Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-07-19
    Posts
    2

    Default Laser αποτρίχωση σε άνδρες

    Καλησπέρα σε ολους!
    Νεο μελος στη παρέα του "bodybuilders" και θα ήθελα την βοήθεια σας!

    Είμαι 25 ετών και απο 3η γυμνασίου περιπου εχω ξεκινήσει την μεγάλη μου αγαπη που ακούει στο ονομα... κολύμβηση! Πλέον και πιο επαγγελματικά.
    Ολα καλα μέχρι εδω. Το προβλημα μου (ίσως ακουστεί αστείο), ειναι η αρκετά μεγάλη τριχοφυΐα που εχω στο σώμα μου. Χρονια τωρα προσπαθώ με διάφορους τρόπους (ξυραφι, κερί, αποτριχωτικες κρέμες κλπ) να απαλλαγώ απο την ανεπιθύμητη τριχοφυΐα αλλα δυστυχώς μάταια. Η τρίχα ξανά βγαίνει μετά απο λιγο κανονικοτατα!

    Δυστυχώς ειναι και η συγκεκριμένη δραστηριότητα τέτοια που η τριχοφυΐα μπορει να δημιουργήσει και "τεχνικά" προβλήματα. Πχ στις στολές που χρησιμοποιώ το βάλε/βγάλε ειναι πλέον βασανιστήριο. Ειδικά οταν βρέχεται και γίνεται ενα με το σώμα, ειναι σαν να μου τραβάει τις τρίχες με κερί.

    Τελος πάντων για να μην σας κουράζω και τα πολυλογώ, σκέφτηκα την λύση του laser (full body) που εξαφανίζεται έως και το 80-90% της τριχοφυΐας.

    Επειδη δεν γνωρίζω, έχετε να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο είδος laser, ποιο να προτιμήσω για καλυτερο αποτέλεσμα;
    Εχετε προσωπικη εμπειρία;
    Να επισημάνω πως το δέρμα μου ειναι παρα πολυ λευκό, και εχω μαύρη τρίχα.

    Και κατι τελευταίο, δεν ξερω αλλα ντρέπομαι να παω να κανω λέιζερ.. ειδικά σε όλο το σώμα. Κάνουν και άλλοι άντρες σε όλο το σωμα;
    Νιώθω λιγο άβολα δλδ, καταλαβαίνετε

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποια βοήθεια!
    Last edited by tsakros; 18-11-19 at 16:06.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς σε δερματολόγο και να ζητήσεις λέιζερ Αλεξανδρίτη. Μην ντρέπεσαι καθόλου. Αυτή είναι η δουλειά τους... Ξέρεις πόσος κόσμος πάει; Ούτε ο πρώτος θα 'σαι ούτε ο τελευταίος. Μην το σκέφτεσαι καθόλου.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    κοιτα, ακομα και στα πόδια έχεις θεμα με την στολη?
    Εαν δεν εχεις, κανε το υπολοιπο και ασε τα ποδια τουλαχιστον....κοιλια,πλατες κ.λ.π το καταλαβαινω.
    Αλλα τα ποδια ξυρισμενα σε αντρα θα φαίνονται άσχημα...σου μιλαω εκ πειρας οταν ειχα κανει τατου στα πόδια και τα ξύριζα...Δεν άρεσε σε καμία κοπέλα...
    Αλλα κατα τ' αλλα το τι κανει ο καθενας στο σωμα του ειναι δικο του θεμα, εαν εσυ νιωθεις καλα ολα οκ τοτε.

    και επίσης σκέψου τον εαυτό σου σε 15-20 χρόνια χωρίς τρίχες. θα σου άρεσε? εαν απαντησεις ναι, σε αυτες τις ερωτησεις τοτε προχωρα και κάνε λειζερ,. εαν δεν εισαι σιγουρος ακομα , πάρε μια ξυριστικη μηχανη που φτανει 0,5 και ξυριζε τα και δεν θα ειναι μοόνιμο και θα εισαι οκ...5 λεπτά παίρνει έτσι και αλλιώς...
    Last edited by pao1908; 18-11-19 at 22:05.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-07-19
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by astrosunnefo View Post
    Θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς σε δερματολόγο και να ζητήσεις λέιζερ Αλεξανδρίτη. Μην ντρέπεσαι καθόλου. Αυτή είναι η δουλειά τους... Ξέρεις πόσος κόσμος πάει; Ούτε ο πρώτος θα 'σαι ούτε ο τελευταίος. Μην το σκέφτεσαι καθόλου.
    Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας! Ναι, θα παω σε έναν δερματολόγο να συζητήσω μαζι του. Σιγουρα ειναι καλυτερα.
    Φαντάζομαι πως θα πηγαίνει αρκετός κόσμος, απλώς ξέρεις... ειναι λιγο άβολο πιστεύω να εισαι γυμνός και να σου κάνουν λέιζερ. Αλλα, αναγκαίο αναγκαστικά, δεν γίνεται αλλιώς.

    Quote Originally Posted by pao1908 View Post
    κοιτα, ακομα και στα πόδια έχεις θεμα με την στολη?
    Εαν δεν εχεις, κανε το υπολοιπο και ασε τα ποδια τουλαχιστον....κοιλια,πλατες κ.λ.π το καταλαβαινω.
    Αλλα τα ποδια ξυρισμενα σε αντρα θα φαίνονται άσχημα...σου μιλαω εκ πειρας οταν ειχα κανει τατου στα πόδια και τα ξύριζα...Δεν άρεσε σε καμία κοπέλα...
    Αλλα κατα τ' αλλα το τι κανει ο καθενας στο σωμα του ειναι δικο του θεμα, εαν εσυ νιωθεις καλα ολα οκ τοτε.

    και επίσης σκέψου τον εαυτό σου σε 15-20 χρόνια χωρίς τρίχες. θα σου άρεσε? εαν απαντησεις ναι, σε αυτες τις ερωτησεις τοτε προχωρα και κάνε λειζερ,. εαν δεν εισαι σιγουρος ακομα , πάρε μια ξυριστικη μηχανη που φτανει 0,5 και ξυριζε τα και δεν θα ειναι μοόνιμο και θα εισαι οκ...5 λεπτά παίρνει έτσι και αλλιώς...
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Κοιταξε, η αληθεια ειναι πως το μεγαλύτερο προβλημα συγκερκιμενα με την στολη το αντιμετωπίζω στο στήθος και σε όλη τη περιοχη ας πούμε των γεννητικών οργάνων. Απλώς επειδη αυτές οι στολές εφάπτονται με το δέρμα, και ειδικά οταν βραχούν γίνονται ενα με το σώμα, κάθε φορα μετά μου ειναι δυσκολο να την βάζω/βγάζω. Τραβάει μαζι και τις τρίχες.
    Δεν εχω κανενα προβλημα να αφήσω και να μην κανω στα πόδια λέιζερ (ίσα ίσα θα μου βγει και πιο οικονομικά), απλώς το σκέφτομαι πως αν κανω σε ολες τις άλλες περιοχές δεν θα ειναι λιγο ανομοιόμορφο και το τελικό αποτέλεσμα;
    Σαν λύση εχω σκεφτεί το να κανω μερικές φορες και στα πόδια, και απλώς να σταματήσω οταν δω μια επιθυμητή μείωση. Οχι να εξαφανιστούν εντελως. Ποια η γνώμη σου;

    Στην ερώτηση που μου κανεις, η απάντηση που θα σου έδινα ειναι πως θα επιθυμούσα σε 15-20 χρονια οπως λες να εχω μια φυσιολογικη τριχοφυΐα που να μην με ενοχλεί με τις δραστηριότητες μου (οπως τωρα). Δηλαδή αυτο που θελω ουσιαστικά, ειναι να μειώσω την τριχοφυΐα στο επιθυμητο αποτέλεσμα.

    Προσωπικα πιστευεις πως ετσι οπως το σκέφτομαι ειναι το ιδανικό;
    Δηλαδή να ξεκινήσω λέιζερ, και ανάλογα οταν δω πως ειμαι εντάξει, δεν με ενοχλεί κατι να σταματήσω τις συνεδρίες;

  5. #5
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Εγώ προσωπικά κάνω λειζερ Αλεξανδρίτη σε δερματολόγο!
    Το κόστος ανά συνεδρία εξαρτάται απ το μέγεθος της περιοχής κυρίως.
    Σκέψου έχω κάνει 1 συνεδρία και 1 επαναληπτικό και δεν έχω τίποτα! Σε κανέναν μήνα + θα πάω για την δεύτερη, όταν βγουν οι τρίχες σε σημείο που ενοχλούν (όπως μου είπε η δερματολόγος).
    Σε ορισμένες περιοχές πονάει (αρκετά...) Οπότε να είσαι προετοιμασμένος!
    Πάντως για όλες σου τις απορίες μπορείς να πας σε δερματολόγο που κάνει και να συζητήσεις ότι σε απασχολεί!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  6. #6
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Φίλε tsakros, δεν θα έλεγα να βασιστείς τόσο στις δραστηριότητές σου. Είσαι ήδη 25... Σε 15-20 χρόνια πιθανόν να μην συνεχίζεις καμία απ' τις δραστηριότητές σου. 1002 μπορεί. Σκεπτόμενος τον εαυτό σου, θα 'σαι εντάξει να είσαι άτριχος στις Χ περιοχές; Σε προβληματικές περιοχές (όπως πλάτη), να μην το σκέφτεσαι καν. Αλλά σε άλλες, όπως είναι τα πόδια ξέρω 'γω, θα σου άρεσε ο εαυτός σου έτσι; Δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω αλλά για να σιγουρευτείς για το τι θέλεις.

    *Σε συνεννόηση με τον γιατρό σου, μπορείς να πετύχεις και σημαντική αραίωση, να ξέρεις.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by tsakros View Post

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Κοιταξε, η αληθεια ειναι πως το μεγαλύτερο προβλημα συγκερκιμενα με την στολη το αντιμετωπίζω στο στήθος και σε όλη τη περιοχη ας πούμε των γεννητικών οργάνων. Απλώς επειδη αυτές οι στολές εφάπτονται με το δέρμα, και ειδικά οταν βραχούν γίνονται ενα με το σώμα, κάθε φορα μετά μου ειναι δυσκολο να την βάζω/βγάζω. Τραβάει μαζι και τις τρίχες.
    Δεν εχω κανενα προβλημα να αφήσω και να μην κανω στα πόδια λέιζερ (ίσα ίσα θα μου βγει και πιο οικονομικά), απλώς το σκέφτομαι πως αν κανω σε ολες τις άλλες περιοχές δεν θα ειναι λιγο ανομοιόμορφο και το τελικό αποτέλεσμα;
    Σαν λύση εχω σκεφτεί το να κανω μερικές φορες και στα πόδια, και απλώς να σταματήσω οταν δω μια επιθυμητή μείωση. Οχι να εξαφανιστούν εντελως. Ποια η γνώμη σου;

    Στην ερώτηση που μου κανεις, η απάντηση που θα σου έδινα ειναι πως θα επιθυμούσα σε 15-20 χρονια οπως λες να εχω μια φυσιολογικη τριχοφυΐα που να μην με ενοχλεί με τις δραστηριότητες μου (οπως τωρα). Δηλαδή αυτο που θελω ουσιαστικά, ειναι να μειώσω την τριχοφυΐα στο επιθυμητο αποτέλεσμα.

    Προσωπικα πιστευεις πως ετσι οπως το σκέφτομαι ειναι το ιδανικό;
    Δηλαδή να ξεκινήσω λέιζερ, και ανάλογα οταν δω πως ειμαι εντάξει, δεν με ενοχλεί κατι να σταματήσω τις συνεδρίες;

    δεν θα ειναι ανομοιομορφο εάν παίρνεις και λίγο τις τρίχες στα πόδια με μια μηχανή...να τις κοντένεις δλδ...και εκτός από αυτό...μπορείς να δεις το αποτέλεσμα και εάν κρίνεις ότι είναι ανομοιομορφο τότε κλείνεις ένα ραντεβού και για τα ποδιά.
    ..
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξερω τι αποτελσματα φέρνει το λειζερ..εαν τις μειώνει σε αριθμό η εάν τις κάνει να βγαίνουν μικρότερες..οπότε στο δευτερο ερωτημα σου, δεν έχω απάντηση..εάν τις βγάζει πιο μικρές τότε θα ηταν σίγουρα καλή λύση...εάν τις αραιώνει τότε δεν ξέρω αν θα είναι ωραίο το αποτελεσμα.


    Πάντως για ολα αυτα πρεπε να απαντησεις πρωτα στο ερωτημα που σου εκανα στην προηγουμενη ερωτηση...εαν σε 20 χρονια έχεις σταματησει το επαγγελματικο κολυμβι θα εισαι οκ χρις τριχες?
    Last edited by pao1908; 19-11-19 at 14:53.

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-04-20
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by tsakros View Post
    Καλησπέρα σε ολους!
    Νεο μελος στη παρέα του "bodybuilders" και θα ήθελα την βοήθεια σας!

    Είμαι 25 ετών και απο 3η γυμνασίου περιπου εχω ξεκινήσει την μεγάλη μου αγαπη που ακούει στο ονομα... κολύμβηση! Πλέον και πιο επαγγελματικά.
    Ολα καλα μέχρι εδω. Το προβλημα μου (ίσως ακουστεί αστείο), ειναι η αρκετά μεγάλη τριχοφυΐα που εχω στο σώμα μου. Χρονια τωρα προσπαθώ με διάφορους τρόπους (ξυραφι, κερί, αποτριχωτικες κρέμες κλπ) να απαλλαγώ απο την ανεπιθύμητη τριχοφυΐα αλλα δυστυχώς μάταια. Η τρίχα ξανά βγαίνει μετά απο λιγο κανονικοτατα!

    Δυστυχώς ειναι και η συγκεκριμένη δραστηριότητα τέτοια που η τριχοφυΐα μπορει να δημιουργήσει και "τεχνικά" προβλήματα. Πχ στις στολές που χρησιμοποιώ το βάλε/βγάλε ειναι πλέον βασανιστήριο. Ειδικά οταν βρέχεται και γίνεται ενα με το σώμα, ειναι σαν να μου τραβάει τις τρίχες με κερί.

    Τελος πάντων για να μην σας κουράζω και τα πολυλογώ, σκέφτηκα την λύση του laser (full body) που εξαφανίζεται έως και το 80-90% της τριχοφυΐας.

    Επειδη δεν γνωρίζω, έχετε να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο είδος laser, ποιο να προτιμήσω για καλυτερο αποτέλεσμα;
    Εχετε προσωπικη εμπειρία;
    Να επισημάνω πως το δέρμα μου ειναι παρα πολυ λευκό, και εχω μαύρη τρίχα.

    Και κατι τελευταίο, δεν ξερω αλλα ντρέπομαι να παω να κανω λέιζερ.. ειδικά σε όλο το σώμα. Κάνουν και άλλοι άντρες σε όλο το σωμα;
    Νιώθω λιγο άβολα δλδ, καταλαβαίνετε

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποια βοήθεια!
    Καλησπέρα και από μένα!
    Λοιπόν εγώ προσωπικά κάνω λέϊζερ σε όλο μου το σώμα (Full Body). Συγκεκριμένα κάνω στήθος, κοιλιά, μέση, ωμοπλάτη, ώμοι, χέρια, μασχάλες, πόδια, γλουτοί.

    Αξίζει πολύ! Σου προτείνω να το κάνεις αν δεν έχεις ξεκινήσει ήδη (επειδή το ποστ βλέπω από το Νοέμβριο του 2019).

    Θέμα ντροπής δεν χρειάζεται να νιώθεις. Εγώ προσωπικά δεν αισθάνθηκα καθόλου ίσως λίγο στην 1η συνεδρία.
    Last edited by Paoktzis1999; 16-04-20 at 19:37.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Laser πλάτη για ανδρα
    By Hanos in forum Off Topic
    Replies: 6
    Last Post: 02-08-18, 17:15
  2. dhea (dehydroepiandrosterone) για άνδρες.
    By atari1 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 28-10-17, 19:28
  3. Laser Αποτρίχωσης
    By marion dion in forum Off Topic
    Replies: 34
    Last Post: 24-11-14, 17:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •