Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1

    Default Πρόγραμμα Διατροφής

    Γεία σας με λενε Δημητρη ειμαι 19χρονων 75 κιλα και υψος 1.86.Οι θερμιδες που πρεπει να λαμβανω (ελαφριά υποθερμιδικα) ειναι 2700.

    Καθε γευμα θα πρεπει να αποτελειται απο 30γρ πρωτεΐνης,12γρ λίπη και 78 υδατανθρακα.

    10:00--- 8 ασπραδια αυγου,μια κουταλια της σουπας ελαιολαδο,ενα μηλο,πολυβιταμηνη

    13:00-- 150γρ στηθος κοτοπουλο,335γρ καστανο ρυζι,κουταλια σουπας ελαιολαδο

    Μεταπροονητικο: 1,5scoop πρωτεΐνης,μπανανα

    16:00--120γρ τονος σε νερο,380γρ γλυκοπατατα

    20:00 -- 1 γιαουρτι,23γρ αμυγδαλα,
    1 μηλο
    Πως σας φαινεται;;
    Last edited by JonnySalt; 13-09-19 at 18:22.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Εμενα το φαγητο σου μου φαινεται λιγο σιγουρα δεν ειναι 2700 καλο θα ηταν να εχεις και μεγαλυτερη ποικιλια στην διατροφη σου.. , τα μακρος σου επισης δεν ειναι απαραιτητο να ισομοιρασμενα σε ολα τα γευματα αν σε βολευει ετσι ομως καντο

  3. #3

    Default

    Τι αλλο θα πρότεινες; Εχω ενα προβληματακι σχετικα με τα μακρος και την κατανομη θερμιδων.Για παραδειγμα στο 2ο γευμα με την κατανομη των μακρο σε περιπου 30γρ πρωτεΐνης 12 λιπη και 78 υδατανθρακα.Οι πηγες απο τις οποιες προέρχονται δεν φτανουν τις απαραιτητες θερμιδικες αναγκες.Πως να το αλλαξω αυτο;
    Last edited by JonnySalt; 13-09-19 at 20:22.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Ως προς τι? Ποιος ειναι ο στοχος σου?

    Για αρχη κατεβασε μια εφαρμογη π.χ myfitnesspal να μετρας το φαγητο σου και να εισαι ακριβης

  5. #5
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by JonnySalt View Post
    Τι αλλο θα πρότεινες; Εχω ενα προβληματακι σχετικα με τα μακρος και την κατανομη θερμιδων.Για παραδειγμα στο 2ο γευμα με την κατανομη των μακρο σε περιπου 30γρ πρωτεΐνης 12 λιπη και 78 υδατανθρακα.Οι πηγες απο τις οποιες προέρχονται δεν φτανουν τις απαραιτητες θερμιδικες αναγκες.Πως να το αλλαξω αυτο;
    Αυτο που σου ειπα και παραπανω δεν ειναι απαραιτητο σε καθε γευμα να εχεις 30π-12λ-78υδ , μπορει σε καποιο γευμα να εχεις λιγο παραπανω υδατανθρακα και σε αλλο παραπανω λιπαρα την πρωτεινη κρατατην περιπου σταθερη να μην εχει πολυ μεγαλη αποκλιση σε καθε γευμα. Το θεμα ειναι να πιανεις τα ημερισια μακροθρεπτικα που εχεις βαλει στοχο να καταναλωνεις μεσα στην ημερα!

  6. #6

    Default

    Αρα σε καθε γευμα να δωσω περισσοτερη σημασια στις θερμιδες; και τα μακρος να τα βλεπω ως γενικο κανονα απλα να προσπαθω να τα προσεγγιζω μεσω της διατροφης;
    Ελπιζω να καταλαβα καλα

  7. #7

    Default

    Εννοουσα τι αλλο θα προτεινες απο ποικιλια.Στοχος μου ειναι η μειωση λιπους και αυξηση μυων για αρχη
    Last edited by JonnySalt; 13-09-19 at 20:59.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by JonnySalt View Post
    Αρα σε καθε γευμα να δωσω περισσοτερη σημασια στις θερμιδες; και τα μακρος να τα βλεπω ως γενικο κανονα απλα να προσπαθω να τα προσεγγιζω μεσω της διατροφης;
    Ελπιζω να καταλαβα καλα
    Oχι λαθος καταλαβες αυτο που σου ειπα εγω ειναι οτι σε ενα γευμα μπορει να εχεις για παραδειγμα αυτα τα μακρος : Π: 40γρ Υ: 80γρ : Λ:20γρ και σε καποιο αλλο

    Π:30γρ Y:60γρ Λ¨10γρ αυτο λεω..
    σημασια εχει μεσα στην ημερα σου απο τα οσα γευματα κανεις να χτυπας τα μακρος σου που εχεις βαλει στοχο π.χ Π:200γρ Υ:300γρ Λ:70γρ (τα νουμερα ενδεικτικα ολα για να σου δωσω να καταλαβεις)

    εκει θελω να καταληξω οτι δεν ειναι απαραιτητο σε καθε γευμα σου να εχεις ακριβως τα ιδια μακροθρεπτικα προφανως και κοιτας τα μακρος περισσοτερο απο τις θερμιδες

  9. #9
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by JonnySalt View Post
    Εννοουσα τι αλλο θα προτεινες απο ποικιλια.Στοχος μου ειναι η μειωση λιπους και αυξηση μυων για αρχη
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828<--- Δες εδω

    Εγω Θα προτεινα να μεινεις ισοθερμιδικα να δεις αν οντως κιολας ειναι οι 2700 οι θερμιδες συντηρησης σου και να συνεχισεις ισοθερμιδικα για ενα διαστημα με δυνατες προπονησεις ωστε να γινει ανασυσταση διοτι εισαι ηδη λιγα κιλα και βλεπεις πως παει στην πορεια

  10. #10

    Default

    Οκ, ευχαριστω πολυ τωρα τα ξεκαθαρισα.Να ρωτησω κατι,θα ηταν καλο π.χ να βαλω ενα γευμα υψηλο σε υδατανθρακα πριν την προπονηση και το βραδυ πιο χαμηλο ή με πρωτεΐνη,λιπος αντιστοιχα;Το ιδιο ισχυει και με τις θερμιδες ή να ειναι ισοτημα κατανεμημενες

  11. #11

    Default

    Ευχαριστω πολυ!

  12. #12
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by JonnySalt View Post
    Οκ, ευχαριστω πολυ τωρα τα ξεκαθαρισα.Να ρωτησω κατι,θα ηταν καλο π.χ να βαλω ενα γευμα υψηλο σε υδατανθρακα πριν την προπονηση και το βραδυ πιο χαμηλο ή με πρωτεΐνη,λιπος αντιστοιχα;Το ιδιο ισχυει και με τις θερμιδες ή να ειναι ισοτημα κατανεμημενες
    1γρ Πρωτεινη=4θερμιδες
    1γρ υδατανθρακα=4θερμιδες
    1γρλιπαρων=9θερμιδες

    Ναι θα μπορουσες να εχεις περισσοτερο υδατανθρακα γυρω απο την προπονηση σημασια οπως σου ειπα ειναι να πιανεις τα τελικα μακρος μεσα στην ημερα που εχεις βαλει στοχο και ολο τον υδατανθρακα να τον φας τον βραδυ δεν θα αλλαξει κατι απλα το θεμα ειναι οτι καλο θα ηταν να τον εκμεταλευτεις οσο καλυτερα μπορεις ως κυρια πηγη ενεργειας που ειναι !!

    Υπαρχουν μερες π.χ που εγω θελω να φαω πολυ το βραδυ οποτε βαζω ενα πιο μεγαλο γευμα εκει γιατι απλα μου αρεσει να τρωω το βραδυ οτι θες μπορεις να κανεις αρκει αυτο που κανεις να σε ευχαριστει και να εισαι συνεπης
    Last edited by Greg0ry; 13-09-19 at 21:19.

  13. #13

    Default

    Στις μετρησεις π.χ καστανο ρυζι οπου θεωρειται υδατανθρακας αλλα περιεχει πρωτεΐνη.
    -Θα την μετρησω(φυτικη πρωτεΐνη) ή μονο τον υδατανθρακα;
    -Τα γρ λιπους τα λαμβανω απο ολες τις πηγες; ή να το βαζω ξεχωριστα πχ ελαιολαδο;
    Last edited by JonnySalt; 14-09-19 at 12:22.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Γεια σου Γιάννη
    Είσαι 1.86 ύψος και μόνο 75 κιλά και κάνεις ελαφρά υποθερμιδική διατροφή για ποιο λόγο?
    Για να χάσεις κιλά? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό.
    Προφανώς θέλεις να κάνεις recomp δλδ να μεγαλώσεις μυικά και να χάσεις λίπος (βασικά όλοι αυτό θέλουν).
    Τουλάχιστον γιατί δεν κινείσαι ισοθερμιδικά? Με τις προπονήσεις θα αρχίσει να αλλάζει το σώμα σου.
    Από προπόνηση τί κάνεις? Κάνεις καιρό βάρη? Τί πρόγραμμα κάνεις?

  15. #15

    Default

    Βασικά δεν εχω αρχίσει ακόμα,θέλω να ξεκινήσω ομως πρώτα πρεπει να φτιάξω ενα σχεδιάγραμμα για διατροφή και προπόνηση.Και ναι τελικά θα το παω ισοθερμιδικα

  16. #16
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by JonnySalt View Post
    Στις μετρησεις π.χ καστανο ρυζι οπου θεωρειται υδατανθρακας αλλα περιεχει πρωτεΐνη.
    -Θα την μετρησω(φυτικη πρωτεΐνη) ή μονο τον υδατανθρακα;
    -Τα γρ λιπους τα λαμβανω απο ολες τις πηγες; ή να το βαζω ξεχωριστα πχ ελαιολαδο;
    Στα συνολικα σου μακρος τα μετρας ολα αλλα ναι το ρυζι για υδατανθρακα θα το παρεις οχι για κατι αλλο

  17. #17
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by JonnySalt View Post
    Βασικά δεν εχω αρχίσει ακόμα,θέλω να ξεκινήσω ομως πρώτα πρεπει να φτιάξω ενα σχεδιάγραμμα για διατροφή και προπόνηση.Και ναι τελικά θα το παω ισοθερμιδικα
    Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο το σκεπτικό σου?
    Γιατί το τελικά δεν το καταλαβαίνω
    1ον Πως υπολόγισες θερμίδες συντήρησης αφού δεν έχεις καν ξεκινήσει δραστηριότητα. Έχεις υπολογίσει ζυγίζοντας τί τρως τώρα και έχεις δει πόσες είναι οι θερμίδες συντήρησής σου?
    2ον Η διατροφή έχει και άμεση σχέση με τη γυμναστική σου. Αν προσθέσεις ένα συντελεστή δραστηριότητας π.χ. υψηλό και εσύ ασκείσαι καίγοντας λιγότερο δε θα είσαι υποθερμιδικός

    Ξεκίνα τη γυμναστική σου. Καθάρισε τη διατροφή σου. Και το recomp θα έρθει, εδώ δεν ξέρεις τί θα κάνεις από γυμναστική και εσύ άρχισες τα υποθερμιδικά. Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις ισοθερμιδικά και να βρεις ένα σωστό πρόγραμμα για αρχάριους για τη γυμναστική σου γιατί αν πας έτσι με τη λογική που ξεκινάς απλά θα χάσεις βάρος, δε θα έχεις δυνάμεις στο γυμναστήριο. Και όση προσοχή έδωσες στο να βρεις αναλογίες Υδατάνθρακα-Πρωτεΐνης-Λιπαρών να τη δώσεις και στη γυμναστική.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Διατροφής
    By Tzimhs in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 07-12-16, 15:40
  2. Το Πρόγραμμα Διατροφής Μου
    By nowwhat in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 08-09-13, 15:55
  3. Πρόγραμμα Διατροφής
    By Burning heart in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-11, 14:20
  4. Προγραμμα Διατροφης Μου
    By Trainer in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 03-08-07, 19:39
  5. Προγραμμα διατροφης
    By mirmidon in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-05, 18:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •