Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Βοηθάτε Στο Gym Με Λάθος Εκτέλεση Ασκήσεων;

Voters
43. You may not vote on this poll
  • Ναι

    4 9.30%
  • Όχι

    15 34.88%
  • Αναλόγως

    24 55.81%
  • Τι είναι ασκήσεις;

    0 0%
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 91 to 120 of 121
  1. #91
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Η ιατρική δεν ειναι πάντα 1+1 =2 και Η κλινική εικόνα δεν συνάδει πάντα με την απεικόνιση. Αν διεύρυνες τις γνώσεις σου, θα σου έφευγε η σιγουριά και η γενίκευση, ίσως τότε καταλάβαινες γιατί λεω πως υπάρχουν πιθανότητες και πως καθε περιστατικό είναι ξεχωριστό.

    Ατομα σαν τον Κολεμαν συμβαινει να προτιμούν να μεινουν παράλυτοι από το να αισθάνονται παράλυτοι.
    Τους 50άρηδες που βγάζουν κήλες τους ανέφερα για το ότι αυτοι εχουν θέματα ενώ " προσεχουν και δεν επιβαρυνονται" , ο Κολεμαν εχει θεματα γιατι εκανε ότι χρειαζεται για να μεινει στην ιστορια.
    Υπάρχουν και αυτοι που επιβαρυνθηκαν και ζουν, βλεπε αρνολντ. Και αυτοι που δεν επιβαρυνθηκαν και ζουν φυσιολογικά.

    Ομως η τυχη εχει γυρισματα. Επαναλαμβάνομαι πια, καλή συνεχεια :)

  2. #92
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Κωνσταντίνα γιατί να το πάει κανείς με βάση τον νόμο των πιθανοτήτων και όχι τον...ασφαλή; Ως ασφαλή φυσικά αναφέρεται η ορθή κινησιολογική εκτέλεση γύρω από μοχλούς, μοχλοβραχίονες κ.λπ. που ισχύουν για όλους. Όπως σου είχα ξανα γράψει παραπάνω και επαναλαμβανομαστε δεν μπορώ να σκεφτώ ιδιαιτερότητα ατόμου να εκτελεί άρσεις θανάτου με τη μπάρα απομακρυσμένη από το σώμα του και να μην επιβαρύνει τη μέση του.

    Δεν έχεις άδικο σε πολλά που λες, αλλά ο άλλος που διορθώνει δεν σκέφτεται με βάση τις πιθανότητες αν τραυματιστεί ή όχι αυτός που εκτελεί μια άσκηση παράδοξα είτε είναι προχωρημένος που έχει φτάσει στα κόκκινα (εκεί είναι που μπορεί να την πατήσει κάποιος) είτε αρχαριος.

    Παρεμπιπτοντως κήλη δεν βγαίνει μόνο από βαριά χειρωνακτική εργασία και βάρη αλλά και από άλλους παράγοντες όπως η υπερτροφία του προστάτη μιας και ανέφερες τους 50αρηδες. Αλλά ναι γενικά παίζει ρόλο και η κατασκευή του καθενος που μπορεί να εκδηλωθεί ακόμα και χωρίς επιβάρυνση.
    Last edited by Berlyn; 05-11-19 at 14:26.

  3. #93
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Κωνσταντίνα γιατί να το πάει κανείς με βάση τον νόμο των πιθανοτήτων και όχι τον...ασφαλή;
    .
    Αυτό κατάλαβες ότι είπα? Να μην πάμε από τον ασφαλή?

  4. #94
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Ναι αυτό κατάλαβα από τις προηγούμενες συζητήσεις μας όταν έλεγες ότι δεν ισχύουν για όλους οι ορθές κινησιολογικές εκτελέσεις των ασκήσεων και μου μίλαγες για καμπουρικα deadlift και σκουωτ με τα γόνατα να κλείνουν προς τα μέσα και δεν έπαθαν τίποτα αυτοί που τα έκαναν.

  5. #95
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Ναι αυτό κατάλαβα από τις προηγούμενες συζητήσεις μας όταν έλεγες ότι δεν ισχύουν για όλους οι ορθές κινησιολογικές εκτελέσεις των ασκήσεων και μου μίλαγες για καμπουρικα deadlift και σκουωτ με τα γόνατα να κλείνουν προς τα μέσα και δεν έπαθαν τίποτα αυτοί που τα έκαναν.

    Τέρας υπομονής εχω γίνει, την επόμενη, καλύτερα να με κανεις quote, παρά ελευθερη απόδοση των γραπτων μου.

    Ας τα παρω από την αρχη.

    1. Το να εκτελείς την άσκηση κατά γράμμα, μειώνει τις πιθανότητες τραυματισμου σου, χωρις να τις μηδενίζει.

    2. Το να εκτελείς ασκηση με λιγότερο καλή τεχνική αυξάνει τις πιθανότητες τραυματισμου σου, χωρίς να υπογραφεις την καταδίκη σου. Πόσο τις αυξάνει? ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να πει με ασφάλεια. Αλλά σ αυτό το φόρουμ, έχουμε πάει τη διάγνωση μεσω ιντερνετ σε άλλο επίπεδο. Βγάζουμε διαγνώσεις ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ, σε 20-30 χρονια μπροστά.

    3. Η εκτελεση ασκήσεων δεν ειναι ο μόνος παράγοντας επιβάρυνσης της υγείας μας. Καθημερινά ρισκάρουμε, συνήθως χωρις να το υπολογίζουμε καν .

    4. Οι πιθανότητες εκτέλεσης" λαθος" άσκησης αυξάνονται όταν ο αθλουμενος δουλεύει κοντά στο maximum των δυνατοτήτων του. Είτε ο παράγοντας είναι τα πολλά κιλά, είτε η πείνα, είτε οι επαναλήψεις μέχρι failure. Όταν ζοριζεσαι ρισκάρεις. Όταν ερχεται ο κάθε μπαγλαμάς να σου πει την ιστορία του mid set και σου χαλάει τη συγκέντρωση, πάλι ρισκάρεις.

    5. Καθένας ως ενήλικος εχει το δικαίωμα να επιλέξει για τον εαυτό του πως θέλει να αθληθεί και τι ρίσκο θέλει να πάρει, μεγάλο ή μικρό. Αν θέλει να ζητήσει βοηθεια, (και από ποιόν θέλει να τη ζητήσει)αν θελει να κανει του κεφαλιου του κτλ.
    Last edited by Konstantina91; 05-11-19 at 16:16.

  6. #96
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    1. Συμφωνούμε.
    2. Εδώ μπαινουμε στο π;ιχνιδι των πιθανοτήτων.
    3.Κι εδώ συμφωνούμε αλλά στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε εξειδικευμένα για την προπόνηση με βάρη.
    4. Για αυτό θέλει επίσης προσοχή στις τελευταίες προσπάθειες γιατί εκεί είναι που θα γίνει η ζημιά αν είναι να γίνει.
    5. Δεκτό.

  7. #97
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Αυτό σου λεω, ότι ΔΕΝ ισχυει για όλους ότι γραφεται στα βιβλία.
    Οσο για τον Ακη και τον αλλο αθλουμενο, δεν ήμουν μπροστα να δω, αλλά και να ήμουν, δεν είμαι κατάλληλη για να κρινω.
    Quote1

  8. #98
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Το ερώτημα ειναι αν η εκάστοτε μέση είναι σε θεση να δεχτει την εκάστοτε επιβάρυνση.
    Υπάρχουν πολλά καμπούρικα deadlift, πολλά squat με γόνατα μεσα και στα 200 και στα 300 και στα 400 κιλα και αυτοι που τα καναν δεν εσπασαν στα 2.

    Αλλο τι θα κάνει ο αρχάριος και αλλο τι θα κανει ο προχωρημενος που πάει για προσωπικο του ρεκορ.
    Το " σωστο" είναι σχετικο για τον καθένα
    .

    Οπως ειπες ξεφευγουμε, οπότε δεν συνεχιζω.
    Quote2

  9. #99
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    αντε να εξηγησω κ αυτο.

    "Αυτό σου λεω, ότι ΔΕΝ ισχυει για όλους ότι γραφεται στα βιβλία."

    Το μέσο βιβλίο θα σου δωσει γενικά τιπς, τα οποία δεν ισχύουν σε εξαιρέσεις αθλουμένων με διαφορετική ανατομία από τον μεσο ορο. Δεν μπορει το βιβλίο προφανώς να μπει σε τέτοιες λεπτομέρειες, γενικεύει κάπως από ανάγκη χώρου.
    Ο αναγνώστης οφείλει να διαλέξει τις πληροφορίες του και να δεχτει πως δεν εγινε ο παντογνωστης που γνωριζει τι πρέπει να γίνεται σε ΚΑΘΕ περιπτωση, επειδη κατεχει τον μπουσουλα.

    "Αλλο τι θα κάνει ο αρχάριος και αλλο τι θα κανει ο προχωρημενος που πάει για προσωπικο του ρεκορ.
    Το " σωστο" είναι σχετικο για τον καθένα ."

    Ο αρχάριος που θα πατησει πρώτη φορά το ποδαράκι του στην αίθουσα με τα βάρη, δεν εχει γνώση του που βρίσκεται το σωμα του. Γι αυτό, είναι ίσως πιο σοφό να δουλέψει by the book.

    Ο προχωρημένος εχει επίγνωση του τι κάνει. Μπορεί σκόπιμα να μετακινήσει το βάρος του σωματος του ώστε να επιβαρυνει περισσοτερο αλλους μυες, μπορει να κανει μισες επαναλήψεις, μπορει να κανει επαναλήψεις με κλέψιμο.
    Αυτό, δεν το θεωρω λάθος άξιο να τονιστεί, διότι κριτήριο καξ στόχος είναι η υπερτροφία και όχι η άρτια κινησεολογία.

    Ο προχωρημένος αθλητής δυναμης, που στοχο έχει να μετακινήσει τα κιλα από το Α στο Β , μπορει να χαλάσει τη τεχνική του . Οφειλει να προσαρμόζεται στα κριτηρια της καθε διοργάνωσης και μονο. Δε μετράνε καμπουρες και πόδια. Γνωρίζει τι πα να πει bracing και κανει πραγματα που τον αρχάριο θα τον έσπαγαν στα 2. Θα διορθώσει ότι μπορει για ασφάλεια και για καλύτερη απόδοση, ότι δεν μπορει να διορθωσει του ειναι γνωστό αλλά αδιαφορο. Ο αρχάριος που θα πάει για διορθωση, πιο πολύ θα ενοχλήσει παρά θα βοηθησει.
    Last edited by Konstantina91; 05-11-19 at 17:16.

  10. #100
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Κωνσταντίνα εδώ δέχονται διορθώσεις καθηγητές πανεπιστημίων από φοιτητές που είναι και επαγγελματίες των μαθημάτων που διδάσκουν δεν θα δεχτεί ένας "έμπειρος" ασκούμενος με βάρη από έναν "αρχάριο". ;-)

  11. #101
    New Member Th0r's Avatar
    Join Date
    07-11-19
    Posts
    62

    Default

    Μόνο σε αρχάριους, και μόνο όταν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να τραυματιστούν και πάντα με τη συμβουλή να ζητήσουν από το γυμναστή να τους δείξει την άσκηση. (έφηβος προσπαθεί με την παρέα του να κάνει squat στις μύτες των ποδιών, με την μπάρα να στηρίζεται στο λαιμό εν μέσω γέλιων).
    Για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις αποφεύγω για λόγους που τα υπόλοιπα μέλη αναλύσατε εκτενώς. Ακόμη και σε μεγάλες αλυσίδες, με υπεράριθμους γυμνασιαζόμενους , οι γυμναστές αν τους ζητήσεις μια άσκηση θα στην δείξουν.

  12. #102
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Γυμναστές. Ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο που χρειάζεται ανάλυση.

    Σε γνωστούς μου γυμναστής με 20 χρονια εμπειρίας στο επάγγελμα με δικό του γυμναστήριο δείχνει στους πελάτες του να εκτελούν πιέσεις στον πάγκο με ελεύθερη λαβή. Ο λόγος; Λέει είναι καλύτερα για τον καρπό.

  13. #103
    New Member Th0r's Avatar
    Join Date
    07-11-19
    Posts
    62

    Default

    όπως μου είχε πει ο πρώτος μου γυμναστής, "20 άτομα είμαστε εδώ, αν τους ρωτήσεις όλους , ο καθένας θα σου πει τη δικιά του παραλλαγή".
    όμως σε ποσοστό 70% θα στη δείξει σωστά. μην παίρνεις τίποτα ως δεδομένο.
    ο αρχάριος νομίζει ότι με τα pushups φτιάχνει πλάτη και με το μονόζυγο στήθος

  14. #104
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Όπως είπες οτι δεν είναι όλοι οι γυμναστές ίδιοι, έτσι δεν είναι και όλοι οι αρχάριοι το ίδιο (δεν μιλάμε για αυτούς που θα πατήσουν πρώτη μέρα στο γυμναστήριο και δεν ξέρουν τι είναι πάγκος ;-) ). Ίσως τα ποσοστά να αλλάζουν αλλά αυτό που θέλω να περάσω είναι ότι κανείς δεν κατέχει το απόλυτο. Όποιος πιστεύει κάτι τέτοιο είναι εγωϊστής και απλά δεν θέλει να του θίγουν τον εγωϊσμό του διορθώνοντάς τον.
    Last edited by Berlyn; 08-11-19 at 11:59.

  15. #105
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Η ιατρική δεν ειναι πάντα 1+1 =2 και Η κλινική εικόνα δεν συνάδει πάντα με την απεικόνιση. Αν διεύρυνες τις γνώσεις σου, θα σου έφευγε η σιγουριά και η γενίκευση, ίσως τότε καταλάβαινες γιατί λεω πως υπάρχουν πιθανότητες και πως καθε περιστατικό είναι ξεχωριστό.

    Ατομα σαν τον Κολεμαν συμβαινει να προτιμούν να μεινουν παράλυτοι από το να αισθάνονται παράλυτοι.
    Τους 50άρηδες που βγάζουν κήλες τους ανέφερα για το ότι αυτοι εχουν θέματα ενώ " προσεχουν και δεν επιβαρυνονται" , ο Κολεμαν εχει θεματα γιατι εκανε ότι χρειαζεται για να μεινει στην ιστορια.
    Υπάρχουν και αυτοι που επιβαρυνθηκαν και ζουν, βλεπε αρνολντ. Και αυτοι που δεν επιβαρυνθηκαν και ζουν φυσιολογικά.

    Ομως η τυχη εχει γυρισματα. Επαναλαμβάνομαι πια, καλή συνεχεια :)
    H ιατρικη δεν ειναι παντα 1+1=2 συμφωνω. Αλλα ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ειναι στανταρ. Εγω τις γνωσεις μου τις διευρυνω και παντα συνδυαστικα και με το να φιλτραρω πληροφοριες αλλα και με το να χρησιμοποιω και την ΛΟΓΙΚΗ μου. Κατι που εσυ δεν κανεις προφανως για να λες τετοια πραγματα γιατι μπορεις να γινεις και επικινδυνη για νεα παιδια εκει εξω που θα δουν αυτα που λες και θα πανε να πιανουν τα προσωπικα ρεκορ και να λενε οταν βαραω στα κοκκινα θα διαλυσω και λιγο την τεχνικη μου αφου σημασια εχει να βαρεσω στα κοκκινα. Αυτος που βγαζει διαγνωσεις του μελλοντος με γνωμονα την διατηρηση της οσο το δυνατον καλυτερης υγειας δεν ειναι λαθος, αυτος που βγαζει διαγνωσεις του μελλοντος με γνωμονα ''οταν βαρας στα κοκκινα θα χαλαστεις και θα χαλασεις και τεχνικη εν τελει, αλλα το σωμα δεν θα παθει αναγκαστικα κατι, αυτος ειναι επικινδυνος''. Κατανοησε το, η ασφαλεια ειναι το παν. Αν εσυ θες να σακατευτεις καντο. Θα το δεις στο μελλον που θα εχεις ενα καρο προβληματα και θα εισαι και νεα. Και μετα θα βλεπεις διπλα σου τον 70αρη να περπαταει σαν παιδακι και θα το μετανιωνεις. Αλλα μην το διαδιδεις σαν να ειναι το σωστο η σαν να μην ειναι αναγκαστικα λαθος. Σε τετοιες περιπτωσεις η απαντηση ειναι μια, ΛΑΘΟΣ. Τα πολλα κιλα, η μεγαλη πιεση κλπ σε διαλυουν σταδιακα. Δεν εισαι μηχανη επειδη εσυ την εχεις δει εξολοθρευτης η οτι αυτοι που ειναι ετσι ειναι εξολοθρευτες και λες οτι αυτοι θα μασησουν το σιδερο ενω ο αρχαριος θα σπασει. Κανεις λαθος. Το βαρος θα το σηκωσει, το ρεκορ θα το πιασει, σαν τον αουγκανο θα φωναξει..αλλα αυτος που θα γελασει τελευταιος ειναι εκεινος ο ειτε αρχαριος ειτε εμπειρος που θα ειναι συνειδητοποιημενος ως προς το τι ειναι ασφαλες για το σωμα του και θα το τηρει και θα βλεπει μετα απο χρονια τον αλλον με προβληματα. Α και μου παρουσιασες Αρνολντ. Ο Αρνολντ ως επαγγελματιας bodybuilder σιγουρα σηκωσε και βαρια κιλα πηρε και φαρμακα. Αλλα για να ειναι καλα σημερα και σε τετοια φυσικη κατασταση ακομα και στο επιπεδο που εφτασε ειχε καποιο μετρο. Οταν εγω βλεπω τον 2χρονια μικροτερο μου που πηγαιναμε στο ιδιο σχολειο, να ειναι στο μεγεθος μου με πολυ πιο προχωρημενο σωμα βεβαια και να σηκωνει 225 κιλα καθισματα και να το βαζει στο ινσταγκραμ δεν ζηλευω. Γελαω μαζι του γιατι ξερω οτι ηδη εχει υπογραψει ενα κακο μελλον με προβληματα σε μεση, γονατα κλπ. Η οταν βλεπω τον φιλο μου τον αρσιβαριστα που κανει απο μικρος και σηκωνει διαρκως 200αρες καθησματα και ενα καρο κιλα σε αλλες ασκησεις και τον ρωταω πως νιωθει το σκελετικο του συστημα και μου λεει μια χαρα ουτε πονους ουτε τιποτα. Γελαω παλι γιατι ξερψ οτι αυτα θα βγουν σε καμια 15ετια και μετα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  16. #106
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    αντε να εξηγησω κ αυτο.

    "Αυτό σου λεω, ότι ΔΕΝ ισχυει για όλους ότι γραφεται στα βιβλία."

    Το μέσο βιβλίο θα σου δωσει γενικά τιπς, τα οποία δεν ισχύουν σε εξαιρέσεις αθλουμένων με διαφορετική ανατομία από τον μεσο ορο. Δεν μπορει το βιβλίο προφανώς να μπει σε τέτοιες λεπτομέρειες, γενικεύει κάπως από ανάγκη χώρου.
    Ο αναγνώστης οφείλει να διαλέξει τις πληροφορίες του και να δεχτει πως δεν εγινε ο παντογνωστης που γνωριζει τι πρέπει να γίνεται σε ΚΑΘΕ περιπτωση, επειδη κατεχει τον μπουσουλα.

    "Αλλο τι θα κάνει ο αρχάριος και αλλο τι θα κανει ο προχωρημενος που πάει για προσωπικο του ρεκορ.
    Το " σωστο" είναι σχετικο για τον καθένα ."

    Ο αρχάριος που θα πατησει πρώτη φορά το ποδαράκι του στην αίθουσα με τα βάρη, δεν εχει γνώση του που βρίσκεται το σωμα του. Γι αυτό, είναι ίσως πιο σοφό να δουλέψει by the book.

    Ο προχωρημένος εχει επίγνωση του τι κάνει. Μπορεί σκόπιμα να μετακινήσει το βάρος του σωματος του ώστε να επιβαρυνει περισσοτερο αλλους μυες, μπορει να κανει μισες επαναλήψεις, μπορει να κανει επαναλήψεις με κλέψιμο.
    Αυτό, δεν το θεωρω λάθος άξιο να τονιστεί, διότι κριτήριο καξ στόχος είναι η υπερτροφία και όχι η άρτια κινησεολογία.

    Ο προχωρημένος αθλητής δυναμης, που στοχο έχει να μετακινήσει τα κιλα από το Α στο Β , μπορει να χαλάσει τη τεχνική του . Οφειλει να προσαρμόζεται στα κριτηρια της καθε διοργάνωσης και μονο. Δε μετράνε καμπουρες και πόδια. Γνωρίζει τι πα να πει bracing και κανει πραγματα που τον αρχάριο θα τον έσπαγαν στα 2. Θα διορθώσει ότι μπορει για ασφάλεια και για καλύτερη απόδοση, ότι δεν μπορει να διορθωσει του ειναι γνωστό αλλά αδιαφορο. Ο αρχάριος που θα πάει για διορθωση, πιο πολύ θα ενοχλήσει παρά θα βοηθησει.
    Γιαυτο ας προσεχουμε τι λεμε. Ακομη και αν εχουμε θιχτει απο αυτα που μας λενε. Μπορει εσυ να το εχεις τροπο ζωης σου. Η ο οποιοσδηποτε αλλος. Το αναποφευκτο ειναι αναποφευκτο για καποιον λογο.
    Και κατι που αποδεικνυει πληρως την μπακαλιστικη και επικινδυνη προσεγγιση σου, ειναι αυτο που λες οτι στοχος ειναι η υπερτροφια και οχι η αρτια κινησεολογια. Δηλαδη για να βαλουμε μυς τεραστιους θα σπασουμε το σωμα μας. Ωραια λογικη. Στοχος ειναι η υπερτροφια με ταυτοχρονη ασφαλεια σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο βαθμο γινεται. Αν ειναι να μη φτασουμε στο ιδιο επιπεδο δεν πειραζει! Την υγεια μας θα την εχουμε στο μελλον ομως που χωρις την υγεια δεν εισαι τιποτα! ειναι το πιο σημαντικο αγαθο! Υπερτροφια εχεις και μετα μηχανηματα οπως και με αλτηρες αλλα με λιγα κιλα και καλη τεχνικη.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  17. #107
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    αντε να εξηγησω κ αυτο.

    "Αυτό σου λεω, ότι ΔΕΝ ισχυει για όλους ότι γραφεται στα βιβλία."

    Το μέσο βιβλίο θα σου δωσει γενικά τιπς, τα οποία δεν ισχύουν σε εξαιρέσεις αθλουμένων με διαφορετική ανατομία από τον μεσο ορο. Δεν μπορει το βιβλίο προφανώς να μπει σε τέτοιες λεπτομέρειες, γενικεύει κάπως από ανάγκη χώρου.
    Ο αναγνώστης οφείλει να διαλέξει τις πληροφορίες του και να δεχτει πως δεν εγινε ο παντογνωστης που γνωριζει τι πρέπει να γίνεται σε ΚΑΘΕ περιπτωση, επειδη κατεχει τον μπουσουλα.

    "Αλλο τι θα κάνει ο αρχάριος και αλλο τι θα κανει ο προχωρημενος που πάει για προσωπικο του ρεκορ.
    Το " σωστο" είναι σχετικο για τον καθένα ."

    Ο αρχάριος που θα πατησει πρώτη φορά το ποδαράκι του στην αίθουσα με τα βάρη, δεν εχει γνώση του που βρίσκεται το σωμα του. Γι αυτό, είναι ίσως πιο σοφό να δουλέψει by the book.

    Ο προχωρημένος εχει επίγνωση του τι κάνει. Μπορεί σκόπιμα να μετακινήσει το βάρος του σωματος του ώστε να επιβαρυνει περισσοτερο αλλους μυες, μπορει να κανει μισες επαναλήψεις, μπορει να κανει επαναλήψεις με κλέψιμο.
    Αυτό, δεν το θεωρω λάθος άξιο να τονιστεί, διότι κριτήριο καξ στόχος είναι η υπερτροφία και όχι η άρτια κινησεολογία.

    Ο προχωρημένος αθλητής δυναμης, που στοχο έχει να μετακινήσει τα κιλα από το Α στο Β , μπορει να χαλάσει τη τεχνική του . Οφειλει να προσαρμόζεται στα κριτηρια της καθε διοργάνωσης και μονο. Δε μετράνε καμπουρες και πόδια. Γνωρίζει τι πα να πει bracing και κανει πραγματα που τον αρχάριο θα τον έσπαγαν στα 2. Θα διορθώσει ότι μπορει για ασφάλεια και για καλύτερη απόδοση, ότι δεν μπορει να διορθωσει του ειναι γνωστό αλλά αδιαφορο. Ο αρχάριος που θα πάει για διορθωση, πιο πολύ θα ενοχλήσει παρά θα βοηθησει.

    Και τελος για να κλεισω, δεν εχει καμια σημασια αν ειναι αρχαριος ο αλλος η προχωρημενος. Αν κατι ειναι γνωστο οτι ειναι λαθος η οτι εχει αλλη μεθοδολογια σωστη και δεν τηρειται, και την γνωριζει και ενας αρχαριος η ενας με λιγοτερη εμπειρια, πολυ καλα θα κανει και θα την πει στον προχωρημενο. Αν εσυ κανεις καθησματα και τα κανεις χαλια για να σηκωσεις κιλα, και ερθει ενα παιδακι αρχαριο η μια κοπελιτσα που δεν ειναι στο επιπεδο σου και σου πει οτι ετσι οπως το κανεις θα τραυματιστεις..καλα θα κανεις να πεις και ενα μεγαλο ευχαριστω! δεν υπαρχει αρχαριος προχωρημενος κλπ..σε τετοιες περιπτωσεις. Αφου γνωριζει καποιος το σωστο σε κατι και εσυ το κανεις λαθοσ θα στο πει.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  18. #108
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Φαίνεται πως δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που είπα, αλλά βαριέμαι να εξηγήσω.


    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Οταν εγω βλεπω τον 2χρονια μικροτερο μου που πηγαιναμε στο ιδιο σχολειο, να ειναι στο μεγεθος μου με πολυ πιο προχωρημενο σωμα βεβαια και να σηκωνει 225 κιλα καθισματα και να το βαζει στο ινσταγκραμ δεν ζηλευω. Γελαω μαζι του γιατι ξερω οτι ηδη εχει υπογραψει ενα κακο μελλον με προβληματα σε μεση, γονατα κλπ. Η οταν βλεπω τον φιλο μου τον αρσιβαριστα που κανει απο μικρος και σηκωνει διαρκως 200αρες καθησματα και ενα καρο κιλα σε αλλες ασκησεις και τον ρωταω πως νιωθει το σκελετικο του συστημα και μου λεει μια χαρα ουτε πονους ουτε τιποτα. Γελαω παλι γιατι ξερψ οτι αυτα θα βγουν σε καμια 15ετια και μετα.
    Ο καλύτερος φίλος είσαι! <3
    Μπορείς βασικά όπως υπάρχει το AA ( ανώνυμοι αλκοολικοι ) να ιδρυσεις το PP ( Paralyzed powerlifters). Να εχουν κάπου να μαζευονται οι φίλοι σου που τους συμπονάς. Καλό Βράδυ :)

  19. #109
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    IronAddict θα συμφωνησω σε πολλα μαζι σου αλλα
    ...ενω γνωριζεις αρκετα οσον αφορα την υπερτροφια μαλλον δεν γνωριζεις αρκετα τα θεματα αναπτυξης δυναμης,αρσης βαρων ,η powerlifting
    Επετρεψε μου να σου πω οτι κι εγω ως παλιος αρσιβαριστας για τουλαχιστον μια επταετια σε μετριο πρωταθλητικο επιπεδο,και αλλα τοσα χρονια σε επιπεδο...χαβαλε και ερασιτεχνικο τα εξης
    Ειμαι 51 ετων ,τωρα...απο τα 15 μου μεχρι τα 30 μου πολυ χοντρικα που σηκωνα τονους....ναι κι εγω εκανα καθισματα με 200 κιλα στα 19 μου και ναι ειχα τραυματιστει αρκετες φορες και ειχα τις κοιλες μου,τις μετατοπισεις μου κ.λ.π....οπως και τοσοι αλλοι σε πολλα και διαφορετικα αθληματα....μην μας τρομαζουν τα κιλα... μετατοπισεις σπονδυλων,εξαρθρώσεις ,μηνισκους παθαινουν και οι μαραθωνοδρομοι,οι δρομείς οι αλτες ακομη και οι κοπελες της ρυθμικης γυμναστικης
    Το να σηκωνει καποιος λιγα κιλα κιλα σε τροχαλιες και αλτηρες αυτο δεν τον αποδεσμευει απο τους κινδυνους των τραυματισμων
    Η κακη τεχνικη,η καγκουρια,οι υπερβολες σε οποιοδηποτε αθλημα κανουν τη ζημια

    Η ταπεινη μου ομως γνωμη,αλλα και οι πολυ σημαντικες γνωμες ερευνες,αποψεις διακεκριμενων αθλητων δυναμης,προπονητων, κ.λ.π ειναι οτι οι βασικες πολυαρθρικες ασκησεις ηταν ειναι θα ειναι ο μοναδικος τροπος και δρομος να να χτισεις τις σωστες βασεις,ενα καλου αθλητικου και ενεργου για μια ζωη μυοσκελετικου συστηματος αλλα και νευρικου



    Ειναι ο μοναδικος τροπος αλλωστε για να αυξησεις τη δυναμη σου,δεν γινεται αλλιως
    Το ρισκο ειναι στη τεχνικη,ειναι δυσκολη και θελει χρονο,συνεση και προσπαθεια για να τη μαθεις
    Last edited by Mikelangelo; 09-11-19 at 01:56.

  20. #110
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Η κακη τεχνικη,η καγκουρια,οι υπερβολες σε οποιοδηποτε αθλημα κανουν τη ζημια



    Α μπράβο!

    Και πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω το εξής: εγώ, σαν αρχάριος, αν πήγαινα γυμναστήριο και έβλεπα έναν έμπειρο ασκούμενο, πολύ καλό γνώστη, αλλά για τον Χ, ψ λόγο (επειδή τον βολεύει ή έχει άγνοια κινδύνου) εκτελεί πιέσεις στον πάγκο με ελεύθερη λαβή θα ήταν λάθος ή θα τον ενοχλήσω αν του επισημάνω πόσο επικίνδυνη είναι η λαβή να του γλιστρήσει η μπάρα και να του πέσει στο στήθος; Θα μου πει η Κωνσταντίνα "το ξέρει και δεν θέλει να τον ενοχλήσεις" κι εγώ θα πω πως κι ένας που στεκεται στην άκρη της γέφυρας για να βγάλει μια selfie γνωρίζει τον κίνδυνο να πέσει αλλά αν τον δω θα του το επισημάνω. Ανθρώπινα είναι αυτά και ενδιαφέρον για τους γύρω μας.

    Βέβαια, υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις , όπου δεν περιορίζονται γύρω από το ενδιαφέρον για τους γύρω όποτε μόνο σε αυτή την περίπτωση θα συμφωνήσω πως θα πρέπει να μασάει καλύτερα κανείς παρά να μιλάει...

    Υ.γ. Δεν θέλω να μου πει κανείς ότι είναι σωστή τεχνική η ελεύθερη λαβή στις πιέσεις πάγκου. Στο μονόζυγο και άλλες ασκήσεις ναι, αλλά όχι και στον πάγκο α) για λόγους ασφαλείας και β) η θέση του καρπού .
    Last edited by Berlyn; 09-11-19 at 10:42.

  21. #111
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Berlyn σε πολλα συμφωνω με σενα,καταλαβαινω πως προσεγγίζεις το θεμα,με γνωμονα κυρια την ασφαλεια και την υγεια,το σεβομαι....αλλα εγω προσωπικα ποτε δεν εκανα η κανω το οποιοδηποτε αθλημα με γνωμονα κυριως να εχω καλη υγεια η καλη εξωτερικη εμφανιση(ενταξει ως ενα μερος ναι)τουλαχιστον οταν ημουν μικρος
    Οσοι κανουν η εκαναν πρωταθλητισμο,καλως η κακως την υγεια τους δεν την εχουν σε πρωτη προτεραιοτητα,δεν θα το αναλυσω παραπανω καταλαβαινεις τι θελω να πω
    ...γιαυτο και καταλαβαινω τι θελει να πει η Κωνσταντινα ,που μπορω να πω οτι ταυτιζομαι σχεδον ολοκληρωτικα με αυτα που γραφει.
    Σιγουρα ο γραπτος λογος,μπορει ευκολα να οδηγησει σε παρεξηγησεις και ασαφειες....και συμφωνω οτι μας διαβαζουν και αρχαριοι,μικροι σε ηλικια και δεν πρεπει να περνουν λαθος η ασαφη μυνηματα.
    Απο κει και περα,για να αναλυσουμε λιγο το θεμα ασφάλεια,τεχνικη και τραυματισμοι

    Παλιοτερα αλλα και σημερα στα γυμναστηρια,βλεπεις πολλα και διαφορα,το σιγουρο ειναι οτι σημερα βλεπεις τις ιδιες ανοησιες,λαθη,υπερβολες που συνεβαιναν και παλιοτερα,δεν αλλαζει η τρελα,η υπερβολη του ανθρωπου....το μονο που εχει αλλαξει ειναι η....καλυτερη αντιμετωπιση των τραυματισμων,με τη βοηθεια της ιατρικης....αυτα δεν ειναι μονο η δικη μου αποψη αλλα και καποιων φιλων προπονητων,γιατρων που ξερουν πολυ περισσοτερα πραγματα απο μενα

    ...στο θεμα της λαβης στον παγκο που ανεφερες.
    Ναι ειναι τελειως λαθως η ελευθερη λαβη,εχουν βγει ερευνες,εχουν βγει χιλιαδες βιντεο εχει χιλιοειπωθει αλλα...οι bodybuilders εξακολουθουν να την χρησιμοποιουν γιατι???
    Πολυ απλα γιατι η δυναμη της εικονας του Arnold για παραδειγμα ειναι πολυ ¨ισχυροτερη¨,ακομη και αν αυτος που επιμενει να την κανει εχει δει και βιντεο με μπαρες να σκανε στα μουτρα....ο ανθρωπος μιμείται τα ειδωλα του,ακομη κι αν γνωριζει οτι αυτο ειναι λαθος και επικινδυνο
    Λαθος και γιατι φορτιζεις πολυ τον καρπο και τους τενοντες και που μακροπροσθεσμα θα δημιουργησει θεματα αλλα ...ολοι δεν φορτωνουν πολλα κιλα,δεν την κανουν συνεχως,την εναλλασουν με μηχανηματα,με αλτηρες κ.λ.π
    ...η ελευθερη λαβη βολευει σιγουρα οσους δεν εχουν συνηθισει να ταλαιπωρουν τις παλαμες τους με πολλες αρσεις ,ειναι καπως δυσκολο να μαθεις τη σωστη λαβη,δεν το κανουν και καταφευγουν σε αυτη τη λυση τοσο απλα
    ,οπως καποιους τους βολευει να φορουν γαντια που και αυτο ειναι λαθος αλλα...οταν δεν φορτωνεσαι σα γαιδαρος δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα....αν δωσουν ομως λιγο χρονο στα χερια τους να συνηθισουν,τοτε δεν θα χρειαζονται τα γαντια...αλλα δεν το κανουν
    Ειναι μακρυς ο καταλογος των λαθος κινησεων,ειναι μακρυς ο καταλογος των λαθος ασκησεων υπο προυποθεσεις,για μενα ειναι λαθος να αντικαθιστας βασικες πολυαρθρικες με μηχανηματα αλλα ολοι δεν κανουν ,ουτε προπονησεις δυναμης,ουτε powerlifting,ουτε χρησιμοποιουν τα βαρη για υποστηριξη σε αλλα αθληματα

  22. #112
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....να γραψω επισης και καποια πραγματα στη εκτελεση καποιων ασκησεων και στο αν εμεις κρινουμε και πως κρινουμε αν ειναι λαθος η σωστο.....εδω δημιουργηται μεγαλη συγχιση.
    Ολα εχουν να κανουν κυριως με το τι κανει κανει καθενας,σιγουρα στα περισσοτερα γυμναστηρια fitness κατευθυνσης,που παρατηρουνται πολλα
    Ας παρουμε για παραδειγμα τα squats,που πολυ κοσμος τα εχει στο μυαλο του .....καπως.
    Η συντριπτικη πλειοψηφια δεν γνωριζει καν τη διαφορα μεταξυ low bar και high bar squat,ακομη και πολλοι γυμναστες δεν τη γνωριζουν.
    ....εγω κανω,η τουλαχιστον προσπαθω να κανω οσο πιο σωστα γινεται το low bar
    Οι λογοι ειναι οτι χρησιμοποιουνται περισσοτεροι μυς στην εκτελεση του,συμμετεχουν πιο ενεργα οι δικεφαλοι,οι γλουτιαιοι,η πλατη,απο πλευρας κινησιολογιας ειναι πιο ¨ζυγισμενα ¨αν μου επιτρεπεται η εκφραση,μπορεις να σηκωσεις πιο πολλα κιλα,δεν επιβαρυνεις τα γονατα τοσο πολυ.....μου ειναι καπως δυσκολο γιατι ειχα συνηθισει χρονια να κανω high bar,ειχε προσαρμοστει το σωμα μου ετσι
    ...κανοντας λοιπον τα low bar μου,ερχεται πανικοβλητος ο γυμναστης μολις τελειωνω το σετ και μου λεει....
    Συγγνωμη κυριε(πωπω λεω μεσα μου...γερασα).....θα κανετε ζημια στη πλατη σας!!!!!!.....ενω ειναι αποδεδειγμενο οτι τα low bar επιβαρυνουν λιγοτερο τη σπονδυλικη στηλη,οσον αφορα τη συμπιεση των σπονδυλων.......εχετε πολυ χαμηλα τη μπαρα,σκυβεται πολυ.....βαλτε και ενα μαξιλαρακι στη μπαρα για να μην πονατε....καλα το τελευταιο με εκανε να γελασω ...πολυ.
    Του απαντω...σ?ευχαριστω για την επισημανση αλλα δεν κανω high bar squat!!!!
    Φυσικα ...βραχυκυκλωσε,αλλα προς τιμην του μου ζητησε να του πω λεπτομερειες,δεν μου το επαιξε ειδημων,γιατι πολυ απλα θα εχανε κατα κρατος...εδω φαινεται και ο χαρακτηρας ενος επαγγελματια που δεν το παιζει γνωστης των παντων αλλα εχει τη διαθεση και να μαθει,οπως ολοι μαθαινουμε παντα και για παντα!!!
    Να μην τα πολυλογω,το παλικαρι ακολουθησε τη συμβουλη μου ειδε πολλα βιντεο,του Mark Rippetoe,το εψαξε και κανει και αυτος πλεον low bar
    Τα squats ειναι η δυκολοτερη των πολυαρθρικων,εχουν παραλλαγες,εχουν μυστικα,εχουν βασικες αρχες ομως που πρεπει να τηρουνται...οπως για παραδειγμα το βαθος που κατεβαινεις...μισα squats η τρια τεταρτα μπορει να φαινονται φαινομενικα ακινδυνα για την επιγονατιδα και τους συνδεσμους,αλλα σε βαθος χρονου,αν αυξανεις κιλα ειναι πολυ πιθανο να παρεις τους συνδεσμους και τις επιγονατιδες...στο χερι...οταν οι μηροι φτανουν στο παραλληλο και λιγο κατω αυτου βαθος ειναι το σωστο για λογους που ειναι γνωστοι σε οσους θελουν να το ψαξουν παραπανω.
    Δυστυχως ομως παρατηρηται σε πολλα γυμναστηρια μια ταση,να τα κανουν λαθος,να τα δειχνουν λαθος και να επιμενουν σε αυτο το λαθος.......αν δεν ξερεις μη το κανεις,αν δεν εισαι διατεθειμενος να το μαθεις μην το κανιβαλιζεις με ημιμετρα...κανε leg press,κανε οτι αλλο θες αν ο σκοπος ειναι απλα η εκγυμναση των ποδιων και η υπερτροφια,αλλα μην το φερνεις στα ?μετρα? σου γιατι δεν γινεται

    Εγω λοιπον η ο οποιδηποτε αλλος στη θεση μου βλεποντας καποιον να κανει squats πρεπει να συνυπολογίσω ολα τα παραπανω πριν πω τη γνωμη μου σε καποιον,που θεωρω οτι τα κανει λαθος αν τα κανει λαθος
    Last edited by Mikelangelo; 09-11-19 at 13:04.

  23. #113
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Σχετικά με τον πρωταθλητισμό το κατανοώ και δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς τους ανθρώπους που έχουν επιλέξει να βιοποριστούν κυρίως από αυτό θυσιάζοντας την υγεία τους (εκτός κι αν σταθούν τυχεροί) για να σπάνε συνεχώς ρεκόρ. Αυτή είναι άλλη κατηγορία και την αφήνω απ' έξω.

    Εγώ μιλάω μόνο για όσους ασχολούνται ερασιτεχνικά είτε για να δυναμώσουν σε κάποιες βασικές κινήσεις είτε για να χτίσουν το σώμα τους. Λες ότι δεν κάνεις προπόνηση δύναμης με κύριο γνώμονα να έχεις καλή υγεία, όμως φαντάζομαι πως φροντίζεις να εκτελείς σωστά τις ασκησεις (μιας και έχω δει ότι έχεις γνώσεις γύρω από ορθές τεχνικές και τις επισημαινεις στους άλλους, πιστεύω το ίδιο κανείς και για τον εαυτό σου), άρα υποσεινηδητα φροντιζεις να έχεις και καλή υγεία ακόμα και αν δεν είναι ο κύριος στόχος σου. Τώρα αν έχεις διάφορα θέματα, αυτό οφείλεται και σε σκελετικές παραμορφώσεις που ακόμα και χωρίς προπόνηση θα έβγαιναν με τον καιρό από τις επιβαρύνσεις της καθημερινότητας.

    @ironaddict το παράδειγμα του coleman δεν θα έπρεπε να συσχετίζεται με τον μέσο ασκούμενο διότι μιλάμε για έναν επαγγελματία bodybuilder που έκανε χρήση φαρμάκων για να σηκώνει τα κιλά που σηκώνει .

    Τι θέλω να πω: Δεν είναι κακό να σηκώνει κανείς 200 κιλά. Ίσα ίσα αυτό σημαίνει οτι έχει χτίσει έναν πολύ ισχυρό σκελετό και ιστό που θα τον κρατήσει γερό και δυνατό ως τα βαθιά γεράματα χωρίς να χρειάζεται μαγκουρα ή Π. Αρκεί αυτά τα κιλά να τα έχει φτάσει κανείς δυναμώνοντας παράλληλα και οι μύες και οι τένοντες με τις αρθρώσεις. Ο coleman με τη χρήση φαρμάκων δυνάμωνε μυϊκά και αύξανε τα κιλά χωρίς να έχουν προλάβει να προσαρμοστούν παράλληλα οι τένοντες και οι αρθρώσεις στις επιβαρύνσεις. Εκεί είναι που την πάτησε.
    Last edited by Berlyn; 09-11-19 at 13:24.

  24. #114
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Γραφοντσς Πρωταθλητισμο,φιλε μου Berlyn,εννοω ακομη και τον αθλητη ενος σωματειου μικρου,που αγωνιζεται και συναγωνίζεται ακομη και σε ερασιτεχνικο επιπεδο....δεν ημουν πολυ αναλυτικος πριν στην περιγραφη μου
    Οσον αφορα την υγεια τα πραγματα ειναι λιγο εως πολυ μπερδεμενα στο μυαλο του καθενος απο εμας.
    Υπαρχουν σιγουρα καποια ορια,αλλα μηπως οσοι κανουμε αθλητισμο γενικα,προσπαθουμε παντα να τα ξεπερναμε??
    Γραπτα ειναι λιγο δυσκολο να εξηγησω αυτο που θελω να πω ,αλλα το παλευω
    Ναι εχω εμμονη με τη σωστη τεχνικη,γιατι εχω περασει αρκετα και πιστευω οτι η τεχνικη σε διατηρει σε βαθος χρονου και ειναι ενας απο τους κυριους λογους να σηκωνεις περισσοτερα,πιο σωστα και να βελτιωνεσαι γενικα...σιγουρα παιζει ρολο και η υγεια,εστω και υποσυνειδητα για μενα....συμφωνω σε αυτο που γραφεις

    Θα συμφωνησω απολυτα στην τελευταια σου παραγραφο...μην φοβομαστε τα κιλα!!!
    Φοβομαστε τα νουμερα......ας δουμε ομως απο τη Δευτερα το πρωι ποσοι θα επισκευτουν τους ορθοπεδικους τους....σημερα και αυριο διεξαγεται ο Μαραθωνιος,τα 10 και 5 χιλιομετρα.....αυτο συζητουσα με τον ορθοπεδικο μου που απο Δευτερα θα εχει πολυ δουλεια.
    Το τρεξιμο σε δρομο,κυριως απο ανθρωπους,που δεν εχουν καλο αθλητικο παρελθον,που τρεχουν η γυμναζονται περιστασιακα ειναι εκρηκτκος συνδυασμος.....αλλα και οι elite πρωταθλητες υποφερουν
    Αληθεια εχουμε αναρωτηθει ποσα κιλα η ποσους τονους καλυτερα φορτιζονται στο σκελετο ενος δρομεα????
    .....δεν φαινονται γιαυτο και δεν τα φοβομαστε
    .....οτι φαινεται με το ματι δεν ειναι παντα το πιο επικινδυνο

    ....και τα πελατολογια των ορθοπεδικων ειναι γεματα απο αθλητες μη δυναμικων αθληματων κυριως..
    Last edited by Mikelangelo; 09-11-19 at 14:11.

  25. #115
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Οσον αφορα την υγεια τα πραγματα ειναι λιγο εως πολυ μπερδεμενα στο μυαλο του καθενος απο εμας.
    Υπαρχουν σιγουρα καποια ορια,αλλα μηπως οσοι κανουμε αθλητισμο γενικα,προσπαθουμε παντα να τα ξεπερναμε??

    ..
    Εξυπακούεται ότι όσοι κάνουν αθλητισμό ή γυμναζόμαστε προσπαθούμε να ξεπεράσουμε κάποια όρια για συνεχή πρόοδο, αρκεί αυτή η προσπέραση των ορίων να είναι ομαλή και προσαρμοστική εντός των δυνατοτήτων μας χωρίς να χρειάζεται κάποιου είδους εξωγενής βοήθεια για να επιτευχθεί σε συντομότερο χρόνο ή να επισπευθει χωρίς να είναι ετοιμο το σώμα μας. Αυτό το θεωρώ ασφαλή δρόμο για την υγεία σε σχέση με το αντίθετο.

    Για παράδειγμα, deadlift έχω κοντά ένα μήνα που κάνω για 3x3 102.5 κιλά (τα κιλα είναι συμψηφισμενα με το βάρος της μπάρας). Κάποιος θα μου έλεγε να προσπαθήσω να ανέβω πιο σύντομα, όμως αισθάνομαι ανεντιμος να κάνω ακόμα έστω και μια επανάληψη παραπάνω από αυτό που κάνω ήδη χωρίς να χαλάσω τεχνική ή να ζοριστω παραπάνω που θεωρώ επικίνδυνο γιατί θα πάω σε πολύ κόκκινα σημεία. Ξέρω ότι θα ανέβω (όπως ανέβηκα και τις προηγούμενες φορές) ακόμα και αν αργώ παραπάνω από όσοι κάποιοι θεωρούν . Κάλιο αργά παρά ποτέ λέει μια παροιμία. Για μένα σημασία έχει να δυναμώνω με τον καιρό μακροπρόθεσμα μιας και δεν βιάζομαι να δυναμώσω μέσα σε ένα με δύο χρόνια. Αυτόν τον Ρυθμό προσωπικά τον θεωρώ ασφαλή.
    Last edited by Berlyn; 09-11-19 at 17:13.

  26. #116
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Φαίνεται πως δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που είπα, αλλά βαριέμαι να εξηγήσω.




    Ο καλύτερος φίλος είσαι! <3
    Μπορείς βασικά όπως υπάρχει το AA ( ανώνυμοι αλκοολικοι ) να ιδρυσεις το PP ( Paralyzed powerlifters). Να εχουν κάπου να μαζευονται οι φίλοι σου που τους συμπονάς. Καλό Βράδυ :)

    Καταρχην οταν ειπα φιλος εννοουσα σε εισαγωγικα αλλα φυσικα ουτε αυτο το καταλαβες και επελεξες απολα
    Οσα σου ειπα να σχολιασεις αυτο και με ειρωνια. Που δειχνει οτι αποδεχεσαι οτι εχεις λανθασμενη αποψη και δεν εχεις επιχειρηματα να πεις κατι αλλο. Εν τελει ειναι αυτο που ειπες θεμα επιλογων, εσυ στο μελλον θα εχεις θεματα σκελετικα για τις επιλογες σου , εγω δεν θα εχω. Θα καταλαβεις στο μελλον ποσο σωστα ηταν αυτα που λεω τωρα. Εγω δεν θα ιδρυςω το PP δεν χρειαζεται, οσοι ειναι να μπουν εκει θα το δημιουργησουν μονοι τους.

  27. #117
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    IronAddict θα συμφωνησω σε πολλα μαζι σου αλλα
    ...ενω γνωριζεις αρκετα οσον αφορα την υπερτροφια μαλλον δεν γνωριζεις αρκετα τα θεματα αναπτυξης δυναμης,αρσης βαρων ,η powerlifting
    Επετρεψε μου να σου πω οτι κι εγω ως παλιος αρσιβαριστας για τουλαχιστον μια επταετια σε μετριο πρωταθλητικο επιπεδο,και αλλα τοσα χρονια σε επιπεδο...χαβαλε και ερασιτεχνικο τα εξης
    Ειμαι 51 ετων ,τωρα...απο τα 15 μου μεχρι τα 30 μου πολυ χοντρικα που σηκωνα τονους....ναι κι εγω εκανα καθισματα με 200 κιλα στα 19 μου και ναι ειχα τραυματιστει αρκετες φορες και ειχα τις κοιλες μου,τις μετατοπισεις μου κ.λ.π....οπως και τοσοι αλλοι σε πολλα και διαφορετικα αθληματα....μην μας τρομαζουν τα κιλα... μετατοπισεις σπονδυλων,εξαρθρώσεις ,μηνισκους παθαινουν και οι μαραθωνοδρομοι,οι δρομείς οι αλτες ακομη και οι κοπελες της ρυθμικης γυμναστικης
    Το να σηκωνει καποιος λιγα κιλα κιλα σε τροχαλιες και αλτηρες αυτο δεν τον αποδεσμευει απο τους κινδυνους των τραυματισμων
    Η κακη τεχνικη,η καγκουρια,οι υπερβολες σε οποιοδηποτε αθλημα κανουν τη ζημια

    Η ταπεινη μου ομως γνωμη,αλλα και οι πολυ σημαντικες γνωμες ερευνες,αποψεις διακεκριμενων αθλητων δυναμης,προπονητων, κ.λ.π ειναι οτι οι βασικες πολυαρθρικες ασκησεις ηταν ειναι θα ειναι ο μοναδικος τροπος και δρομος να να χτισεις τις σωστες βασεις,ενα καλου αθλητικου και ενεργου για μια ζωη μυοσκελετικου συστηματος αλλα και νευρικου



    Ειναι ο μοναδικος τροπος αλλωστε για να αυξησεις τη δυναμη σου,δεν γινεται αλλιως
    Το ρισκο ειναι στη τεχνικη,ειναι δυσκολη και θελει χρονο,συνεση και προσπαθεια για να τη μαθεις
    Γενικοτερα συμφωνω μαζι σου και ειδικα στο θεμα των πολυαρθρικων. Αλλα μπορεις τις πολυαρθρικες να τις κανεις με λιγα κιλα. Δεν εβγαλα κακες τις πολυαρθρικες αλλα τα κιλα. Καθησματα και αρσεις μπορεις να
    Κανεις και με λιγα κιλα για υπερτροφια. Για δυναμη και για ρεκορ δυναμης
    Κλπ ναι θα πρεπει να αυξησεις κιλα αλλα με τα πολλα κιλα ερχονται και τα προβληματα τα εξτρα κατα την ταπεινη μου γνωμη.

  28. #118
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Σχετικά με τον πρωταθλητισμό το κατανοώ και δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς τους ανθρώπους που έχουν επιλέξει να βιοποριστούν κυρίως από αυτό θυσιάζοντας την υγεία τους (εκτός κι αν σταθούν τυχεροί) για να σπάνε συνεχώς ρεκόρ. Αυτή είναι άλλη κατηγορία και την αφήνω απ' έξω.

    Εγώ μιλάω μόνο για όσους ασχολούνται ερασιτεχνικά είτε για να δυναμώσουν σε κάποιες βασικές κινήσεις είτε για να χτίσουν το σώμα τους. Λες ότι δεν κάνεις προπόνηση δύναμης με κύριο γνώμονα να έχεις καλή υγεία, όμως φαντάζομαι πως φροντίζεις να εκτελείς σωστά τις ασκησεις (μιας και έχω δει ότι έχεις γνώσεις γύρω από ορθές τεχνικές και τις επισημαινεις στους άλλους, πιστεύω το ίδιο κανείς και για τον εαυτό σου), άρα υποσεινηδητα φροντιζεις να έχεις και καλή υγεία ακόμα και αν δεν είναι ο κύριος στόχος σου. Τώρα αν έχεις διάφορα θέματα, αυτό οφείλεται και σε σκελετικές παραμορφώσεις που ακόμα και χωρίς προπόνηση θα έβγαιναν με τον καιρό από τις επιβαρύνσεις της καθημερινότητας.

    @ironaddict το παράδειγμα του coleman δεν θα έπρεπε να συσχετίζεται με τον μέσο ασκούμενο διότι μιλάμε για έναν επαγγελματία bodybuilder που έκανε χρήση φαρμάκων για να σηκώνει τα κιλά που σηκώνει .

    Τι θέλω να πω: Δεν είναι κακό να σηκώνει κανείς 200 κιλά. Ίσα ίσα αυτό σημαίνει οτι έχει χτίσει έναν πολύ ισχυρό σκελετό και ιστό που θα τον κρατήσει γερό και δυνατό ως τα βαθιά γεράματα χωρίς να χρειάζεται μαγκουρα ή Π. Αρκεί αυτά τα κιλά να τα έχει φτάσει κανείς δυναμώνοντας παράλληλα και οι μύες και οι τένοντες με τις αρθρώσεις. Ο coleman με τη χρήση φαρμάκων δυνάμωνε μυϊκά και αύξανε τα κιλά χωρίς να έχουν προλάβει να προσαρμοστούν παράλληλα οι τένοντες και οι αρθρώσεις στις επιβαρύνσεις. Εκεί είναι που την πάτησε.
    Επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο που λες οτι ειναι καλο κανεις να σηκωνει 200 κιλα. Το σωμα
    Εσωτερικα λιγο θα αλλαξει για να στηριζει εξτρα βαρος. Το οτι σηκωνει καποιος κιλα ειναι επειδη εχει τη μυικη αναπτυξη και μυικη δυναμη να τα σηκωσει. Αλλα ο σκελετος του και οι αρθρωσεις του δεν εχουν αυτη την αντοχη και την δυναμη.. αυτο θα ισχυε αν αναπτυσσονταν οπως οι μυς. Αυτα δεχονται αθροιστικες επιβαρυνσεις και γιαυτο το λογο ακριβως στα γεραματα τους θα ειναι με
    Μαγκουρα κλπ.

  29. #119
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο που λες οτι ειναι καλο κανεις να σηκωνει 200 κιλα. Το σωμα
    Εσωτερικα λιγο θα αλλαξει για να στηριζει εξτρα βαρος. Το οτι σηκωνει καποιος κιλα ειναι επειδη εχει τη μυικη αναπτυξη και μυικη δυναμη να τα σηκωσει. Αλλα ο σκελετος του και οι αρθρωσεις του δεν εχουν αυτη την αντοχη και την δυναμη.. αυτο θα ισχυε αν αναπτυσσονταν οπως οι μυς. Αυτα δεχονται αθροιστικες επιβαρυνσεις και γιαυτο το λογο ακριβως στα γεραματα τους θα ειναι με
    Μαγκουρα κλπ.
    Δηλαδη οι αρθρωσεις κλπ μεχρι ενα σημειο θα δυναμωσουν. Αν κανεις 10 χρονια βαρη το οτι μπορεις να σηκωσεις 200 κιλα δεν παει να πει πως αναπτυχθηκε τοσο και το μεσα σου απο αποψη αντοχης και δυναμης... ειπαμε αυτο ειναι το ενα και το αυτο για ολους και δεν αλλαζει.. η επιβαρυνση αυξανεται επομενως..

  30. #120
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Πόσους αρσιβαρίστες και powerlifters έχεις δει με κινητικά προβλήματα ή διάφορες άλλες παθήσεις; Σε ρωτάω γιατί δείχνεις σίγουρος για αυτό που λες , ενώ εγώ δεν γνωρίζω την κατάληξη αυτών των ανθρώπων εκτός από συγγενικό μου πρόσωπο που ασχολιόταν με προπόνηση δύναμης και έκανε σκουωτ με 180 κιλα και τώρα είναι 75 χρονών καλοστεκουμενος και ρωμαλαιος σαν λιοντάρι για την ηλικία του. Αλλά αυτό είναι ένα μεμονωμένο παράδειγμα και μπορεί να ...έτυχε και να μην πέτυχε.

    Νομίζω πως υποτιμάς τον ανθρώπινο σκελετό. Ας το εξειδικςυσουμε στη σπονδυλική στήλη. Οι μεσοσπονδύλιοι δισκοι είναι ικανοί να αντέξουν μεγάλη αξονική επιβάρυνση που τα 200 κιλά φαντάζουν λίγα. Οι μεσοσπονδύλιοι δισκοι τρέφονται από τους μυς της πλάτης. Όσο πιο δυνατοί μυς τόσο καλύτερη θρέψη. Η κήλη του μεσοσπονδύλιου δίσκου δεν έρχεται από την επιβάρυνση αυτή κάθε αυτή αλλά από την μη σωστή θρέψη αυτού (καθιστική ζωή) η κακη τεχνική σε ασκήσεις. Για παραδειγμα σε καμπουριαστα deadlift ο πυκτοειδης πυρήνας του μεσοσπονδύλιου δίσκου ωθείται προς τα πίσω και πιέζει με τόση δυναμη ανάλογα με την αντίσταση του βάρους. Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να προκληθεί ζημιά.

    Μετά, θα πρέπει να βοηθάμε στην αποκατάσταση των αρθρώσεων με τεχνικές διατάσεων (όπως κρέμασμα στο μονόζυγο) κ.α. για να αποσυμφοριζεται η σπονδυλική στήλη από την επιβάρυνση που δέχτηκε η οποία επιβάρυνση δεν είναι θανατηφόρα για να προκαλέσει ζημιά. Αλλά είναι μια αλυσίδα πραγμάτων που πρέπει να κάνουμε προθερμανση-επιβαρυνση-αποθεραπεια.

    Η σωστή προοδευτική υπερφόρτωση χωρίς τη χρήση φαρμάκων δίνει χρόνο και στους μυς και στις αρθρώσεις να προσαρμόζονται στην εκάστοτε επιβάρυνση . Ίσως οι μυς να προσαρμόζονται γρηγορότερα και να ακολουθούν οι αρθρώσεις αλλά αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία εφ'οσον γίνεται σωστά. Οι αρθρώσεις και οι τένοντες προσαρμόζονται και αυτοί πάντοτε.

    Μεγαλύτερη ζημιά υφίστανται στις αρθρώσεις και στους τένοντες από το τρέξιμο πάρα από τα βάρη διότι οι δυνάμεις είναι ανομοιομορφες και έχει μεγάλες ταλαντώσεις. Ή κάποιος που κάνει crossfit κάνοντας ασκήσεις με απότομες.κινησεις
    Last edited by Berlyn; 10-11-19 at 19:40.


 
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δεν είμαι ακριβώς αρχάριος αλλά εφόσον εδώ δίνετε συμβουλές
    By chucky in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 04-01-13, 21:03
  2. Αργή Εκτέλεση Επαναλήψεων vs. Παραδοσιακή Εκτέλεση
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 04-11-12, 11:11
  3. Βλέπετε κάτι λάθος; (αρχάριος)!!!
    By redtooth in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 15-10-08, 18:35
  4. Πως με βλεπετε?
    By alitis4 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-06, 18:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •