Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Βοηθάτε Στο Gym Με Λάθος Εκτέλεση Ασκήσεων;

Voters
43. You may not vote on this poll
  • Ναι

    4 9.30%
  • Όχι

    15 34.88%
  • Αναλόγως

    24 55.81%
  • Τι είναι ασκήσεις;

    0 0%
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 90 of 121
  1. #61
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Και πόσα χρόνια χρειάζονται για να το επιτύχουν αυτό;
    Αυθαίρετα, θα έλεγα οτι αν κάποιος δεν κάνει τις βασικές ασκήσεις 3-4 φορές τη βδομάδα για 2-3 χρόνια δεν δικαιούται να έχει άποψη για το τι πρέπει να διορθώσει ένας συναθλητής του, ειδικά πιο προχωρημένος.

    Μεταξύ μας, περίπου τόσο, αν όχι παραπάνω, 3-5 χρόνια, παίρνει για να μάθεις μέτρια σχεδόν οποιοδήποτε άθλημα, όχι μόνο το powerlifting ή το bodybuilding.

    Δεν μιλάω για το σχόλιο του Άκή ή άλλα προφανή σχόλια τύπου gym fail compilation για ego lifters, αναφέρομαι σε κάτι που μπορεί να βλέπεις λάθος στην εκτέλεση, απο κάποιον σοβαρό, τυπικό αθλητή.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  2. #62
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Μα μιλάμε ήδη για έναν αρχάριο που είναι μελετημένος και εξασκείται πάνω και σε αυτές τις ασκήσεις. Τεσπά, δεν νομίζω πως χρειάζονται τόσα χρόνια για να μάθει κανείς την εκτέλεση εφ' όσον έχει αποκομίσει ότι μπορεί από ανατομία, κινησιολογία και τεχνικές εκτέλεσης.

    Όσο για το παράδειγμα της Κωνσταντίνας για σκουότ με τα γόνατα προς τα μέσα: υπάρχουν και γόνατα βλαισα και ραιβά όπου έχουν διαφορετική κλίση από τα φυσιολογικά αν μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις όπου τονίζονται στα βιβλία και αυτές οι ιδιαιτεροτητες. Ένα βλαισο γόνατο θα κλείνει προς τα μέσα στο κάθισμα γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό του , αλλά όχι και για ένα φυσιολογικό γόνατο. Βέβαια αυτές οι ιδιαιτεροτητες γονατων δημιουργούν προβλήματα συνήθως στις αρθρώσεις.
    Last edited by Berlyn; 22-10-19 at 22:15.

  3. #63
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Μα μιλάμε ήδη για έναν αρχάριο που είναι μελετημένος και εξασκείται πάνω και σε αυτές τις ασκήσεις.

    Όσο για το παράδειγμα της Κωνσταντίνας για σκουότ με τα γόνατα προς τα μέσα: υπάρχουν και γόνατα βλαισα και ραιβά όπου έχουν διαφορετική κλίση από τα φυσιολογικά αν μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις όπου τονίζονται στα βιβλία και αυτές οι ιδιαιτεροτητες. Ένα βλαισο γόνατο θα κλείνει προς τα μέσα στο κάθισμα γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό του , αλλά όχι και για ένα φυσιολογικό γόνατο. Βέβαια αυτές οι ιδιαιτεροτητες γονατων δημιουργούν προβλήματα συνήθως στις αρθρώσεις.
    Ναι, γιαυτον τον αρχαριο λεω αυθαιρετα να συνεχισει σοβαρα την προπονηση του και τις μελετες του 3-4 χρονια και μετα θα εχει αποκτησει μια αποψη, σωστη ή λαθος για το πως πρεπει να γινονται 5 πραγματα.

    Δεν τα ξερω αυτα με τα γονατα, αν καποιος παντως κανει low bar squat και τα γονατα του πανε μεσα, βλαισα ή ραιβα, να το κοιταξει να μη το κανει
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #64
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    4 χρόνια έκανα να βγάλω τη μηχανολογική σχολή. Χρειάζονται τόσα πολλά για να μάθει κανείς να εκτελεί σκουότ, άρσεις κ.λπ. με τις οποιες ιδιαιτερότητες;

  5. #65
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Berlyn εμενα τα γονατα μου ειναι βλαισα....και ναι αυτο ειναι προτερημα αν κανεις....σκι η ποδηλατο,αλλα στα βαρη γενικοτερα ειναι μειονεκτημα
    Ειδικα οταν εχεις βλαισα γονατα,πρεπει να τα εχεις ακομη πιο εξω οταν κανεις squats,αν βαλεις στην εξισωση και το οτι οσοι εχουν βλαισα γονατα εχουν συνηθως και μια μικρη περιστροφη προς τα μεσα ολου του μηρου ,επισης τα πελματα δεν ειναι τελειως ευθυγραμμισμενα
    Εχοντας λοιπον τα παραπανω,μαθαινεις να προσαρμοζεις τη κινηση σου οσο το δυνατον πιο κοντα στο ιδανικο που περιγραφονται σε βιβλια,internet κ.λ.π και καποιος αν σε δει μπορει και το τονιζω αυτο μπορει να νομισει οτι εκτελεις λαθος
    Εδω φαινεται η διαφορα του αρχαριου,αλλα θεωρητικα καταρτισμενου κριτη απο τον εμπειρο
    αλλο παραδειγμα
    ....καποιοι οντως καμπουριαζουν στα deadlifts,κυριως στο πανω μερος του κορμου.
    Υπαρχουν αυτοι που καμπουριαζουν απο ασχετοσυνη
    Αυτοι που εχουν μια ελαφρυα η και βαρια κυφωση,
    αυτοι που συνειδητα το κανουν η και απο ανατομικης πλευρας,γιατι εχουν τεραστιους τραπεζοειδεις,η πολυ μεγαλους οπισθιους δελτοειδης και μπορει να φαινεται λαθος ενω στην ουσια δεν ειναι
    Παλι εδω η εμπειρια του κριτη θα κανει τη διαφορα

    Οπως λεει κι ο Αχιλλεας θελει χρονια αυτο να γινει βιωμα και συνεχη προσπαθεια.

    ...αλλιως καποιος αν δεν θελει να μπει σε αυτο το τρυπακι και απλα θελει μια καλη εμφανιση,ας κανει οτι ασκηση θελει σε οποιοδηποτε μηχανημα,που ειναι φαινομενικα ασφαλες και ας μη φορτωνει κιλα
    Last edited by Mikelangelo; 22-10-19 at 22:54.

  6. #66
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Αν θες τη γνώμη μου Γιάννη, όσοι έχουν προβληματα αυτού του τύπου πρέπει να αποφεύγουν και τις ανάλογες ασκήσεις. Για παράδειγμα, αν κάποιος έχει κύφωση πρέπει να αποφεύγει τις άρσεις θανάτου. Αν κάποιος έχει ραιβο γόνατο ακόμα και χωρίς άσκηση αυξάνονται οι πιθανότητες προβλημάτων με χονδροπαθειες κ.λπ. πόσο μαλιστα με την άσκηση.

    Δεν είναι παντα λύση να παραμετροποιούμε σε κάθε περίπτωση την τεχνική της εκτέλεσης λόγω των ιδιαιτεροτήτων μας. Πολλοί έμπειροι προπονητές το κάνουν αλλά τα αποτελέσματα δεν τους δικαιώνουν πάντα σχετικά με την υγεία των αθλητών τους.
    Last edited by Berlyn; 22-10-19 at 23:34.

  7. #67
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....αυτο ειναι μια αποψη φιλε Berlyn και ειναι σεβαστη.....γιαυτο αλλωστε εγραψα οτι υπαρχουν μηχανηματα γιαυτους που δεν θελουν να ρισκαρουν και για οσους τα βαρη ειναι απλα το μεσο για την καλη εμφανιση και υγεια
    Για τους υπολοιπους υπαρχουν λυσεις και φυσικα μιλαμε για λογικες αποκλισεις απο το ιδανικο και σωστο μυοσκελετικο συστημα γιατι μονο ενα πολυ μικρο ποσοστο ανθρωπων το εχει

  8. #68
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    4 χρόνια έκανα να βγάλω τη μηχανολογική σχολή. Χρειάζονται τόσα πολλά για να μάθει κανείς να εκτελεί σκουότ, άρσεις κ.λπ. με τις οποιες ιδιαιτερότητες;
    Nα μαθεις τη βασικη τεχνικη, οχι. Μπορεις να κανεις καλο squat σε 45 λεπτα με εναν καλο coach. Να το τελειωποιησεις, να το προσαρμοσεις στο σωμα σου και να κανεις καθε επαναληψη σωστα κατω απο κοπωση, εγω θα ελεγα 3-4 χρονια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #69
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Αν θες τη γνώμη μου Γιάννη, όσοι έχουν προβληματα αυτού του τύπου πρέπει να αποφεύγουν και τις ανάλογες ασκήσεις. Για παράδειγμα, αν κάποιος έχει κύφωση πρέπει να αποφεύγει τις άρσεις θανάτου. Αν κάποιος έχει ραιβο γόνατο ακόμα και χωρίς άσκηση αυξάνονται οι πιθανότητες προβλημάτων με χονδροπαθειες κ.λπ. πόσο μαλιστα με την άσκηση.

    Δεν είναι παντα λύση να παραμετροποιούμε σε κάθε περίπτωση την τεχνική της εκτέλεσης λόγω των ιδιαιτεροτήτων μας. Πολλοί έμπειροι προπονητές το κάνουν αλλά τα αποτελέσματα δεν τους δικαιώνουν πάντα σχετικά με την υγεία των αθλητών τους.
    Για ποιό λόγο θεωρείς οτι κάποιος που έχει κύφωση δεν μπορείς να κάνεις άρσεις?
    Πάντως το "καμπούριασμα" πάντα με σωστό bracing και χωρίς να αλλάζει η κλίση κατα τη διάρκεια της άσκησης θεωρείται safe.

    Σχετικα με το τόπικ, βοηθάς μόνο κάποιον ευγενικό που να φαίνεται οτι έχει όρεξη να μαθει/συζητήσει. Υπάρχουν και κάποιοι μόγγολοι που απλα για να το παίξουν γνώστες προσπαθούν να σου δώσουν συμβουλές πανω σε μια άσκηση και μετα οταν την κάνουν οι ίδιοι εχουν απαίσια τεχνική.
    Πλέον μπάινουμε και στα 30, εχουμε παιδια, σκυλιά και λιγότερη υπομονή και χρόνο οπότε ακουστικά, δυνατή μουσική και προπόνηση και ο καθένας ας κάνει οτι καταλαβαίνει. Αν κάποιος έχει υπερβολικά κακή τεχνική εν έτη 2019 με 4G 24ωρο , youtube, instagram, ονλάιν βιβλία και δεν ξερω και εγω τι αλλο, κακο του κεφαλιού του, ειδικά νέος άνθρωπος. Οσο για τους powerlifter ap ta lidl poy βάζουν 90 κιλά παγκο για 2 επαναλήψεις και τρέμει ο αγκώνας και οριακά κρατάει παλι κακο του κεφαλιου τους

  10. #70
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Διότι μια παραμορφωμένη σπονδυλική στήλη δεν είναι σε θέση να δεχτεί μεγάλες αξονικές επιβαρύνσεις όπως μια φυσιολογική σπονδυλική στήλη.

  11. #71

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Διότι μια παραμορφωμένη σπονδυλική στήλη δεν είναι σε θέση να δεχτεί μεγάλες αξονικές επιβαρύνσεις όπως μια φυσιολογική σπονδυλική στήλη.
    Lamar Gant doesn't like this post.
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  12. #72
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Δεν πειράζει, θα του περάσει.

    Στη σκολίωση οι σπόνδυλοι επιβαρύνονται υπέρμετρα γιατί το σωματικό βάρος δεν κατανέμεται ομοιόμορφα. Φαντάσου να εκτελεί και επιπρόσθετες αξονικές επιβαρύνσεις . Οι σπόνδυλοι επιβαρύνονται περισσότερο στη μία τους πλευρά από ότι στην άλλη και φθείρονται πιο γρήγορα ή τραυματίζοντ;ι πιο εύκολα. Αυτό ενοούσα στο παραπάνω ποστ και όχι ότι δεν μπορεί να σηκώσει μεγάλα βάρη κάποιος με σκολίωση.

    Πέρα από τα βάρη πρέπει να μας ενδιαφέρει και η υγεία μας. Αλλιώς τι να το κάνεις αν σήκωνες κάποια βάρη και τώρα είσαι σακάτης; Γυμναζόμαστε για να είμαστε υγιείς και δυνατοί και όχι το αντίθετο.

    Θα μου πεις "o lamar gant δεν έπαθε τίποτα" (βέβαια εσύ θα μου το πεις στα αγγλικά). Κι εγώ θα σου πω αν παίρνουμε μεμονωμένες περιπτώσεις κι εγώ ξέρω έναν που καπνίζει , πίνει και τρώει σαβουρα και παραμένει υγιής ;-)
    Last edited by Berlyn; 26-10-19 at 20:55.

  13. #73
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Δεν πειράζει, θα του περάσει.

    Στη σκολίωση οι σπόνδυλοι επιβαρύνονται υπέρμετρα γιατί το σωματικό βάρος δεν κατανέμεται ομοιόμορφα. Φαντάσου να εκτελεί και επιπρόσθετες αξονικές επιβαρύνσεις . Οι σπόνδυλοι επιβαρύνονται περισσότερο στη μία τους πλευρά από ότι στην άλλη και φθείρονται πιο γρήγορα ή τραυματίζοντ;ι πιο εύκολα. Αυτό ενοούσα στο παραπάνω ποστ και όχι ότι δεν μπορεί να σηκώσει μεγάλα βάρη κάποιος με σκολίωση.
    Βασικά πανω ελεγες για κυφωση και τωρα για σχολιωση.

    Εγω που εχω σχολιωση να τα κοψω τα ντεντ λες ?

  14. #74
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Μίλησα παραπάνω για παραμορφωμένη σπονδυλική στήλη γενικά.

    Τώρα μίλησα για σΚολίωση (όχι σΧολίωση) λόγω του παραδείγματος του alekan.

    Κάνε ότι.νομιζεις καλύτερο για σενα. Εσύ ξέρεις καλύτερα.
    Last edited by Berlyn; 26-10-19 at 21:07.

  15. #75
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Μίλησα παραπάνω για παραμορφωμένη σπονδυλική στήλη γενικά.

    Τώρα μίλησα για σΚολίωση (όχι σΧολίωση) λόγω του παραδείγματος του alekan.

    Κάνε ότι.νομιζεις καλύτερο για σενα. Εσύ ξέρεις καλύτερα.
    Αν είναι να πάρεις τις " επιβαρυνσεις " με τη σειρά, θα αποκλειστουν όλα εκτος από το κρεβάτι.

  16. #76
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Δεν είναι έτσι όπως το λες. Απλά δεν είναι όλα για όλους. Ειδικά για ανθρώπους με μυοσκελετικές παραμορφώσεις το powerlifting δεν είναι το ιδανικότερο. Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές και πληθώρα ασκήσεων που καταπονουν λιγότερο το ήδη καταπονημένο σκελετικό σύστημα.
    Last edited by Berlyn; 26-10-19 at 21:32.

  17. #77
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Δεν είναι έτσι όπως το λες. Απλά δεν είναι όλα για όλους. Ειδικά για ανθρώπους με μυοσκελετικές παραμορφώσεις το powerlifting δεν είναι το ιδανικότερο. Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές και πληθώρα ασκήσεων που καταπονουν λιγότερο το ήδη καταπονημένο σκελετικό σύστημα.
    Οι παραμορφώσεις γενικά που λες μπορεί να ειναι από 5 μοιρες μέχρι σπονδυλική σε σχήμα σιγμα τελικό....

    Ελάχιστοι έχουν τόσο σοβαρο θεμα ώστε να είναι απαγορευτικό.

    Δική μου άποψη είναι πως οι περισσοτεροι είναι και πολύ χλιαροι με το μυοσκελετικό τους, παρά πως το επιβαρυνουν υπερβολικά με γυμναστική.

    Μαλλον το επιβαρυνουν υπερβολικα με λαθος σταση σωματος, ακινησια κλπ παρά το αντιθετο.

  18. #78
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Παιδιά επειδή βλέπω ότι ξέφυγε το θέμα εξαιτίας μου για να είμαι ξεκάθαρος του τι ακριβώς έγινε, το άτομο που έκανε deadlift δεν είχε απλά μια ελαφριά καμπουρα αλλά είχε την καμπουρα της "φοβισμένης γάτας" και ήταν λες και τραβουσε όλο το βάρος με την σπονδυλικη του στήλη, ενώ ήταν σε πολύ έντονο spinal flexion.

    Επομένως θεώρησα σωστό να του πω κάτι ευγενικά για να μην τραυματιστει γιατί ξέρω πως είναι . Εξάλλου και εγώ που έπαιζα 10 χρόνια μπάσκετ και ήμουν έμπειρος και είχα "προπονητές" κατεληξα να έχω 5-6 τραυματισμους τα τελευταία 2 χρόνια (2-3 έχουν αφήσει "κουσούρια") που έπαιζα και να τρέχω σε φυσικοθεραπειες για σχεδόν 2 χρόνια.

    Αν μπορείς να σώσεις κάποιον από τραυματισμο γιατι να μην το κάνεις, όσο αρχάριος και αν είσαι?
    "Blood, sweat and respect. First two you give... The last one you earn"
    ~Dwayne "The Rock" Johnson

  19. #79
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλημέρα σε όλο τον κόσμο.
    Όταν ήμουν νέος κι εγώ ξεκίνησα να την προπόνηση με βάρη. Λόγω όμως κακής εκτέλεσης της σκυφτης κωπηλατικης απέκτησα κηλη δίσκου 4ο-5ο.
    Γι αυτό λοιπόν θεωρώ ότι πρέπει να διορθώνουμε κάποιον με λάθος τρόπο εκτέλεσης κάποιας άσκησης, ανεξάρτητα από το οποιοδήποτε σχόλιο από αυτόν.

  20. #80
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Αυτα που βλεπω περι ''ο αρχαριος δεν ειναι σε θεση να δωσει συμβουλη σε προχωρημενο'' ειναι χαζα πολυ απλα και πιθανοτατα τα λενε ''προχωρημενοι'' που δεχτηκανε διορθωση απο καποιον πιο μικροσωμο, πιο αρχαριο κλπ. Εγω προσωπικα δεν δινω συμβουλες αν δεν ξερω τον αλλον γιατι δεν θελω να αντιμετωπιζω την ειρωνια του καθενος. Αλλα αν καποιος πιο αρχαριος θελησει να διορθωσει ενα εμφανες λαθος σε εναν προχωρημενο δεν ειναι λαθος ισα ισα δειχνει οτι σκεφτεται και λιγο ανθρωπινα γιατι σου λεει ετσι οπως την κανει θα τραυματιστει ασχημα. Οποτε ο Ακης πολυ καλα εκανε και διορθωσε τον αλλο. Και ναι αν καποιος δεν μπορει να εχει σε καλη θεση την σπονδυλικη του οταν κανει αρσεις και καμπουριαζει σαν τρομαγμενη γατα θα καταληξει με σοβαρους τραυματισμους και πολλα προβληματα στο μελλον. Επισης αν λογω των ιδιαιτεροτητων των μυοσκελετικων που μπορει να εχει καποιος δεν μπορει να σηκωσει/να κανει μια ασκηση σωστα και πχ καμπουριαζει και αλλα πολλα καλυτερα να την σταματησει. Μυικη υπερτροφια ερχεται και με αλλες ασκησεις και μηχανηματα. Γιατι αλλιως βαζει τον εγωισμο του πανω απτην υγεια του. Και κατι τελευταιο, τα υπερβολικα κιλα οπως και επισης η λαθος τεχνικη μην γελιεστε οτι βλεπετε το σωμα σας τωρα να ειναι καλα και λετε ''εγω δεν επαθα τιποτα''. Θα σας πικρανει η ζωη αποτομα στο μελλον οταν θα φτασετε 40 και 50 και θα αποκτατε σιγα σιγα ενα ενα τα μυοσκελετικα προβληματα και τα χειρουργεια. Η επιβαρυνση ειναι αθροιστικη. Περαν του τραυματισμου του αμεσου που ολοι επικεντρωνεστε μονο σε αυτον, υπαρχει και το αθροιστικο..εκει ειναι το χειροτερο. Δειτε Ronnie Coleman. Αυτα απο εμενα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  21. #81
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Περαν του τραυματισμου του αμεσου που ολοι επικεντρωνεστε μονο σε αυτον, υπαρχει και το αθροιστικο..εκει ειναι το χειροτερο. Δειτε Ronnie Coleman.
    Πολύ Cringe αυτή σου η πρόταση. Δείτε τον δύσμοιρο τον Κόλεμαν που κατέληξε με 10 ολύμπια και 5 χειρουργεία πλάτης.
    Μόνο η φράση του Αρνολντ ταιριάζει εδω , που του είπαν " We don't want to be like you" Και απάντησε " don't worry, you never will"

    Τώρα αν ο αλλος είναι καρούμπαλος και απλά ξεσκίζεται στη προπόνηση χωρίς να πετύχει κατι παραπάνω από τους υπόλοιπους, κακό του κεφαλιού του.

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    το σωμα σας τωρα να ειναι καλα και λετε ''εγω δεν επαθα τιποτα''. Θα σας πικρανει η ζωη αποτομα στο μελλον οταν θα φτασετε 40 και 50 και θα αποκτατε σιγα σιγα ενα ενα τα μυοσκελετικα προβληματα.
    Γενικεύεις και κινδυνολογείς.
    Σε αντίθεση με μια μηχανή, το ανθρώπινο σώμα όταν δέχεται μια επιβάρυνση από γυμναστική αναπλάθεται και προσαρμόζεται. Όταν και αν οι αθροιστικές επιβαρύνσεις ξεπεράσουν την ικανότητα για ανάρρωση, τότε και μόνο θα βγει πρόβλημα. Επίσης αγνοείς τη φυσική φθορά που θα ερθει με τα χρόνια και μόνο επειδή υπάρχεις, είτε γυμνάζεσαι είτε όχι.

    Οπότε εδώ, σαν όντα με κριτική σκέψη, βάζουμε κάτω τα οφέλη ( ψυχολογικά και σωματικά )και τα ρίσκα αυτού που θα κάνουμε και αποφασίζουμε καθένας για τον εαυτό του. Αξίζει?

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Επισης αν λογω των ιδιαιτεροτητων των μυοσκελετικων που μπορει να εχει καποιος δεν μπορει να σηκωσει/να κανει μια ασκηση σωστα και πχ καμπουριαζει και αλλα πολλα καλυτερα να την σταματησει.
    Αν κάποιος έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα, σωστό είναι να το αξιολογήσει και να συναποφασίσει με τον γιατρό και τον φυσιοθεραπευτή του, το πως θα κινηθεί. Υπάρχουν άτομα με γνώση σε βάθος, που μπορούν να οδηγήσουν τον αθλούμενο με ασφάλεια και να καταφέρει θαυμαστά πράγματα. Ωστόσο, αν είναι να μην είναι διατεθειμένος να πάρει ιατρική βοήθεια, θα συμφωνήσω μαζι σου, καλύτερα να μην κανει τίποτα. ( ούτε μηχανήματα- που κάποια δεν είναι καθόλου ακίνδυνα).

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    αν καποιος δεν μπορει να εχει σε καλη θεση την σπονδυλικη του οταν κανει αρσεις και καμπουριαζει σαν τρομαγμενη γατα θα καταληξει με σοβαρους τραυματισμους
    Κανείς δεν εκθείασε τη κακή τεχνική. Η τεχνική όμως όταν δουλεύεις στα όρια σου θα θυσιαστεί κάποιες φορές. Είναι 2 μεγάλες κουβέντες το να θυσιάζεις τη τεχνική από άγνοια και το να τη θυσιάσεις επειδή δουλεύεις στα κόκκινα. Το αν τραυματιστείς ή όχι, είναι θέμα πολλών παραγόντων.


    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Μυικη υπερτροφια ερχεται και με αλλες ασκησεις και μηχανηματα. Γιατι αλλιως βαζει τον εγωισμο του πανω απτην υγεια του.
    Σαφώς και πετυχαίνεται υπερτροφία με μηχανήματα. Μην δουλευόμαστε μεταξύ μας όμως. Το να είσαι 10 κιλά πάνω από το ύψος σου, να τρως μεγάλες ποσότητες φαγητού, να φτάνεις σε μηδαμινά ποσοστά λίπους, το να προπονείσαι με στόχο τον τραυματισμό του μυ, τον οποίο καλείται το σώμα σου να αναπλάσει... όλα αυτά για υγεία γίνονται ή για εγωισμό? Γιατί το σώμα μας είναι φτιαγμένο για οικονομία. Το bodybuilding μόνο την οικονομία δεν αντιπροσωπεύει. Άλλο η ενδυνάμωση που θα γίνει για υγεία, άλλο η μέγιστη δυνατή υπερτροφία. Και αν θες να είσαι καλός, πρέπει να πιέσεις το σώμα σου στα όρια του. Ούτε αυτό είναι για υγεία.

    Οπότε όλοι μας στηριζόμαστε στο ότι το ανθρώπινο σώμα αντέχει κάποια πράγματα και επιβαρύνουμε την υγεία μας άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο ανάλογα με τα θελω μας και με τις επιδόσεις που θέλουμε να φτάσουμε.

    Edit: Και για να σου απαντήσω και σε αυτό που λες ότι δεν διορθώνεις για να μη δεχτείς ειρωνία, αλλά πως είναι ανθρώπινο να ενδιαφέρεσαι...

    Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για τον άλλο και πας με διάθεση να προσφέρεις και ΜΟΝΟ, τότε η ειρωνία δεν σε αγγιζει, διοτι οι προθεσεις σου ειναι αγνές.
    Πρέπει όμως να σεβαστείς και το δικαίωμα του άλλου να θελει να κανει τη δουλεια του χωρις να τον ενοχλήσεις- βοηθησεις - διορθώσεις. :)
    Last edited by Konstantina91; 04-11-19 at 19:02.

  22. #82
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Λογικό ο Coleman να έχει μυοσκελετικά προβλήματα λόγω φθοράς όταν έχει μετακινήσει τόσους τόνους βάρη στη ζωή του. Τα ίδια αντιμετωπίζει και ένας άνθρωπος που δεν είναι bodybuilder αλλά κάνει βαριά χειρωνακτική εργασία. Όσον αφορά τις συμβουλές, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να με σταματάει ένας άσχετος τύπος στο gym για να μου πει αυτό που εκείνος θεωρεί σωστό κατά τη γνώμη του. Οπότε κι εγώ δεν το κάνω σε κανένα. Τη σημερινή εποχή υπάρχει αμέτρητο υλικό στο youtube στο οποίο όποιος ενδιαφέρεται όντως να μάθει μπορεί να ανατρέξει.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  23. #83
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post

    Τώρα αν ο αλλος είναι καρούμπαλος και απλά ξεσκίζεται στη προπόνηση χωρίς να πετύχει κατι παραπάνω από τους υπόλοιπους, κακό του κεφαλιού του.
    Η όλη συζήτηση έχει να κάνει με όλους τους καρούμπαλους και όχι με την ενοχοποίηση των αντιστάσεων αυτών κάθ αυτών και αυτών που τα κάνουν όλα σωστά .

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Μην δουλευόμαστε μεταξύ μας όμως. Το να είσαι 10 κιλά πάνω από το ύψος σου, να τρως μεγάλες ποσότητες φαγητού, να φτάνεις σε μηδαμινά ποσοστά λίπους, το να προπονείσαι με στόχο τον τραυματισμό του μυ, τον οποίο καλείται το σώμα σου να αναπλάσει... όλα αυτά για υγεία γίνονται ή για εγωισμό? Γιατί το σώμα μας είναι φτιαγμένο για οικονομία. Το bodybuilding μόνο την οικονομία δεν αντιπροσωπεύει. Άλλο η ενδυνάμωση που θα γίνει για υγεία, άλλο η μέγιστη δυνατή υπερτροφία. Και αν θες να είσαι καλός, πρέπει να πιέσεις το σώμα σου στα όρια του. Ούτε αυτό είναι για υγεία.
    Που έχεις διαβάσει ή ακούσει ότι ο παραπάνω μυϊκός ιστός δεν είναι υγιές και δεν θα αποφέρει θετικά οφέλη στον βασικό μεταβολισμό ειδικά με το πέρασμα των χρόνων;
    Είναι πιο υγιές να είσαι 10 κιλά πάνω από το ύψος σου αλλά αυτά τα παραπανω κιλά να είναι μυϊκά παρά δέκα κιλά παραπάνω από λίπος. Θα συμφωνήσω με τα υπερβολικά χαμηλά ποσοστά λίπους αλλά δεν υπάρχει μόνο το επαγγελματικό bodybuilding αλλά και αυτό που προσπαθεί ο μέσος αθλούμενος με φυσιολογικά ποσοστά λίπους και συνολικού βάρους.

    Σε αυτό το θέμα νομίζω αναφερόμαστε κυρίως σε απλούς αθλούμενους στα γυμναστήρια και κατά πόσο είναι σωστό να δίνονται συμβουλές και το πας παντα σε επαγγελματικό επίπεδο όπου εκεί τίποτα δεν είναι υγιές είτε είναι bodybuilding είτε powerlifting είτε οτιδήποτε άλλο.
    Last edited by Berlyn; 05-11-19 at 09:28.

  24. #84
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Η όλη συζήτηση έχει να κάνει με όλους τους καρούμπαλους και όχι με την ενοχοποίηση των αντιστάσεων αυτών κάθ αυτών και αυτών που τα κάνουν όλα σωστά .
    Η συζήτηση έχει να κάνει με το αν ο αρχάριος θα πάει να διορθώσει τον προχωρημένο σε κάτι που αυτός θεωρεί λαθος.
    Προσωπικά όταν βλεπω καποιον να φτύνει τα δόντια του στη προπόνηση, δεν θα του βάλω μοιρογνωμόνιο και ας του φυγει η μπάρα και σε 1 και σε 5 επαναλήψεις. Τυχαίνει όλοι να γνωρίζουν τα ρίσκα τραυματισμού και ειδικά οι προχωρημένοι. Θεωρώ πως σε κανέναν δεν πέφτει λόγος για το αν ρισκάρει ο προχωρημένος και πως ειναι αγενές να τον διακόψεις γιατι θεωρεις πως εχει υποχρεωση να σ ακουσει.

    Ανθρωπος που να τα κάνει όλα σωστά στο 100% των περιπτωσεων, κατω από οποιεσδηποτε συνθήκες δεν υπάρχει. Ολοι θα κανουν λαθη, το θεμα είναι αν τα λαθη είναι αξια αναφοράς και ποιου του πέφτει λόγος να τα κρινει.

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post



    Που έχεις διαβάσει ή ακούσει ότι ο παραπάνω μυϊκός ιστός δεν είναι υγιές και δεν θα αποφέρει θετικά οφέλη στον βασικό μεταβολισμό ειδικά με το πέρασμα των χρόνων;.
    Ευθύνομαι μόνο για αυτά που λεω και όχι για το τι καταλαβαίνει και πως το γενικεύει ο καθένας. Το σώμα μας επιβαρυνεται για να υποστηρίξει τον υπερ του δεοντος μυικό ιστό, αλλά ωφελείται από μυικό ιστό που είναι απαραίτητος για τη στήριξη του. Χωρίς η επιβάρυνση αυτή να σημαίνει ότι θα βγάλει ντε και καλά προβλήματα.

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Είναι πιο υγιές να είσαι 10 κιλά πάνω από το ύψος σου αλλά αυτά τα παραπανω κιλά να είναι μυϊκά παρά δέκα κιλά παραπάνω από λίπος..
    Και το να μην εχεις 10 κιλά μάζα παραπάνω, αλλά να είσαι τόσο όσο γυμνασμένος είναι το πιο υγιές από ολα :p

    Προσωπικά αν έβαζα ως μόνη προτεραιότητα την υγεία μου, τα κρέατα και τα αυγά που τρωω σε 1 μερα τώρα, θα τα ετρωγα σε 1 εβδομάδα.

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Σε αυτό το θέμα νομίζω αναφερόμαστε κυρίως σε απλούς αθλούμενους στα γυμναστήρια και κατά πόσο είναι σωστό να δίνονται συμβουλές και το πας παντα σε επαγγελματικό επίπεδο όπου εκεί τίποτα δεν είναι υγιές είτε είναι bodybuilding είτε powerlifting είτε οτιδήποτε άλλο.
    Δεν το παω πουθενά Βερολίνε. Αν δεν εκανες σπίτι σου γυμναστική θα έβλεπες πως το γυμναστήριο έχει από όλων των ειδών τα φρούτα. Δεν είναι απαραιτητο να είναι επαγγελματίας ο αλλος για να ειναι σε προχωρημενο επίπεδο, δεν ειναι αναγκη να πληρωνεται για να φτασει σε μονοψηφιο λίπος.

  25. #85
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Πολύ Cringe αυτή σου η πρόταση. Δείτε τον δύσμοιρο τον Κόλεμαν που κατέληξε με 10 ολύμπια και 5 χειρουργεία πλάτης.
    Μόνο η φράση του Αρνολντ ταιριάζει εδω , που του είπαν " We don't want to be like you" Και απάντησε " don't worry, you never will"

    Τώρα αν ο αλλος είναι καρούμπαλος και απλά ξεσκίζεται στη προπόνηση χωρίς να πετύχει κατι παραπάνω από τους υπόλοιπους, κακό του κεφαλιού του.



    Γενικεύεις και κινδυνολογείς.
    Σε αντίθεση με μια μηχανή, το ανθρώπινο σώμα όταν δέχεται μια επιβάρυνση από γυμναστική αναπλάθεται και προσαρμόζεται. Όταν και αν οι αθροιστικές επιβαρύνσεις ξεπεράσουν την ικανότητα για ανάρρωση, τότε και μόνο θα βγει πρόβλημα. Επίσης αγνοείς τη φυσική φθορά που θα ερθει με τα χρόνια και μόνο επειδή υπάρχεις, είτε γυμνάζεσαι είτε όχι.

    Οπότε εδώ, σαν όντα με κριτική σκέψη, βάζουμε κάτω τα οφέλη ( ψυχολογικά και σωματικά )και τα ρίσκα αυτού που θα κάνουμε και αποφασίζουμε καθένας για τον εαυτό του. Αξίζει?



    Αν κάποιος έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα, σωστό είναι να το αξιολογήσει και να συναποφασίσει με τον γιατρό και τον φυσιοθεραπευτή του, το πως θα κινηθεί. Υπάρχουν άτομα με γνώση σε βάθος, που μπορούν να οδηγήσουν τον αθλούμενο με ασφάλεια και να καταφέρει θαυμαστά πράγματα. Ωστόσο, αν είναι να μην είναι διατεθειμένος να πάρει ιατρική βοήθεια, θα συμφωνήσω μαζι σου, καλύτερα να μην κανει τίποτα. ( ούτε μηχανήματα- που κάποια δεν είναι καθόλου ακίνδυνα).



    Κανείς δεν εκθείασε τη κακή τεχνική. Η τεχνική όμως όταν δουλεύεις στα όρια σου θα θυσιαστεί κάποιες φορές. Είναι 2 μεγάλες κουβέντες το να θυσιάζεις τη τεχνική από άγνοια και το να τη θυσιάσεις επειδή δουλεύεις στα κόκκινα. Το αν τραυματιστείς ή όχι, είναι θέμα πολλών παραγόντων.




    Σαφώς και πετυχαίνεται υπερτροφία με μηχανήματα. Μην δουλευόμαστε μεταξύ μας όμως. Το να είσαι 10 κιλά πάνω από το ύψος σου, να τρως μεγάλες ποσότητες φαγητού, να φτάνεις σε μηδαμινά ποσοστά λίπους, το να προπονείσαι με στόχο τον τραυματισμό του μυ, τον οποίο καλείται το σώμα σου να αναπλάσει... όλα αυτά για υγεία γίνονται ή για εγωισμό? Γιατί το σώμα μας είναι φτιαγμένο για οικονομία. Το bodybuilding μόνο την οικονομία δεν αντιπροσωπεύει. Άλλο η ενδυνάμωση που θα γίνει για υγεία, άλλο η μέγιστη δυνατή υπερτροφία. Και αν θες να είσαι καλός, πρέπει να πιέσεις το σώμα σου στα όρια του. Ούτε αυτό είναι για υγεία.

    Οπότε όλοι μας στηριζόμαστε στο ότι το ανθρώπινο σώμα αντέχει κάποια πράγματα και επιβαρύνουμε την υγεία μας άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο ανάλογα με τα θελω μας και με τις επιδόσεις που θέλουμε να φτάσουμε.

    Edit: Και για να σου απαντήσω και σε αυτό που λες ότι δεν διορθώνεις για να μη δεχτείς ειρωνία, αλλά πως είναι ανθρώπινο να ενδιαφέρεσαι...

    Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για τον άλλο και πας με διάθεση να προσφέρεις και ΜΟΝΟ, τότε η ειρωνία δεν σε αγγιζει, διοτι οι προθεσεις σου ειναι αγνές.
    Πρέπει όμως να σεβαστείς και το δικαίωμα του άλλου να θελει να κανει τη δουλεια του χωρις να τον ενοχλήσεις- βοηθησεις - διορθώσεις. :)
    Γενικοτερα συμφωνω σε αυτα που λες. Αυτο για τον Coleman ηταν οχι για να πω κοιτα πως κατεντησε. Γιατι μην ξεχναμε οτι πληρωσε ενα τιμημα αλλα οχι αδικως αφου καταφερε να κανει κατι που κανενας φυσιολογικος ανθρωπος δεν μπορει να κανει. Ηταν μηχανη και εφτασε ψηλα. Απλα για εμενα το να καταληξεις εκει που κατεληξε ειναι κακο και σκεφτομαι οτι σιγουρα θα μετανιωνει οχι για το οτι πηρε τον δρομο της σωματοδομησης αλλα για πολλα πραγματα που εκανε και θα λεει μεσα του ενταξει και να ειχα παρει 3 ολυμπια και τι εγινε καλυτερα απτο να ειμαι σχεδον αναπηρος οπως ειμαι τωρα.


    Γενικεύεις και κινδυνολογείς.
    Σε αντίθεση με μια μηχανή, το ανθρώπινο σώμα όταν δέχεται μια επιβάρυνση από γυμναστική αναπλάθεται και προσαρμόζεται. Όταν και αν οι αθροιστικές επιβαρύνσεις ξεπεράσουν την ικανότητα για ανάρρωση, τότε και μόνο θα βγει πρόβλημα. Επίσης αγνοείς τη φυσική φθορά που θα ερθει με τα χρόνια και μόνο επειδή υπάρχεις, είτε γυμνάζεσαι είτε όχι.
    Κοιταξε να δεις, εδω συμφωνω και διαφωνω. Ναι το σωμα εχει αναπλαστικες και προσαρμοστικες ιδιοτητες σε αντιθεση με μια μηχανη κλπ. Αλλα δεν ειναι θεμα αναρρωσης ουτε προσαρμογης ουτε αναπλασης. Πρεπει να καταλαβετε, και δεν το λεω επιθετικα, ολοι εσεις που σας αρεσει το powerlifting ή οι βαριες ασκησεις, οτι αλλο ειναι το τι κανει το μυικο σου συστημα κλπ και αλλο η σπονδυλικη σου στηλη και οι αρθρωσεις. Εκει δεν εχεις αναπλαση, εκει το σωμα ειναι σαν μηχανη. Μεχρι ενα σημειο μπορεις να το ζορισεις. Μετα φθειρεται και η φθορα ειναι αθροιστικη, δεν ειναι μια θλαση που ερχεται και φευγει ουτε μυικο πιασιμο. Εκει ειναι που χανεις το νοημα. Κοιτασ το εξωτερικο μερος του σωματος σου τι κανει και σε τι θεση βρισκεται. Θα σου πω αυτο, εσυ μπορεις να βαλεις 20 και 30 κιλα, να βαλεις πολλα μυικα κιλα, πολλη δυναμη κλπ. Και λεμε τωρα σε 5 χρονια να γινεις πολυ πιο ογκωδης και δυνατος/δυνατη. Απο εκει που σηκωνες 50 κιλα παγκο να σηκωνεις 150 και παει λεγοντας. Το τι ικανοτητες εχει το σωμα σου με βαση το επιπεδο που το εχεις φτασει, να σηκωσει πολλα κιλα, να αναρρωσει απο βαριες προπονησεις κλπ..δεν αλλαζει την κατασκευη σου. Η κατασκευη του ανθρωπου μεσα ειναι μια και αυτη. Εσυ εξωτερικα δυναμωνεις και μεγαλωνεις κλπ εσωτερικα εχεις τα ιδια οστα. Μπορει αυτα να γινουν λιγο πιο συμπαγη και γερα με τη γυμναστικη ειδικα με το φαρμακο..αλλα η κατασκευη σου ειναι μια. Εκει δεν υπαρχουν και δεν πιανονται ικανοτητες για αναρρωση κλπ. Πες πως εισαι 20 χρονων κανεις ηδη 10 χρονια αρση βαρων και σηκωνεις 200αρες και 250αρες καθησματα..μετα απο καθε προπονηση εισαι μια χαρα, νιωθεις μια χαρα τις αρθρωσεις σου και νιωθεις οτι εισαι καλα αφου εχεις την δυναμη να σηκωσεις τα κιλα και την τεχνικη. Εκει νομιζεις οτι επειδη μπορεις και επειδη το καταφερνεις και επειδη δεν νιωθεις τραυματισμο, η βλεπεις καλη αναρρωση καθε φορα, οτι δεν επιβαρυνεις αθροιστικα τις αρθρωσεις και την σπονδυλικη σου; εκει το χανετε εσεις που υποστηριζετε φανατικα τα βαρια κιλα. Η ζημια αυτη λοιπον συμβαινει απο κατω, υπουλα και αθροιστικα, και θα φτασεις μια μερα 45-50 και θα βγαινουν τα κουσουρια. Ακριβως για το λογο που ειπες οτι φθειρεται απο φυσικη φθορα το σωμα, απαντασ γιατι δεν ειναι μηχανη ουτε σχεδιασμενο να αντεχει τετοια φορτια.
    Αν θες να στο κανω και σκιτσο, εκει που βλεπεις ενα θηριο 120 κιλων μεσα στο φαρμακο και μπαλες να σηκωνει 250 κιλα καθησματα, φαντασου τον εκεινη τη στιγμη χωρις το εξωτερικο του κομματι, μονο ως σκελετο να τα σηκωνει. Νιωθεις πλεον βλεποντας τον σκελετο να σηκωνει 250 κιλα, οτι εχει την ιδια επιβαρυνση; δεν νιωθεις οτι παει να σπασει; οτι παει σε επικινδυνα ορια το σωμα του; Εκει ειναι η απαντηση. Ολοι σκελετοι ειμαστε απο κατω, ολοι ανθρωπινη κατασκευη εχουμε, και η ζημια θα συμβει στο μελλον. Κοιταξτε μακροπροθεσμα λοιπον.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  26. #86
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Λογικό ο Coleman να έχει μυοσκελετικά προβλήματα λόγω φθοράς όταν έχει μετακινήσει τόσους τόνους βάρη στη ζωή του. Τα ίδια αντιμετωπίζει και ένας άνθρωπος που δεν είναι bodybuilder αλλά κάνει βαριά χειρωνακτική εργασία. Όσον αφορά τις συμβουλές, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να με σταματάει ένας άσχετος τύπος στο gym για να μου πει αυτό που εκείνος θεωρεί σωστό κατά τη γνώμη του. Οπότε κι εγώ δεν το κάνω σε κανένα. Τη σημερινή εποχή υπάρχει αμέτρητο υλικό στο youtube στο οποίο όποιος ενδιαφέρεται όντως να μάθει μπορεί να ανατρέξει.
    Φιλε μου, δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο παραδειγματων που εδωσες. Ατυχης συγκριση. Ναι ανθρωποι που κανουν βαρια χειρωνακτικη εργασια θα εχουν θεματα αλλα αλλο βαρια χειρωνακτικη εργασια και αλλο επαγγελματιας bodybuilder που σε καθε προπονηση σηκωνει τοσα κιλα. Δεν ξερω εγω ανθρωπο να σπρωχνει με τα ποδια του 300+ κιλα, να σηκωνει 300+ κιλα σε μεγαλη συχνοτητα κιολας και για χρονια. Αυτο που εκανε ο Ρονι ηταν σε προχωρημενα επιπεδα και ανθρωπος που εχει βαρια χειρωνακτικη εργασια για τους λογους ακριβως που εγραψα πανω δεν θα φτασει να ειναι και σαν αναπειρος.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  27. #87
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Η συζήτηση έχει να κάνει με το αν ο αρχάριος θα πάει να διορθώσει τον προχωρημένο σε κάτι που αυτός θεωρεί λαθος.
    Προσωπικά όταν βλεπω καποιον να φτύνει τα δόντια του στη προπόνηση, δεν θα του βάλω μοιρογνωμόνιο και ας του φυγει η μπάρα και σε 1 και σε 5 επαναλήψεις. Τυχαίνει όλοι να γνωρίζουν τα ρίσκα τραυματισμού και ειδικά οι προχωρημένοι. Θεωρώ πως σε κανέναν δεν πέφτει λόγος για το αν ρισκάρει ο προχωρημένος και πως ειναι αγενές να τον διακόψεις γιατι θεωρεις πως εχει υποχρεωση να σ ακουσει.

    Ανθρωπος που να τα κάνει όλα σωστά στο 100% των περιπτωσεων, κατω από οποιεσδηποτε συνθήκες δεν υπάρχει. Ολοι θα κανουν λαθη, το θεμα είναι αν τα λαθη είναι αξια αναφοράς και ποιου του πέφτει λόγος να τα κρινει.



    Ευθύνομαι μόνο για αυτά που λεω και όχι για το τι καταλαβαίνει και πως το γενικεύει ο καθένας. Το σώμα μας επιβαρυνεται για να υποστηρίξει τον υπερ του δεοντος μυικό ιστό, αλλά ωφελείται από μυικό ιστό που είναι απαραίτητος για τη στήριξη του. Χωρίς η επιβάρυνση αυτή να σημαίνει ότι θα βγάλει ντε και καλά προβλήματα.



    Και το να μην εχεις 10 κιλά μάζα παραπάνω, αλλά να είσαι τόσο όσο γυμνασμένος είναι το πιο υγιές από ολα :p

    Προσωπικά αν έβαζα ως μόνη προτεραιότητα την υγεία μου, τα κρέατα και τα αυγά που τρωω σε 1 μερα τώρα, θα τα ετρωγα σε 1 εβδομάδα.



    Δεν το παω πουθενά Βερολίνε. Αν δεν εκανες σπίτι σου γυμναστική θα έβλεπες πως το γυμναστήριο έχει από όλων των ειδών τα φρούτα. Δεν είναι απαραιτητο να είναι επαγγελματίας ο αλλος για να ειναι σε προχωρημενο επίπεδο, δεν ειναι αναγκη να πληρωνεται για να φτασει σε μονοψηφιο λίπος.


    Αυτο ειμαστε οταν σηκωνουμε βαρη. Ξεχνα το εξω. Τοτε ισως κατανοησεις τι λεω.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  28. #88
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Iron, δεν είμαι φανατική των κιλών.

    Είμαι φανατική των προσωπικών επιλογών.
    Το θεωρώ κακία να περιμένω οι πιο δυνατες από μενα να τραυματιστούν και οι πιο γραμμωμένες να ψοφήσουν από αμμηνόρροια. Το τι θα πάθει ο καθένας δεν μπορεις να το προβλεψεις με ασφάλεια, και δεν είναι η θέση σου σαν συναθλουμενο... Αυτά είναι δουλεια του γιατρού του καθενός αντε και του γυμναστή που επιβλέπει.

    Αυτά για το ότι τα σηκώνει ο σκελετός, δεν μπορω να τα φανταστώ, διοτι γι αυτό εχεις τενοντες- χόνδρους-συνδεσμους- μυς. Εχουν λογο υπαρξης όλα.

    Δεν διαφωνώ ότι όσο επιβαρυνεις το σώμα σου απαιτώντας απόδοση σε οτιδήποτε, η φθορά θα υπάρξει.
    Αλλά να ξαναπω , πως δεν ισουται η φθορά και η επιβάρυνση με προβλήματα υγείας.

    Και τελος για τον κολεμαν, υπάρχουν τόσοι και τοσοι 50άρηδες που όντας στον καναπε εβγαλαν κήλες και δεν μπορουν να περπατήσουν.

    Ο Ρονι, φαινεται ότι δεν μετάνιωσε για τίποτα από το γεγονός ότι 3 μέρες μετά το χειρουργείο του, παρά την προειδοποιηση των γιατρών πως θα παραλύσει, μπήκε στο γυμναστήριο για προπονηση.
    Καλό ή κακό δεν εχει σημασια, το θελε, το αγαπάει, ζει γι αυτο, ρισκάρει γι αυτο. Επιλογη του.

  29. #89
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    [QUOTE=Konstantina91;1376294]Η συζήτηση έχει να κάνει με το αν ο αρχάριος θα πάει να διορθώσει τον προχωρημένο σε κάτι που αυτός θεωρεί λαθος.
    Προσωπικά όταν βλεπω καποιον να φτύνει τα δόντια του στη προπόνηση, δεν θα του βάλω μοιρογνωμόνιο και ας του φυγει η μπάρα και σε 1 και σε 5 επαναλήψεις. Τυχαίνει όλοι να γνωρίζουν τα ρίσκα τραυματισμού και ειδικά οι προχωρημένοι. Θεωρώ πως σε κανέναν δεν πέφτει λόγος για το αν ρισκάρει ο προχωρημένος και πως ειναι αγενές να τον διακόψεις γιατι θεωρεις πως εχει υποχρεωση να σ ακουσει.

    Ανθρωπος που να τα κάνει όλα σωστά στο 100% των περιπτωσεων, κατω από οποιεσδηποτε συνθήκες δεν υπάρχει. Ολοι θα κανουν λαθη, το θεμα είναι αν τα λαθη είναι αξια αναφοράς και ποιου του πέφτει λόγος να τα κρινει.

    Το θεμα δεν ειναι ποσο λιωνει στην προπονηση καποιος και αν φτυνει τα δοντια του και τα δινει ολα, ουτε με νοιαζει αν ο αλλος ειναι 10 επιπεδα πανω απο καποιον αλλο. Εγω αν δω εναν που ειναι πολυ χαμηλοτερο επιπεδο να διορθωσει καποιον σε κατι που προφανως κανει πολυ λαθος και επιβαρυνει την υγεια του θα τον παραδεκτω. Δεν αναγκαζω ουτε λεω οτι πρεπει αφου ουτε εγω το κανω γιατι εγω οταν παω στο γυμναστηριο δεν θα ασχοληθω με αλλους παρα μονο με εμενα. Αλλα δεν ειναι λαθος να διορθωσεις καποιον. Ολοι ανθρωποι ειμαστε. Ισα ισα που πρεπει να ακουμε διορθωσεις γιατι ετσι γινομαστε καλυτεροι. Τωρα αν μας διορθωσει σε κατι που προφανως μας πει πατατα τοτε ναι ας ξινησουμε, οχι ομως επειδη ειναι χαμηλοτερο το επιπεδο του αλλα επειδη μας διορθωσε για να πει πατατα της φαντασιας του. Αν εγω δω ειδικα εναν μεγαλοσωμο, πολυ γυμνασμενο, που προφανως κανει πανω απο 10 χρονια γυμναστικη και τον δω να κανει καθησματα που κανει το 1/3 για να σηκωσει εξτρα κιλα, η μπαρα και κανει επαναληψεις με τον αγκωνα και τρεμει σαν τρελος επειδη εχει βαλει κιλα που δεν αντεχει, η αρσεις που σηκωνει με την σπονδυλικη και εχει καμπουρα τοτε θα γελαω. Τι με νοιαζει αν φτυνει δοντια στην προπονηση, εγω εγωισμο βλεπω εκει οχι οτι φτυνεις δοντια στην προπονηση.


    Ευθύνομαι μόνο για αυτά που λεω και όχι για το τι καταλαβαίνει και πως το γενικεύει ο καθένας. Το σώμα μας επιβαρυνεται για να υποστηρίξει τον υπερ του δεοντος μυικό ιστό, αλλά ωφελείται από μυικό ιστό που είναι απαραίτητος για τη στήριξη του. Χωρίς η επιβάρυνση αυτή να σημαίνει ότι θα βγάλει ντε και καλά προβλήματα.
    Λαθος, το σωμα στηριζεται μεχρι ενα βαθμο απο τον μυικο ιστο, η επιβαρυνση ειναι παρα πανω απο αυτην που πρεπει και ''διεισδυει'' στην κατασκευη μας. Θελεις δεν θελεις θα βγουν προβληματα. Μην κοιτατε το εξωτερικο. Η κατασκευη σου ειναι μια. Δεν αλλαζει.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  30. #90
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Iron, δεν είμαι φανατική των κιλών.

    Είμαι φανατική των προσωπικών επιλογών.
    Το θεωρώ κακία να περιμένω οι πιο δυνατες από μενα να τραυματιστούν και οι πιο γραμμωμένες να ψοφήσουν από αμμηνόρροια. Το τι θα πάθει ο καθένας δεν μπορεις να το προβλεψεις με ασφάλεια, και δεν είναι η θέση σου σαν συναθλουμενο... Αυτά είναι δουλεια του γιατρού του καθενός αντε και του γυμναστή που επιβλέπει.
    Δεν περιμενω, λαθος. Αυτο θα ηταν κακια. Ευχομαι ποτε να μη γινει σε κανεναν. Απλα λεω την αληθεια και την λογικη. Ειναι απλα τα πραγματα.

    Αυτά για το ότι τα σηκώνει ο σκελετός, δεν μπορω να τα φανταστώ, διοτι γι αυτό εχεις τενοντες- χόνδρους-συνδεσμους- μυς. Εχουν λογο υπαρξης όλα.
    Οι χονδροι και οι συνδεσμοι τους εκλαμβανω και αυτους μεσα στο σκελετο. Αυτοι θα φθαρουν πρωτοι και απο αυτους ξεκινανε τα προβληματα. Και ξαναλεω οι μυς δεν αντικαθηστουν το εσωτερικο. Το βαρος παει κατευθειαν στους σπονδυλους και στους συνδεσμους. Ασχετα με την αυξεμενη δυναμη λογω εξτρα μυικης μαζας.
    Δεν διαφωνώ ότι όσο επιβαρυνεις το σώμα σου απαιτώντας απόδοση σε οτιδήποτε, η φθορά θα υπάρξει.
    Αλλά να ξαναπω , πως δεν ισουται η φθορά και η επιβάρυνση με προβλήματα υγείας.
    Η φθορα και η επιβαρυνση ισουνται με προβληματα υγειας οταν γινονται συστηματικα. Δεν κατανοεις οτι ειναι αθροιστικο.

    Και τελος για τον κολεμαν, υπάρχουν τόσοι και τοσοι 50άρηδες που όντας στον καναπε εβγαλαν κήλες και δεν μπορουν να περπατήσουν.
    Αυτη η λογικη ειναι η λογικη, του τι μου λες να καπνιζω, υπαρχουν τοσοι που δεν καπνιζαν και παθανε αυτο και αυτο. Αυτο δεν ειναι λογικη.

    Ο Ρονι, φαινεται ότι δεν μετάνιωσε για τίποτα από το γεγονός ότι 3 μέρες μετά το χειρουργείο του, παρά την προειδοποιηση των γιατρών πως θα παραλύσει, μπήκε στο γυμναστήριο για προπονηση.
    Καλό ή κακό δεν εχει σημασια, το θελε, το αγαπάει, ζει γι αυτο, ρισκάρει γι αυτο. Επιλογη του.
    Ξερω ποσο το αγαπαει αλλα καταβαθος δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος σε αυτη τη γη που αν ηταν σε αυτη την κατασταση και του εδινες χρονομηχανη να γυρισει πισω οταν ηταν υγειης να μην γυρισει και να το κανει πολυ πιο ηπια.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''


 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Δεν είμαι ακριβώς αρχάριος αλλά εφόσον εδώ δίνετε συμβουλές
    By chucky in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 04-01-13, 20:03
  2. Αργή Εκτέλεση Επαναλήψεων vs. Παραδοσιακή Εκτέλεση
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 04-11-12, 10:11
  3. Βλέπετε κάτι λάθος; (αρχάριος)!!!
    By redtooth in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 15-10-08, 17:35
  4. Πως με βλεπετε?
    By alitis4 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-06, 17:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •