Ήρθε επιτέλους η ώρα που θα μπορέσω να μπω σε μια σειρά, να αρχίσω γυμναστήριο και να προσέξω την διατροφή μου. Προετοίμασα όσο μπορούσα το πεδίο με το να κάνω αερόβιο όσο μπορούσα και να προσέξω κάπως παραπάνω την ποιότητα της τροφής μου.

Αρχίζοντας λοιπόν, ξεκινάω με κυκλικό πρόγραμμα, αρχικά 3 φορές την εβδομάδα, με αερόβιο άλλες δύο.
Είμαι στα 107 κιλά με 175 ύψος. Στόχος, προφανώς, η μείωση βάρους.
Από ότι υπολόγισα λοιπόν με την βοήθεια ενός εργαλείου που βρήκα online, θα χρειαστώ
2300 θερμίδες ημερησίως
140γρ πρωτεΐνης
300 γραμμάρια υδατάνθρακες
65 γραμμάρια λιπαρών

Ωστόσο δεν γνωρίζω της αντιστοιχίσεις αυτών τον αριθμών σε «πραγματικό» φαγητό.
Σκεφτόμουν κάποιο πλάνο της παρακάτω μορφής:

Πρωινό: Γιαούρτι (2 κουταλιές της σούπας), βρόμη (μια κουταλιά της σούπας), φυστικοβούτυρο (1 κουταλάκι του γλυκού)

Δεκατιανό: φρούτο (λογικά συνήθως 1 μπανάνα)

Μεσημεριανό: κρέας/κοτόπουλο με σύνθετο υδατάνθρακά και σαλάτα (εδώ πραγματικά δεν ξέρω πως να υπολογίσω ποσότητες)

Pre-workout: ???

Post-workout: Αντίστοιχο με μεσημεριανό, με ρυθμισμένες ποσότητες.

Ξέρω πως δεν σας δίνω καλό αρχικό καμβά για διορθώσεις, αλλά με την διατροφή δεν έχω εμπειρία, ούτε σωστές βάσεις. Θα ήθελα όμως βοήθεια καθώς δεν γνωρίζω πώς να μοιράσω της μερίδες, ούτε τις ποσότητες των τροφών που αντιστοιχούν στα θεμιτά μικροστοιχεία. Για το pre workout πραγματικά δεν ξέρω τι τροφές είναι κατάλληλες. Επίσης, μου βγαίνουν 5 τα γεύματα και ήδη πιστεύω πως με δυο «γεμάτα» γεύματα (μεσημεριανό και post-workout) θα είναι δύσκολο να μείνω στις 2300 θερμίδες, το να μπει ένα 6ο θα σημαίνει ότι θα πρέπει να φάω πολύ αργά το βράδυ, ώρα που συνήθως έχω ήδη ξαπλώσει.
Περιμένω της απόψεις και την βοήθεια σας! Και προφανώς είμαι έτοιμος να απαντήσω σε οτιδήποτε χρειαστεί!