Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-12-19
    Posts
    1

    Default Squat - Bench Press - Deadlift: Κάθε Μέρα;

    Καλησπέρα σε όλους. Αρχικά να συστηθώ, λέγομαι Γιάννης και ειμαι 26 ετων. Σκεφτομαι να παρω μέρος μεσα στο 2020 για πρωτη φορα σε αγωνες pl. Εχω ένα υπόβαθρο στην αρση βαρών και γενικα εκει που εκανα προπονηση είναι περισσότερο της Ρωσικης σχολής όπου : Strength is a skill.

    Εχοντας λοιπόν αυτο στο μυαλό μου και έχοντας επίσης δοκιμάσει εναν χρόνο πολλά απο τα γνωστα προγραμματα τύπου SS, 5/3/1 , Texas method, ακόμα και conjugate, και μη έχοντας την προοδο που είχα αντίστοιχα στην αρση βαρών κάνοντας απλά καθε μέρα υπομέγιστα κιλα σε clean and jerk για παράδειγμα σκεφτηκα να ακολουθησω μια παρόμοια φιλοσοφια και στο pl.
    Bεβαια θα μου πεις ειναι διαφορετικες ασκησεις και θα εχετε δικαιο αλλα θελω πολυ να δοκιμασω κατι τετοιο και θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να με βοηθησει.

    Να σημειωσω οτι εχω κάθισμα 150 κιλα, παγκο 110 κιλα και αρση 210 κιλα με σωματικο βαρος 84 κιλα

    Το παρακάτω πρόγραμμα το σκεφτηκα διαβάζοντας το βιβλίο του Pavel Tsatsouline " Easy strength"

    Το ποσοστό που θα ξεκινήσω τα 1χ5 είναι το 75% του 1 RM.

    Δευτερα :

    Squat : 1x5
    Bench :1x5
    Deadlift : 1x5
    Ohp : 1x5
    Pull ups : 1x5

    Τριτη : To ίδιο απλα ανεβάζω 1-2 κιλα στις ασκησεις.

    Τετάρτη : To ίδιο απλα ανεβάζω 1-2 κιλα στις ασκησεις.

    Πεμπτη : Recovery day στο 75 % της Τετάρτης.

    Παρασκευή : 1χ1 στις 3 βασικες στο 90 % και ίσως παραπάνω.

    Squat : 1x1
    Bench : 1x1
    Deadlift: 1x1

    ΣΚ : Ξεκούραση.

    Το ξέρω ότι για πολλούς θα είναι τελείως αντισυμβατικό κάτι τέτοιο άλλα οι περισσοτεροι αρσιβαριίστες κάνουνε 5+ φορες την βδομαδα καθισματα, clean and jerk, push press, κτλ σε ενταση 75% ωστε να μπορουν να κανουν προπόνηση και την επομενη μερα. Γι αυτο άλλωστε θα ξεκινησω απο 75% το 1χ5. Εννοειται απειρο φαγητο και υπνος.
    Last edited by ioannis.93; 10-12-19 at 20:14.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Συνονοματε,μ?αρεσει η προσεγγιση σου,γιατι κι εγω απο τον κοσμο της αρσης προερχομουν(πολυ παλιοτερα ομως).
    Το powerlifting με την αρση εχουν κοινα σημεια,αλλα και διαφορες
    Για μενα ο φορτος σε κιλα στο powerlifting ειναι μεγαλυτερος,συνολικα,γιατι 3 ειναι τα lifts
    Στο αγωνιστικο powerlifting η τεχνικη ειναι σημαντικη αλλα το raw strength κανει τη διαφορά στην Αρση η τεχνικη ειναι το Α και το Ω,γιατι και οι κινησεις του αρασε και πολε ζετε ειναι δυσκολες,γιαυτο και κανουμε αυτες τις κινησεις καθημερινα.
    Αν το κανεις αυτο στο powerlifting,δεν ξερω κατα ποσο θα αναρρωνεις καλα μιας και τα απολυτα κιλα θα ειναι μεγαλυτερα,
    Ο Αχιλλεας και ο Δημητρης που εστιαζουν στο powerlifting περισσοτερο,θα κατεβουν σε αγωνες συντομα,θα σου δωσουν χρησιμες συμβουλες.
    Συγκριτικα το squat σου,ειναι λιγο πισω πισω σε σχεση με το bench και deadlift
    Squat κανεις high bar και ass to grass???
    Last edited by Mikelangelo; 10-12-19 at 23:13.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Kαλωσήρθες Γιάννη!

    Νομίζω είχαμε ένα παιδί (τον Βασίλη) που έκανε κάποια στιγμή ένα αντίστοιχο πρόγραμμα με τα βασικά lifts κάθε μέρα και αυτός επηρεασμένος πολύ απο τον Tsatsouline. Δεν ξέρω αν έχει κάνει και ο Δημήτρης κάτι αντίστοιχο, νομίζω πως ναι...

    Βλέπω στα κιλά πάνω κάτω στα ίδια είμαστε, ελπίζω να σου βγει το πρόγραμμα.

    Πάντως σαν συνολικό volume δεν είναι και πάρα πολύ, βγαίνει πρακτικά 4x5 στο 60-80% + μονές στο 90%. Οπότε με μια έννοια σε σχέση με αυτό που λέει ο Mikelangelo, μπορεί και να αναρρώνεις πιο καλά με αυτό το πρόγραμμα απ οτι με άλλα γραμμικά προγράμματα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Καλως ηρθες. Ειχα κανει το power to the people που εχει ως σκοπο να ανεβει η αρση. Με ανεβασε 20 κιλα. Απο 170 εκανα 190 σε 2 μηνες. Οποτε καλη αρχη!!!
    Και εγω ειχα σκοπο να το κανω αυτο το προγραμμα καποτε. Βασιζεται στο Mind over Muscle του Pavel.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 10-12-19 at 23:13.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bertil Fox Bench Press!! A must see!!
    By iront in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-21, 19:05
  2. Μερα παρα μερα η καθε μερα βαρη??
    By iwannart in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 17-09-13, 06:17
  3. Decline dumbell chest press vs barbel bench press
    By gsatelite in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 16-07-08, 03:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •