Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default Πως Να Αποφύγω Τη Χαλάρωση;

    Το ερώτημα μου είναι αν θα κανει χαλάρωση το σωμα μου και πως να την αποφύγω..

    Τελη Ιουλίου ήμουν 100-102 κιλα...και μεσα σε ενάμιση μηνα έφτασα τα 110...οπότε και άρχισα την διατροφή με γυμναστήριο...ευτυχώς δεν έκανα ραγάδες..εκτός από δυο τρεις μικρούς στα πλάγια.
    Τώρα έπεσα στα 102 και προς το παρόν είμαι οκ....
    Αναρωτιέμαι εαν θα κάνω χαλάρωση εφόσον έμεινα στα 110 μόνο μισό μηνα? και εαν ναι πως να την αποφυγω? με πολυ διαδρομο? η απλα τυχαίνει και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Υπάρχουν παράγοντες που δεν μπορείς να τους ελέγξεις. πχ. Το γενετικό σου ή το πόσα χρόνια είσαι στα 100 κιλά.

    Αυτά που μπορείς να κάνεις πλέον :
    1. Να χάσεις βάρος με σχετικά αργό ρυθμό.( όχι ακρότητες σε αερόβιο και όχι μεγάλες αλλαγές προς τα κάτω σε θερμίδες.)

    2. Να κάνεις καλές προπονήσεις με βάρη για να χτίζεις μυικό ιστό, που θα στηρίξει το δέρμα σου.

    3. Να ενυδατώνεσαι.

    4. Αν καπνίζεις το κόβεις. Εκτός των άλλων γερνάει και το δερμα πριν την ωρα του.

    Αυτά. :) Το νεαρό της ηλικίας είναι υπερ της ελαστικότητας του δερματος γενικά. Αν παρ όλα αυτά υπάρξει μια μικρή χαλάρωση όταν φτασεις στα επιθυμητά κιλά, να ξερεις πως το δερμα θα συνεχίσει να μαζεύει για αρκετό καιρο μετά, αρκει να κανεις τα βάρη σου και τη διατροφή σου.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να ξέρεις πως όλοι έχουμε ραγάδες, κυρίως οι γυναίκες. Αλλοι περισσότερους, άλλοι λιγότερους.
    Από κει και πέρα εξαρτάται την ποιότητα του δέρματος, αν γυμνάζεται κάποιος, η ηλικία του, το πόσο γρήγορα ή αργά θα χάσει λίπος.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίζεις να κάνεις γυμναστική με βάρη και να χάνεις με σταθερούς ρυθμούς, μην κάνεις δηλαδή ακραιες δίαιτες και να μην ανεβοκατεβαίνεις σε κιλά.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Υπάρχουν παράγοντες που δεν μπορείς να τους ελέγξεις. πχ. Το γενετικό σου ή το πόσα χρόνια είσαι στα 100 κιλά.

    Αυτά που μπορείς να κάνεις πλέον :
    1. Να χάσεις βάρος με σχετικά αργό ρυθμό.( όχι ακρότητες σε αερόβιο και όχι μεγάλες αλλαγές προς τα κάτω σε θερμίδες.)

    2. Να κάνεις καλές προπονήσεις με βάρη για να χτίζεις μυικό ιστό, που θα στηρίξει το δέρμα σου.

    3. Να ενυδατώνεσαι.

    4. Αν καπνίζεις το κόβεις. Εκτός των άλλων γερνάει και το δερμα πριν την ωρα του.

    Αυτά. :) Το νεαρό της ηλικίας είναι υπερ της ελαστικότητας του δερματος γενικά. Αν παρ όλα αυτά υπάρξει μια μικρή χαλάρωση όταν φτασεις στα επιθυμητά κιλά, να ξερεις πως το δερμα θα συνεχίσει να μαζεύει για αρκετό καιρο μετά, αρκει να κανεις τα βάρη σου και τη διατροφή σου.
    ευχαριστω για την απαντηση
    Νομιζω ότι τα 3 πρωτα τα τηρώ...χανω την εβδομαδα από 800γρμ εως 1.200 αναλογα ποσο δυνατες προπονησεις κανω και ποσο αεροβιο...
    προσπαθω να τηρω μια σωστη διατροφη..ενταξει σε δυο μηνες ας πουμε εχω φαει 3 πιτες συνολικα και τπτ αλλο...
    Και το καπνισμα εχω βαλει στοχο, να το κοψω και αυτό..απλα δεν το εκανα τωρα για να μην μου πεσουν ολα μαζεμενα.

    Κοιτα πανως φανταζομαι μια μικρη χαλαρωση θα υπαρξει γιατι πρωταρχικος μου στοχος ειναι να παω 70-74 κιλα και να εχω κατεβει σε λιπος πολυ..και μετα να βαλω ογκο..αλλα αν ειναι για τα 70 κιλα ας ειναι..

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Να ξέρεις πως όλοι έχουμε ραγάδες, κυρίως οι γυναίκες. Αλλοι περισσότερους, άλλοι λιγότερους.
    Από κει και πέρα εξαρτάται την ποιότητα του δέρματος, αν γυμνάζεται κάποιος, η ηλικία του, το πόσο γρήγορα ή αργά θα χάσει λίπος.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίζεις να κάνεις γυμναστική με βάρη και να χάνεις με σταθερούς ρυθμούς, μην κάνεις δηλαδή ακραιες δίαιτες και να μην ανεβοκατεβαίνεις σε κιλά.
    ευχαριστω για την απαντηση..
    Ναι ενταξει οι ραγαδες δεν με νοιαζουν...απλα το ανεφερα μηπως παιζει συναρτηση αν ξεχειλωνει το δερμα..
    Θα προσπαθησω να τηρησω τις συμβουλες σας.και ελπιζω να μη υπαρξει ιδιαιτερη χαλαρωση

  6. #6
    New Member Th0r's Avatar
    Join Date
    07-11-19
    Posts
    62

    Default

    Αν ακούς τις συμβουλές της Καρδούλας , όχι χαλάρωση δεν θα δεις , μετά από ένα χρόνο ούτε που θα ασχολείσαι με τέτοιες έννοιες. Τα βάρη θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο από όσο νομίζεις. Απλά αυτό είναι το πιο σημαντικό, απέφυγε τις ακραίες δίαιτες. Προσπάθησε ν κάνεις κάτι που θα γίνει τρόπος ζωής και θα μπορείς να υποστηρίξεις για χρόνια.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by Th0r View Post
    Αν ακούς τις συμβουλές της Καρδούλας , όχι χαλάρωση δεν θα δεις , μετά από ένα χρόνο ούτε που θα ασχολείσαι με τέτοιες έννοιες. Τα βάρη θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο από όσο νομίζεις. Απλά αυτό είναι το πιο σημαντικό, απέφυγε τις ακραίες δίαιτες. Προσπάθησε ν κάνεις κάτι που θα γίνει τρόπος ζωής και θα μπορείς να υποστηρίξεις για χρόνια.
    ευχαριστω για την απαντηση.

    θα προσπαθησω να το κανω τροπο ζωης, αλλα ειναι αρκετα δυσκολο..θελει να "θυσιασεις" αρκετα πραγματα.Μακαρι να αντεξω.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ο,τι αξίζει χρειάζεται και θυσίες! Αν και εδω που τα λεμε δεν ειναι δα και τοσο τραγικό που να μη μπορεις να το κανεις. Ειναι θεμα στόχου και συνέπειας. Αν το θες πολυ θα το καταφέρεις.

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ο,τι αξίζει χρειάζεται και θυσίες! Αν και εδω που τα λεμε δεν ειναι δα και τοσο τραγικό που να μη μπορεις να το κανεις. Ειναι θεμα στόχου και συνέπειας. Αν το θες πολυ θα το καταφέρεις.
    Η αληθεια ειναι οτι πριν μερικα χρονια δεν θα μπορουσα να το κανω με τπτ...εκτος του οτι δεν ειχα θεμα με τα κιλα , Δεν θα θυσιαζα τον τροπο ζωης μου....Τωρα όντας 28 και εχοντας κουραστει απο τα πάρτι, ξενυχτια και φαστ φουντ....νομιζω οτι μου ειναι πιο ευκολο να μεινω στον στοχο μου..
    Μεσα σε δυο μηνες εχω δει πολλες αλλαγες στο σωμα μου και αυτο ειναι τεραστιο κινητρο απο μονο του...Ασε που πανω απ' ολα ειναι η υγεια μου και νομιζω οτι ολο αυτο θα με ωφελήσει μελλοντικα.
    Και ναι ισχυει οτι αξιζει χρειαζεται θυσιες.

  10. #10
    New Member Th0r's Avatar
    Join Date
    07-11-19
    Posts
    62

    Default

    Δεν χρειάζεται να θυσιάσεις τα πάντα, ξεκίνα λίγο λίγο, και όσο προχωράς θα βλέπεις τι πετυχαίνεις και θα μπορείς να θυσιάσεις περισσότερα. Πάντα όμως να ξέρεις ότι είναι θέμα στόχου και συνέπειας.

    Αν και η λέξη θυσία επειδή θα τρως μια φορά τη βδομάδα ή το μήνα σουβλάκια κοκ είναι λίγο βαρύ εδώ που τα λέμε. Όλα είναι θέμα ιεραρχίας.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by Th0r View Post
    Δεν χρειάζεται να θυσιάσεις τα πάντα, ξεκίνα λίγο λίγο, και όσο προχωράς θα βλέπεις τι πετυχαίνεις και θα μπορείς να θυσιάσεις περισσότερα. Πάντα όμως να ξέρεις ότι είναι θέμα στόχου και συνέπειας.

    Αν και η λέξη θυσία επειδή θα τρως μια φορά τη βδομάδα ή το μήνα σουβλάκια κοκ είναι λίγο βαρύ εδώ που τα λέμε. Όλα είναι θέμα ιεραρχίας.
    Σιγουρα ειναι θεμα στοχου και οσο βλεπεις αποτελεσματα θα προχωρας.
    Απλως μια μικρη θυσια στην κοινωνικη σου ζωη πρεπει να την κανεις, αυτο εννοω.Αλλα οσο μεγαλωνεις ειναι ευκολοτερο να γινει αυτο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είναι Τα Συμπληρώματα Απάτη - Ποιά Να Αποφύγω;
    By nikolaas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 23-02-16, 00:29
  2. Κοιλιακή Χαλάρωση
    By Koilia in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 26-06-15, 13:00
  3. Χαλάρωση Κοιλιάς
    By Omnimus in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 30-10-12, 15:30
  4. Χαλάρωση δικέφαλων
    By Burning heart in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-11, 20:45
  5. Sos χαλάρωση!!!!
    By pipi fakidomiti in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 169
    Last Post: 19-02-11, 20:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •