυνατίσματος δεν ξέρω τι έχει κάνει το κροσφιτ. Μου έχουν πει όλοι ότι έχω χάσει, το βλέπω στον καθρέπτη ότι έχω χάσει, το βλέπω στα ρούχα μου αλλά η ζυγαριά λέει -3 κιλά σε ένα μήνα και κάτι. Διατροφή εννοείται ότι έχω βελτιώσει βέβαια. (βασικά τα γλυκά έχω κόψει σε σημαντικό βαθμό γιατί εκεί κυρίως υστερούσα). Ίσως να παιξε ρόλο που σταμάτησα και το τρέξιμο (βέβαια cf πάω πιο εντατικά). Την ημέρα που έκανα την προπόνηση τύπου μποξ, την επόμενη έζασα σχεδόν ένα κιλό παρότι περίμενα το ανάποδο, γιατί ήταν αρκετά πιο αργά η ώρα, έφαγα 3 ώρες πιο αργά, ήπια άπειρο νερό και λέω θα με δείξει παραπάνω η ζυγαριά χωρίς λόγο. Θα το σκεφτώ, αν και με αυτά που σωστά επισήμανες, προς το cf γέρνω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crossfit και Λιποδιαλύτης
    By Niko_T in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 13-06-17, 21:31
  2. crossfit ή γυμναστηριο?
    By rodogeorge in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-16, 13:16
  3. Διατροφή Για Crossfit
    By PetrosGz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 12-06-15, 17:18
  4. Thai Boxing και Kick Boxing
    By ShadowReaper in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-06, 22:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •