Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Deadlift power off the floor

    Χρειαζομαι βοηθεια σχετικα με τις αρσεις θανατου! Ενω στο παρελθον μου ηταν ευκολο να τα ξεκολλησω απο το εδαφος τωρα ειναι το αντιστροφο να μου ειναι ευκολο το κλειδωμα αλλά δυσκολο το ξεκολλημα! Ξερετε καλες βοηθητικες για δυναμη απο το εδαφος;

    -Το deficit deadlift δε νομιζω να βοηθησει καθως ειναι στο 95% της μεγιστης μου
    -Πιθανοτατα εχω weak hamstrings γιαυτο
    -Σκεφτομαι ισως να δοκιμασω το ντεντλιφτ μεχρι τα γονατα μηπως βοηθησει

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλωσήρθες!

    Πες πάνω κάτω stats, training age και τι περίπου πρόγραμμα ακολουθείς γιατί δεν ισχύουν τα ίδια για όλους πάντα.

    Σηκώνεις sumo ή conventional?

    Γενικά το πρόβλημα off the floor δηλώνει όχι αρκετά σφιχτό setup, όχι τόσο hamstrings. Μήπως είναι τεχνικό το πρόβλημα;

    Το deficit όπως λες είναι μια ιδέα. Πόσα εκατοστά deficit κάνεις; Αν είναι μικρό, ίσως να το αυξήσεις μέχρι 4-5cm. Άλλες ιδέες:
    1) Lοw pause deadlift (κάνεις το pause λίγα εκατοστά off the floor)
    2) halting deadlift
    3) front squat/high bar squats
    4) pendlay rows
    5) Ed coan deadlift (κάνεις αργή έκκεντρη στο deadlift).
    6) back extensions/abs

    Aπ'αυτά προσωπικά θεωρω οτι τα deadlift με αργή έκκεντρη είναι πολύ καλή ιδέα. Και το halting deadlift (μέχρι τα γόνατα που λες) είναι καλή ιδέα. Μια άλλη ιδέα είναι stiff leg deadlift με deficit. Επίσης αν σηκώνεις conventional, μια ιδέα είναι να κάνεις έναν μεσόκυκλο 12βδόμαδο με sumo deadlift. Και αυτό θα χτίσει τη δύναμη σου off the floor.

    Απο κει και πέρα αν ξέρεις οτι τα hamstrings είναι αδύναμο σου σημείο, ρήμαξέ τα στα βαριά ham curls 1 φορά τη βδομάδα και στα ελαφριά άλλη 1.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3

    Default

    Ευχαριστω για την απαντηση!

    Τον φλεβαρη γινομαι 18 ειμαι 104κιλα και εχω 190 high bar squat και 240 αρση...
    Συνολικα κανω σχεδον ενα χρονο προπονηση

    Deficit οσο και αν δοκιμασω μου κανει ελαχιστη διαφορα ακομα και απο 10 εκατοστα

    Σκεφτομαι να κανω τα halting deadlifts ελπιζω να βοηθησουν επισης ξεκινησα speed deadlifts που με βοηθανε αρκετα

  4. #4
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by HitWolfler View Post

    Τον φλεβαρη γινομαι 18 ειμαι 104κιλα και εχω 190 high bar squat και 240 αρση...
    Συνολικα κανω σχεδον ενα χρονο προπονηση
    Μην αγχώνεσαι φίλε μου, είναι επειδή είσαι στον σχεδον ένα χρονο προπόνησης. Μόλις συμπληρώσεις 1 χρόνο προπόνησης το deadlift σου θα ξεκολλάει αερας! Σε όλους συμβαίνει!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by HitWolfler View Post
    Ευχαριστω για την απαντηση!

    Τον φλεβαρη γινομαι 18 ειμαι 104κιλα και εχω 190 high bar squat και 240 αρση...
    Συνολικα κανω σχεδον ενα χρονο προπονηση

    Deficit οσο και αν δοκιμασω μου κανει ελαχιστη διαφορα ακομα και απο 10 εκατοστα

    Σκεφτομαι να κανω τα halting deadlifts ελπιζω να βοηθησουν επισης ξεκινησα speed deadlifts που με βοηθανε αρκετα
    Και το speed work βοηθάει off the floor ναι.

    Επειδή κάνεις πολύ λίγο καιρό, τσέκαρε καλά την τεχνική σου, βγάλε βίντεο και δες τι γίνεται. Το πιθανότερο είναι οτι εκεί υπάρχει κάποιο θέμα. Ίσως δεν σφίγγεις αρκετά μέση και πλάτη και χαλαρώνει η μέση με το που πας να ξεκινήσεις το lift.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Stiff Deadlift!!
    By thanoslulea in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 26-02-18, 23:27
  2. Εκτέλεση Deadlift
    By giosach in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-16, 10:18
  3. Deadlift: The King?
    By patrianos in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 2
    Last Post: 27-04-14, 17:00
  4. wtf Zercher deadlift lol?
    By ignus in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-08, 15:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •