Καλημέρα σας,

Εδώ και σχεδόν ένα μήνα έχω ξεκινήσει πάλι τη γυμναστική. Ακολουθώ το πρόγραμμα Starting Strength με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά όσο προοδεύω θα έλεγα τόσο μπερδεύομαι. Το πρόγραμμα αυτό/ μέθοδος γυμναστικής με μπάρα είναι αμερικάνικο τύπου "γυμναστική στο σπίτι" με βιβλία και εκπαιδευτικά video. Ο "γυμναστής" λέγεται Mark Rippetoe και φαντάζομαι αρκετοί θα έχετε δει βίντεο του στο youtube. Είναι αρκετά πετυχημένος τρόπος γυμναστικής, υπάρχει αρκετά χρόνια και έχει ανοίξει αλυσίδα γυμναστηρίων κατά τα πρότυπα των διαφόρων crossfit, fuctional, trx κλπ που εμφανίζονται κατά καιρούς.

Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι είναι κάπως αμφιλεγόμενος, τουλάχιστον με τη δική μου λογική χωρίς προφανώς να έχω την υπεροψία πως γνωρίζω περισσότερα, είμαι απλώς ένας χομπίστας. Ενώ σε πολλές ασκήσεις είναι λιτός, κατατοπιστικός και προτείνει μια λειτουργική τεχνική, όπως για παράδειγμα στις άρσεις θανάτου και στα καθίσματα σε άλλες ασκήσεις αρχίζει το πράγμα να γίνεται περίεργο. Τι εννοώ; Για παράδειγμα στις πιέσεις πάνω από το κεφάλι, προτείνει προκειμένου η μπάρα να κινείται σε ευθεία γραμμή, να χρησιμοποιούμε κίνηση της λεκάνης προς τα εμπρός. Ο ίδιος επεξηγεί ένας τρόπο που η καμπύλη της σπονδυλικής στήλης δεν επηρεάζεται, αλλά θεωρώ πολύ δύσκολο να κατανοήσει κάποιος αυτήν την τεχνική από ένα βίντεο, πόσο μάλλον να εφαρμόσει μια τέτοια τεχνική σε βαριά φορτία που είναι δύσκολο να διατηρήσεις ούτως ή άλλως τη φόρμα.

Ένα άλλο βασικό στοιχείο που με κάνει να αμφιβάλλω και για το οποίο θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη όσων έχουν ασχοληθεί με την άρση βαρών, είναι ότι διδάσκει το power clean, το επολέ σε ημικάθισμα δηλαδή, να γίνεται με άλμα. Εγώ χωρίς να έχω εμπειρία, απλώς παρακολουθώντας αγώνες άρσης βαρών, δεν έχω δει ποτέ αυτήν την τεχνική στο επολέ. Πάντα σηκώνονται στις μύτες και μπαίνουν κάτω από τη μπάρα. Ορισμένοι ανοίγουν λίγο τα πόδια προς το πλάι στο κατέβασμα. Στην κίνηση αυτή εξασκούμαι τις τελευταίες μέρες μιας και είναι μέρος του προγράμματος, αλλά με έχει μπερδέψει η τεχνική, μιας και δοκιμάζοντας τον τρόπο που βλέπω μου φαίνεται πολύ πιο εύκολη η άρση από τον τρόπο που προτείνει. Σε άλλα μάλιστα βίντεο, άλλοι, το power clean το διδάσκουν χωρίς άλμα.

Επίσης έχω εντοπίσει πως και ο ίδιος έρχεται σε αντίθεση πολλές φορές και με τον εαυτό του αλλά και με βασικές αθλητικές γνώσεις, που όλοι θεωρούν δεδομένες. Για παράδειγμα ενώ ο ίδιος ισχυρίζεται πως το μόνο που μετράει είναι το μέγεθος των κιλών στη μπάρα και όχι οι επαναλήψεις, προτείνει 3x5 με τα ίδια κιλά, αντί για σταδιακή αύξηση ως το τελευταίο σετ. Θεωρώ πως έτσι πιάνεις πολύ ευκολότερα πλατώ λόγω κόπωσης και δίνεις έμφαση στην αντοχή και όχι στη μέγιστη δύναμη. Θεωρεί επίσης την αερόβια προπόνηση περιττή καθώς όπως λέει όσο ανεβαίνουν τα κιλά στο κάθισμα τόσο ανεβαίνει και η ικανότητα στο τρέξιμο. Κάτι τέτοιο ίσως ισχύει στο σπριντ αλλά σε καμία περίπτωση το ότι σηκώνει κανείς πολλά στα καθίσματα δεν σημαίνει ότι μπορεί να τρέξει πολλά χιλιόμετρα, όπως και το αντίθετο. Επίσης περίεργες είναι οι συμβουλές του περί διατροφής. Προτείνει να πίνει ο ασκούμενος ένα γαλόνι γάλα την ημέρα...

Δεν χωρά αμφιβολία ότι σαν πρόγραμμα είναι αποτελεσματικό. Πώς να μην είναι άλλωστε; Είναι απλώς καθίσματα, άρσεις θανάτου και πιέσεις αλλά εσείς και σαν πιο έμπειροι στη γυμναστική με βάρη τι γνώμη έχετε;

Επίσης αν υπάρχει κάποιος της άρσης βαρών. Ποια είναι η σωστή τεχνική για το power clean; Γιατί προφανώς αν κάποιοι το εκτελούν σωστά είναι οι αρσιβαρίστες.