Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-03-13
    Posts
    19

    Default Μέτρηση λίπους και Κοιλιακοί

    Καλησπέρα σε όλους,

    Το τελευταίο 6μηνο ασχολούμαι το γυμναστήριο και τους τελευταίους 3 πιο συστηματικά. Κάνω 3 φορές την εβδομάδα και βρίσκομαι στο χώρο του γυμναστηρίου περίπου 2 ώρες κάθε φορά (50 λεπτά όργανα, 40 διάδρομο, συν τα μπες-βγες). Επειδή μου είναι πρακτικά αδύνατο να κάτσω περισσότερο αλλά ούτε θέλω να μειώσω τον χρόνο των οργάνων (αριθμό ασκήσεων-επαναλήψεων) ή του διαδρόμου (λόγο κόπωσης της μέσης επιλέγω διάδρομο σε γρήγορο βάδην και κλίση για να είμαι γύρω στους 140-145 παλμούς) έχω πετάξει έξω τους κοιλιακούς. Ξέρω πως είναι "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ" αλλά έτσι έχει γίνει μέχρι στιγμής. Αν και από αύριο προσθέτω στην καθημερινότητά μου (5 φορές την εβδομάδα) πρόγραμμα για κοιλιακούς στο σπίτι, προβληματίζομαι για την όψη του πάνω κορμού μου.
    Εξηγώντας περισσότερο, με το πρόγραμμά αυτό έχω αισθητική βελτίωση και πλέον περιφέρεια στήθους αυξημένη κατά 2,5cm, περιφέρεια ώμων αυξημένη κατά 4 cm, περιφέρεια κοιλιάς μειωμένη κατά 2,5cm, και αύξηση βάρους κατά 1,5 κιλά. Η κοιλιά μου έχει περιφέρεια 95cm ενώ σε flex 91cm και χαλαρή φαίνεται πολύ πλαδαρή ενώ σε flex διακρίνεται με τον κατάλληλο φωτισμό η δεύτερη σειρά των κοιλιακών.
    Προσπαθώντας να βρω και να παρακολουθώ τα επίπεδα λίπους μου, με την μέθοδο της "εικόνας" πρέπει να βρίσκομαι περίπου στο 20%, με την μέθοδο του παχυμετρικού λιπομετρητή σε 4 σημεία στο 22% και με τη μέθοδο της "μεζούρας" στο 26%!!! Ενώ τα 2 πρώτα είναι κοντά, το 3ο απομακρύνεται.
    Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι, αν λόγο του ότι δεν γύμναζα ως τώρα συστηματικά τους κοιλιακούς, έχει ως αποτέλεσμα την πλαδαρή κοιλιά ή απλά αν χρειάζεται να χάσω πολύ περισσότερο λίπος για να βελτιωθεί η εικόνα μου.

    Τι πιστεύετε?

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλησπέρα, cu19x.

    Η εκγύμναση των κοιλιακών κάνει ό,τι ακριβώς λέει αυτή η φράση: γυμνάζει τους κοιλιακούς σου. Για να είναι ορατοί, θα πρέπει να φύγει η κουρτίνα λίπους από πάνω τους, κι αυτό το καταφέρνει η μείωση λίπους. Μείωση λίπους + εκγύμναση κοιλιακών, θα σου δώσουν το οπτικό αποτέλεσμα που θες, συν ότι συμβάλλουν για έναν δυνατό μέσο κορμό.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    07-03-13
    Posts
    19

    Default

    Ευχαριστώ για τα σχόλια. Φυσικά είναι κατανοητά και λογικά και για να πετύχω το αποτέλεσμα που χρειάζομαι πρέπει και να γυμνάσω σωστά την περιοχή αλλά και να χάσω λίπος.
    Απλά η απορία μου έρχεται από την μέτρηση του λίπους.
    Με την μεζούρα (όπου μετράς περιφέρεια κοιλιάς), το ποσοστό ανεβαίνει πολύ σε σύγκριση με τις άλλες δύο μεθόδους. Άρα η πρώτη μου σκέψη είναι πως ίσως οι αγύμναστοι κοιλιακοί (οι εσωτερικοί πιο πολύ και όχι οι εξωτερικοί) αφήνουν πολύ χαλαρή/πλαδαρή κοιλιά, και έτσι τα αποτελέσματα της μέτρησης με την μεζούρα λανθάνουν, ενώ του παχυμετρικού λιπομετρητή βγαίνουν πιο σωστά, άρα να βασιστώ και να παρακολουθώ αυτά.
    Εξηγώντας τον προβληματισμό μου, αν βασιστώ στη μεζούρα, και είμαι αυτή τη στιγμή 26% (αλλά για την περιφέρεια της κοιλιάς δεν ευθύνεται κατά κόρον το λίπος αλλά η χαλαρή κοιλιά), με μια εντατική γυμναστική κοιλιακών (1-2 μηνών) μπορεί να μαζέψει η περιφέρεια και να παρουσιαστεί 3-4% πχ μειωμένο λίπος που ουσιαστικά δεν θα είναι αληθές.
    Last edited by cu19x; 12-12-19 at 12:31.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Μην τα υπεραναλύεις τόσο πολύ,

    1)Η μεζούρα σαν μέθοδος λιπομέτρησης ειναι μη ακριβής

    2)Το δερματοπτυχόμετρο ( παχυμετρικός διαβήτης) για να εχει ακριβεια πρέπει να γίνει από περισσότερα σημεία , (παράνω από 4 ) και αυτός που σε μετράει να " τσιμπάει " όντως όλο το υποδοριο λίπος

    3)Το μάτι , μπορει να ειναι ακριβες αν εισαι ήδη έμπειρος και αντικειμενικός

    4)Το να μη κάνεις εξτρα κοιλιακους, δεν είναι απαράδεκτο όπως λες, αφου ο κορμος σου θα γυμνάζεται από τις πολυαρθρικές ασκήσεις ( αν κανεις).

    5)Αν μεγαλώσεις τους κοιλιακους σου ( κάνοντας επιπλεον κοιλιακους με εξτρα βαρος και βαριες πολυαρθρικές) , θα φαινονται περισσότερο όταν εισαι σε υψηλο ποσοστό λίπους και θα είναι πιο " βαθια" χαραγμένοι αν πέσεις σε λίπος. Για να αυξηθουν σε μέγεθος οι κοιλιακοι θέλει πολλους μήνες προπόνησης, μη σου πω χρόνια.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    07-03-13
    Posts
    19

    Default

    Δεν συμπεριλαμβάνω σύνθετες ασκήσεις στο πρόγραμμά μου και μέχρι στιγμής κάνω ασκήσεις σε όργανα (όχι ελεύθερα βάρη) απομονώνοντας τον κάθε μυ. Αρα ουσιαστικά δεν γυμνάζονται απο πουθενά αλλού οι κοιλιακοί.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εγώ να πω την αληθεια μπερδεύτηκα με αυτά που λες..
    Καταρχήν δεν είναι απαράδεκτο κάποιος να μην κάνει κοιλιακούς. Εγώ έχω να κάνω μήνες. Όταν πέφτω σε λίπος φαίνονται.
    Έχω να κάνω λιπομέτρηση περίπου 3 χρόνια. Ένας αριθμός δεν θα μου πει κάτι. Είτε εισαι 20% είτε 25% αλλάζει κάτι σε αυτό που βλέπεις; Όχι.
    Όταν χάνουμε λίπος το καταλαβαίνουμε , φαίνεται και στον καθρέφτη και στα ρούχα και στη μεζούρα.
    Μην εστιάζεις μόνο στους κοιλιακούς, από αυτά που μας λες καταλαβαινω πως εχεις μπροστά σου πολύ δουλειά.
    Και μην κάνεις μονο μηχανήματα. Βάλε στο ασκησιολόγιο και ελεύθερα βάρη. Αυτά θα χτίσουν το σωμα σου και τους κοιλιακούς.

    Με 3 φορες παντως τη βδομαδα γυμναστήριο και μόνο μηχανήματα, μην περιμενεις να δεις πολλα πραγματα..
    Καλύτερα 4 και να κανεις λιγοτερη ωρα αλλα ουσιαστικες ασκησεις και λιγοτερη αεροβια και να ακολουθεις με πειθαρχια μια διατροφη για το στοχο σου.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    07-03-13
    Posts
    19

    Default

    Έχεις δίκιο.
    Το "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ" το έβαλα σε εισαγωγικά, γιατί κάθε "σοφός" assistant trainer καθοδηγεί για κάθε προπόνηση Ζέσταμα/διάδρομο->Ασκήσεις με αντίσταση-> Κοιλιακούς/Ραχιαίους-> Cardio/διάδρομο. Ε, φτιάχνοντας το δικό μου πρόγραμμα αφαίρεσα το 3ο σκέλος του "χρυσού κανόνα", και ως εξου και το "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ"..
    Τα ελεύθερα βάρη αφαίρεσα σκοπίμως, γιατί προπονούμαι το τελευταίο 6μηνο και μόνο το τελευταίο 3μηνο πιο εντατικά και προγραμματισμένα. Σκοπός μου ήταν για αρχή (3-4 μήνες) να εξοικειωθεί το σώμα μου στην άσκηση με φορτίο και να ανέβει σε δύναμη, χωρίς να πέσω με τα μούτρα στα ελεύθερα βάρη, που ίσως από κακή γνώση/εξοικείωση/τεχνική να αποκτήσω ανεπιθύμητα πρόβλημα.
    Για το 3 φορές/εβδομάδα είναι δυστυχώς ο περισσότερος χρόνος που μπορώ να αφιερώσω. Εξάλλου 3 παιδιά, δεν αφήνουν περιθώρια για πολύ ελεύθερο προσωπικό χρόνο

  8. #8
    New Member
    Join Date
    26-11-19
    Posts
    27

    Default

    Δεν χρειάζεται να είσαι με τη μεζούρα στο χέρι και να ασχολείσαι με τόσες διαφορετικές μετρήσεις. Εδώ εγώ αγχώθηκα και μόνο που διάβασα τη δημοσίευσή σου! Σημασία έχεις πώς βλέπεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη.
    Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, και 100 κοιλιακούς να κάνεις την ημέρα, εάν δεν χαθεί το λίπος από την κοιλιά οι κοιλιακοί δεν θα φανούν ποτέ. Προσωπικά κάνω κοιλιακούς τις μέρες που δεν πάω γυμναστήριο.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Πάντως, τρεις μήνες είναι λίγος καιρός για να δεις μεγάλα αποτελέσματα. Βιάζεσαι. Σε βάθος χρόνου θα δεις το σώμα σου ν' αλλάζει, να παίρνει σχήματα κλπ.

    Δες την μεγάλη εικόνα, κι αυτή θα σου τη δείξει ο καθρέφτης σου. Αυτός αρκεί.

    Προπονητικά, ήρθε η ώρα να εγκαταλείψεις τα μηχανήματα και να μπεις στα ελεύθερα βάρη. Ξεκίνα με λίγα κιλά, ή ακόμη και χωρίς πρόσθετα κιλά μέχρι να εξοικειωθείς και να βρεις την σωστή εκτέλεση κάθε άσκησης. Με τρεις φορές την βδομάδα, μια full body προπόνηση θα 'ναι μια χαρά. Αργότερα, αν θες, αλλάζεις σε ένα 3ημερο split.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by cu19x View Post
    Έχεις δίκιο.
    Το "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ" το έβαλα σε εισαγωγικά, γιατί κάθε "σοφός" assistant trainer καθοδηγεί για κάθε προπόνηση Ζέσταμα/διάδρομο->Ασκήσεις με αντίσταση-> Κοιλιακούς/Ραχιαίους-> Cardio/διάδρομο. Ε, φτιάχνοντας το δικό μου πρόγραμμα αφαίρεσα το 3ο σκέλος του "χρυσού κανόνα", και ως εξου και το "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ"..
    Τα ελεύθερα βάρη αφαίρεσα σκοπίμως, γιατί προπονούμαι το τελευταίο 6μηνο και μόνο το τελευταίο 3μηνο πιο εντατικά και προγραμματισμένα. Σκοπός μου ήταν για αρχή (3-4 μήνες) να εξοικειωθεί το σώμα μου στην άσκηση με φορτίο και να ανέβει σε δύναμη, χωρίς να πέσω με τα μούτρα στα ελεύθερα βάρη, που ίσως από κακή γνώση/εξοικείωση/τεχνική να αποκτήσω ανεπιθύμητα πρόβλημα.
    Για το 3 φορές/εβδομάδα είναι δυστυχώς ο περισσότερος χρόνος που μπορώ να αφιερώσω. Εξάλλου 3 παιδιά, δεν αφήνουν περιθώρια για πολύ ελεύθερο προσωπικό χρόνο
    Δεν υπάρχει λόγος να πέσεις με τα μούτρα στα ελευθερα βάρη..
    Αυτό που θα κάνεις ειναι να παντρέψεις και τα δύο.
    Όσο για τη συχνότητα, εγώ στη θεση σου θα το εκανα push/pull/legs (στήθος-ώμοι -τρικεφαλα / πλάτη-δικέφαλα / πόδια ) ως φυσική συνέχεια του full body.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    07-03-13
    Posts
    19

    Default

    Από την ημέρα που έγραψα το θέμα, ξεκίνησα (τις "ελεύθερες" ημέρες) πρόγραμμα κοιλιακών στο σπίτι, χωρίς επιπρόσθετο βάρος ενώ η διατροφή μου παραμένει η ίδια. Εύχομαι να το ακολουθήσω συστηματικά ώστε μετά από ένα μεγάλο διάστημα να συζητήσουμε τα αποτελέσματα.
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας περι του προγράμματος. Θα ανοίξω νέο κατάλληλο θέμα για να επεκταθώ περισσότερο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μέτρηση Λίπους
    By Yannos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 18-07-12, 12:55
  2. Μέτρηση Λίπους
    By paoki-4- in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 28-09-11, 20:26
  3. Μέτρηση Λίπους
    By MATZ in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 56
    Last Post: 06-06-10, 02:43
  4. Μέτρηση σωματικού λίπους
    By antrakos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-09, 23:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •