Γεια σας καλοί μου άνθρωποι.....καταρχάς να συστηθώ.......Είμαι ο Μιχάλης, σχεδόν 50 χρονών, 183 εκ. ύψος και 87 κιλά.....Δυστυχώς λόγω πολύ αυξημένων υποχρεώσεων, απείχα από γυμναστικές γενικά 20 σχεδόν χρόνια.......αποτέλεσμα είναι εκτός ότι έχουν ατροφησει οι μύες γενικά, η δύναμη είναι περιορισμένη, αισθάνομαι σαν λαππας, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι έχω ενοχλήσεις στην μέση λόγω τριών δισκοκοιλων και πολύ πόνο στον ώμο από έναν βλακώδη τραυματισμό, 10 χρόνια πριν από ρίψη πέτρας και δημιουργίας ασβεστωματων στα σημεία που κουμπωνει το χέρι στο σώμα μου......πολλές φορές ο πόνος δεν με αφήνει να κοιμηθώ......διάφοροι γιατροί μου είπαν για εγχείρηση, δεν είναι τίποτα, αντιφλεγμονώδη, ενέσεις, φυσιοθεραπεία και κάποιοι για ενδυνάμωση.......αποφάσισα να αρχίσω προπονήσεις σε γυμναστήριο μέχρι τον Ιούλιο........αν δεν έχω καμία βελτίωση τότε θα κάνω μάλλον αρθροσκοπιση......αν βελτιωθω έστω και λίγο θα συνεχίσω προπονήσεις......οι ώρες που δουλεύω είναι πολλές 12-15 .....οπότε κάνω τρεις προπονήσεις την εβδομάδα....Έχω 20 μέρες προς το παρόν........θα ήθελα να με βοηθήσετε να φτιάξω ένα πρόγραμμα δύναμης κυρίως με έμφαση στους ώμους και στους ραχιαιους για να σταματήσουν οι πόνοι και φυσικά ολόκληρο το σώμα.......δεν γνωρίζω ορολογία και δεν ξέρω αν σας είμαι κατανοητός.......όποιος ή όποια μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων πραγματικά......Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....