Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες και όλους. Πάντα με υγεία και επιτυχίες σε κάθε επίπεδο.
Ονομάζομαι Θοδωρής και είμαι από την Καβάλα. Τον τελευταίο χρόνο σε αναζητήσεις μέσω Google ανακάλυψα το site, του οποίου την ύπαρξη ομολογώ αγνοούσα. Θα ήθελα πρωτίστως να συγχαρώ τη διαχειριστική ομάδα αλλά και τα μέλη, για την ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη δουλειά. Εύγε! Τέτοιες προσπάθειες χρειάζονται και αξίζουν!!
Κάποια πράγματα για μένα....
Μπορεί να πει κανείς οτι αργά θυμήθηκα την ενασχόληση με την εν λόγω διαδικασία/τρόπο ζωής, καθότι στα 40.... Παρ'όλα αυτά, είναι μια πενταετία που ασχολούμαι σε πολυ τακτική βάση με κάποια δραστηριότητα. Εννοώ 5 με 6 ημέρες εβδομαδιαία.
Προ πενταετίας, ξεκίνησα το αγαπημένο μου κολυμβητήριο. 5 μέρες την εβδομάδα, απο 45 περίπου non stop λεπτά και 11 μήνες το χρόνο. Τον δωδέκατο ήταν κλειστό, εν μέσω θέρους. Όλα καλά ως εδώ, αλλά το μεγα λάθος μου, η ανεπαρκής διατροφή. Μέγα λάθος.
Αποτέλεσμα, για 1.82 ύψος, να εχω πέσει στα ....67 κιλά.
Εδώ να σημειώσω πως ως φοιτητής, είχα υπερβεί τα 90, αγύμναστα κιλά, απο τα οποία έχασα κάποια χρόνια αργοτερα περίπου 20.
Μην τα πολυλογω, λίγο τα κιλά που πλέον σε άρρωστο βαθμό έφευγαν, λίγο η εργασία σε βάση πρωί απόγευμα σχεδόν κάθε μέρα, το κολυμβητήριο διεκόπη εδώ και 2 χρόνια.
Κατόπιν περίπου ενός έτους μόνον αεροβιου, τουτέστιν 40 ως 60 λεπτά τρέξιμο για 4 με 5 φορές την εβδομάδα και προσπάθεια βελτίωσης διατροφής, τα κιλά ήρθαν στα 74 που είμαι και σήμερα. Το καλοκαίρι που πέρασε έκανα personal για τρεις μήνες, με κύριο μελημα μου, να δέσω κάπως μυϊκά αλλά και να αποκτήσω γνώση ασκήσεων που θα μπορούσα να ακολουθήσω μόνος στο χώρο μου.
Ευτυχώς η πειθαρχία/πείσμα δε μου λείπει, οπότε 5 με 6 μέρες την εβδομάδα ακολουθώ ενα πλάνο ασκήσεων.
Όχι πλήρες, όχι όμοιο γυμναστηρίου με full όργανα, αλλά με τακτικοτητα, άνευ κενών και με μικρά διαλείμματα.
Στόχος μου, με τη βελτίωση της διατροφής και την προπόνηση, να μπορέσω να βελτιωθω σταδιακά και συνολικά.
Σε όσα έως τώρα εχω ψάξει σχετικά στο Φόρουμ, με έχετε βοηθήσει πολυ.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας, συγνωμη για το μακροσκελές μήνυμα, ελπίζω να τα λέμε τακτικά.

Και πάλι συγχαρητήρια για την προσπάθεια.
Θοδωρής.