Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default Αύξηση Όρεξης

    Καλησπέρα.Προσπαθω να ακολουθώ το πρόγραμμα διατροφής αλλά μετά την προπόνηση πεινάω σαν λύκος και τρώω πάνω από 1200 θερμιδες'τι εννοώ
    Στις 9 τρώω πρωινό που είναι Ροφημα αμυγδαλου με 30 γρ βρωμη.
    Μετά τρώω ξανά στις 4 όπου αποτελείται πάντα απο:200γρ μαρούλι,200γρ καροτο,200γρ ντοματα και ένα από τα παρακατω:85γρ κοτόπουλο,120 γρ φακες,54 γρ τόνο,90γρ μοσχαράκι,120γρ οσπριο/λαδερο(μαγειρεμένα χωρίς λαδι και αιτία) μαζί με 450γρ μήλα
    Επειδή δουλεύω από τις 9 μέχρι στις 4 δεν σηκώνομαι καθολου από την καρέκλαοπότε δεν κινουμε.Μετα στις 6 που γυρνάω σπίτι τρώω 1 γιαουρτι τοταλ 0% και ξεκινάω προπονηση κάνω 30 χιλιόμετρα πάνω στο διάδρομο με ταχύτητα 7.2Km/h.Μου παίρνει 4 ώρες και ένα τέταρτο οπότε βραδινό τρώω γύρω στις 12 που είναι παντα:
    1 αυγο με μανιτάρια και 1 πιπερια,με σαλατα(200γρ μαρούλι,200γρ καροτο,200γρ ντοματα και κρεμμυδι).Μαζί με τρεις μελιτζάνες ωμες γύρω στα 800γρ.Αφου τα φάω αυτά σηκώνομαι ανά 2 ώρες και τρώω από 500γρ μήλα και 200γρ ακτινιδιο στις 2 και μιση και πάλι στις 5 και τρώω την ίδια ποσότητα.
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αυξάνεται το βάρος μου.
    Να τονίσω ότι πέρυσι το Μαρτιο όπου λόγω του μεταπτυχιακού ξεχνουσα να φάω αλλά εκανα 50 χιλιόμετρα περπατώντας στο διάδρομο την ημερα έφτασα να ζυγιζω 30.1Kg (υψος 1.58)με αποτέλεσμα να καταλάβω ότι οδηγούμε στο θάνατο.Ετσι ξεκίνησα να τρώω χωρίς καθόλου γυμναστική.Ετρωγα αλλά όχι τζάνγκ φουντ αλλά πολύ ξηρό καρπό εκτός φαγητού.Απο τότε έχω βάλει περισσότερα κιλά από ότι θα έπρεπε και έχω απογοητευτεί.
    Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να απευθυνθώ σε διατροφολογο.Εχερε καμία ιδέα;
    Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το εκτενές μήνυμα
    Last edited by Elimar; 22-02-20 at 05:55.

  2. #2
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Θα σου πρότεινα να έφτιαχνε τα ωράρια σου με τη χρήση τάπερ .
    -ετοίμασε τα γεύματα σου απο το πρωί πριν φύγεις για δουλεία και πάρε τα τάπερ μαζί σου ..
    -χώρισε τα σε 6 γεύματα ( μαζί με το πρωινό σου ) εκ τον οποίων το 5ο θα είναι 1 ώρα πρίν την προπόνηση
    και το 6ο άμεσος μετα .
    - Φρόντισε σε κάθε γεύμα να έχεις πρωτεΐνη , υδατάν6ρακες , φιλικές ίνες )
    -Στο 5ο γεύμα πρίν την προπόνηση να έχεις και φρούτα μαζί με πρωτεΐνη υδατάνθρακες
    -το 6ο γέυμα σου να είναι ελαφρί τίπου γιαούρτι με 5-6 αμύγδαλα .
    κοιμήσου σερί μέχρι το πρωί για να ξεκουραστείς και να κάνουν αποθεραπεία οι μύες σου
    -ΠΧ (1 φιλετο κοτόπουλο 1 φλιτζάνι ρίζι και οση σαλάτα θέλεις ) 1 τάπερ έτοιμο
    ανάλογα πόσες θερμίδες πρέπει να πέρνεις καθημερινά
    -Στο φόρουμ θα βρεις πολά άρθρα να οργανώσεις τα γεύματα σου και να υπολογίσεις πόσες θερμίδες πρέπει να τρως καθημερινά ..

  3. #3
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Γράψε μας την ηλικία σου, το βάρος που είσαι τώρα, και ποιος είναι ο στόχος σου.

    Η διατροφή σου πάντως θέλει πολύ οργάνωση, ξεκινώντας με το πρωινό το οποίο είναι φτωχό σε πρωτεΐνη και βιταμίνες (πώς να σε κρατήσει?)
    Και σίγουρα πρέπει να κάνεις 1-2 γεύματα ακόμη μέχρι τις 4 που θα φας το μεσημεριανό σου, το οποίο χρειάζεται και μια πηγή υδατάνθρακα.
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  4. #4
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Συγγνώμη το παρέλειψα.Ειμαι 25 χρονών 54 κιλά.εχω πάρει όμως λίπος πολύ....Δεν ξέρω πόσο είναι τελευταία μέτρηση είχα κάνει πέρυσι και είχα φτάσει 3% το οποιο διατηρουσα σχεδον 2.5 χρονια με οτι συνεπάγεται αυτο(και όχι δεν ήμουν μακαρίτισσα).

  5. #5
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Δυστυχώς δεν μπορώ να κοιμηθώ και γενικά έχω θέματα με τον ύπνο. Έχω φοβερό άγχος και δυστυχώς μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ οκτώ ολόκληρες συνεχόμενες ώρες όσο και να θέλω.Δηλαδή τάμα στην Παναγία της Τήνου να κάνω δεν πρόκειται να κοιμηθώ 8 ώρες συνεχόμενες .Δεν κοιμόμουν ποτέ Βασικά τόσες ώρες

  6. #6
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Και μια τελευταία απορια ισχυει αυτο που λενε για τον μεταβολισμό;Δηλαδή εκεί που έφτασα υπάρχει περίπτωση να έχει ?καταστραφεί ??

  7. #7
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Κι εγώ 25 είμαι, 159 και προς το παρών 60 κιλά.

    Αλλά όπα... 3% λίπος?? για 2.5 χρόνια? Είσαι σίγουρη?
    Μου φαίνεται υπερβολικά λίγο. Έμμηνο ρύση είχες κανονικά?
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  8. #8
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Εννοείτε πως ΟΧΙ....

  9. #9
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Οι επιλογές στις τροφές σου, δεν είναι άσχημες, υπό την έννοια ότι είναι καθαρές. Θες μια καλύτερη οργάνωση, για να μένεις εντός των θερμιδικών πλαισίων που πρέπει.

    Έχεις υπολογίσει τις θερμίδες που πρέπει; Αν έχεις πολύ λίπος να χάσεις, πρέπει να βρίσκεσαι υποθερμιδικά. Αν δεν μετράς, κινείσαι στην τύχη και βάσει πείνας, τότε σίγουρα θα βάζεις αντί να χάνεις. Οπότε, αρχικά, θα πρέπει να υπολογίσεις τις θερμίδες και τα μακροθρεπτικά σου, και να τα μοιράσεις στα γεύματά σου. Επίσης, να πίνεις κι αρκετό νερό. Καμιά φορά διψάμε αντί να πεινάμε.

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!
    Εύκολος Τρόπος Υπολογισμού Μακροθρεπτικών Με Βάση Τις Πρωτεϊνικές Ανάγκες Πρώτα!
    Πρόγραμμα Για Υπολογισμό Θερμίδων και Μακροθρεπτικών
    Οδηγός Χρήσης Για Το MyFitnessPal

    Δες και αυτά:

    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.
    Οι Καλύτερες Τροφές Για Μυική Ανάπτυξη
    Διατροφή Και Γεύματα Για Γράμμωση

    Ούτε είναι βέλτιστο να τρέχεις σαν το χάμστερ επί 4 ώρες. Γυμνάσου έξυπνα και αποδοτικά. Δεν χρειάζεται να ξελιγώνεσαι, δεν σημαίνει πάντα πως το περισσότερο είναι και το καλύτερο. 2-3 φορές αερόβια σε νορμάλ διάρκεια και βάλε και βάρη.

    Λίγη οργάνωση θες, δεν θες τίποτα ιδιαίτερο.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Συγνώμη αλλά μου κάνει εντύπωση.. έπρεπε να φτάσεις 30 κιλά και να κάνεις 50χλμ καθημερινά για να καταλάβεις πως κάτι δεν πάει καλά;
    Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για νευρική ανορεξία!
    Πως γίνεται να ξεχνάς να φας αλλά δεν ξεχνούσες να κάνεις τόσες αερόβιες;!

    Οι δικοί σου τι σου έλεγαν;

  11. #11
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Quote Originally Posted by Elimar View Post
    Συγγνώμη το παρέλειψα.Ειμαι 25 χρονών 54 κιλά.εχω πάρει όμως λίπος πολύ....Δεν ξέρω πόσο είναι τελευταία μέτρηση είχα κάνει πέρυσι και είχα φτάσει 3% το οποιο διατηρουσα σχεδον 2.5 χρονια με οτι συνεπάγεται αυτο(και όχι δεν ήμουν μακαρίτισσα).
    Quote Originally Posted by Elimar View Post
    Δυστυχώς δεν μπορώ να κοιμηθώ και γενικά έχω θέματα με τον ύπνο. Έχω φοβερό άγχος και δυστυχώς μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ οκτώ ολόκληρες συνεχόμενες ώρες όσο και να θέλω.Δηλαδή τάμα στην Παναγία της Τήνου να κάνω δεν πρόκειται να κοιμηθώ 8 ώρες συνεχόμενες .Δεν κοιμόμουν ποτέ Βασικά τόσες ώρες
    Όλο αυτό δεν είναι μακρινό, και, αν συνδυάσουμε και την ανησυχία στον ύπνο, τότε ίσως το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι το ψυχολογικό. Ό,τι άλλο είπαμε, άσ' τα δεύτερα. Όταν υπάρχουν τέτοια δεδομένα, ξεφεύγουμε απ' το απλό "τρώω παραπάνω απ' όσο πρέπει". Απ' την ανορεξία είσαι στην βουλιμία. Πιθανόν να μην έχεις δουλέψει/ξεπεράσει τις αιτίες που σε οδήγησαν αρχικά στην ανορεξία. Θεωρώ δύσκολο το να ήταν μόνο το μεταπτυχιακό κι η απορρόφησή σου σ' αυτό.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Ναι τα έχω δει όλα αυτά.Σας ευχαριστώ πολύ.Επειδη είμαι τελειομανης σαν άνθρωπος το βράδυ με πιάνει το αμόκ γιατί αγχώνομαι για την αυριανή ημερα.Οπως και να έχει ευχαριστώ για τον χρόνο να μου απαντήσετε.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Όταν το μυαλό είναι κολλημένο κάπου δύσκολα ξεκολλάει.Εδω είναι το τραγελαφικό σπούδαζα στην ιατρική Αθηνών οπότε οι γονείς μου ήταν μακριά και όταν έλεγαν κάτι θυμωνα και δεν τους μιλούσα.τι να έκαναν σε μια μεγάλη κοπελα;

  14. #14
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και ένα χρόνο σχεδόν.καθώς αποφάσισα ότι πρέπει να ζήσω

  15. #15
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Ωραία, είναι σημαντικό που έχεις ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Ελπίζω να βαίνουν όλα καλώς και να 'χεις βελτιωθεί απ' όταν ξεκίνησες. :)

    Στα υπόλοιπα θέματα, θα έλεγα να το πας ακόμη κι αργά. Να μην πιέζεσαι και αγχώνεσαι. Δες τα θέματα που σου παρέθεσα, κάνε ένα πλάνο και συζητάμε περαιτέρω βελτιώσεις επ' αυτών.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα
    Καλή συνέχεια

  17. #17
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Quote Originally Posted by Elimar View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα
    Καλή συνέχεια
    Καθόλου δεν κούρασες. Ό,τι άλλο χρειαστείς, μας λες.

    Κι αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι, πέρα από γυμναστική και διατροφή, θα το κάνω με όλη μου την καλή διάθεση. Μην ντραπείς να στείλεις inbox.

  18. #18
    New Member
    Join Date
    03-02-20
    Posts
    34

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα
    Καλή συνέχεια
    Ύ.γ.Το πρόγραμμα που έχετε φτιάξει για υπολογισμό μακροθρεπτικων δεν Μου ανοιγει;υπαρχει καποιο θεμα;

  19. #19
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Το κατέβασες; Μήπως το antivirus το αναγνωρίζει ως ιό;

    Τι λειτουργικό έχεις;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχετικά Με Την Αύξηση Όρεξης
    By ktm in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 21-11-10, 23:34
  2. Προβλημα ορεξης
    By alitis4 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-06, 05:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •