Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Με ποιο τρόπο πέφτει η κοιλίτσα?

    Γεια σε όλους!!!θα ήθελα λίγη βοήθεια οδόν αφορά τη διατροφή και κάποιες ασκησεις για χάσιμο της κοιλιτσας που έχει μείνει από τις 2 εγκυμοσύνες μου. Είμαι 38 ετών...1.57 και αυτή τη στιγμή είμαι 56 κιλά (ήμουν 54). Δυστηχως λόγω ευερέθιστου εντέρου έχω περιορισμό σε κάποιες τροφές για παράδειγμα μπρόκολο είναι αδύνατον να το καταναλώσω καθώς η κοιλιά μου διογκώνεται και φαίνομαι τουλάχιστον 4 μηνών έγκυος το ίδιο μου συμβαίνει και με την αγκινάρα...και με κάποια όσπρια όμως μερικές φορές παίρνω ειδικά χάπια διότι δεν είναι δυνατόν να τρέφομαι μόνο με κρέας και ψάρι.τρεχω 2 φορες την εβδομάδα ή και τρεις σε πάρκο περίπου για 20 λεπτά και παραπάνω αν αντέχω...και 3 φορές γυμναστήριο όπου έχω επιλέξει ασκήσεις με βάρη κυρίως και σπάνια διάδρομο.εχω παρατηρήσει ότι αν φάω βραδυνό μετά τις 8 την επόμενη έχω βάλει στάνταρ το λιγότερο 500γρ. Τι είδους διατροφή να κάνω για την κοιλιά που θέλω να χαθεί και ποιες ασκήσεις να επιλέξω για ασκήσεις και ανόρθωση γλουτών και στήθους?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Επειδή έχω κι εγώ ευερέθιστο έντερο, θα αποφεύγεις αυτά που σε φουσκώνουν.
    Υπάρχουν λαχανικά όπως κολοκυθάκι, αγγούρι, πράσινη πιπεριά, φασολάκια, ντομάτα, που είναι ανεκτά (τουλάχιστον σε μένα). Δεν ειναι υποχρεωτικό να τρως οσπρια και μετα να σαι με χαπια.. Αστα τελειως.
    Για να χάσεις το λίπος από την κοιλιά και για να την τονώσεις από τη χαλάρωση λόγω της εγκυμοσύνης, χρειάζεσαι 3 πράγματα


    Διατροφή
    Άσκηση με βάρη
    Αερόβια

    Μη φοβάσαι να φας μετά τις 8, δεν θα μεταμορφωθεί η άμαξα σε κολοκύθα , πιστεψε με
    Από τη στιγμή που θα τρως στις θερμίδες που πρέπει, δεν θα βάλεις βάρος. Γι αυτο μη φοβασαι να φας το βράδυ.
    Θεωρώ πως έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου πολλά πράγματα, έχεις λανθασμένες απόψεις, γι αυτό σιγα σιγά θα τα ξεδιαλύνεις ολα αυτά.

    Γράψε μας αναλυτικά το διαιτολόγιο σου και τι γυμναστική κάνεις.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Το λίπος που θέλουμε να χάσουμε το επιτυγχάνουμε κυρίως ευρισκόμενοι υποθερμιδικά. Αυτό σημαίνει πως δεν αρκεί το να τρώει κανείς προσεκτικά αλλά να 'χει πλήρη επίγνωση του τι τρώει και πόσο. Για να το καταφέρεις, όμως, αυτό θα πρέπει πρώτα να 'χεις βρει τις θερμίδες συντήρησής σου, ώστε εν συνεχεία να τις μειώσεις λιγάκι. Θα σε βοηθήσει αυτός ο οδηγός: Βασικοί τρόποι υπολογισμού θερμίδων. Εκεί θα δεις και πώς να υπολογίσεις τα μακροθρεπτικά που πρέπει να λαμβάνεις. Μελέτησε τα sticky θέματα στη διατροφική ενότητα και ρίξε μια ματιά και στις συμβουλές για νέους με το bodybuilding. Θα βρεις πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν να οργανωθείς διατροφικά. Κατέβασε και το myfitnesspal στο κινητό σου, για να 'χεις εύκολα εικόνα στις θερμίδες/μακροθρεπτικά που τρως.

    Όσο για τα βάρη, η Καρδούλα έχει φτιάξει δύο ωραιότατους οδηγούς για να μπεις στο παιχνίδι...

    Οδηγός προπόνησης με βάρη για γυναίκες (1ο μέρος) & Οδηγός προπόνησης με βάρη για γυναίκες (2ο μέρος)

    Ασκήσεις που δίνουν έμφαση στον γλουτό είναι διάφορες παραλλαγές καθισμάτων, γέφυρα γλουτών / hip trusts, προβολές, όπως και διάφορες άλλες ασκήσεις που πιάνουν και γλουτό (άρσεις θανάτου, ασκήσεις για απαγωγούς κλπ). Όσο για το στήθος, θέλει συστηματική εκγύμναση των θωρακικών μυών και των μέσων και κάτω τραπέζιων τής πλάτης. Πολύ καλές ασκήσεις γι' αυτά είναι πιέσεις, ανοίγματα, κάμψεις, κωπηλατικές κλπ. Αν ακολουθήσεις το πρόγραμμα της Καρδούλας, θα 'χεις μια σωστή εκγύμναση όλου του σώματός σου, οπότε δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς. Κανένας μυς δεν θα μείνει παραπονεμένος.

  4. #4

    Default

    Ξέχασα να σας πω ότι έχω φλεβιτιδα όχι σε πολύ άσχημη μορφή ακόμη τουλάχιστον ο γιατρός που με έχει δει μου πρότεινε να αποφεύγω ασκήσεις που ασκούν πίεση στα πόδια όπως για παράδειγμα το aerobic,,ή στο πάρκο που τρέχω να αποφεύγω ανηφόρες...ισχύει κάτι τέτοιο?

  5. #5
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με την φλεβίτιδα αλλά για να το λέει ο γιατρός...

    Υπάρχουν πολλές ασκήσεις να κάνεις, ειδικά με το πάνω μέρος του σώματος!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. αδυνατος με κοιλιτσα
    By dognel in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 30-06-17, 11:55
  2. Αρχάρια Με Κοιλίτσα - Συμβουλές Για Γράμμωση;
    By kathytherion in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 25
    Last Post: 14-04-14, 01:22
  3. Πεφτει η πιεση ?
    By Κωστας21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-13, 14:25
  4. Αχ αυτή η κοιλίτσα.......
    By wm25console in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 49
    Last Post: 24-04-09, 06:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •