Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Πράσινο Τσάι και Καφεΐνη σε περίοδο μείωσης λίπους.

    Καλησπέρα σας,

    θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πράσινο τσάι και τη καφεΐνη σε περίοδο μείωσης λίπους.

    Με την καφεΐνη (δεν την έχω δοκιμάσει για μεγάλο διάστημα) παρατηρώ μεν θερμογέννεση και είσαι στη τσίτα από τα πρώτα 200mg, ενώ με το πράσινο τσάι, τουλάχιστον με τον τρόπο που το χρησιμοποιούσα, είχα πολύ καλά αποτελέσματα.
    tip: Συγκεκριμένα, έπαιρνα το μπουκάλι 1.5L νερού, έβγαζα μία κούπα και έκανα κανονικά τσάι και έπειτα το ξανα έβαζα στο μπουκάλι για γεύση. Αρκετές φορές έβαζα και τσάι με γεύσεις (αλλά τις περισσότερες προτιμούσα το πράσινο). Βέβαια αυτό συντελούσε στη κατανάλωση μεγαλύτερης ποσότητας νερού, το οποίο είναι ένα θετικό ακόμη.

    Η καφεΐνη είναι εξαιρετικά αποδοτική όμως σκεφτόμουν κάτι εναλλακτικό για τις μέρες που δεν θα κάνω προπόνηση.


    1. Μπορώ να τα συνδυάσω και τα δύο;
    2. Επίσης ποιο πιστεύετε είναι περισσότερο αποδοτικό; Αναφέρομαι σε καφεΐνη και green tea extract σε δισκία αυτή τη φορά (έναντι της διαδικασίας που περιέγραψα πιο πάνω).


    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

    edit: Επίσης CLA/ω3-6-9/κ.τ.λπ. είναι επίσης μερικά συμπληρώματα που αναφέρουν ότι βοηθούν στη μείωση λίπους. Ωστόσο θεωρώ πως το πράσινο τσάι και η καφεΐνη είναι πιο δραστικά. Οτιδήποτε έχετε να προτείνετε από την εμπειρία σας που σας βοήθησε (εκτός άσκησης και σωστής διατροφής με μπόλικη υπομονή και επιμονή), ευπρόσδεκτο.
    Last edited by philippos7; 18-01-20 at 20:35.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σε τι φάση δίαιτας είσαι; (πόσο διάστημα, τι αερόβιες κάνεις, πόσο έχεις χάσει μέχρι τώρα).
    Η καφεινη θέλει σύνεση, θα την κρατούσα μόνο στις πρωινές αερόβιες.
    Τα Ω3/6/9 , CLA για μένα είναι η σταγόνα στον ωκεανό για τη μείωση λίπους.
    Θεωρώ πολύ σημαντικό - κάτι που πολλοί δεν δίνουν προσοχή - στην κορτιζόλη, την ορμόνη του στρες.
    Γι αυτό και δεν είμαι υπερ των πολλών διεγερτικών, παρά μόνο προς το τέλος της γράμμωσης.
    Για μένα το καλύτερο λιποδιαλυτικό είναι δίαιτα/αερόβιες.

  3. #3

    Default

    Είμαι από αποχή κάποιων μηνών εντατικών προπονήσεων πυγμαχίας. Οι προπονήσεις ήταν Δευτέρα(τεχνική=αερόβια) / Τρίτη(κυκλική) / Τετάρτη(τεχνική=αερόβια)/Παρασκευή(τεχνική=αερόβια).

    Γενικά λόγω σχολής (είμαι 21 ετών) και μετακινήσεων καλοκαίρι/Χριστούγεννα/Πάσχα/εξεταστικές(και άρα σταμάτημα πυγμαχίας) μία χάνω μία παίρνω κιλά. Για παράδειγμα πρόπερσι από Οκτώβριο μέχρι το Πάσχα είχα πέσει από ~103 κιλά στα 88 (ύψος 1.78m). Βέβαια είχε πάει το φακόρυζο σύννεφο. Tώρα είμαι πάλι στα ίδια (με μεγάλη διαφορά στην εμφάνιση βέβαια λόγω των προπονήσεων). Αντ' αυτού, αν και δεν μου κινεί τόσο το ενδιαφέρον όσο η πυγμαχία, θα στραφώ στο γυμναστήριο. Επίσης έχω ξεκινήσει και τις απαραίτητες αλλαγές στη διατροφή για μία ακόμη φορά. Ανάσα και βουτιά στη περίοδο μείωσης λίπους πάλι!

    edit: Σχετικά με καφεΐνη. Δεν παίρνω ποτέ μετά το μεσημέρι και σίγουρα όχι σε καθημερινή βάση. Ίσως 1-3 φορές τη βδομάδα για κάποια δυνατή προπόνηση είναι αρκετή. Επίσης τα 200mg είναι υπέρ-αρκετά.
    Last edited by philippos7; 18-01-20 at 22:02.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τότε δώσε μεγάλη σημασία στη διατροφή. Το να βάζεις/βγάζεις κιλά δεν είναι ό,τι καλύτερο.

  5. #5

    Default

    Σε ευχαριστώ Ειρήνη!! :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πράσινο Τσάι και Λουίζα
    By koulara in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-13, 13:56
  2. πρασινο τσαι καφεινη και ασπιρινη ερωτηση
    By bledi in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 25-08-08, 02:36
  3. Πρασινο τσαι
    By Giorgos18 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 30-07-08, 07:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •