Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Unhappy Νέο Μέλος

    Καλησπέρα.
    Είμαι 36 ετών, 1.80, 72kg τώρα (κυμαίνομαι γενικά μεταξύ 70-74).
    Γράφτηκα εδώ γιατί θαυμάζω πολύ αυτούς που έχουν υπομονή και επιμονή να γυμναστούν (κάτι που δεν έχω εγώ), μήπως και αποκτήσω καποια κίνητρα και πάρω και χρήσιμες συμβουλές..
    Δυστυχώς ποτέ δε μου άρεσε η γυμναστική, και γενικά να ασχολούμαι με πρακτικά πράγματα.

    Γυμναστήριο έχω πάει μια φορά, από 23-26, με πρόγραμα κανονικό, αλλά δεν είδα αποτελέσματα και απογοητεύθηκα. (έπαθα με τη μεταμόρφωση του Σουμίστα που είδα εδώ, μέσα σε 9 μήνες!!!! Μπράβο!). Θυμάμαι είχα ξεπατωθεί στους κοιλιακούς, και η κοιλιά μου ακόμα ήταν πλαδαρή απ'έξω, και σκληρή μέσα..

    Καταρχήν δεν αισθάνομαι καθόλου καλά με το σώμα μου και θα ήθελα να το διορθώσω αυτό.
    Επιπλέον, έχω εδώ και 18 χρόνια ρευματοειδή αρθρίτιδα. Κάνω μια ένεση το μήνα και παίρνω ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, αλλά δυστυχώς 1-10 μέρες προς το τέλος δεν είμαι πολύ καλά - έως χάλια, σε σημείο να μη μπορώ ούτε να πιάσω ένα ποτήρι νερό, να ξεκλειδώσω την πόρτα κτλ. Η αρθρίτιδα έχει προσβάλλει κυρίως καρπούς και γόνατα. Η κατάσταση αυτή έφερε κατάθλιψη και γενικά διάφορα άλλα.. (κουράζομαι εύκολα κτλ)

    Σκέφτομαι ότι πρέπει πια να κάνω κάτι γι'αυτό, και η γυμναστική θα βοηθούσε και την αρθρίτιδα (αν και απ'ότι ξέρω δεν πρέπει να βαζω πολλά κιλά για να μην καταστρέψω τις αρθρώσεις), και την κατάθλιψη και για λόγους αισθητικής φυσικά.
    Φαντάζομαι θα θέλει και κάποια αυστηρή διατροφή μαζί, γι'αυτό δεν είχα αποτελέσματατα 3 χρόνια που έκανα;

    Γενικά προσέχω λίγο στη διατροφή, τρώω καστανό ρύζι και ζυμαρικά, όχι τηγανητά, όχι πολλές σάλτσες, λάδια, όχι πολύ λιπαρά φαγητά, αλλά 1-2 γλυκα και 1 πίτσα τη βδομάδα θα τα φάω..
    Αλκοόλ, καφέ δεν πίνω, ούτε καπνίζω.

    Αυτό το σημείο που θα ήθελα τουλάχιστον να φτάσω είναι να αποκτήσω ένα δεμένο, σφιχτό, αρμονικό σώμα χωρίς πλαδαρότητα, ίσως ελαφρώς γραμμωμένο. Δε με ενδιαφέρει να αποκτήσω μύες και 6-pack (καλά, δε θα με χάλαγε κιόλας αλλά μου φαίνεται αδύνατο). Δεν ξέρω όμως αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω, έστω και με λίγα κιλά αν βάζω στα βάρη, λόγω της αρρώστιας.. Φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα τα πράγματα..

    Σας ευχαριστώ..

    6.jpg2.jpg3.jpg
    Last edited by titanic2515; 19-09-16 at 15:21.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα μας!

    Μπράβο για την απόφαση που πήρες να ξεκινήσεις γυμναστική. Θα το κάνεις πρωτίστως για την υγεία σου και τη φυσική σου κατάσταση.
    Σχετικα΄με την πάθηση που έχεις, ο γιατρός τι σου έχει πει πανω στο κομμάτι της γυμναστικής;

    Η διατροφη ειναι το Α και το Ω της προσπαθειάς σου. Στο φόρουμ θα βρεις αφθονη γνώση και στήριξη για να το καταφέρεις και να έχεις ένα σωστό διαιτολόγιο.

    Καλή διαμονή.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Σε ευχαριστώ.
    Εεεε..., από την απόφαση (σκέψη προς το παρόν για να είμαστε ακριβείς) μέχρι την εκτέλεση υπάρχει μεγάλη απόσταση.

    Ο γιατρός μου έχει πει εδώ και χρόνια ότι η καλύτερη γυμναστική είναι το κολύμπι. Να γραφτώ σε κολυμβητήριο.
    Δεν θέλω να πάω όμως για 2 λόγους:

    1) δε νιώθω άνετα με το σώμα μου
    2) δε θα με βόλευε πρακτικά (μακριά απ'το σπίτι) και θα προτιμούσα γυμναστήριο (άλλωστε δε θα μου άρεσε να κολυμπάω μες στο καταχείμωνο)

    Βέβαια και από διάφορα άρθρα που έχω διαβάσει, η γυμναστική με βάρη βοηθάει στην αρθρίτιδα, αλλά δεν ξέρω ακριβώς μέχρι πόσα κιλά θα πρέπει να βάζω. (ίσως ένας ορθοπεδικός που συνεργάζεται με κανένα γυμναστήριο θα μπορούε να μου πει. Εμένα με παρακολουθεί ρευματολόγος)
    Και ούτε ξέρω αν για αυτό το σημείο που ενδιαφέρομαι να φτάσω σωματικά (που δεν είναι να γίνω μυώδης), χρειάζονται και πολλά βάρη.. Ίσως με λίγα θα μπορούσε να γίνει πάλι η δουλειά; Δεν είμαι σίγουρος.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Καλώς όρισες. Και δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι με το σώμα σου. Αφού μπορείς να το βελτιώσεις και θέλεις θα τα καταφέρεις.
    PAIN AND GAIN

  5. #5
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by EKRIG View Post
    Καλώς όρισες. Και δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι με το σώμα σου. Αφού μπορείς να το βελτιώσεις και θέλεις θα τα καταφέρεις.
    Να'σαι καλά συμπατριώτη.. ;)

  6. #6
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Quote Originally Posted by titanic2515 View Post
    Να'σαι καλά συμπατριώτη.. ;)
    Από Τρίπολη είσαι; Μένεις εδώ;
    PAIN AND GAIN

  7. #7

    Default

    Καλως ορισες!
    Να προσπαθήσεις (λέω να προσπαθησεις γιατι ξερω πως στα λογια ευκολο ειναι)
    να μην νιωθεις ασχημα για το σωμα σου, αλλα να νιωθεις περηφανος κ δυνατος που αποφασισες να κανεις κατι γιαυτο..
    και να μην απογοητευεσαι γιατι ταποτελεσματα θελουν χρονο για να φανουν
    αλλά οταν αρχισεις να βλεπεις τη διαφορα η ψυχολογια σου θανεβει πολυ
    και θα δεις οτι οι κοποι σου πιασαν τοπο!
    εχω και γω αρκετα θεματα που με ζοριζουν και με κρατανε πισω αλλα μην ταφησεις να σε κανουν να τα παρατησεις!
    ισως αργησεις λιγο παραπανω λογω αυτων αλλα θα φτασεις στο στοχο σου :)
    οσο για την καταθλιψη να ξερεις πως η γυμναστικη θα σε βοηθησει
    στο λεω εγω που πλεον καθε βραδυ βγαινω και περπαταω για καμια ωρα και αλλαζει τοσο η διαθεση μου που δεν θελω να γυρισω σπιτι...
    απλα θελει χρονο, να συνηθισεις την νεα αυτη ρουτινα γυμναστικης κ διατροφης!
    τα παιδια εδω εχουν πολλες γνωσεις κ στα δυο και ειμαι σιγουρη πως με αυτα που θα σου πουν
    θα δεις αποτελεσμα και δεν θα νιωθεις οτι κανεις κατι που δεν εχει αποτελεσμα!
    καλή συνεχεια :)
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  8. #8
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Kαλησπερα σου και καλως ηλθες!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #9
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by EKRIG View Post
    Από Τρίπολη είσαι; Μένεις εδώ;

    Από Τρίπολη είμαι αλλά από τα 18 μένω Αθήνα.
    Εκεί έρχομαι Χριστούγεννα- Πάσχα.


    Σας ευχαριστώ Destinity22 και Δεσμώτη.

    Απλώς από διατροφή δεν ξέρω τί μου γίνεται, πώς πρέπει να συνδυάζω τις τροφές , πως πρέπει να τρώω για να χάνω λίπος και όχι μάζα κτλ. . Οπότε λέω μήπως θα'πρεπε κανένας διατροφολόγος που συνεργάζετει με γυμναστήριο να μου βγάλει πρόγραμμα.
    Βλέπω οι περισσότεροι εδώ το βγάζετε μόνοι σας αλλά ξέρετε..

    Επίσης κάτι άλλο θέλω να πω, χωρίς βέβεαια να θελω να προσβάλλω κανέναν.
    Ασφαλώς για καλά αποτελέσματα χρειάζεται μια αυστηρή διατροφή.
    Αλλά με όλα αυτά που βλέπω εδώ στα θέματα με τα ζυγίσματα των τροφών, τη μέτρηση θερμίδων κτλ, δεν γίνεται από ένα σημείο και μετά υπερβολικό και ψυχαναγκασμός;
    Το λέω επειδή έχω ήδη κάτι ψυχαναγκαστικά, δε θα'θελα να προσθέσω κι άλλα.

    (πολύ παλιά, στην εφηβεία μου νομίζω, είχα αρχίσει και γω να μετράω θερμίδες, και μου φαίνεται είχε γίνει ψυχαναγκασμός κάποια στιγμή.)
    Last edited by titanic2515; 27-09-16 at 14:40.

  10. #10

    Default

    Αν δεν έχεις ξεκινήσει ήδη, ίσως όντως είναι καλύτερο να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό
    ο οποιος θα φτιάξει ένα πρόγραμμα για σενα αποκλειστικά
    προσαρμοσμενο καθαρα στους στοχους σου
    εως οτου αρχίζεις μέσα από αυτήν την διαδικασία να μαθαίνεις..
    στο ιντερνετ αλλά και εδω υπάρχουν άπειρες χρησιμες πληροφοριες
    μπορεις να ξεκινησεις με τα βασικά
    τι ειναι η καθε τροφη (πρωτεινη υδατανθρακας κτλ)
    όπως και να πληκτρολογεις στο γουγλη απορίες
    οπως πως να χτισω μυς, μυστικά καψιμου λιπους κτλ (για το καψιμο λιπους το κυριοτερο είναι το αεροβιο)
    αυτό για να αρχισεις να μπαινεις στο κλιμα και να μαθαινεις... :)

    απλά αν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή
    αυτή θα είναι να βρεις καποιον που να ξέρει
    και να μπορει να σε βοηθησει σε αυτο που θες
    οι διατροφολογοι συνηθως (στατιστικά μιλώντας τουλάχιστον, επειδη ειχα αλλάξει πολλους)
    ακολουθούν την κλασικη σωστη μεσογειακη διατροφη
    δεν ξέρω αν ασχολούνται, γνωριζουν ή σκέφτονται το μετα...
    την χαλάρωση ή την ανάπτυξη της μυικης μάζας ή το συνδυσμό αυτων με άσκηση..
    κύριος σκοπός τους ειναι η απώλεια κιλών αντε και λίπους

    όλα αυτά παιρνω το θάρρος και στα λεω
    χωρις να εχω καν τις μισες γνωσεις που εχουν τα παιδια εδω
    γιατι εχω πειρα με τους διατροφολογους..
    κ επειδη αναφερεις οτι δεν εισαι φαν ιδιαιτερα της γυμναστικης κ δεν ξερεις απο τροφες
    θα σου προτεινα να ξεκινησεις με μικρες αλλαγες κ προσαρμοσμενες πανω σου
    για να μην τα παρατησεις...
    ξεχνα το μετρημα θερμιδων... οσοι το κανουν εδω ειναι σε αλλο level και φανταζομαι στοχευουν σε αλλα πραγματα
    κ οταν φτασεις σε ενα τετοιο επιπεδο ισως το κανεις κ συ ανετα!
    για αρχη προσπάθησε να κανεις μικρες αλλαγες στην καθημερινοτητα σου
    αν ξεκινησεις αποτομα θα μπερδευτεις, κουραστεις κ ισως τα παρατησεις...
    το οτι ηδη εχεις προσθεσει ολικης προιοντα κ προσεχεις την διατροφη σου ειναι καλο
    ξεκινα με συχνα γευματα για να αυξησεις το μεταβολισμο σου (ανά 3 ωρες εστω)
    βάλε το περπατημα στην καθημερινοτητα σου εστω 10λ αυτο θα σε βοηθησει κ στην ψυχολογία σου
    κρατα τα γλυκα σου τη βδομαδα αλλά φροντισε να ειναι καθαρα χωρις περιττα λιπαρα, φτιαξτα μονος σου (βρες συνταγες απτο ιντερνετ η και απο δω)

    για μενα το θεμα ειναι να μην τα παρατησεις! :)
    αργει να γινει συνηθεια ολο αυτο (καθημερινη γυμναστικη και σωστή διατροφη)
    κ καμια φορα αργουν και ταποτελεσματα
    βρες το κουμπι σου κ εναν καλο συμβουλο και σε συνδυασμο με την γυμναστικη θα τα καταφερεις!! :)
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  11. #11
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο που πήρες να τα γραψεις αυτά..

    Απλώς στο ιντερνετ δεν πολυκοιτάω για τέτοια, γιατί αν κοιτάξεις σε 5 μεριές θα δεις 5 διαφορετικές απόψεις. Και δεν ξέρεις ποιά είναι η πιο σωστή.
    Ο καθένας είναι διαφορετικός οργανισμός και του ταιριάζουν άλλα.

    Μια τυπική μέρα μου πάντως από διατροφή είναι ως εξής:

    Πρωί (ξυπνάω αργά μιας και δε δουλεύω τώρα): Ρόφημα σόγιας με σοκολάτα ή βανίλια + δημητριακά ολικής άλεσης Fitness με μαυρη σοκολάτα ή Fitness protein βρώμη με σοκολάτα. (μάλλον θα τα ακούσω για αυτά, χεχε, αλλά η σοκολάτα με βοηθάει στη διάθεση. Και κάπου είδα πρέπει να μην τρώμε σόγια, δεν ξέρω γιατί. Το γάλα όμως νομίζω με πειράζει)

    Μεσημέρι: φακόρυζο,ρεβυθόριζο,μυδοπίλαφο, σολωμός ψητός με σαλάτα, τσιπούρα με σαλάτα, γίγαντες κοκκινιστοί στο φούρνο, 2 μπιφτέκια ψητά με σαλάτα, σαλάτα με ζυμαρικά (+ ντομάτα + μαρούλι ή ρόκα + τυρί), κουνουπίδι κοκκινιστό, αρακάς, φασολάκια, μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα, συκωτάκια κοτόπουλου ψητά με σαλάτα, hamburger (ψωμάκι + μπιφτέκι + ντομάτα + μαρούλι + τυρί, τίποτε άλλο, όχι σάλτσες κτλ). (ζυμαρικά και ρύζι όλα ολικής)

    Απόγευμα: φρούτα ή ξηροί καρποί (πχ. καρύδια + σταφίδες)

    βράδυ: πολύ συχνά ένα τοστ (ψωμί μαύρο πολύσπορο + τυρί χαμηλών λιπαρών + καπνιστή γαλοπούλα +ντομάτα + μαρούλι) + ίσως ένα αυγό βραστό λέω να προσθέσω τώρα
    ή 2 σουβλάκια από στήθος κοτόπουλου + σαλάτα
    ή καπνιστός σολωμός με σαλάτα
    η ομελέτα 3 αυγά με πιπεριές,μανιτάρια, τυρί (πιο σπάνια)

    Μες στη μέρα πίνω και ένα χυμό εμπορίου (δεν έχουν ζάχαρη αυτά)
    Μια φορά την εβδομάδα τρώω μια ιταλική πίτσα (πολύ λεπτό ζυμάρι, τυρί, + προσούτο ή μανιτάρια/πιπεριά).
    Και 1-2 φορές ίσως φάω ένα γλυκό: γαλακτομπούρεκο ή πάστα με μαύρη σοκολάτα ή κρέπα με μέλι/καρύδια/κανέλα (μάλλον αυτά πρέπει να τα κόψω μαχαίρι)
    Επίσης αν μου φέρει γεμιστά η μάνα μου που είναι το αγαπημένο μου φαγητό, τρώω 2-3, 2-3 φορές μια βδομάδα.
    Αυτό να γίνεται κάθε 2-3 μήνες.
    αλάτι χρησιμοποιώ ιμαλαΐων.
    Last edited by titanic2515; 28-09-16 at 20:28.

  12. #12
    Junior Bodybuilder johnnakos's Avatar
    Join Date
    22-02-14
    Location
    Corfu
    Posts
    144

    Default

    εχει εδω http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=16 απειρα πραγματα κ ιδεες για την διατροφη σου!
    Last edited by johnnakos; 29-09-16 at 13:16.

  13. #13

    Default

    δεν εχεις αδικο :)
    σιγουρα υπάρχουν για το ιδιο θεμα διαφορετικες αποψεις
    οποτε
    ξεκινα με τα βασικά που ειναι ιδια...
    ποιες τροφες ειναι τι..
    tips για το καψιμο του λιπους.. οσο διαφορετικα κ να ειναι, λίπος θα καψεις.. βρες αυτο που σαρεσει κ εφαρμοσε το!

    τωρα για την διατροφη που εγραψες (με μερικες εξαιρεσεις) είναι καλή!!
    αλλα αν θες να χασεις κ να σφιξεις φανταζομαι πως κ συ θα το βλεπεις οτι δεν αρκει
    κοινως πρεπει να βαλεις το πεισμα σου κ την θεληση σου να αλλαξεις το σωμα σου πανω απο ολα και να "στερηθεις" καποια πραγματα
    απλά θα σου πω πως ολα ειναι θεμα μυαλου
    εχω να φαω σουβλάκι απτον Ιουνιο, πιτσα μπεργκερ πατατες τηγανητες κτλ απτον Απριλη,
    το καλοκαιρι εφαγα μιση μπαλα παγωτο, γλυκό δε, τυπου κανα σουφλε, καρυδοπιτα, τουρτα, σιροπιαστο
    αστο.. τοχω ξεχασει.. βολευομαι με μαυρη σοκολατα, ζελε, μπαρες που φτιαχνω εγω κτλ
    προσεξε, δε σου λεω να πας στο αλλο ακρο.. ουτε να κανεις οτι εγω
    σου λεω οτι μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες που σου φανταζουν δυσκολες...
    και το καλυτερο θα ειναι το αποτελεσμα που θα βλεπεις, η καλυτερη ανταμοιβη των κοπων σου

    πάρε ένα τετράδιο, σημείωσε οτι εμαθες
    μάζεψε τις απορίες σου
    φτιαξε ενα πλανο διατροφης κ γυμναστικης
    σημειωνε τα γευματα σου
    παρε μια μεζουρα και μετρησου.. ακομα και να μην πεσεις στα κιλα να μην σε ριξει! να δεις οτι εχασες ποντους..
    πρεπει να το δεις ζεστα, βγαλε οτι αρνητικοτητα νιωθεις!
    αν δεν εχεις βρει καποιον ειδικο τα παιδια που ξερουν εδω θα σε βοηθησουν!
    κανε την αρχη φτιαξε κατι, ξεκινα κ οπου χρειαστει θα σε βοηθησουν


    Attachment 30469

    καλη επιτυχια :)
    Last edited by Destinity22; 30-09-16 at 13:04.
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  14. #14
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    ΚΑΛΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ!
    (καταρχήν δεν ξέρω πώς βρέθηκε το θέμα μου στο γυναικείο fitness. Μπορεί κάποιος moderator να το μετακινήσει στην κατάλληλη θέση παρακαλώ;)

    Καλημέρα. 6 χρόνια μετά και μόλις πριν ένα μήνα αποφάσισα να αρχίσω personal γυμναστική.
    Τα τελευταία χρόνια είμαι πολύ καλά στην υγεία μου όσον αφορά τη ρευματοειδή αρθρίτιδα (δεν έχω καθόλου πόνους), οπότε μιας και έφτασε ο κόμπος στο χτένι πήρα την απόφαση να αρχίσω και εγώ.
    Να πω ότι την προηγούμενη χρονιά είχα φτάσει 90 κιλά (με ύψος 1.80). Πήγα σε διατροφολόγο, έφτασα σε μερικούς μήνες τα 78. Συνεχίζω κανονικά τα προγράμματα διατροφής, τώρα μου έδωσε ο γυμναστής ένα, ώστε να χάσω όσο το δυνατόν περισσότερο λίπος και να φτάσω στα 75. (αν και είδα από τις φωτό που είχα αναρτήσει στο πρώτο ποστ ότι και στα 72 πάλι πλαδαρός ήμουν. Πφφφ...)
    Τώρα λοιπόν κλείνω τον πρώτο μήνα γυμναστικής με 2 "συνεδρίες" τη βδομάδα.

    Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής:
    Έκανα εξετάσεις και από τη μια, η μια τρανσαμινάση μου πήγε στο 79 (με ανώτατο όριο 45) (μπορεί να είναι και από φάρμακα αυτό, αλλά μπορεί και από τη γυμναστική) και από την άλλη το CPK μου έφτασε..... στα 4907!!!! (με ανώτατο όριο τα 195).
    Εϊχε κανείς ανάλογη εμπειρία με τόσο υψηλό CPK;
    Πολύ φοβάμαι μη με αναγκάσουν να σταματήσω τη γυμναστική, και δε θέλω τώρα που πήρα μπρος!
    Θα το επαναλάβω σε 2 βδομάδες και θα κάνω αποχή από τη γυμναστική 5 μέρες.

  15. #15
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Ξανά καλως όρισες. Πολλοί δείκτες επηρεάζονται από τη γυμναστική, μεταξύ άλλων και το CPK. Υποδηλώνει μυϊκή ζημιά και ειδικά σε κάποιον που μόλις ξεκινάει γυμναστική.
    Rome wasn't built in a day

  16. #16
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Ξανά καλως όρισες. Πολλοί δείκτες επηρεάζονται από τη γυμναστική, μεταξύ άλλων και το CPK. Υποδηλώνει μυϊκή ζημιά και ειδικά σε κάποιον που μόλις ξεκινάει γυμναστική.
    Να'σαι καλά.
    Ευτυχώς, τώρα που ξαναέκανα τις εξετάσεις ήταν και το CPK και η τρανσαμινάση εντός ορίων.

    Να ρωτήσω κάτι: Πόσο νομίζετε ότι θέλει για να αρχίσω να βλέπω αποτελέσματα στην κοιλιά κυρίως; Κανά 3μηνο π.χ.; έχω αρκετό λίπος συσσωρευμένο εκεί.
    Τώρα είμαι 75 κιλά με 1.80 ύψος.
    Στο μεταξύ συνεχίζω τη δίαιτα/διατροφή και 2 συνεδρίες γυμναστικής τη βδομάδα.
    Last edited by titanic2515; 23-10-22 at 15:38.

  17. #17
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα και από μένα και καλή επιτυχία στους στόχους σου. Μπράβο που το πήρες απόφαση. Αν από θέμα υγείας είσαι οκ και δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που θα εμποδίζει τον μεταβολισμό σου και την πρόοδό σου να δουλέψουνε σωστά τότε είσαι σε καλό δρόμο.
    Για να φτάσεις στον στόχο που θες η επιτυχία ξεκινάει πρώτα από το πιάτο σου (ναι καλά διάβασες) και μετά έρχεται η δραστηριότητα όποια και να είναι αυτή. Παρεμπιπτόντως οι 2 φορές είναι οκ για αρχή αλλά αν θες να πας παρακάτω και να αλλάξεις το σώμα σου εγώ θα σου έλεγα με 3-4 φορές την εβδομάδα θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Αν έχεις ακόμη πολύ λίπος στην κοιλιά παρόλο που είσαι είδη κάτω 5 κιλά από το ύψος σου (οριακά χαμηλά για μένα) αυτό πάει να πει ότι αφενός όταν ξεκίνησες είχες αρκετό λίπος και αφετέρου και ποιο σημαντικό πως έχασες αυτά τα κιλά και εάν έτρωγες σωστά ποσοστά σε πρωτεΐνη υδατάνθρακα και λιπαρά σε συνδυασμό με μια καλή προπόνηση και σωστό θερμιδικό έλλειμμα ώστε να χάνεις λίπος και όχι μύες.

    Άρα άμα δεν τρως σωστά και η γυμναστική σου είναι η ελάχιστη τότε οι 3 μήνες που λες μπορεί να μην φθάνουν. Σίγουρα πρέπει να κάνεις κάποιες αναπροσαρμογές τόσο σε διατροφή όσο και σε γυμναστική ώστε να μην ταλαιπωρήσει τσάμπα (όπως πολύ κόσμος) και να δεις το αποτέλεσμα που θες. Θα βοηθούσε εάν μας έγραφες και ένα ημερήσιο διατροφικό πλάνο που έχεις και κάνεις μέσα στην ημέρα ώστε να δούμε που κυμαίνεσαι. Ξέρεις πόσες θερμίδες τρως την ημέρα?? Και πόσο διάστημα είσαι σε συνεχόμενη σε δίαιτα ?? Κάποιες εβδομάδες, μήνες, παραπάνω ??
    Last edited by GEOZN8; 23-10-22 at 18:47.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  18. #18
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Δυστυχώς παίρνω και κάποια φάρμακα που μάλλον κάνουν κατακράτηση υγρών όπως έχω δει.
    Από άποψη ορμονών κτλ, είμαι εντάξει όπως μου είπε ο γυμναστής, μιας και έκανα πάρα πολλές μικροβιολογικές εξετάσεις. Δεν εμποδίζει δηλ. κάτι από κει.

    Σε δίαιτα είμαι εδώ και 1 χρόνο και 1 μήνα. Ήμουν στα 90, μετά το Φλεβάρη έπεσα στα 80 (με πρόγραμμα διατροφολόγου), συνέχισα με πρόγραμμα συντήρησης, και από τέλος Αυγούστου ξαναάρχισα τη δίαιτα να χάσω 2-3 κιλάκια που πήρα στις διακοπές. Εδώ και 2 βδομάδες είμαι σε πρόγραμμα διατροφής από τον γυμναστή με κύρια συστατικά το ψάρι + σαλάτα/μπρόκολο, κτλ. (5 φορές τη βδομάδα, μεσημέρι βράδυ) και κοτόπουλο/γαλοπούλα + σαλάτα (2 φορές τη βδομάδα, μεσημέρι βράδυ).
    Last edited by titanic2515; 23-10-22 at 19:46.

  19. #19
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Εάν δεν έγραφες ότι πήγες σε περίοδο συντήρησης θα έπαιρνες red card (αστειεύομαι) γιατί σίγουρα θέλει το σώμα ανάλογη περίοδο ξεκούρασης - συντήρησης μετά από ένα διάστημα μαξ 14-15 εβδομάδων θα έλεγα εγώ δεν μπορείς να το πας τρένο.

    Οσο για την διατροφή του γυμναστή σου οκ αλλά πρέπει να μάθεις εσύ να μετράς να ζυγίζεις και να ξέρεις πόση ποσότητα μάκρος τρως και πόσες θερμίδες.. Για να ξέρεις τι κάνεις.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  20. #20
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Μπορεί κάποιος moderator παρακαλώ να μετακινήσει το θέμα μου στη σωστή θέση; Δεν ξέρω πώς βρέθηκε εδώ. Ευχαριστώ.

    Στα δικά μου τώρα, έφτασα 72,5 κιλά (με 1.80 ύψος θυμίζω).
    Το θέμα μου τώρα είναι να χάνω λίπος χωρίς όμως να χάνω κιλά.
    Άλλαξα πρόγραμμα διατροφής, για να δούμε πώς θα πάει και αυτό.

    Δυστυχώς όμως άρχισα να παίρνω και κορτιζόνη (5 mg τη μέρα), και δεν ξέρω πώς ακριβώς θα με επηρεάσει αυτό στο σώμα μου.
    Last edited by titanic2515; 15-11-22 at 01:53.

  21. #21
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Attachment 38273

    Διαφορά μέσα σε 2 μήνες, με 2 περσοναλ τη βδομάδα.
    Πριν: 78,5 κιλά
    Μετά: 72,5 κιλά
    Last edited by titanic2515; 19-11-22 at 14:38.

  22. #22
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Quote Originally Posted by titanic2515 View Post
    Attachment 38273

    Διαφορά μέσα σε 2 μήνες, με 2 περσοναλ τη βδομάδα.
    Πριν: 78,5 κιλά
    Μετά: 72,5 κιλά
    Δεν φαίνεται η φωτο.
    Rome wasn't built in a day

  23. #23
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Δεν φαίνεται η φωτο.
    Ναι, δεν ξέρω γιατί. Ξαναπροσπαθώ:
    Attachment 38276

  24. #24
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=49826
    Πρόσεξε μήπως ο όγκος της φωτογραφίας είναι μεγαλύτερος απο ότι παίρνει το σύστημα
    Rome wasn't built in a day

  25. #25
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Χμμμμ... Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το εικονίδιο της εικόνας (insert image). Όχι το attachment.
    Για να δούμε και με αυτό.
    edit: Οκ, τώρα πρέπει να είναι εντάξει. Ευχαριστώ.
    Attached Images Attached Images

  26. #26
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Τώρα φαίνονται. Μπράβο για την απώλεια βάρους και ειδικά σε σχέση με τις φωτό του 2016 τεράστια βελτίωση. Αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει να αναπτύξεις λίγο και κάποια μυϊκή μάζα. Είναι σαν να μη γυμνάζεσαι καθόλου.
    Για συζήτησέ το λίγο με το γυμναστή σου.
    Rome wasn't built in a day

  27. #27
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Τώρα φαίνονται. Μπράβο για την απώλεια βάρους και ειδικά σε σχέση με τις φωτό του 2016 τεράστια βελτίωση. Αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει να αναπτύξεις λίγο και κάποια μυϊκή μάζα. Είναι σαν να μη γυμνάζεσαι καθόλου.
    Για συζήτησέ το λίγο με το γυμναστή σου.
    Ευχαριστώ.
    Ναι, τώρα κάνω πρόγραμμα και διατροφή για ανάπτυξη μυικής μάζας. (τα κιλά που βάζω στα βάρη παίζουν ρόλο γι'αυτό; Γιατί λόγω της ρευματοειδούς αρθρίτιδας δε μπορώ να τα αυξήσω και πάρα πολύ).
    Τους 2 μήνες που πέρασαν επικεντρωθήκαμε στο να χάσω λίπος. (θα πρέπει να χάσω κι άλλο).
    Τα Χριστούγεννα θα πάω σε ένα διατροφολόγο που πήγαινα να με μετρήσει με το μηχάνημα να δω σε τι ποσοστό είναι το λίπος μου.
    Τελευταία φορά είχα μετρηθεί 23/8/2022 με ποσοστό 27%!
    Φαντάζομαι θα πρέπει να πάω κοντά στο 15%.

    Επίσης τώρα αύξησα τις προπονήσεις στις 3/βδομάδα.
    Last edited by titanic2515; 27-11-22 at 15:46.

  28. #28
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Μπράβο ρε γίγαντα για το αποτέλεσμα. Ναι θέλει επιμονή και υπομονή. Ναι εκεί κοντά στο 15% αν πας θα είσαι πολύ καλά. Κάνε καλή διατροφή και δώσε χρόνο στην γυμναστική όσο μπορείς και θα τα καταφέρεις. Και αν μπορείς και παραπάνω από 3 ακόμη καλύτερα.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  29. #29
    New Member
    Join Date
    18-09-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Μπράβο ρε γίγαντα για το αποτέλεσμα.
    Να'σαι καλά!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •