Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!! Ευκαιρία αυτές τις μέρες για οργάνωση και ανανέωση των στόχων. Έκατσα και διάβασα το βιβλίο του Tom Venuto, Burn the Fat, Feed the Muscle και έμαθα αρκετά νέα πραγματάκια. Ως προς την προπόνηση καθ'αυτή νομίζω έχω κάνει ήδη καλή αρχή ακολουθώντας το Upper/Lower πρόγραμμα που και ο ίδιος προτείνει στο βιβλίο του.

Αυτό όμως που έκατσα να φτιάξω πιο σωστά είναι η διατροφή μου. Κάθισα και υπολόγισα ακριβώς τι τρώω και πώς αυτό μεταφράζεται θερμιδικά. Παρατήρησα ότι είχα αρκετά λιπαρά και σε ορισμένες μέρες δεν έφτανα τους υδατάνθρακες και την πρωτεϊνη που έπρεπε.

Επομένως επανυπολόγισα (με fitnesspal) τις ποσότητες και τα μακρος μου και κατέληξα στα εξής. Δεν θα γράψω αναλυτικά όλη την εβδομάδα, θα την γράψω σταδιακά στα logs μου αλλά ως μάκρος θέλω να τα αναφέρω.

Θα ακολουθήσω ισοθερμιδική διατροφή να μειώσω κι άλλο το λίπος μου, οπότε υπολογίζω ότι χρειάζομαι 2800 θερμίδες για συντήρηση. Θα στοχεύσω σε πλάνο 50%Carbs/30%Prot/20%Fat.
Οπότε υπολογίζοντας τις μέρες μου, έχω χοντρικά τη κάθε μέρα πρόσληψη: 350-380 Carbs, 65-70 Fats, 205-215 Prot.
Έχω μία ανησυχία μόνο κάποιες μέρες που ξεφεύγω σε υδατάνθρακα και λιπαρά κατα 10-20 γραμμάρια (πχ ο στόχος στα λιπαρά είναι 62γρ και κάποιες μέρες φτάνω 72) αν είναι πολύ ώστε να κάνει διαφορά ή να μην με ανησυχεί και τόσο;;

Θα συμπληρώσω και τις προπονήσεις μου αργότερα. Καλές γιορτές σε όλους!