Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-12-19
    Posts
    1

    Default Καλησπέρα σας - Συμβουλές Διατροφής

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, είμαι 19 χρόνων και είμαι πολύ αδύνατος (1.70και 50 κιλά ). Έχω αρχίσει λοιπόν εδώ και 2 εβδομάδες σε πολύ σοβαρό και έντονο Ρυθμό την διατροφή και την άσκηση μπας και δω κάτι διαφορετικό πάνω μου αλλά δν έχω δει αλλαγή (στην ζυγαριά τουλάχιστον). Το πρόγραμμα μου είναι: Πρωινό: 2-3 βραστά αυγά ,1μπανανα,κάσιους(9:30)
    (12:30) κανονικά γεύμα (σπιτικό φαγητό)
    (2:30) κανονικό γεύμα(σπιτικό φαγητό)
    (5:30) γυμναστική με αλτηρες(Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο) και μονόζυγο με πους-απς(Δευτερα-Παρασκευη)
    Μετά την γυμναστική πάλι κανονικό γεύμα
    (9:30) βραδινό κανονικό γεύμα

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλησπέρα & καλωσόρισες στην παρέα μας. :)

    Το "κανονικό γεύμα" είναι πολύ γενικό, γι' αυτό δεν βλέπεις διαφορά. Πρέπει να μάθεις να ζυγίζεις τις τροφές σου (και να ξέρεις το θερμιδικό τους κόστος), για να ξέρεις ότι καλύπτεις τις θερμιδικές σου ανάγκες και συμπεριλαμβάνεις επιπλέον κι ένα μικρό θερμιδικό πλεόνασμα, ώστε να βάλεις κιλά. Οπότε θα πρέπει να τα πάρεις απ' την αρχή και με σειρά.

    1. Υπολογίζεις τις θερμιδικές σου ανάγκες. Κοιτάς εδώ, Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!
    2. Αφού βρεις τις θερμίδες συντήρησής σου, προσθέτεις γύρω στις 200-250 παραπάνω θερμίδες (το κρατάς μέχρι να δεις ότι έχεις κολλήσει, οπότε προσθέτεις εκ νέου άλλες τόσες θερμίδες). Έπειτα, υπολογίζεις τα μακροθρεπτικά σου. Έχει οδηγίες στο ίδιο link, που σου έδωσα προηγουμένως.
    3. Οργανώνεις το διατροφικό σου πλάνο. Δίνεις έμφαση σε ποιοτικές τροφές και ιδίως σ' αυτές που 'χουν αρκετές θερμίδες (πχ φυστικοβούτυρο). Θα σε βοηθήσουν και τα παρακάτω θέματα.



    Νομίζω διατροφικά πρέπει να σε κάλυψα.

    Πες μας λίγα λόγια και για την προπόνησή σου, αν θες.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Μπράβο που πήρες την απόφαση να ασχοληθείς με τη διατροφή και την γυμναστική. Ακόμα και στο σπίτι μπορείς να κάνεις αξιόλογη δουλειά βέβαια έχοντας στο νου πως πρέπει σταδιακά να υπάρχει αυξημένη επιβάρυνση. Πάντως αν εχεις τη δυνατότητα να πας σε γυμναστήριο θα κάνεις πολύ πιο στοχευμένη δουλειά.

    Στο κομμάτι της διατροφής πρέπει να είσαι συγκεκριμένος. Το "βραδινό κανονικό γεύμα" είναι πολύ γενικό και αόριστο. Και με αόριστα πράγματα δεν θα δεις τίποτα.
    Οργάνωσε τη διατροφή σου, είσαι σε μια ηλικία που μπορείς να το κάνεις σε πολύ μεγάλο βαθμό ακόμα και αν μένεις με τους γονείς σου.
    Πρέπει σε καθημερινή βάση να τρως σταθερές θερμίδες ώστε να βάζεις σωστά κιλά πάνω σου (σε συνδιασμό με την ασκηση).
    Αυτά ως μια πρώτη ιδέα του τι πρέπει να κάνεις. Εφοδιάσου με υπομονή και επιμονή!

    Δες τα παρακάτω λινκ να πάρεις μια πρώτη εικόνα

    Hardgainers: 20 Κανόνες Για Αύξηση Μυικής Μάζας

    Γυμναστική Στο Σπίτι - Λίστα Με Ασκήσεις


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα Συμβουλές Διατροφής
    By BodybuildingDreamer in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 21-02-19, 16:24
  2. Καλησπέρα Σε Όλους - Συμβουλές Διατροφής
    By marillou in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 11-02-14, 17:14
  3. Νέο μέλος-Καλησπέρα! Συμβουλές Διατροφής
    By Mademoiselle. in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-13, 21:08
  4. καλησπερα !- Συμβουλές Διατροφής
    By giorgos300 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 30-09-13, 13:09
  5. Καλησπερα σε Ολους-Συμβουλές Διατροφής
    By deymos51169 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 22-03-12, 19:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •