Καλησπέρα σε όλους,

Τα τελευταία 7 χρόνια ζω στο εξωτερικό και λόγο χρόνου έκανα 1-2 φορές/εβδομάδα λίγο cardio/HIIT. Είμαι 36 χρονών, 1,80, 82 κιλά, γύρω στα 22% λίπος.
Τους τελευταίους 6 μήνες ξεκίνησα γυμναστήριο και το τελευταίο 3μηνο πιο εντατική προπόνηση, 3 φορές την εβδομάδα (στήθος/δικέφαλοι, πλάτη/τρικέφαλοι, πόδια/ώμοι, 5 ασκήσεις ανά ομάδα περίπου, 3x8 επαναλήψεις) για 50 λεπτά και 40 λεπτά διάδρομο/ελλειπτικό. Το τελευταίο 2μηνο αυτό αυξάνω συνεχόμενα φορτίο κάθε άσκησης ανά 2η εβδομάδα.
Στις ασκήσεις των ώμων, λόγο μιας παλαιότερης ευπάθειας του δεξιού αλλά και ότι ποτέ δεν τους ασκούσα συστηματικά, είμαι πιο συντηρητικός αλλά πιέζω και ανεβαίνω σταδιακό όσο μπορώ. Η συνεχής εκγύμναση τους έχουν απομακρύνει το 70% το πόνου που είχα παλαιότερα.
Παρόλα αυτά, στο μηχάνημα (rear delt machine) για τους πίσω ώμους (Posterior Deltoid) όπως και στο μηχάνημα για μονόζυγο με υποβοήθηση (αλλά παραδόξως όχι στο κανονικό μονόζυγο που κάνω χωρίς βοήθεια), μόνο σε πλήρη έκταση των χεριών και χωρίς μεγάλο βάρος, νιώθω δυσφορία/ενόχληση και στους 2 ώμους, σαν το βάρος να μεταφέρεται στην άρθρωση του ώμου και όχι στους μύες (λες και θέλουν να "ξεκολλήσουν" οι αρθρώσεις).
Αν και μετά από κάθε μέρα ώμων νοιώθω το αποτέλεσμα, όπως και επίσης βλέπω αισθητά την βελτίωση τους, η ενόχληση που έχω τελευταία με προβληματίζει σαν μη φυσιολογική και γι' αυτό θα ήθελα και την γνώμη σας. Έχετε ακούσει/δει κάτι παρόμοιο? Μήπως πιέζομαι περισσότερο από αυτό που χρειάζομαι ή είναι τελικά φυσιολογικό.
Ξέρω πως δύσκολα μπορεί να γίνει "διάγνωση" από το internet, αλλά προσπάθησα να το περιγράψω όσο καλύτερα γινόταν.