Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9

Thread: cheat meals

  1. #1
    New Member
    Join Date
    19-09-19
    Posts
    13

    Default cheat meals

    HELLO !! Μια φορα την εβδομαδα ειναι σωστο να κανουμε cheat meal η ειναι υπερβολικο ?
    Eσεις τι τρωτε οταν κανετε cheat meals και τι μου προτεινετε ;
    Last edited by innaa; 20-09-19 at 01:17.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by innaa View Post
    HELLO !! Μια φορα την εβδομαδα ειναι σωστο να κανουμε cheat meal η ειναι υπερβολικο ?
    Eσεις τι τρωτε οταν κανετε cheat meals και τι μου προτεινετε ;
    Εγω θα ελεγα πως αν η διατροφη σου εχει ποικιλία και ειναι πληρης δεν θα εχεις αναγκη το cheat,
    το θεμα ειναι να μην κανεις 6 μερες διατροφη και να περιμενεις την 7η ημερα σαν λυσασμενος για το cheat αυτο σημαινει οτι δεν εχεις καλη σχεση με το φαγητό οποτε για αρχη θα έλεγα να κοιταξεις την σχεση σου με το φαγητό και αν και οποτε θεωρεις οτι εχεις τοσο πολυ αναγκη να κανεις καποιο "cheat" το κανεις.

    Και για να απαντησω στην ερωτηση σου ακριβως, αναλογα εγώ δεν θεωρω πως για καποιον ειναι απαραίτητο να κανει τοσο συχνα επίσης εσενα μπορει να σε χαλαει περισσότερο απο καποιον αλλον μην ξεχνας οτι κανωντας το cheat μενεις πισω καποιο διαστημα δεν εξαφανίζεται δια μαγειας αναλογα ποσο μεγαλο θα ειναι το γευμα.

    Εχω να κανω cheat απο τον Φλεβάρη αλλα οταν εκανα ετρωγα αυτο που ενιωθα οτι μου ελειπε περισσότερο και οχι μονο τα κλασσικα
    Last edited by Greg0ry; 20-09-19 at 11:20.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    19-09-19
    Posts
    13

    Default

    σε ευχαριστωω με καλυψες πληρως!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by innaa View Post
    σε ευχαριστωω με καλυψες πληρως!
    Απλα μην φοβάσαι το φαγητο δεν υπάρχει τροφη που παχαινει το κυριοτερο ειναι να μετρας τις θερμιδες σου και τα Μακροθρεπτικά σου, αν σου εχει λειψει κατι μπορεις απλα να το μετρησεις και να το χωρεσεις π.χ καποιο φρουτο τωρα ας πουμε που ειναι η εποχη τους εγω τρωω πολυ καρπουζι και σταφυλια.
    Ευχομαι καθε επιτυχία στον στοχο σου να ξερεις το ολο κομμάτι πως ειναι τροπος ζωης προσαρμοσετο αναλογα με την καθημερινότητα σου και οπως εσενα βολευει, αν το κανεις με το ζορι συγγνωμη που στο λεω αλλα πιθανον να μην φτασεις εκει που θελεις

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Συμφωνώ με τον Γρηγόρη, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Το πιο σημαντικό είναι να βρεις μια διατροφή που δεν σε καταπιέζει ώστε να σκέφτεσαι το cheat του Σαββάτου. Στην τελική η καλύτερη δίαιτα είναι αυτή που μπορείς να την τηρήσεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Εγώ πιστεύω πως στο ξεκίνημα κάποιου, που συνήθως τρώμε ό,τι να 'ναι και σε ανεξέλεγκτες ποσότητες (με την έννοια του ότι δεν έχουμε συναίσθηση ποσοτήτων και κόστους σε θερμίδες), δεν έγινε και κάτι εάν δεν τρώει απολύτως καθαρά. Εάν το πάρει αυστηρά, τότε μπορεί και να τα παρατήσει και να τα πάρει διπλά. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει και με την αποφασιστικότητα του καθενός. Οπότε, innaa, εγώ θα έλεγα πως δεν χάλασε κι ο κόσμος εάν τον πρώτο καιρό τρως πιο ακατάλληλα κι εκτός στόχων. Μάλιστα, μπορείς να επιλέγεις το μισό απ' το ΧΥΖ και να προσπαθείς να είσαι μέσα στις θερμίδες των στόχων σου. Στην πορεία, όσο μαθαίνεις να τρως πιο ποιοτικά και υγιεινά, μόνη σου θα επιλέγεις αντίστοιχα και οι ακατάλληλες τροφές θα αραιώνουν σημαντικά, πάντα σε σχέση με το ξεκίνημά σου.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by astrosunnefo View Post
    Εγώ πιστεύω πως στο ξεκίνημα κάποιου, που συνήθως τρώμε ό,τι να 'ναι και σε ανεξέλεγκτες ποσότητες (με την έννοια του ότι δεν έχουμε συναίσθηση ποσοτήτων και κόστους σε θερμίδες), δεν έγινε και κάτι εάν δεν τρώει απολύτως καθαρά. Εάν το πάρει αυστηρά, τότε μπορεί και να τα παρατήσει και να τα πάρει διπλά. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει και με την αποφασιστικότητα του καθενός. Οπότε, innaa, εγώ θα έλεγα πως δεν χάλασε κι ο κόσμος εάν τον πρώτο καιρό τρως πιο ακατάλληλα κι εκτός στόχων. Μάλιστα, μπορείς να επιλέγεις το μισό απ' το ΧΥΖ και να προσπαθείς να είσαι μέσα στις θερμίδες των στόχων σου. Στην πορεία, όσο μαθαίνεις να τρως πιο ποιοτικά και υγιεινά, μόνη σου θα επιλέγεις αντίστοιχα και οι ακατάλληλες τροφές θα αραιώνουν σημαντικά, πάντα σε σχέση με το ξεκίνημά σου.
    Συμφωνω εν μερη σε αυτα που λες και σιγουρα ολα θα γινουν σταδιακα προφανως αλλα Γιαυτον ακριβως τον λογο ειπα πως καλο θα ηταν να εχει ποικιλια στο πλανο που θα ακολουθησει εχοντας πληθος τροφων στην διατροφη που ακολουθεις ειναι και πιο δυσκολο να ξεφυγεις και να κλεψεις το να ειναι ευελικτη μονο καλο θα της κανει και θα αποκτησει μια υγιη σχεση με το φαγητο ,οταν ενας ανθρωπος θελει να ακολουθησει μια διατροφη και το πρωτο πραγμα που ρωταει ειναι για τα cheat meals τοτε κατι παει λαθος το θεμα ειναι να ακολουθει ενα πλανο που δεν στερειται και δεν θα της δινει πατημα για να βγει εκτος προγραμματος.
    Εγω δεν ειπα να μην φαει ποτε απλα να το κανει οταν οντως το θελει και οχι απο λαιμαργια

  8. #8
    New Member
    Join Date
    19-09-19
    Posts
    13

    Default

    Ναι καταλαβαινω τι εννοειτε ! Η αληθεια ειναι οτι κανω 'διατροφη' εννοω οτι τρωω υγειινα και προσεχω τα τελευταια 4 χρονια..εχω συνηθισει πλεον και ουσιαστικα το εχω εφαρμοσει και σαν γενικοτερο τροπο ζωης ..Το προβλημα μου ειναι στις μερες του μηνα που εκει δεν μπορω να συγκρατηθω και ισως τρωω για να σταματησω τον πονο κατι σαν placebo.. Πρεπει να δουλεψω με τον εαυτο μου σε αυτο το κομματι ευχαριστω για τις συμβουλες σας <3

  9. #9
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Συμφωνω εν μερη σε αυτα που λες και σιγουρα ολα θα γινουν σταδιακα προφανως αλλα Γιαυτον ακριβως τον λογο ειπα πως καλο θα ηταν να εχει ποικιλια στο πλανο που θα ακολουθησει εχοντας πληθος τροφων στην διατροφη που ακολουθεις ειναι και πιο δυσκολο να ξεφυγεις και να κλεψεις το να ειναι ευελικτη μονο καλο θα της κανει και θα αποκτησει μια υγιη σχεση με το φαγητο ,οταν ενας ανθρωπος θελει να ακολουθησει μια διατροφη και το πρωτο πραγμα που ρωταει ειναι για τα cheat meals τοτε κατι παει λαθος το θεμα ειναι να ακολουθει ενα πλανο που δεν στερειται και δεν θα της δινει πατημα για να βγει εκτος προγραμματος.
    Εγω δεν ειπα να μην φαει ποτε απλα να το κανει οταν οντως το θελει και οχι απο λαιμαργια
    Εννοείται πως έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες. Εγώ είπα τ' ανωτέρω με το σκεπτικό πως κάποιος που ξεκινάει να βλέπει την διατροφή του πιο σοβαρά, ίσως δυσκολευτεί να κόψει μαχαίρι πχ κρουασάν, fast food, αναψυκτικά, μπισκότα, κέικ κλπ. Σε άλλο θέμα η innaa έλεγε πως τα παρατούσε κιόλας και αυτό την γύριζε πίσω, οπότε σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να το πήγαινε κάπως έτσι στην αρχή.

    Quote Originally Posted by innaa View Post
    Ναι καταλαβαινω τι εννοειτε ! Η αληθεια ειναι οτι κανω 'διατροφη' εννοω οτι τρωω υγειινα και προσεχω τα τελευταια 4 χρονια..εχω συνηθισει πλεον και ουσιαστικα το εχω εφαρμοσει και σαν γενικοτερο τροπο ζωης ..Το προβλημα μου ειναι στις μερες του μηνα που εκει δεν μπορω να συγκρατηθω και ισως τρωω για να σταματησω τον πονο κατι σαν placebo.. Πρεπει να δουλεψω με τον εαυτο μου σε αυτο το κομματι ευχαριστω για τις συμβουλες σας <3
    Άμα προσέχεις γενικότερα, οκ. Εκείνες τις ημέρες δεν χάλασε κι ο κόσμος να φας το κατιτίς σου, σε λογικά πλαίσια βέβαια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cheat Meals
    By BabisKor in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 28
    Last Post: 29-01-17, 20:57
  2. Βοήθεια Με Cheat Meals
    By MariakO in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 24
    Last Post: 01-10-15, 17:49
  3. Απορίες Σχετικά Με Τα Cheat Meals
    By guest250 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 28-10-13, 12:41
  4. Cheat Meals
    By chrys_a in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 06-12-12, 05:42
  5. Cheat Meals
    By Pavlakos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 17-05-11, 19:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •