Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-12-19
    Posts
    4

    Default Γυμναστικη στο σπιτι και πολεμικες τεχνες

    Καλησπερα στο team
    Ειμαι 18 χρονων,1.74 και 67 kg
    Κανω Karate Shotokan 4 χρονια και συντομα θα ξεκινησω και Judo.Το σωμα μου ειναι "μικρο" στο ματι,αλλα εχω φουλ δυναμη σε ολα τα μερη(λογω ενασχολησης κουβαλαω ανετα 27κιλα δοχεια μελιου).Οι περισσοτεροι μυες ειναι σφιχτοι,δυνατοι και βγαζουν πολυ εκρηκτικοτητα.Κανω καθημερινα γυμναστικη(καθε πρωι 5?20 push ups κοιλιακους κλπ και απογευματα εκτος απο προπονησεις κανω βαρακια αναλογως).Σας γραφω καθως θελω να ρωτησω τα εξης:
    1.Επειδη καθε μερα κανω push ups,καιω τους μυες;
    2.Θα ηταν καλο να παρω παραπανω ογκο ή να προσπαθησω να μεινω "μαζεμενος" με πολυ δυναμη(δλδ νευρο);
    3.Και κατι ακυρο με τα παραπανω,επειδη εχω μειωδεις μηρους(δλδ φουσκωτους σε σχεση με το πανω σωμα) να προσπαθησω να ανοιξω πανω;Και πως μπορει να επιτευχθει αυτο;
    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Καλως ηρθες.

    Αρχικα το ποσα δοχεια μελιου κουβαλας δεν εχει να κανει με την δυναμη.Οι βασικες πολυαρθρικες ειναι μετρο συγκρισης (Squat- bench press-deadlift), Επισης αν κανεις push ups δεν καις τους μυες σου. Το νευρο που γραφεις , επισης δεν εχει να κανει με την δυναμη.
    Αν εχεις προσβαση σε γυμναστηριο ξεκινησε αυτο :

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=46390

    Αλλιως σπιτι για να δυναμωσεις δεν μπορεις να κανεις και παρα πολλα. Ισως ενα μονοζυγο - διζυγο και καποια εξτρα βαρη θα βοηθουσανε.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 11-12-19 at 20:41.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-12-19
    Posts
    4

    Default

    (Αρχικα το ποσα δοχεια μελιου κουβαλας δεν εχει να κανει με την δυναμη)το ειπα για να σας κατατοπισω στο περιπου,γτ εχω δει φουσκωτο με ολη τη σημασια της λεξης να μην μπορει και να ζοριζεται...
    Σας ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες και την αμεση ανταποκριση

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ναι οι bodybuilders δεν εχουν σκοπο την αυξηση δυναμης αλλα τους απασχολει κυριως η υπερτροφια και ο διαχωρισμος.
    Χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι δεν εχει δυνατους bodybuilders. Παντως το συγκεκριμενο προγραμμα αν τρως και σωστα θα σε βοηθησει στο αθλημα σου.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-12-19
    Posts
    4

    Default

    Ναι προς θεου δεν αμφισβητω κανεναν για οσον αφορα δυναμη(bodybuilder και μη)...
    Ευχαριστω πολυ και παλι

  6. #6

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    07-12-17
    Posts
    251

    Default

    Τα δοχεια οπος ιδα στο youtube ειναι βασικη προπονιση διναμης χεριων του παραδοσιακου καρατε .

    youtube
    watch?v=Kgsc-L3qbxk

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    07-12-17
    Posts
    251

    Default

    Ψαξε και για αυτο το βιβλιο , Deceptive Strength , παραπλανιτικη διναμη !

    deceptive strength logan christopher.jpg

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Sparmatsetos View Post
    Καλησπερα στο team
    Ειμαι 18 χρονων,1.74 και 67 kg
    Κανω Karate Shotokan 4 χρονια και συντομα θα ξεκινησω και Judo.Το σωμα μου ειναι "μικρο" στο ματι,αλλα εχω φουλ δυναμη σε ολα τα μερη(λογω ενασχολησης κουβαλαω ανετα 27κιλα δοχεια μελιου).Οι περισσοτεροι μυες ειναι σφιχτοι,δυνατοι και βγαζουν πολυ εκρηκτικοτητα.Κανω καθημερινα γυμναστικη(καθε πρωι 5?20 push ups κοιλιακους κλπ και απογευματα εκτος απο προπονησεις κανω βαρακια αναλογως).Σας γραφω καθως θελω να ρωτησω τα εξης:
    1.Επειδη καθε μερα κανω push ups,καιω τους μυες;
    2.Θα ηταν καλο να παρω παραπανω ογκο ή να προσπαθησω να μεινω "μαζεμενος" με πολυ δυναμη(δλδ νευρο);
    3.Και κατι ακυρο με τα παραπανω,επειδη εχω μειωδεις μηρους(δλδ φουσκωτους σε σχεση με το πανω σωμα) να προσπαθησω να ανοιξω πανω;Και πως μπορει να επιτευχθει αυτο;
    Ευχαριστω
    Καλωσηρθες φιλε.

    Μου θυμιζεις καπως τον εαυτο μου, στην ηλικια σου ιδια κιλα, ιδιο υψος, πολεμικες τεχνες (εγω τοτε εκανα tae kwon do itf) κλπ.

    Θα απαντησω συνολικα στις 3 ερωτησεις σου, και σε σχεση με αυτο που σου εγραψε ο Δημητρης παραπανω. Ειναι παρα πολυ σημαντικο τωρα που εισαι ακομα πολυ μικρος, να μπεις σε ενα προγραμμα δυναμης, θα σε βοηθησει παρα παρα παρα πολυ σαν αθλητη, και στην εκρηξη, και στην προληψη τραυματισμων και στην αποδοση σου στο αθλημα σου.

    Στη θεση σου θα εκανα το προγραμμα που σου ποσταρε ο Δημητρης μερικους μηνες, μαζι με υπερθερμιδικη διατροφη (και τουλαχιστον 2γρ πρωτεινης/κιλο). Θα βαλεις αρκετη ποιοτικη μαζα πανω σου και θα δεις τη διαφορα και στην εκρηξη και παντου.

    Στη συνεχεια καποιο λιγο πιο χαλαρο προγραμμα, παλι με εμφαση στη δυναμη. Ειχαμε στο forum τη Τζινα, που εκανε πρωταθλητισμο στο kick boxing, μπορεις να βρεις το log της και να παρεις μια ιδεα απο το προγραμμα της.

    Ειδικα αν σκεφτεσαι να το γυρισεις στο judo που δεν ειναι semi contact σαν shotokan, ενα προγραμμα δυναμης με εμφαση στις πολυαρθρικες και το μονοζυγο ειναι μονοδρομος. Οποτε, καλα αυτα που κανεις, αλλα αν θες να δεις πραγματικη διαφορα θα πρεπει να γραφτεις σε γυμναστηριο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-12-19
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστω πολυ ολους σας!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολεμικές τέχνες
    By Λια in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 17
    Last Post: 25-02-12, 21:17
  2. Γυμναστική και πολεμικές τέχνες.
    By Christosck in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 1
    Last Post: 18-12-11, 04:13
  3. Η γυμναστική στις πολεμικές τέχνες υπέρ και κατά
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 06-09-05, 15:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •