Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Από Full Body Σε Upper-Lower Πρόγραμμα

    καλησπερα, καινουργιος στο forum και ηθελα να κανω μια ερωτηση.
    παω γυμναστηριο εδω και 2 μηνες και ακολουθω προγραμμα full body(ολες τις πολυαρθρικες) 3 μερες την εβδομαδα.
    Γενικα βρισκομαι σε θερμιδικο πλεονασμα και τρωω καθαρα.
    Πριν ξεκινησω το γυμναστηριο ασχολουμουν με πυγμαχια και calisthenics οποτε θα ελεγα οτι ειχα "καποια Α μυικοτητα" πανω μου.
    Σιγουρα 2 μηνες ειναι πολυ νωρις ακομα αλλα δεν εχω δει μεχρι στιγμης καποια αλλαγη ουτε στο βαρος μου ουτε στο σωμα μου οποτε ηθελα να ρωτησω: να φανταστω ειναι υπερβολικα νωρις να χωρισω το προγραμμα σε π.χ. upper/lower σωστα?
    Τα βαρη σιγα σιγα ανεβαινουν οποτε μηπως πρεπει να περιμενω να δυναμωσω περισσοτερο και μετα θα ερθει η αλλαγη? ΤΙ θα προτεινατε εσεις?

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αν και δεν γράφεις πολλές λεπτομέρειες για το πρόγραμμά σου και τη διατροφή, η γνώμη μου είναι να επιμείνεις στην προοδευτική επιβάρυνση. Όσο ο συνολικός όγκος προπόνησης σου (κιλά x επαναλήψεις x σετ) αυξάνεται και είσαι σε πλεόνασμα, θα βάλεις μυες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για δύο μήνες δουλεύοντας full body , λογικό μου φαίνεται να μην έχεις δει μεγάλες αλλαγές.
    Θέλει χρόνο, υπομονή μέχρι να εξοικειωθείς με το ασκησιολόγιο, να βελτιώσεις τεχνική, να δυναμώσεις.
    Στα full body προγράμματα εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να δουλέψεις με περισσότερη λεπτομέρεια τις μυικές ομάδες.
    Γι αυτο θα μπορούσες να μπεις σε upper/lower και μετά σε κλασικό διαχωρισμό.

  4. #4

    Default

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    πιστευετε ειναι καλη στιγμη να χωρισω το προγραμμα σε upper/lower? ρωταω διοτι οι αρχαριοι συνηθως κρατανε το full body για αρκετο καιρο.
    'Η να συνεχισω με το full body, να ανεβαζω σταδιακα τα κιλα μεχρι να δω καποια αλλαγη?

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    2 μήνες full body ειναι υπερ αρκετό, δουλεψε ανω/κατω κορμό, αυτο θα σου δώσει τη δυνατότητα να δουλέψεις περισσότερες ασκήσεις.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-11-19
    Posts
    27

    Default

    Μπορείς να βγάζεις φωτογραφία το σώμα σου μια φορά το μήνα και να συγκρίνεις, γιατί οι οι μικρές αλλαγές ίσως δεν είναι ορατές σε εσένα. Από τη στιγμή που ανεβάζεις βάρη, το λογικό είναι ότι έχεις αποτέλεσμα!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Upper-Lower προγραμμα!
    By Fitnessfan in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 14-09-19, 14:29
  2. Πρόγραμμα Upper-Lower Και Sumo Deadlift
    By Pr0digyX in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 31-07-19, 15:34
  3. Πρόγραμμα Upper Lower
    By apo12 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 02-06-19, 18:18
  4. Upper-Lower body split
    By nickon in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-06, 02:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •