Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member Th0r's Avatar
    Join Date
    07-11-19
    Posts
    62

    Default Romania Deadlifts vs High Pull

    Γεια σας παιδιά,
    Κάνω παραλλαγή του 5/3/1 του wendler. Την ημέρα που έχω squats, έχω βάλει για assistant 5 σετ romanian deadlift και 5 σετ leg curl.
    Σκέφτομαι στον επόμενο κύκλο προπόνησης να αλλάξω τα romanian με high Pulls. Η ερώτηση είναι 1) αν οι μηριαίοι δικέφαλοι θα συνεχίσουν να γυμνάζονται σε ικανοποιητικό βαθμό εκείνη τη μέρα και 2)να έχει κάποιο νόημα αυτή η αλλαγή σε κάποιον που δεν ασχολείται καθόλου στο πρόγραμμα του με ολυμπιακές άρσεις.
    Τραπέζιοι και γάμπες δέχονται ερέθισμα από τα high pulls ή ας μείνω καλύτερα με τα RDL;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλησπερα Thor
    Ποια παραλλαγη του 5/3/1 κανεις...στο ρωταω γιατι κι εγω το κανω για ενα χρονο σχεδον,σε αρκετες παραλλαγες του
    Tα high pulls ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο τα romanian dead,....θα μπορουσες ομως να το εναλλασεις ως ασκηση pull
    Ο στοχος συμφωνα με αυτο το προγραμμα ειναι να γινονται καποια σετ και επαναληψεις ως assistance σε push σε pull και σε single leg ,core σε καθε προπονηση.,ως υποστηριξη στις βασικες ασκησεις οχι απλα να πιανει καποιο σημειο του σωματος,...δεν εχει φιλοσοφια bodybuilding το 5/3/1 με λιγα λογια...αν και εχει καποια templates που εστιαζουν στην υπερτροφια
    Last edited by Mikelangelo; 14-11-19 at 17:12.

  3. #3
    New Member Th0r's Avatar
    Join Date
    07-11-19
    Posts
    62

    Default

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου μου έδωσε μια διαφορετική, πιο σωστή οπτική γωνία.
    Ως τώρα έκανα 3 κύκλους BBB με First Set Last

    5/3/1 FSL military press
    a1 5X5 55% military press
    a2 5X7 μονοζυγο
    b1 5Χ8 dips
    b2 5x10 lat pulldown


    5/3/1 FSL deadlift
    5x10 leg raises
    5x10 shrugs
    5x8 bike sprints

    5/3/1 FSL πάγκο
    a1 5X8 επικλινή
    a2 5x10 db row
    b1 5x10 T-bar row
    b2 5x10 lateral raises


    5/3/1 FSL squat
    5X5 55% squat
    5X8 romanian deadlift
    5X10 leg curl

    Δικέφαλους και τρικέφαλους από 2x2 set αν προλάβαινα τις upper μέρες.

    Και σκέφτομαι να αλλάξω τα romanian deadlifts με high pull. Αν και κατόπιν της ανάρτησής σου , θα αλλάξω τα shrugs. Σκέφτομαι επειδή δεν προλαβαίνω για cardio να το φτιάξω κάπως

    5/3/1 FSL military press
    5X7 μονοζυγο
    5Χ8 dips
    barbell circuit 15 λεπτών


    5/3/1 FSL deadlift
    5x10 leg raises
    5x8 high pull
    5x8 bike sprints


    5/3/1 FSL πάγκο
    a1 5X8 επικλινή
    a2 5x10 db row
    b1 5x10 T-bar row
    b2 5x10 lateral raises


    5/3/1 FSL squat
    5X15 split squat
    5X8 high pull
    5X10 leg curl
    πάλι θα προσπαθώ τις upper μέρες για κανά 2x2 με δικέφαλους και τρικέφαλους.
    Στόχος μου είναι να διώξω όσο μπορώ το σωσίβιο, έχοντας παράλληλα αύξηση δύναμης.
    Last edited by Th0r; 15-11-19 at 09:55. Reason: bad spacing

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ωραια
    ο Wendler σε ολα του τα προγραμματα εχει την εξης φιλοσοφια
    Τα διαχωριζει σε leader,προγραμματα δηλαδη με καπως μεγαλο volume,που τα κανεις για δυο το πολυ τρεις κυκλους,μηνες χοντρικα
    Μετα ακολουθουνται παντα απο anchor δηλδη με μεγαλο intensity,που πιεζεις το training max σου στις βασικες
    Μελετησε αυτο που σου εστειλα και θα το καταλαβεις καλυτερα
    Ειναι πολυ σημαντικο να κανεις τα προγραμματα οπως ειναι,να μην προσθετεις πολλα,να μην αλλαζεις τις βασικες
    Οσο για το cardio η conditioning ,αρκει και το απλο περπατημα,αρκει να ειναι αρκετο,δωσε ομως πολυ βαση στο ζεσταμα ,ειναι πολυ σημαντικο ειδικα στο boring but big
    Επισης κατεβασε μια εφαρμογη 5/3/1 στο κινητο σου,θα σε βοηθησει παρα πολυ
    Π.Χ http://vandersoft.co/wendler-531-app/



    ..το σωσιβιο για να φυγει ειναι κυριως θεμα διατροφης αλλα μην το παρακανεις κοβοντας πολυ τα λιπαρα η τις θερμιδες γιατι θα ζοριστεις σε θεμα δυναμης και ενεργειας
    Εγω σε αυτο το θεμα δεν μπορω να σε βοηθησω,γιατι τρωω σα δεινοσαυρος,προσεχω βεβαια...αλλα λιγο.....στο forum υπαρχουν παιδια που θα σε κατευθυνουν σωστα στο θεμα αυτο
    Last edited by Mikelangelo; 15-11-19 at 10:49.

  5. #5
    New Member Th0r's Avatar
    Join Date
    07-11-19
    Posts
    62

    Default

    Σε ευχαριστώ, έχω φτάσει μέχρι το beyond και δεν ήξερα για τα anchors.
    Δεν έχω και pm ακόμη ενεργοποιημένο.
    Σε ευχαριστώ πολύ , πάλι μελέτη θα πέσει το σκ. Γυμναστές θα γίνουμε στο τέλος...
    Τα έχω δει ,τα της διατροφής, αλλά δεν παίζει να ακολουθήσω. Τρώω σχετικά νορμαλ, χτυπάωε και 1-2 scoops , και ότι φαί φτιάξει η σύζυγος για μεσημέρι..
    Το condioning βοηθάει πολύ στη κοιλιά. απλά το βλέπεις σε βαθος χρόνου και χωρίς να το καταλάβεις.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Στην αρχη θα σου φανει καπως δυσκολο,αλλα μολις καταλαβεις την προσεγγιση του,θα το ακολουθεις ευκολα
    Σε ολα τα templates του ακολουθει το ιδιο μοτιβο,ανεβαζεις για τρεις βδομαδες,κανεις deload την τεταρτη και παλι απο την αρχη με αυξημενο training max.....σε ολα τα προγραμματα δυναμης περιπου το ιδιο ισχυει,θελουν συνεπεια και να κρατας αρχειο αλλιως δεν γινεται.
    Δεν παμε στο γυμναστηριο και κανουμε οτι νά?ναι οπως νάναι και οπως νιωθουμε,γιαυτο και λεγεται training και οχι απλα exercise,σε κανενα προγραμμα δυναμης δεν υπαρχει ο ορος exercise,δεν ασκουμαστε απλα,τηρουμε καποιο προγραμμα
    Ο ορος exercise υπαρχει μονο στις συμπληρωματικες,assistance,που ουτως η αλλως γινονται για να διορθωσουμε καποιες αδυναμιες και υποστηρικτικα στις βασικες
    Last edited by Mikelangelo; 15-11-19 at 11:39.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Reeves Deadlifts aka Pinch Deadlifts Για Άνω Πλάτη
    By shadowmaker in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 05-02-16, 20:48
  2. M3 Άπό Την High power
    By Glock in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-08, 22:20
  3. Low-High Carb
    By iskraone in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 23-02-08, 04:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •