Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member
    Join Date
    19-09-19
    Posts
    10

    Default Απορία για Full Body και Διατροφή

    καλησπερα στην παρεα θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας για 2 πραγματα που μου ειπαν στο νεο γυμναστηριο μου.

    Αρχικα ενα μινι ιστορικο. Γυμαστηριο 1,5 χρονο 3 φορες την εβδομα το κλασικο προγραμμα. Ημουν 55 κιλα με 3,5% λιπος και με βοηθεια διατροφολογου εφτασα 63 κιλα με 11% λιπος οπου και διακοψαμε την συνεργασια μας.

    Μου προτειναν λοιπον να ξεκινησω φουλ μποντυ (δεν το ηξερα καν) μερα παρα μερα ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και ενδιαμεσα να ασχολουμε με το αθλημα μου.

    Και για διατροφη μου εδωσε ωστε μου ειπε να χασω 2-3 κιλα λιπος (3 γευματα την ημερα) και μετα να μπουμε σε φαση στεγνου ογκου απλα μου δημιουργησε απορια γιατι πηγαινει κοντρα σε αυτο που εκανα με την διατροφολο αυξηση βαρους-λιπους

    Θα ηθελα την γνωμη σας ως εμπειροι στον χωρο της γυμναστικης και της διατροφης γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενος για τον αν πρεπει να τον εμπιστευτω ή οχι ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλώς τον!

    1) Τι ύψος και ηλικία έχεις;
    2) Πέρασες νευρική ανορεξία; 3.5% και 55kg είναι εξωφρενικά χαμηλό ποσοστό και κιλά.
    3) Ποιο είναι το άθλημά σου;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν ήσουν 3.5% λίπος τότε θα ήσουν μακαρίτης φίλε μου.
    Ήσουν 63 κιλά και σου είπε ο διατροφολόγος να χάσεις 2-3 κιλά λίπους; Δε μας τα λέει καλά..

  4. #4
    New Member
    Join Date
    19-09-19
    Posts
    10

    Default

    Καλησπερα και στους 2 achillez 24 χρονων 1,66 υψος παιζω ποδόσφαιρο παντα εκει ημουν στα 57 κιλα αλλα λογω στρατου δεν ετρωγα σχεδον τιποτα και κατρακυλησα.

    Καρδουλα με την διατροφολο σταμτξσα οταν πηγα 63 κιλα και λιπος 10%. Και ο γυμναστης μου ειπε να χασω 2-3 κιλα λιπος και να κανω φουλ μπαντι και μετα στεγνο ογκο και εκει μπερδευτηκα

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Eσύ τι ακριβώς στόχο έχεις; Πως το έχεις φανταστεί;

    (ακόμα κι εγώ μπερδεύτηκα με αυτά που σου είπε ο γυμναστής.. δεν βγάζουν νόημα)

  6. #6
    New Member
    Join Date
    19-09-19
    Posts
    10

    Default

    Γενικα σαν στοχο ειχα να ανεβω κιλα να παω σε φυσιολογικο δεικτη μαζας σωματος και λιπους. Του ειπα οτι θελω ενα σωμα σωστα δομημενο και γραμμομενο και οτι εχω ψωνιο με το six pack και εχω σαν όνειρο να αποκτησω. Απλα θελω να ειμαι σε φυσιολογικα πλαισια λιπους- βαρους οσο ειναι εφικτο. Και η απάντηση ηταν αυτη που σας ειπα. Εμενα με παρεξενεψε το να χασω λιπος ενω το πηρα με τοσο κοπο και να παω παλι στο 7-8
    Last edited by marios77; 27-01-20 at 23:05.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Να μη χάσεις ούτε μισό κιλό. Δεν σε έχω δει, αλλά είμαι σίγουρος οτι είσαι ήδη αρκετά skinny. Σε όγκο να μπεις. Δηλαδή σε μια σωστή διατροφή με μικρό θερμιδικό πλεόνασμα ώστε να αρχίσεις σε συνδιασμό με τα βάρη να βάζεις κιλά.

    Το πιο σημαντικό κομμάτι που πρέπει να φτιάξεις είναι η διατροφή σου. Αν δεν την φέρεις στα ίσα, με αρκετές θερμίδες και σωστά μακροθεπτικά, ό,τι και να κάνεις στο γυμναστήριο δεν θα έχει αποτέλεσμα. Θα σου πρότεινα να κάνεις 2 πράγματα 1) Να δεις τα sticky άρθρα του φόρουμ στο κομμάτι της διατροφής, για το πως φτιάχνουμε μια διατροφή 2) Να κατεβάσεις το myfitness pal και να αρχίσεις να μετράς τι τρως.

    Στο κομμάτι της προπόνησης, αφού έχεις και την μπάλα, είτε 3ήμερο fullbody είτε 3ήμερο upper lower. Στο offseason αφού τελειώσετε τις προπονήσεις μπορείς να κάνεις παραπάνω βάρη. Αν θες πόσταρε και το πρόγραμμα που σου έδωσε γιατί κάτι μου λέει οτι κι εκεί θα γίνεται ο κακός χαμός.


    ΥΓ στο κομμάτι του 6-pack που αναφέρεις, απλά να έχεις στο νου σου το εξής. Αδύνατος με 6-pack είναι σαν χοντρή με βυζιά. Δεν μετράει.
    Last edited by Achillezzz; 27-01-20 at 23:57.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    New Member
    Join Date
    19-09-19
    Posts
    10

    Default

    Το προγραμμα ( full body) εχει 10 ασκησεις 3-5 σετ, 8-10 επαναληψεις

    1) πιεσεις παγκου
    2 ) πιεσεις επικλινη με μπαρα
    3) τροχαλια πλατη
    4) κωπηλατικη
    5) ραχαιους
    6) σκουατ
    7) πρεσσα
    8) σουπερ σετ σφυρια δικεφαλων + πλαγιες εκτασεις ωμων
    9) σουπερ σετ τρικεφαλα τροχαλια + δελτοειδης
    10) σουπερ σετ κοιλιακοι στο μονοζυγο + τραπεζοειδείς με μπαρα

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Και πόσες προπονήσεις ποδόσφαιρο; Συν τον αγώνα την Κυριακή.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    New Member
    Join Date
    19-09-19
    Posts
    10

    Default

    Ποδόσφαιρο συνολικα 3 φορες την εβδομαδα ολα μαζι

  11. #11
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Εγώ θα σταθώ στο πρόγραμμα προπόνησης μιας και τα υπόλοιπα αναλύθηκαν εκτενώς.

    Λίγο άναρχο το πρόγραμμα προπόνησης. Να υποθέσω επίσης ότι τα καθίσματα είναι ημι-καθισματα λόγω αθληματος; (Το λέω επειδή φίλος μου που έκανε βάρη παράλληλα με ποδόσφαιρο έκανε συγκεκριμένες ασκήσεις με συγκεκριμένος εύρος κίνησης)

    Πέρα απ' αυτό, μπορεί η σειρά των ασκήσεων να είναι λίγο περίεργη για τα γούστα μου λόγω αθληματος όμως τα σούπερ σετ στο τέλος δεν έχουν καμία λογική όπως είναι, συνδυασμός δικεφαλα με πλάγια μοίρα ώμου , τρικεφαλα με εμπρόσθια φαντάζομαι και κοιλιακοί με τραπεζοειδή (ειδικά το τελευταίο είναι αρκετά παράξενο και αβάσιμο)

    Αν δεν υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που λόγω ποδοσφαίρου δεν κατέχω στο πρόγραμμα θα σου πρότεινα να κάνεις το κλασσικό full body χωρίς σούπερ σετ , δισετ και λοιπές προχωρημένες και ανούσιες τεχνικές τη δεδομένη στιγμή.

    Ξεκινώντας με τις πιο δύσκολες (πολυαρθρικες) ασκήσεις και καταλήγεις στις απομωνοτικες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Full body training
    By OrestisD in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-21, 19:15
  2. Πρόγραμμα Full Body - Αερόβια & Διατροφή
    By teenbodybuilder in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 10-09-16, 11:26
  3. Full Body Routine
    By CantFindName in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-16, 10:19
  4. FULL BODY ρουτίνα
    By gsisr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 07-03-12, 17:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •