Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Default Ems Training & Αρθροσκόπηση Ωμου

    Καλησπέρα! Έκανα αρθροσκόπηση ώμου(slap,bankart repair) λόγω ατυχήματος με μηχανάκι. Ήθελα να ρωτήσω αν για αποκατάσταση στο κομμάτι της δύναμης χρησιμοποίησε κάποιος ενεργητική ρευματοδιέγερση (με αυτό δεν εννοώ τα ρεύματα στο φυσικοθεραπευτήριο που είναι ,παθητική, αλλά κάτι σε στυλ miha bodytech); Σχετική παρόμοια εμπειρία θα βοηθούσε ιδιαίτερα αν αναφερθούν και αποτελέσματα , σε πόσες εβδομάδες μετά το χειρουργείο ξεκίνησε , πόσες εβδομάδες έκανε,πότε είδε τα πρώτα αισθητικά αποτλέσματα (αισθητικά αναφέρω διότι το χειρουργημένο χέρι έχει χάσει πάνω από 50/100 της μυικής μάζας σε σχέση με το άλλο) κτλπ.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Αν και υπάρχουν αρκετές υποθέσεις ότι βοηθάει στην αποκατάσταση, η ρευματοδιεγερση αυτη, δεν την εχω δοκιμάσει. Ούτε έχω αξιόπιστη έρευνα να σου δείξω ότι όντως δινει αποτέλεσμα.

    Η δικιά μου περιπτωση ήταν γόνατο, όχι ώμος , με τεράστια ατροφία, >50% όπως λες.
    Μπάινεις αμέσως μόλις σου δώσει το ok ο χειρουργός σου, σε κάποια από τις επανεξετάσεις καθώς και ο φυσιοθεραπευτής σου.

    Στη δικιά μου περίπτωση, η δύναμη γύρισε ταχύτατα, σε αντίθεση με την υπερτροφία που αργει.

    Επειδή σε νιώθω, βάλε στοχο να τα πας καλά στις θεραπείες σου για αρχη και προσπάθησε μόλις μπεις να μην αρχίσεις να φορτωνεις κιλά αμέσως, όσο καλά και αν αισθάνεσαι.

    Επίσης, αν δεν ξεφύγεις υπερβολικά σε λίπος και έχεις μόνο να φτιάξεις την υπερτροφία θα βοηθήσει....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματισμός Ώμου
    By KOUKLOS in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 07-06-16, 15:09
  2. αρθροσκοπηση ωμου
    By aerikota in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-12, 17:17
  3. Αρθροσκόπηση γονάτου και βάρη...
    By PEPI in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 15-02-09, 00:16
  4. Τραυματισμός Ώμου
    By chriszotos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-08, 23:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •