Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Εβδομαδιαίο Ασκησιολόγιο Για Γλουτούς

    Θέλω να εστιασω στους γλουτούς μου μπορώ να βάλω τις 3 μέρες της εβδομάδος δηλαδή Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή και τις άλλες δύο ημέρες να κν χέρια πλατη στήθος κ. Τ. Λ.? Αν όχι πως μπορώ να χωρίσω τις ομάδες ώστε να δω άμεσα αποτελέσματα κ να εστιασω περισσότερο σε γλουτούς δε θα έπρεπε να έχω τη Τετάρτη παράδειγμα ξεκούραση ποτέ πρέπει να αφήνω κενό ξεκούρασης? Τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω? Επίσης όταν γυμνάζουμε γλουτο είναι απαραίτητο να κάνουμε ασκήσεις ποδιών με ποια σειρά?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ.
    Για να καταλάβουμε λίγο, πες μας δυο λόγια.. Πόσο χρ εισαι, ύψος/βάρος, πόσο καιρό κανεις γυμναστική και τι διαχωρισμό και ασκησιολόγιο κάνεις.
    Άμεσα αποτελέσματα δεν θα δεις, με τη γυμναστική τα αποτελέσματα έρχονται με υπομονή και υπομονή. Ο γλουτός για να χτιστεί θέλει χρόνο, σωστό ασκησιολόγιο και σωστή επιβάρυνση.

  3. #3

    Default

    36 ετών, 16.3υψος, 59κιλα ένα χρόνο πήγαινα γυμναστηριο καθημερινά είχα κν κάποιες ασκήσεις με personal πριν τα Χριστούγεννα για 3 μήνες περιπου κν 2 με 3 φορές τη βδομάδα spinning διαλλειματικη προπόνηση βράδυ κυρίως, κ πλέον ξεκίνησα κ πάλι μετά τις γιορτές σε γυμναστήριο.
    Τη Δευτέρα κν πόδια ώμους, Τρίτη πλατη στήθος Τετάρτη κενό, Πέμπτη δικέφαλους τρικεφαλους, Παρασκευή πόδια ώμους. Αλλα δεν είναι τπτ συγουρο γτ τώρα ξεκινησα κ πάλι όργανα.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Άρα αν κατάλαβα σωστά, ρωτάς ποιος είναι ένας καλός διαχωρισμός.
    Αν μπορείς να αφιερώσεις 4 μέρες προπονησης και θες να δώσεις έμφαση στον γλουτό τότε μπορείς να χωρίσεις το σώμα σε άνω/κάτω κορμό.
    Δηλαδή
    Δευτέρα άνω σώμα
    Τρίτη πόδια
    Πέμπτη άνω σώμα
    Παρασκευή πόδια

    Αλλιώς μπορείς να κάνεις το εξής

    Δευτέρα πλάτη ώμους
    Τρίτη πόδια
    Πέμπτη στήθος χέρια
    Παρασκευή πόδια

  5. #5

    Default

    Διάβασα κάποια θέματα κ απαντήσεις σας με βοήθησαν αρκετά είστε εξαιρετική κ πολύ κατανοητή, σας ευχαριστούμε για όλο το χρόνο σας κ τη βοήθεια που μας προσφέρετε, ήθελα να ρωτήσω επίσης έχω μπει σε διατροφή για χάσιμο 5 κιλών ακόμη αλλά κν και ασκήσεις γλουτων μήπως δεν συνδιαζονται αυτά μαζί για το αποτέλεσμα που ζητάω κ θέλω για τους γλουτούς? Επίσης κάνω 1 με 2 βράδυα τη βδομάδα το γρήγορο ποδήλατο spinning αν το γνώριζεται βοηθάω με αυτό η επιβαρύνω τον οργανισμό μου κ με τέσσερις ΠΡΟΠΟ νησεις τη βδομάδα ποια η γνώμη σας?

  6. #6
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλώς μας ήρθες, Μαρίζα.

    Όλοι οι τρόποι άσκησης που 'χεις βάλει είναι το απόλυτο must. Φυσικά, συνδυάζονται η απώλεια λίπους με spinning και βάρη. Μάλιστα, είναι το ιδανικό. Θες μιας μορφής αερόβια αλλά και βάρη, ώστε να διατηρείς (αν όχι ν' αυξάνεις) τη μυική σου μάζα. Το spinning βάλ' το καλύτερα σε ημέρες κενές (ιδανικά) ή ημέρες εκτός ποδιών. Αν υπάρχει δυσκολία, φρόντισε τουλάχιστον ν' αφήνεις αρκετές ώρες πριν πας για προπόνηση ποδιών.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Marizapako View Post
    Διάβασα κάποια θέματα κ απαντήσεις σας με βοήθησαν αρκετά είστε εξαιρετική κ πολύ κατανοητή, σας ευχαριστούμε για όλο το χρόνο σας κ τη βοήθεια που μας προσφέρετε, ήθελα να ρωτήσω επίσης έχω μπει σε διατροφή για χάσιμο 5 κιλών ακόμη αλλά κν και ασκήσεις γλουτων μήπως δεν συνδιαζονται αυτά μαζί για το αποτέλεσμα που ζητάω κ θέλω για τους γλουτούς? Επίσης κάνω 1 με 2 βράδυα τη βδομάδα το γρήγορο ποδήλατο spinning αν το γνώριζεται βοηθάω με αυτό η επιβαρύνω τον οργανισμό μου κ με τέσσερις ΠΡΟΠΟ νησεις τη βδομάδα ποια η γνώμη σας?


    Ό,τι σου είπε η Αναστασία.
    Τα χεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου, θα τα ξεμπερδέψεις όσο θα μαθαίνεις.
    Δεν παθαίνεις τίποτα κοριτσαρα, δωσε πονο στη γυμναστική και στην αερόβια, το ξύγκι και το σώμα θέλει κόπο , χρόνο , πειθαρχία.

  8. #8

    Default

    Καλησπέρα κ πάλι για να αποκτήσει κάποιος γράμμωση εκτός το να χάσει λίπος τι άλλο πρέπει να προσέξω? Μήπως τελικά το spinning δεν βοηθάει σε αυτό όπως κ στην αύξηση του γλουτου?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Marizapako View Post
    Καλησπέρα κ πάλι για να αποκτήσει κάποιος γράμμωση εκτός το να χάσει λίπος τι άλλο πρέπει να προσέξω? Μήπως τελικά το spinning δεν βοηθάει σε αυτό όπως κ στην αύξηση του γλουτου?

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η συνέπεια στη διατροφή σου.
    Τα πράγματα είναι απλά,
    διατροφή
    ασκηση
    αερόβια

    και όλα αυτά με συνέπεια και υπομονή.
    Μην ψάχνεις σε λεπτομέρειες που σε κάνουν να χάνεις την ουσία.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκησιολογιο Γνωμη
    By vagos97 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 18-11-17, 21:24
  2. Ασκησιολόγιο Πλάτης
    By GEORGE.P in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 28-01-15, 19:25
  3. Ασκησιολόγιο
    By dodorikos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-14, 23:49
  4. Ασκησιολόγιο!!
    By taino in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-09, 07:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •